Gözler FED Başkanı Powell’ın Açıklamalarına Çevrildi…

08 Kasım 2021

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan Sentix Yatırımcı Güveni verisi izlenecek.

Gözler FED Başkanı Powell’ın Açıklamalarına Çevrildi…

08.11.2021

Gözler FED Başkanı Powell’ın Açıklamalarına Çevrildi…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,50 değer kazanarak günü 1.583 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 23,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,89 ve holding endeksi yüzde 1,15 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,74 ile ulaştırma, en çok gerileyen ise yüzde 1,38 ile gıda, içecek olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,33, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,15, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,76 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,00 değer kazandı.

ABD borsaları, haftanın son işlem gününü yükseliş ile tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,56, S&P 500 endeksi yüzde 0,37 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,20 değer kazandı

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan Sentix Yatırımcı Güveni verisi izlenecek. Gün içerisinde, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalar takibimizde olacak. Ayrıca, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Bailey, bazı FOMC ve ECB üyelerinin de açıklamaları yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.
Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,50 değer kazanarak günü 1.583 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 23,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı bütçe sunuşunda; "İşçilerimizi koruyan, asgari ücret meslesini Türkiye gündeminden çıkaracak bir düzenleme olacak. Asgari ücretle ilgili Türkiye çapında anket yapıyoruz. Enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Ankara Beştepe'de düzenlenecek Kabine Toplantısı'nın bugün saat 15.00'te başlaması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre; Ekim ayında Hazine nakit denge 5,2 milyar TL açık verdi, faiz dışı nakit dengesi 8 milyar TL fazla verdi.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey, yaptığı değerlendirmede; faizlerin bir noktada yükselmesi gerekceğini belirtirken yüzde 4-5'lik faiz oranlarının yeniden görülmeyeceğini belirtti.

Fitch Ratings Kıdemli Direkörü Erich Arispe Morales yaptığı değerlendirmede; “Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 9,2 seviyesinde büyümesini bekliyoruz. Güçlü iç talep, güçlü toparlanma üretimi, net dış talep bileşeniyle destekleniyor, ihracat da önemli ölçüde artıyor” dedi. Morales, Türkiye’de otoritelerin mali disiplinin korumak konusunda kararlı olduklarının görüldüğünü ekleyerek, “Ayrıca geçmişe baktığımızda gördüğümüz kadarıyla, Türkiye ekonomisi büyümeyi ve farklı türdeki şoklara uyum sağlamayı başardı. Bu pozitif bir unsur olarak önümüze çıkıyor. Bunun yanı sıra Türkiye'de finans sektörü krizlere dayanabildi ve finansal cephede Türkiye için bir çıpa vazifesi görebildi” dedi. (kaynak: bloomberght.com)

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa ve Orta Asya’da koronavirüs vakalarındaki güçlü artışların bölgeyi tekrar pandeminin merkez üssü haline getirdiği konusunda uyardı.

Almanya’da açıklanan Sanayi Üretimi verisi Eylül ayında bir önceki aya göre beklentilerin aksine % 1,1 daraldı.

Euro Bölgesi’nde açıklanan Perakende Satışlar verisi Eylül ayında bir önceki aya göre % 0,3 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre % 2,5 artış gösterdi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George yaptığı açıklamada, enflasyonun bir süre daha yüksek kalmaya devam edebileceğini vurgularken, “bu enflasyonist baskılar nedeniyle ‘para politikasında sabırlı olma argümanı’ azaldı” dedi.

ABD'de Ekim ayına ilişkin tarım dışı istihdam veri seti açıklandı. Tarım dışı istihdam 531 bin ile 450 binlik artış beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Ortalama saatlik kazançlar Ekim'de bir önceki aya göre yüzde 0,4 ile beklentilere paralel artış gösterdi. İşsizlik oranı Ekim ayında yüzde 4,6'ya geriledi.

