Gross: 150.000 Ve Üzeri Rakamlar Faiz Kararı İçin Yeterli

01 Eylül 2016

Gross'a göre Fed ve diğer merkez bankaları düşük ya da negatif faize sıkışıp kalmış durumda görünüyor.

Gross: 150.000 Ve Üzeri Rakamlar Faiz Kararı İçin Yeterli

Bill Gross yaptığı açıklamalarda 20-21 Eylül'de yapılacak olana FOMC toplantısında ilk faiz artıtrımı çağrısında bulunurken, Fed'e Mart ayına kadar iki kere faiz artırması tavsiyesinde bulundu. Fed Başkanı Janet Yellen ve Fed üyelerinin yaptığı sözlü yönlendirmeler ile ABD Hazine tahvilleri geçtiğimiz yıl Haziran ayından bu yana geçen zamanda Ağustos ayında en kötü ayını geçirmesine sebep oldu. Buna rağmen Fed'in Eylül ayında faiz artırma ihtimali üçte bir olarak dikkat çekiyor.

Gross Çarşamba günü yaptığı değerlendirmede, daha sonra sıkıntı çekmektense , Eylül ayında faizi 25 baz puan artırıp, altı ile dokuz aylık dönemde bunu bir kez daha yapmaları gerektiğini vurguladı. 150.000 ve üzerinde gelecek istihdam verisinin Fed'in Fed'in Eylül ayında faiz artırım kararı için yeterli olacağını da sözlerine ekledi.

150.000 ve üzeri rakamların faiz kararını sağlamlaştıracağını savunan Gross, "bu rakamlar ve çeyreklik dönemde yüzde üçlük büyüme verileri faiz artırımından başka ne sağlayabilir?" şeklinde düşüncelerini ifade etti.