Global PMI Dataları ve FED Bej Kitap Raporu Açıklanıyor…

01 Aralık 2021

Bugün, yurt içinde İmalat PMI verisi takip edilecek. Global piyasalarda, Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’de açıklanacak olan İmalat PMI dataları yakından izlenecek

Global PMI Dataları ve FED Bej Kitap Raporu Açıklanıyor…

01.12.2021

Global PMI Dataları ve FED Bej Kitap Raporu Açıklanıyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,05 değer kazanarak günü 1.809,65 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 35,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,43, holding endeksi yüzde 0,02 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 6,14 ile madencilik, en çok gerileyen ise yüzde 6,96 ile spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,44, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,89, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,81 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,56 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 1,86, S&P 500 endeksi yüzde 1,90 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,55 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde İmalat PMI verisi takip edilecek. Global piyasalarda, Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’de açıklanacak olan İmalat PMI dataları yakından izlenecek. Gün içerisinde, ABD’de öncü Tarım Dışı İstihdam Değişimi (ADP) verisi ve FED’in yayımlayacağı Bej Kitap raporu takibimizde olacak. Ayrıca, FED Başkanı Powell, ABD Hazine Bakanı Yellen ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey’in açıklamaları gün içerisinde yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,05 değer kazanarak günü 1.809,65 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 35,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak canlı yayında yaptığı değerlendirmede; “Biz inşallah seçim öncesine kadar ciddi manada bu faizin düştüğünü ve bu kuru tetikleyen faizin düşüşüyle kurda da olumlu bir iyileşmenin olduğunu göreceğiz. Buna enflasyon da dahil” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Türkmenistan Merkez Bankası arasında 27 Kasım 2021 tarihinde merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak üzere bir Mutabakat Zaptı imzalandı. Söz konusu anlaşma kapsamında, iki ülke merkez bankası arasında merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmesi planlanmakta.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Aralık 2021-Şubat 2022 İç Borçlanma Stratejisi raporuna göre; Kurum Aralık ayında toplam 21,5 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 10 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması planlamaktadır. Ocak ayında toplam 45,9 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 45,8 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması planlamaktadır. Şubat ayında toplam 55,3 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 49 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması planlamaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, III. Çeyrek: Temmuz - Eylül, 2021 verilerine göre; Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2021 yılı üçüncü çeyreğinde %7,4 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %2,7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2021 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,8 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Hizmet Üretici Fiyat Endeksi, Ekim 2021 verilerine göre; Hizmet Üretici Fiyat Endeksi 2021 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %3,42 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %34,26 artış gösterdi.

Euro Bölgesinde, Eurostat verilerine göre, öncü TÜFE Kasım ayında bir önceki aya göre % 0,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,9 artış gösterdi.

ABD’de açıklanan Conference Board (CB) Tüketici Güveni verisi Kasım ayında piyasa beklentisinin hafif altında 109,5 değerinde gerçekleşti.

ABD’de açıklanan Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi verisi Kasım ayında piyasa beklentisinin altında 61,8 düzeyinde gerçekleşti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde yaptığı açıklamasında; yüksek enflasyon riskine vurgu yaparak, "Bu noktada, ekonomi çok güçlü ve enflasyonist baskılar yüksek, bu nedenle kasım toplantısında açıkladığımız varlık alımlarının azaltılmasını belki birkaç ay önce tamamlamayı düşünmek uygun olur. Birkaç hafta içinde yapacağımız toplantıda bunu tartışacağımızı umuyorum" ifadelerine yer verdi.

BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin yaptığı açıklamada, omicron varyantının aşılılarda daha fazla enfeksiyona yol açabileceğini ancak aşıların ağır hastalığa karşı korumaya devam edeceğini ifade etti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (INVEO): Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin 252.000.000 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin Hakkı Gedik'e ait olan 50.400.000 TL nominal tutarlı paylarını vadeli ödemelerle birlikte toplam 235 milyon TL bedel (pay başına 4,663 TL) ile satın alma konusunda Hakkı Gedik ile anlaşmaya varıldığı paylaşılmıştır. Yeni pay alımının Sermaye Piyasası Kurulu ve gerekli diğer onay süreçlerinin tamamlanması ile birlikte şirket Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sermayesi içindeki pay oranının %63,04 ve Hakkı Gedik'in pay oranının %0,13 olacağını belirtmiştir. Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. hisse alımına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu'na (30.11.2021 tarihi) itibariyle başvuruda bulunulmuştur.