Çin Gümrükler Genel İdaresi, tarafından yayımlanan verilere göre; ekimde ihracatın yıllık yüzde 27,1, ithalatın ise yüzde 20,6 arttığını bildirdi. İhracat gelirleri, aylık 300,2 milyar dolara, ithalat ise 215,7 milyar dolara yükseldi. Eylülde 66,8 milyar dolar kaydedilen dış ticaret fazlası ise ekim ayında 84,5 milyar dolara çıktı.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

İŞBİR HOLDİNG A.Ş. (ISBIR): Bağlı Ortaklığı İşbir Sentetik Dokuma Sanayi Anonim Şirketinin paylarının halka arzı ile ilgili İzahname/İhraç Belgesi Sermaye Piyasası Kurulun'nca onaylanarak, 04.11.2021 tarih 2021/54 sayılı SPK Bülteninde duyurulmuştur.

REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RYGYO): Şirket portföyünde yer alan İzmir İli Menderes İlçesi Görece Mahallesi 515 Ada 9 Parsel üzerindeki 15.601 m2'lik arsanın üzerinde bulunan 7.800 m2'lik deponun 1.293 m2'lik depolama alanı Işık Ahşap Profil Lojistik Sanayi Ticaret A.Ş.'ye 1 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 1 senede 300.000 TL+KDV gelir elde edilecektir. Şirket portföyünde yer alan Kocaeli İli Çayırova İlçesi Akse Mahallesi 841 Ada 12 Parsel üzerindeki 6.433,40 m2 arsa üzerinde bulunan 8.906 m2 deponun 1.000 m2'lik depolama alanı "Anitaş Lojistik Hizmetleri A.Ş."ye 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren 1 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 1 senede 600.000 TL+KDV gelir elde edilecektir.

SERVE FİLM PRODÜKSİYON EĞLENCE A.Ş. (SERVE): Şirket tapu kayıtları üzerinde bulunan T.İş Bankası A.Ş.'nin 2.000.000.-TL (ikimilyonTürkLirası) tutarındaki ipotek kaydının kaldırılması ile ilgili gerekli ipotek fek yazısı alınmış ve Beşiktaş Tapu Sicil Müdürlüğüne yapılan müracaat ile 05.11.2021 tarihi itibariyle ipotek kaldırılmıştır. Bu işlem sonucunda tapu kayıtlarımız üzerinde hiçbir ipotek bulunmamaktadır.

ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş. (ADESE): Şirketin sahip olduğu ve Vakıf Katılım Bankası tarafından üzerinde Vefa (Geri alım hakkı ) sözleşmesi tesis edilmiş bulunan 7 Renk Projesinin , kat karşılığı yöntemi ile gerçekleştirilmesi konusunda Konya'da mukim Konya Okkalar İnşaat A.Ş. ile görüşmelere başlanmıştır. 7 Renk Projesi , mevcut durumda tamamlanma oranı %80 seviyesinde olan 20 adet ticari alan ve inşaatına henüz başlanmamış durumdaki 303 adet konuttan oluşmaktadır.

BOĞAZİÇİ BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BOBET): Baltalimanı Çayır Caddesi N28-1 Sarıyer-İstanbul adresindeki Baltalimanı Mobil Hazır Beton Üretim tesisinin mevcud projedeki işin bitmesi sebebi ile 05/11/2021 tarihi itibariyle kapatılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş. (BIOEN) : Şirket bağlı ortaklığı Biyomek Elektrik Enerjisi Üretimi Sanayi ve Ticaret A.Ş' nin işletmecisi olduğu Çine Biyokütle Enerji Santralinin 1,40 MWe olan kurulu gücünün 13,60 MWe ye çıkarılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca kısmi kabul işlemi gerçekleştirilmiştir. Halihazırda 1,40 MWe kurulu güç kapasitesinde olan tesis, yapılan kabul işlemi neticesinde lisans gücü olan 13,60 MWe kurulu güç kapasitesine ulaşmıştır.

OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIMLAR VE İŞLETME A.Ş. (OSTIM): Şirketin %66,53 oranında ortağı olduğu Günhan Ostim Alüminyum Döküm Dövme Sanayi Anonim Şirketi'nin 05.11.2021 tarihli Olağanüstü Genel Kurul toplantısında sermayesinin 2.000.000,00 TL'den, 4.700.000.00 TL'ye nakit olarak artırılmasına karar verilmiş olup, artırılan sermaye tutarına sermayedeki oranımıza göre katılınmasına, Yukarıdaki açıklamalar uyarınca belirlenecek olan toplam sermaye koyma borcu 1.796.365,76 TL'sının, sermaye artırımının tescilinden önce ödenmesine, sermaye olarak ödenecek olan tutarın Şirketin sermaye artırımından elde ettiği fondan karşılanmasına, Karar verilmiştir.

FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş. (FROTO): 14 Nisan 2021 ve 11 Mayıs 2021 tarihli özel durum açıklamalarında ve son olarak 27.10.2021 tarihinde kamuya açıklanan faaliyet raporunda belirtildiği üzere, yarı iletken tedarikinde yaşanan küresel sıkıntılara bağlı olarak dünya çapında otomotiv endüstrisinde zorluklar ve üretim kesintileri yaşanmaktadır. Ana ortaklardan Ford Motor Company'nin aldığı önlemler ve şirketin tedarikçileri ile yaptığı planlamalarla küresel çaptaki bu krizin etkilerinin en aza indirilmesi konusunda çalışmalar sürdürmekle birlikte, gelinen aşamada Gölcük Fabrikasında 6 – 17 Kasım tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verilmiştir. Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarında ise üretime devam edilecektir. Üretime ara verilmesi nedeniyle son olarak 27.10.2021 tarihinde kamuya açıklanan faaliyet raporda yer verilen 2021 yılına ilişkin toplam üretim ve toplam satış beklentiler (ağırlıklı olarak ihracat adetlerinden olmak üzere) yaklaşık 18 bin adet azalış olacağı öngörülmektedir.

YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş. (YEOTK): Şirket ile HAS-KAR Harita Kadastro Müh. Taah. Ve Tic. Limited Şirketi arasında (05.11.2021) Eskişehir Koçtaş GES anahtar teslimi yapım işi için sözleşme imzalanmıştır. Toplam sözleşme bedeli 722.112 USD'dir.

İHLAS GAZETECİLİK A.Ş. (IHGZT): İstanbul ili, Avcılar İlçesi, Firuzköy Mahallesi 636 Ada 3 Parselde kayıtlı toplam 9.270,42 m² alana sahip arsa yatırım amaçlı olarak 52.565.000 TL bedel ile 04.11.2021 tarihinde peşin olarak satın alınmıştır.

İstanbul ili, Avcılar İlçesi, Firuzköy Mahallesi 636 Ada 4 Parselde kayıtlı toplam 5.562,64 m² alana sahip arsa yatırım amaçlı olarak 31.506.793 TL bedel ile 04.11.2021 tarihinde peşin olarak satın alınmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

PAGYO: SALİH BEZCİ 04/11/2021 - 04/11/2021 tarihinde PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 6,40 - 6,67 TL fiyat aralığından 265.558,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 04/11/2021 tarihi itibariyle %10,499 sınırına ulaşmıştır.

SARKY: ORHAN VELİ ÇAYCI 03/11/2021 - 03/11/2021 tarihinde SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 19,32 - 19,34 TL fiyat aralığından 50.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/11/2021 tarihi itibariyle %0,71 sınırına ulaşmıştır.

GLYHO: Centricus Holdings Malta Limited & Peter Rioda 4 Kasım 2021 tarihinde Global Yatırım Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak brüt 1,70 TL fiyattan 37.526.967 adet payın Borsa İstanbul’da özel emir yöntemiyle satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Global Yatırım Holding A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 4 Kasım 2021 tarihi itibariyle %0.00 sınırına ulaşmıştır.

