Günal Baylan:İhracata Dayalı Çerçeve Gerekli

12 Eylül 2016

Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, küresel düzeyde büyümenin öncelikli sorun olduğunu söyledi.

Günal Baylan:İhracata Dayalı Çerçeve Gerekli

Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, 2016 yılı ikinci çeyreğinde Türkiye Ekonomisindeki yüzde 3.1'lik büyümede kamu ve özel tüketim harcamalarının desteği olduğunu söyledi.

İlk çeyrekte mültecilerin yarattığı iç talebe yönelik kamu harcamaları ve asgari ücret artışının büyümeye etkisi olduğunu söyleyen Baylan, bu dönemde ihracatın büyümeye etkisinin negatif yönlü olduğunu belirtirken, özel sektör yatırımlarının da gözle görülür seviyede gerilediğini söyledi. 2016 ikinci çeyrek rakamlarında yüzde 3.1 artış olmasına rağmen çeyrek bazda incelediğimizde yüzde 0.7'den yüzde 0.3'e sert bir düşüş yaşadığımızı belirten Baylan, büyümenin iç talep ağırlıklı bir görünüm izlediğini söyledi .

Temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından başta sanayi üretimi olmak üzere, artan politik riskler ile turizm gelirlerinin azalmasının üçüncü çeyrekteki büyüme içinde risk oluşturduğunu söyleyen Baylan, küresel düzeyde büyümenin en önemli sorun olduğunu ve büyümenin kalıcı olabilmesi için özel sektör yatırımlarına ve ihracata dayalı bir çerçevenin gerektiğini vurguladı.