Gözler Global Merkez Bankaları Üyelerinin Açıklamalarına Çevrildi…

19 Ekim 2021

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ABD’de açıklanacak olan konut sektörüne yönelik veriler yakından izlenecek. Gün içerisinde, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Bailey, Avrupa Merkez Bankası üyesi Lane, Panetta ve Elderson ile FOMC üyesi Daly, Bowman, Bostic ve Waller’in açıklamaları takibimizde olacak.

Gözler Global Merkez Bankaları Üyelerinin Açıklamalarına Çevrildi…

19.10.2021

Gözler Global Merkez Bankaları Üyelerinin Açıklamalarına Çevrildi…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,58 değer kazanarak günü 1.417,70 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 16,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,92 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,46 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,20 ile elektrik, en çok gerileyen ise yüzde 1,18 ile sigorta olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,42, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,72, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,81 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,83 değer kaybetti.

ABD borsaları, haftanın ilk işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,10 değer kaybederken, S&P 500 endeksi yüzde 0,34 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,84 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ABD’de açıklanacak olan konut sektörüne yönelik veriler yakından izlenecek. Gün içerisinde, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Bailey, Avrupa Merkez Bankası üyesi Lane, Panetta ve Elderson ile FOMC üyesi Daly, Bowman, Bostic ve Waller’in açıklamaları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,58 değer kazanarak günü 1.417,70 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 16,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı değerlendirmede; "2021'i yüzde 9'luk büyümeyle tamamlamayı öngörüyoruz." dedi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan toplantıda, küresel ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ile yapısal konuları kapsamlı şekilde ele alındığı bildirildi. Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, toplantıda 2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi, güncel ekonomik konular, küresel enerji piyasasındaki son dönemdeki gelişmeler, kamu uygulamalarında ürün ve ekonomik faaliyet sınıflandırmasının uyumlaştırılması ile tarımsal hasılanın artırılması konularının görüşüldüğü belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Konut Fiyat Endeksi verilerine göre; 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 3,9 oranında artan Konut Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 33,4, reel olarak ise yüzde 11,9 oranında arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Uluslararası Yatırım Pozisyonu Gelişmeleri verilerine göre; 2021 Ağustos sonu itibarıyla, Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verilerine göre, Türkiye’nin yurt dışı varlıkları, 2020 yıl sonuna göre % 16,4 oranında artışla 297,4 milyar ABD doları, yükümlülükleri ise % 9,1 oranında azalışla 589,7 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yurt dışına olan yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan net UYP, 2020 yıl sonunda -393,1 milyar ABD doları iken 2021 Ağustos sonunda -292,3 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti.

ABD'de Eylül ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,3 geriledi. Eylül ayında kapasite kullanım oranı yüzde 75,2 olarak kaydedildi. Eylül ayında imalat üretimi bir önceki aya göre % 0,7 daraldı.

Avustralya Merkez Bankası'nın gerçekleştirdiği Ekim ayı politika toplantısının yayımlanan tutanaklarına göre, Avustralya ekonomisi Aralık çeyreğinde büyümeye dönecek, ancak toparlanmanın muhtemelen 2020'nin sonlarında ve 2021'in başlarında görülenden daha yavaş olacağı ifade edildi. Üyeler, daha az destekleyici para politikasının daha düşük konut fiyatları ve kredi büyümesi göreceğini, ancak bunun daha az iş ve daha düşük ücret artışı ile sonuçlanacağını belirttiler.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ülkenin borç limitinin aşılmaması için uygulamaya konulan bazı olağanüstü tedbirlerin 3 Aralık'a kadar uzatılacağını belirtti.

ABD’de Demokrat Senatör Joe Manchin, Kongre’nin Başkan Joe Biden’ın ekonomik gündemine ilişkin çalışmasını parti liderleri tarafından belirlenen son tarih olan bu ayın sonuna kadar tamamlama ihtimalinin çok düşük olduğunu ifade etti.

Gün içi veri takvimi:Şirket Notları:

GÜBRE FABRİKALARI T.A.Ş. (GUBRF): Bağlı ortaklığı Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. tarafından Söğüt Altın Madeni Projesi'nin bulunduğu Bilecik İli, Söğüt İlçesi sınırları içerisindeki 82050 nolu maden işletme ruhsatı sahasında bulunan üçüncü şahıslara ait taşınmazların, ülkemizin altın üretim hedefine yönelik en önemli katkılardan birini sağlayacak ve ülke ekonomisinde dış ticaret açığının kapatılmasına olumlu katkısı olacak Söğüt altın madeninin ivedi bir şekilde üretim safhasına geçirilebilmesi ve milli ekonomiye kazandırılması amacıyla acele kamulaştırılması için 25.03.2021 tarihinde Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapılmıştır.