KRONT: METE SANSAL 05/11/2021 - 05/11/2021 tarihinde KRON TELEKOMÜNİKASYON HİZMETLERİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 33,860 - 34,200 TL fiyat aralığından 24.213 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KRON TELEKOMÜNİKASYON HİZMETLERİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 05/11/2021 tarihi itibariyle %0,17 sınırına ulaşmıştır.

TAVHL: VEHBİ SERKAN KAPTAN 05.11.2021 tarihinde TAV Havalimanları Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak 29,0 TL fiyattan 21.000 adet toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TAV Havalimanları Holding A.Ş sermayesindeki payları/oy hakları 05.11.2021 tarihi itibarıyla %0 seviyesine düşmüştür.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş 05/11/2021 - 05/11/2021 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 23,20 - 23,60 TL fiyat aralığından 60.638 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 05/11/2021 tarihi itibariyle %19,915868 sınırına ulaşmıştır.

DGKLB: DOĞANLAR YATIRIM HOLDİNG A.Ş. 05.11.2021 tarihinde Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,32-2,34 TL fiyat aralığından 1.510.000 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesindeki payları 05.11.2021 tarihi itibariyle %9,86 sınırına ulaşmıştır.

INVEO: ÜLKÜ FEYYAZ TAKTAK 05/11/2021 - 05/11/2021 tarihinde INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 28,68 - 28,92 TL fiyat aralığından 860 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 05/11/2021 tarihi itibariyle %0,023 sınırına ulaşmıştır.

KRVGD: 05.11.2021 tarihinde 11,5 - 11,54 TL fiyat aralığından 33.000 adet pay geri alınmıştır.

QUAGR: 05.11.2021 tarihinde 11,90 TL ortalama fiyattan 25.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu QUAGR payları 3.920.662 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,634)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş. (ADESE): Şirket 2.000.000.000.-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 252.000.000.-TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak sureti ile 756.000.000-TL ( % 300 oranında ) artırılarak 1.008.000.000.-TL ' ye çıkarılmasına ilişkin olarak hazırlanan ve onaylanması için 31.05.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na sunulan izahname, Sermaye Piyasası Kurulu'nun 27.10.2021 tarih ve 55/1592 sayılı toplantısında onaylanmıştır. Pay sahiplerinin ellerindeki payların % 300 oranında yeni pay alma hakkı bulunmaktadır. Yeni pay alma hakları (Rüçhan Hakkı) izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 08.11.2021 ila 22.11.2021 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılacaktır. Yeni pay alma haklarının kullanımında , 1,00 TL nominal değerli pay 1,00 TL den satışa arz edilecektir.

AKFEN GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AKFGY): Şirketin mevcut 900.000.000 TL olan ödenmiş sermayesinin, Şirket emisyon primlerinden karşılanmak üzere 400.000.000 TL arttırılması, Sermaye Piyasası Kurulunun II-18.1 sayılı Kayıtlı Sermaye Sistemi Tebliği'nin 6. Maddesinin 6. Fıkrası hükmü gereğince bir defaya mahsus olmak üzere 1.000.000.000 TL olan Kayıtlı Sermaye Tavanının aşılarak 1.300.000.000 TL'ye yükseltilmesi ve Söz konusu bedelsiz sermaye artırımı nedeniyle oluşacak payların mevcut pay sahiplerine şirket sermayesine iştirakleri oranında bedelsiz olarak kayden dağıtılmasına ilişkin olarak İhraç Belgesi Onayı ve Esas Sözleşme Tadili amacıyla 05.11.2021 tarihinde SPK'ya başvuru yapılmıştır.

Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. (DOBUR.E) payında, daha önce Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında alınan tedbirlere ilave olarak 08/11/2021 tarihinden itibaren mevcut tedbirlerin bitiş tarihine kadar "Tek Fiyat İşlem Yöntemi" önleyici tedbiri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 11/01/2022'dir.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.