Global Piyasalarda Yön Arayışı Devam Ediyor…

22 Mart 2022

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global tarafta, Euro Bölgesi Cari Denge ve ABD’de Richmond İmalat Endeksi dataları izlenecek.

Global Piyasalarda Yön Arayışı Devam Ediyor…

22.03.2022

Global Piyasalarda Yön Arayışı Devam Ediyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,43 değer kazanarak 2.175,03 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 26,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,03 ve holding endeksi yüzde 1,88 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,69 ile bilişim, en çok gerileyen ise yüzde 1,58 ile spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi, yüzde 0,51 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,30 değer kazanırken Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,57 ve Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,60 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi, yüzde 0,58, S&P 500 endeksi yüzde 0,04 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,40 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global tarafta, Euro Bölgesi Cari Denge ve ABD’de Richmond İmalat Endeksi dataları izlenecek. Gün içerisinde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde, ECB Yönetim Konseyi bazı üyeleri ile FOMC üyelerinden Williams ve Daly’in açıklamaları takibimizde olacak. Diğer taraftan, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler ve haber akışları küresel piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karmaşık seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,43 değer kazanarak 2.175,03 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 26,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne negatif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Şubat 2022 verilerine göre; Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi 2022 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %2,35 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %106,13 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, Ocak 2022 verilerine göre; Tarımsal girdi fiyat endeksi 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %10,12 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %57,26 artış gerçekleşti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan Sınır İstatistikleri Aylık Bülteni verilerine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü'den alınan geçici verilere göre; 2022 yılı Şubat ayında Ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre %186,52 oranında bir artış göstererek 1.541.393 oldu. 2022 yılı Ocak-Şubat döneminde Ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %169,44 artış göstererek 2.823.059 oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Hazine Alacak Verileri raporuna göre; Hazine Alacak stoku 28 Şubat 2022 tarihi itibarıyla 21 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Hazine alacak stoku içerisinde en yüksek pay 10 milyar TL ile Mahalli İdareler’e aittir. 2022 Şubat ayı sonu itibarıyla Hazine alacaklarından toplam 0,8 milyar TL tahsilat gerçekleştirilmiştir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Merkezi Yönetim Brüt Borç Stoku verilerine göre; Merkezi yönetim brüt borç stoku 28 Şubat 2022 tarihi itibarıyla 2.948 milyar TL olarak gerçekleşti. Borç stokunun 985,1 milyar TL tutarındaki kısmı Türk Lirası cinsi, 1.962,9 milyar TL tutarındaki kısmı döviz cinsi borçlardan oluşmaktadır.

ECB Başkanı Christine Lagarde yaptığı değerlendirmede; enerji fiyatlarındaki artış ve tedarik zincirindeki sıkıntıların kısa vadeli enflasyon beklentilerini yükselttiğini işaret ederken, ekonomide stagflasyona dair göstergeler olmadığını ifade etti.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin verilerine göre üretici fiyat endeksi Şubat ayında bir önceki aya göre % 1,4 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 25,9 artış gösterdi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic yaptığı açıklamada; “2022’de altı kez ve 2023’te iki kez faiz artışına sıcak bakıyorum” dedi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği’nde yaptığı açıklamada, bankanın enflasyonu düşürmek için "gerekli adımları" atacağını vurguladı. Başkan, "Federal fon oranını 25 baz puanın üzerine çıkararak daha agresif hareket etmenin uygun olduğuna karar verirsek, bunu yapacağız." dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı açıklamada; AB dışişleri ve savunma bakanlarının Rusya'ya petrol ambargosu konusunda karar vermediğini fakat yeni yaptırımların geleceğini ifade etti.

Resmi Gazete’nin 22 Mart tarihli sayısında yayımlanan tebliğe göre; Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/14)’in 4 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir.” “Bu Tebliğ kapsamında Merkez Bankasının belirleyeceği usul ve esaslar çerçevesinde komisyon ve/veya masraf ödenebilir. ” “Merkez Bankası tarafından bu uygulama kapsamında açılan Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarına vade sonunda yenilenme imkânı tanınabilir. Hesabın yenilenmesine ilişkin kapsam, usul ve esaslar Merkez Bankasınca belirlenir.”(Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/03/20220322-5.htm)