MARMARİS ALTINYUNUS TURİSTİK TESİSLER A.Ş. (MAALT): Şirket Divan Talya Oteli'nin yeniden yapım süreci ile ilgili olarak; Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "İnşaat Yasağı" genelgesi kapsamında inşaat yasağı döneminin sona ermesi ile birlikte, Divan Talya Oteli'nin inşaat çalışmalarına başlanmaktadır.

İDEAL FİNANSAL TEKNOLOJİLER VE DANIŞMANLIK A.Ş. (IDEAS): Şirket 30.09.2021 tarihinde kamuoyuna paylaştığı açıklama çerçevesinde sağlık sektörü ile ilgili eğitim ve danışmanlık faaliyetinde bulunan Metamed Eğitim Hizmetleri Anonim Şirketi'ne sermaye arttırımı suretiyle ihraç edilen 50.000 TL nominal değerli pay karşılığı 1.100.000 TL ödenmiştir.

METEMTUR YATIRIM ENERJİ TURİZM VE İNŞAAT A.Ş. (METUR): 10.09.2021 tarihinde yaptığı açıklamada; Şirketin Muğla ili Bodrum İlçesinde gerçekleştirmeyi planladığı konut projesinin ve ileride gündeme gelebilecek diğer gayrimenkul projelerinin inşaatı için F tipi müteahhitlik belgesi sahibi Gündemir İnşaat Taahhüt Yapı Malzemeleri Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi'nin (Gündemir İnşaat) tamamının 275.000 TL bedelle satın alındığı belirtilmiştir. Muğla ili Bodrum İlçesinde gerçekleştirmeyi planlanan konut projesinin inşaatı için %100 bağlı ortaklığı olan Gündemir İnşaat ile müteahhitlik sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında tüm yetki ve kontrol Şirkette olacaktır. İnşaatın maliyetleri ve finansmanı Şirket tarafından karşılanacak olup, sözleşme kapsamında Gündemir İnşaat'ın karı %5 oranında olacaktır.

SELÇUK GIDA ENDÜSTRİ İHRACAT İTHALAT A.Ş. (SELGD): Aydın ili, Germencik ilçesi, - pafta, 147 ada, 18 parselde yatırım amaçlı gayri menkul üzerindeki inşaat projesi hakkında;Proje alanının , Belediye meclisinden çıkarılan karar ile terkleri ( ifraz işlemi ) gerçekleşmiştir. Hafriyat ruhsatı alınarak proje alanının hafriyat işlemi tamamlanmıştır. jeolojik fizik ve zemin etüdü çalışması başlamıştır. İmar planına uygun proje seçenekleri oluşmuştur. Yönetim Kurulu onayına sunulmuştur. Üç hafta içerisinde inşaat ruhsatı almayı ve temel atmayı hedeflemektedir. .İzmir ili Çeşme / Alaçatı bölgesinde bulunan yatırım amaçlı gayri menkul hakkında; Bu bölge 1.derece sit alanından , sürdürülebilir kontrollü koruma alanına dönüşmüştür.Bu bölge aynı zamanda Turizm bölgesi ilan edilmiştir.Bu bölgenin Turizm Bakanlığı nezdindeki imar planı çalışmaları devam etmektedir. Şirket her iki projesi ile ilgili gelişmeler oldukça kamu oyu ile paylaşılacaktır.

ERSAN ALIŞVERİŞ HİZMETLERİ VE GIDA SANAYİ TİCARET A.Ş. (KIMMR): Şirket İzmir Narlıdere mağazası; Narlı Mahallesi, Çelebi Sokak, N55 A Narlıdere/İZMİR adresinde,İzmir Torbalı mağazası; Alpkent Mahallesi, 1026 Sok. N4 İç Kapı N1 Torbalı/İZMİR adresinde, hizmete açılmıştır.18/10/2021 tarihi itibariyle Şirketin mağaza sayısı 133'e ulaşmıştır.

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. (GARAN): 14 Ocak 2021 tarihinde Banka Yönetim Kurulu'nun T. Garanti Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü'ne verdiği yetkiye istinaden Sermaye Piyasası izinleri 18 Şubat 2021 tarihinde alınmış ve Global Medium Term Note Programının senelik güncellemesi 15 Ekim 2021 tarihinde tamamlanmıştır. Program 6.000.000.000 ABD Doları tutarında yenilenmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Payların İşlem Görmeye Başlaması)

Hedef Holding A.Ş.'nin (Şirket) 60.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 300.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 22/10/2021 tarihinden itibaren Ana Pazar'da 1,96 TL/pay baz fiyat, "HEDEF.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Payların İşlem Görmeye Başlaması)

Gelecek Varlık Yönetimi A.Ş.'nin (Şirket) 26.400.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 139.700.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 21/10/2021 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 13,65 TL/pay baz fiyat, "GLCVY.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 3.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Payların İşlem Görmeye Başlaması)

Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji Ürünleri Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) 23.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 110.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 21/10/2021 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 22,50 TL/pay baz fiyat, "ANGEN .E " kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 4.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (İşlem Kodu Değişen Pay)

Borsamız Alt Pazar'da işlem görmekte olan "TAZE KURU GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş."nin ticaret unvanının "TETAMAT GIDA YATIRIMLARI A.Ş." olarak değişmesi nedeniyle; Bülten adı 19/10/2021 tarihinden itibaren "TETAMAT GIDA" olarak; mevcut "TKURU" işlem kodu 01/11/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere "TETMT" olarak değiştirilecektir.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 15/10/2021 - 15/10/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 10,11 - 10,28 TL fiyat aralığından 200.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 15/10/2021 tarihi itibariyle %0,368 sınırına ulaşmıştır.