METEMTUR YATIRIM ENERJİ TURİZM VE İNŞAAT A.Ş. (METUR): 25.11.2021 tarihli KAP açıklamasında diğer hususların yanı sıra özetle, Denizli İli Çal İlçesi'nde yer alan 1,04 Mw gücündeki güneş enerjisi santralinin devir işlemlerinin devam ettiği ve bağlantı anlaşmasının devriyle beraber devir işlemlerinin Kasım ayı sonu veya Aralık başı itibariyle tamamlanacağı ifade edilmiştir. Bu çerçevede; bağlantı anlaşmasının Şirkete devri ya DENGE YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (DENGE): İştirak Metrobil Teknoloji A.Ş.ile Azertover MMC arasında, Azerbaycan'da Telekom altyapı projeleri yapmak üzere işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş. (TAVHL): Yönetim Kurulu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından 1 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirileceği duyurulan, Antalya Havalimanının kapasite artırımına yönelik ilave yatırımların yapımı ile iç/dış hatlar, genel havacılık, CIP terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının kiralanmak suretiyle verilmesi ihalesine Şirket ve Fraport AG tarafından oluşturulan ortak girişimle katılmaya karar vermiştir.

GÖZDE GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (GOZDE): Şirket tarafından KAP'a yapılan 07.06.2021 tarihli özel durum açıklamasında, portföy şirketlerinden Polinas Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Propak Ambalaj Üretim ve Pazarlama A.Ş.'de sahip olduğu %95 oranındaki payların tamamının, Constantia Flexibles International GMBH'ye satışına ilişkin hisse devrinin 123.253.907 Avro hisse değeri üzerinden gerçekleştiği duyurulmuştu. Hisse bedeli 07.06.2021 tarihli özel durum açıklamasında bahsedildiği üzere devir tarihi itibarıyla düzenlenen finansal tablolara göre nihai uyarlamaya tabi tutulmuş olup, nihai hisse bedeli 120.526.266 Avro olmuştur.

ARÇELİK A.Ş. (ARCLK): Şirket ana faaliyet konusu dışında motor, motor aksamları, redüktör, güç aktarım ekipmanları, servo sistemleri üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren Wat Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş, 2018 yılında kısmi bölünme yöntemiyle şirket bünyesinden çıkarılarak %100 bağlı ortaklığı haline gelmiştir. Wat Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin kendi sektöründe global olarak gelişmesi hedefi dikkate alınarak, Şirket tarafından ana işkoluna odaklanılması amacıyla, KPMG Yönetim Danışmanlığı A.Ş. tarafından hazırlanan değerleme raporuna uygun olarak WAT Motor Sanayi ve Ticaret A. Ş.'de sahip olduğu payların tamamının 25.900.000 Euro bedel karşılığında ana ortaklardan Koç Holding A.Ş.'nin %55, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.'nin ise %45 nihai pay sahipliği bulunan Hollanda'da yerleşik Koç Investments B.V.'ye satılmasına karar verilmiştir.

YENİ GİMAT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(YGGYO): Şirket özelleştirme kapsam ve programında bulunan Maliye Hazinesi adına kayıtlı; Ankara İli, Çankaya İlçesi, Söğütözü Mahallesi, 7577 Ada 21 (Eski 15) Parsel numaralı 24.936 m2 yüzölçümlü taşınmazın satış ihalesine kapalı zarfla teklif vermek suretiyle katılım sağlamıştır.

BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SANAYİİ A.Ş. (BANVT): Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi Anonim Şirketi ("Banvit") pay sahiplerini ve piyasaları; BRF Foods GmbH ("BRF Foods") ile Katar Yatırım İdaresi'nin ("KYİ"), Banvit'in hakimiyetini elinde bulunduran TBQ Foods GmbH ("TBQ") unvanlı holding şirket nezdindeki ortaklıklarına dair hüküm ve koşulların yenilenmesi hususunu müzakere ettikleri yönünde bilgilendirmektedir. Bahse konu müzakereler kapsamında; KYİ'ye TBQ nezdindeki haklarını BRF Foods'a satma hakkı tanıyan satım opsiyonu hakkının kullanım dönemini 15 Aralık 2021 tarihine kadar uzatan bir ön protokol akdedilmiştir. Banvit söz konusu müzakerelere ilişkin olarak usulüne uygun bir şekilde piyasaları bilgilendirmeye devam edecektir.