Resmi Gazete’nin 22 Mart tarihli sayısında yayımlanan tebliğe göre; Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) Hesapları Hakkında Tebliğ (Sayı: 2022/7)’in 1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Bu Tebliğin amacı, yurt dışında yerleşik kişiler ile bu kişilerin sermayedar olduğu, yasal yerleşim yeri yurt dışında olan ve nitelikleri Merkez Bankasınca tespit edilen şirketlerin bankalardaki döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonlarının Türk lirası cinsinden Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) hesaplarına dönüştürülmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.”(Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/03/20220322-6.htm)

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. (TTKOM): 16 Mart 2022 tarihli açıklamada belirtildiği üzere, LYY Telekomünikasyon A.Ş.'nin (LYY) sahip olduğu %55 Türk Telekomünikasyon A.Ş. (Türk Telekom) hissesinin Türkiye Varlık Fonu'na (TVF) satışına ilişkin taraflar (TVF ve LYY) arasında imzalanan Hisse Devir Sözleşmesi ile ilgili yürütülmekte olan süreç kapsamında Şirket tarafından ilgili mevzuat doğrultusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) hisse devrine ilişkin izin başvurusunda bulunulmuştu. Bu bağlamda, BTK tarafından; Türk Telekom'un hisselerinin %55'ine sahip olan LYY'nin şirketin hisselerinin tamamının, TVF'ye devir işlemlerine izin verilmesi, BTK tarafından yetkilendirilmiş olan TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş., TTNET A.Ş., ve TT International Telekomünikasyon San. ve Tic. Ltd. Şti.'nin %100 hissedarı olan Türk Telekom bünyesinde gerçekleşecek hisse devrinin, BTK'nın görev alanı kapsamında hisse devri ve kontrol unsuruna ilişkin ilgili mevzuat hükümleri açısından söz konusu şirketler bakımından herhangi bir sakınca doğurmayacağı, Hisse devir işlemlerinin gerçekleşmesinin ardından bir ay içerisinde ilgili belgelerle birlikte BTK'ya bilgi verilmesi, hususlarına karar verilmiştir.

BATIÇİM BATI ANADOLU ÇİMENTO SANAYİİ A.Ş.(BTCIM): Fabrika Döner Fırın-2 hattında yapılacak planlı revizyon çalışmaları nedeniyle, Döner Fırın-2 08.04.2022 tarihine kadar durdurulmuştur. Yeterli miktarda klinker stok bulunması dolayısıyla, çimento üretim ve satışları bu duruştan etkilenmeyecektir.

ARMADA BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ARMDA): Şirket, 2021 yılında göstermiş olduğu performansıyla HPE Partners KickOff'22 Etkinliğinde En Yaygın Bayi Ağı ve En Yüksek Ciro alanlarında olmak üzere iki birincilik ödülü kazanmıştır.

KAREL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (KAREL): 11 Aralık 2021 tarihli KAP açıklamada; Roitel Telekomünikasyon A.Ş. hisselerinin %52,60'ının 2.000.000 TL bedel karşılığında sermaye artışı yoluyla edinilmesi için 10 Aralık 2021 tarihinde "Sermayeye İştirak ve Pay Sahipleri Sözleşmesi" imzalandığı, işlemin tamamlanması için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun onayına başvurulduğu duyurulmuştu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun "E-98966759-050.01.04-16062" sayılı yazısı ile hisse devir işlemine onay verildiği bilgisi şirket tarafına ulaşmış olup Roitel Telekomünikasyon A.Ş. şirketinin bağlı ortaklığı olması için yapılacak kapanış işlemleri süreci devam etmektedir.

E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş.(EDATA): Şirket Yönetim Kurulu şirket merkezinde toplanarak yapılan görüşme neticesinde şirket merkez adres değişikliğine ilişikin 14.03.2022 tarih ve 2022/04 sayılı yönetim kurulu kararının iptal edilerek 16.03.2022 tarih ve 2022/06 sayılı yönetim kurulu kararı ile şirketin yeni merkez adresinin MERNİS kayıtlarına uygun olarak; "Fatih Sultan Mah.2720 Sokak HL Ofis Blok N4A İç Kapı N49 Etimesgut / ANKARA" şeklinde düzeltilmesine sözkonusu düzeltmenin, ticaret sicilde tescil ve ilanına, KAP' da yayınlanmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