DOKTA: ÇELİK HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 15/10/2021 - 15/10/2021 tarihinde DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 27,60 - 27,60 TL fiyat aralığından 6.271 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 15/10/2021 tarihi itibariyle %95,7004 sınırına ulaşmıştır.

INFO: 15.10.2021 tarih aralığında 4,15 – 4,30 TL fiyat aralığından 183.053 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiştir.

HDFGS: 18 Ekim 2021 tarihinde, 65.000 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2,77 TL fiyattan şirket tarafından gerçekleştirilmiştir.

INFO: 18.10.2021 tarih aralığında 4,40 – 4,46 TL fiyat aralığından 210.000 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiştir.

OZGYO: : 18.10.2021 tarih aralığında 1,49 TL fiyattan 315.708 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiştir.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

SÖNMEZ FİLAMENT SENTETİK İPLİK VE ELYAF SANAYİ A.Ş.( SONME): Bedelsiz sermaye artırımı, Bursa Ticaret Sicilinde 18/10/2021 tarihinde tescil olup, 18/10/2021 tarih ve 10432 sayılı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmiştir. Bedelsiz Pay Alma Hakkı Kullanım Başlangıç Tarihi 19.10.2021 olarak belirlenmiştir.

GSD DENİZCİLİK GAYRİMENKUL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GSDDE): Şirketin 250.000.000,00 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 52.180.855,64 TL olan çıkarılmış sermayesinin, 97.819.144,36 TL (%187,46174) bedelli artırılarak 150.000.000,00 TL'ye çıkarılmasına ilişkin olarak Şirketin sermaye artırımı işlemleri izahnamede belirtilen koşullar çerçevesinde tamamlanmış ve Şirketin yeni çıkarılmış sermayesi 150.000.000,00 TL'ye yükselmiştir. "SPK" (Sermaye Piyasası Kurulu) nun VII-128.1 sayılı Pay Tebliği'nin 25. maddesinin 1. Fıkrasının (c) bendi uyarınca şirketimiz esas sözleşmesinin "Kayıtlı Sermaye " başlıklı 6.maddesinin tadil edilmesine ilişkin olarak uygun görüş alınması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvuru yine Sermaye Piyasası Kurulu'nun 18.10.2021 tarih ve E-29833736-105.01.01.01-11967 sayılı yazısı ile onaylanmıştır.

GÜLER YATIRIM HOLDİNG A.Ş.(GLRYH): Şirket bağlı ortaklıklarından A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin halka açılması ve paylarının Borsa İstanbul A.Ş. nezdinde işlem görebilmesini, kayıtlı sermaye sistemine geçmesini ve ödenmiş sermayesinin tamamı iç kaynaklardan/geçmiş yıllar karlarından karşılanmak suretiyle 100.000.000 TL'den 75.000.000 TL artırılarak 175.000.000 TL'ye yükseltilmesini teminen esas sözleşme tadiline izin verilmesi amacıyla 18.10.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmuştur.

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB): 15.10.2021 tarihinde yaptığı açıklamaya istinaden, Şirket sermayesinde %43 oranında pay sahibi olduğu A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin halka açılması ve paylarının Borsa İstanbul A.Ş. nezdinde işlem görebilmesini, kayıtlı sermaye sistemine geçmesini ve ödenmiş sermayesinin tamamı iç kaynaklardan/geçmiş yıllar karlarından karşılanmak suretiyle 100.000.000 TL'den 75.000.000 TL artırılarak 175.000.000 TL'ye yükseltilmesini teminen esas sözleşme tadiline izin verilmesi amacıyla 18.10.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmuştur.

DENİZ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (DZGYO): Şirket 06.10.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararına istinaden Şirket 1.000.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 400.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin %100 oranında tamamı nakit karşılığı olmak üzere 400.000.000 TL artırılarak 800.000.000 TL'ye yükseltilmesine ilişkin olarak hazırlanan izahnamenin onaylanması talebi ile Sermaye Piyasası Kuruluna 18.10.2021 tarihinde başvuruda bulunulmuştur.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde, Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Merit Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş. (MERIT.E) payında 19/10/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut "Açığa Satış Yasağı"na ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı" ile "Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 18/11/2021'dir.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.