ANEL ELEKTRİK PROJE TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (ANELE): 29 Haziran 2018 ve 07 Nisan 2020 tarihlerinde yayınlanan KAP açıklamaları ile toplam değeri 69.964.105,92 Euro olan Anel Elektrik Proje Taahhüt A.Ş.– Ballast Nedam Bouw - TAV Tepe Afken Yatırım İnşaat ve İşletme A.Ş tarafından eşit hissedarlık yapısı altında kurulan ABT MEP V.O.F. iş ortaklığı olarak Hollanda'nın Amsterdam kentinde yer alan Schiphol Havalimanı Yeni İskele İnşaatının (Pier) Elektrik ve Mekanik işleri projesini üstlendiğimizi bildirmişti. Projenin ana müteahhidi Ballast Nedam Nv / TAV İnşaat JV nin projenin işvereni Schiphol Grup ile olan sözleşmesinin Schiphol Grup tarafından iptal edilmesi nedeniyle proje durma noktasına gelmiştir.

YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş. (YEOTK): Sözleşme bedeli 661.900,56 USD olan Aksa Samsun Çiftlik güneş enerjisi santrali kurulumu mal tedarik, hizmet ve bakım işleri ve Sözleşme bedeli 488.099,50 USD olan Aksa Tekirdağ Çiftlik güneş enerjisi santrali kurulumu mal tedarik, hizmet ve bakım işleri için iki adet sözleşme imzalanmıştır.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): Ondansetron hidroklorur etkin maddesini içeren "Kemoturk 4 mg / 2 ml im/iv enjeksiyonluk çözelti içeren ampul" adlı ürünü ruhsat süreci tamamlanmıştır. Söz konusu ürün klinikte; kemoterapi ve radyoterapinin neden olduğu bulantı ve kusmaların tedavisinde, ayrıca post-operatif bulantı ve kusmanın önlenmesinde endike bir ilaçtır.

DARDANEL ÖNENTAŞ GIDA SANAYİ A.Ş. (DARDL):İlgili açıklamalara konu olan G. Kallimanis S.A. şirketinin iktisadi bütünlük içerisindeki varlıklarının Dardanel Greece S.A. şirkete devrine ilişkin talebi yerel Yunanistan Mahkemesine yapılmıştır.

COSMOS YATIRIM HOLDİNG A.Ş.(COSMO): 25/01/2021 tarihli özel durum açıklaması ile kamuoyunu duyurmuş olduğu Almanya'da yerleşik Uluslararası bir firma ile stratejik işbirliği ve ortaklık görüşmeleri 30/11/2021 tarihi itibari ile karşılıklı olarak sona erdirilmiştir.

EMİNİŞ AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (EMNIS): COVİD-19 salgını nedeniyle, sipariş ve sevkiyat süreleri uzamıştır. Sevkiyat sürelerinin uzamasının sonucu olarak; Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) ile ilgili siparişler 4,5 tonluk kısmı (% 8,1) için talep edilen ek süre kabul edilmiştir. Belge kapama tarihi 29.01.2022 olarak revize edilmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 29/11/2021 - 29/11/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,33 - 15,55 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/11/2021 tarihi itibariyle %0,409 sınırına ulaşmıştır.

GLYHO: MEHMET KUTMAN 29/11/2021 - 29/11/2021 tarihinde GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,04 - 2,04 TL fiyat aralığından 3.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/11/2021 tarihi itibariyle %27,56 sınırına ulaşmıştır.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş. 30/11/2021 - 30/11/2021 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 27,72 - 28,80 TL fiyat aralığından 51.989 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 30/11/2021 tarihi itibariyle %19,9511890 sınırına ulaşmıştır.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş 30/11/2021 - 30/11/2021 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 27,96 - 28,66 TL fiyat aralığından 103.800 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 30/11/2021 tarihi itibariyle %19,9832509 sınırına ulaşmıştır.

TKFEN: MURAT GİGİN 30.11.2021 tarihinde Tekfen Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak 18,00 TL. ve 18,37 TL. fiyat aralığından 500.225 adet, satım işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Tekfen Holding A.Ş. sermayesinde payları / oy hakları 30.11.2021 tarihi itibariyle bulunmamaktadır.

KUTPO: GÜLDEN GÜRAL 30/11/2021 - 30/11/2021 tarihinde KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 132,60 - 133,35 TL fiyat aralığından 25.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 30/11/2021 tarihi itibariyle %0,00275 sınırına ulaşmıştır.

MOBTL: AYDIN MISTAÇOĞLU 29/11/2021 - 29/11/2021 tarihinde MOBİLTEL İLETİŞİM HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,66 - 1,68 TL fiyat aralığından 7.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MOBİLTEL İLETİŞİM HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29 /11/2021 tarihi itibariyle %72,69 sınırına ulaşmıştır.

KUTPO: ERKAN GÜRAL 30/11/2021 - 30/11/2021 tarihinde KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 130,48 - 131,40 TL fiyat aralığından 25.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 30/11/2021 tarihi itibariyle %0,00275 sınırına ulaşmıştır.

KUTPO: SEMA GÜRAL SÜRMELİ 30/11/2021 - 30/11/2021 tarihinde KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 131,82 - 132,63 TL fiyat aralığından 25.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 30/11/2021 tarihi itibariyle %0,00275 sınırına ulaşmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

DERİMOD KONFEKSİYON AYAKKABI DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DERIM): Şirket Esas Sözleşmesi'nin "Sermaye Ve Hisse Senetleri" başlıklı 6. ve "Sermayenin Artırılması" başlıklı 8'nci maddelerinin vermiş olduğu yetkiye istinaden; 135.000.000,00 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 27.000.000,00 TL) olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 27.000.000,00 TL nakit (bedelli) olarak % 100 oranında artırılarak 54.000.000,00 'sına çıkarılmasına ilişkin olarak hazırlanmış olan İzahname onaylanması talebiyle Sermaye Piyasası Kurulu'na sunulmuştur.

BALATACILAR BALATACILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BALAT): 25.11.2021 Tarih ve 2021 / 59 Sayılı Sermaye Piyasası Kurulu Bülteni'nde yayınlanan ve olumlu görüş verilen şirketin Tahsisli Sermaye Artışı ile ilgili 26.11.2021 tarihinde artırılan paylar için Borsa İstanbul A.Ş.'ye fiyat belirlenmesi için yapılan başvuru sonucu baz fiyat 8,30 TL olarak hesaplanmıştır. Borsa İstanbul A.Ş.' den gelen baz fiyat bildirisine istinaden gerekli evraklar tamamlanıp, Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru için gönderilmiştir.

ARD GRUP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş. (ARDYZ): Mevcut 23.875.000 TL olan sermaye, 30.961.671,86 TL'si Hisse Senedi İhraç Primlerinden, 115.163.328,14 TL'si geçmiş yıl karlarından karşılanmak üzere toplam 146.125.000 TL artırılarak Sermaye Piyasası Kurulunun II-18.1 sayılı Kayıtlı Sermaye Sistemi tebliğinin 6. Maddesinin 6. Fıkrası hükmü gereğince bir defaya mahsus olmak üzere 80.000.000 TL olan Kayıtlı Sermaye Tavanının aşılarak 170.000.000 TL'ye yükseltilmesine ait bedelsiz sermaye artırımına ilişkin tescil talebi 29.11.2021 tarihinde Ankara Ticaret Sicil Müdürlüğü'nce onaylanmıştır. Şirket sermayesinin 23.875.000 TL'den 170.000.000 TL'ye artırılması kapsamında ihraç edilecek 146.125.000 TL nominal değerli paylar için bedelsiz pay alma hakkı kullanım başlangıç tarihi 01.12.2021 olarak belirlenmiştir.

ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş. (ADESE): Şirketin 2.000.000.000.-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 252.000.000.-TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak sureti ile 756.000.000-TL ( % 300 oranında ) artırılarak 1.008.000.000.-TL ' ye çıkarılmasına ilişkin olarak, 08.11.2021 tarihinde başlayan 15 günlük yeni pay alma haklarının kullandırılması süreci 22.11.2021 tarihinde tamamlanmıştır. A Grubu imtiyazlı payların rüçhan haklarının tamamı ana ortağımız İttifak Holding A.Ş.tarafındankullanılmıştır. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalanB Grubu payların toplam nominal değeri 49.436.050,968 TL , 01.12.2021 - 02.12.2021tarihleri arasında 2 iş günü süreyle Bizim Menkul Değerler A.Ş. aracılığıylaBorsa İstanbul A.Ş Birincil Piyasada, 1 TL nominaldeğerdeki beher pay fiyatı 1 TL'den az olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş.'deBirincil Piyasada oluşacak fiyattan satışa sunulacaktır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında OYLUM.E ve UZERB.E payları 01/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 30/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: ( Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında EDATA.E, FENER.E ve TRILC.E payları 01/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 30/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. Maddesi çerçevesinde, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESTL.E) payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcı hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 01/12/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 31/12/2021'dir.


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP, İnvesting ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.