ESCAR TURİZM TAŞIMACILIK TİCARET A.Ş.(ESCAR): 16 Aralık 2021 tarihli KAP bildirimine istinaden, yapılmış olan fizibilite ve değerleme çalışmaları tamamlanmış olup bu çalışmalar doğrultusunda Yönetim Kurulumu 21/03/2022 tarih- 15 no'lu ve 21/03/2022 tarih-16 no'lu kararları doğrultusunda 2.el araç alım/satım işini C2C platforma taşımak amacıyla %100 Escar A.Ş. bağlı ortaklığı olarak, 20 milyon TL sermayeyle bir şirket kurulmasına, Şirketin ticari ünvanının ‘Varmıarttıran Dijital Platform Teknolojileri A.Ş.' olmasına, şirket sermayesinin kuruluşta tam ve nakden ödenmesine, kuruluşu müteakiben Şirket bünyesinde Varmıarttıran adlı internet sitesinde ayrı bir işkolu olarak yürütülen faaliyet kapsamındaki iş segmentinin, yaptırılan 2 ayrı değerleme raporunda hesaplanan ortalama değerleme bedeli üzerinden yeni kurulan bağlı ortaklığı nakden satılmasına karar verilmiştir. SPK tarafından yetkilendirilmiş iki farklı kuruluşça hazırlanan İş Segmenti Değerleme Raporlarında belirtilen Piyasa Değeri ortalaması 10.233.052 TL dir.

ORGE ENERJİ ELEKTRİK TAAHHÜT A.Ş. (ORGE): Şirketin, Gaziantep ilinde inşası devam etmekte olan Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Projesi'nin T1-T2 Kuleler Elektrik İşleri'nin yapımına yönelik olarak verdiği 3.827.386,56 Euro+KDV ve 45.903.260,58 TL+KDV tutarındaki teklifin kabul edildiği ve ihalenin Şirket lehine sonuçlandığı İşveren RMİ Rönesans Medikal Taahhüt İnşaat A.Ş. tarafından Şirkete bildirilmiştir. İşveren ile sözleşme görüşmelerine başlanmıştır. İşin 424 günde bitirilmesi planlanmaktadır.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(EKGYO): Ankara Çankaya Oran Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. Oturumu 17.03.2022 tarihinde saat 11:00 da yapılmıştır.

Şirket projelerinden İstanbul Sarıyer İstinye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (Nidapark İstinye) kapsamında, 1353 Ada 4 Parsel 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20 Bloklar ile Bu Bloklara Ait Otopark, İstinat Perdeleri ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşlerinin kısmi geçici kabulü yapılmış olup Kısmi Geçici Kabul Tutanağı 17.03.2022 tarihinde onaylanmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 18/03/2022 - 18/03/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 14,51 - 15,16 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18/03/2022 tarihi itibariyle %0,473 sınırına ulaşmıştır.

MTRKS: CEM TUTAR 18/03/2022 - 18/03/2022 tarihinde MATRİKS BİLGİ DAĞITIM HİZMETLERİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 24,66 - 24,66 TL fiyat aralığından 10.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MATRİKS BİLGİ DAĞITIM HİZMETLERİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18/03/2022 tarihi itibariyle %3,5797 sınırına ulaşmıştır.

DURDO: DİKRAN ACEMYAN 18/03/2022 - 18/03/2022 tarihinde DURAN DOĞAN BASIM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,13 - 15,21 TL fiyat aralığından 17.500 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DURAN DOĞAN BASIM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18/03/2022 tarihi itibariyle %7,9022 sınırına ulaşmıştır.

SAHOL: SERRA SABANCI 18.03.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 16,92 TL – 17,10 TL (ağırlıklı ortalama 17,01 TL) fiyat aralığından olmak üzere toplam 1.550.000 TL nominal değerli Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. payları, katılma paylarının tamamına sahip olduğum Serbest Özel Fon tarafından alınmıştır.

ARSAN: BURAK ARIKAN 18/03/2022 - 18/03/2022 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,78 - 3,78 TL fiyat aralığından 107.700 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18/03/2022 tarihi itibariyle %2,72 sınırına ulaşmıştır.

CRFSA: Carrefour Nederland B.V Şirket tarafından 32,5 TL ila 32,56 TL fiyat aralığında 45.974 TL nominal değerinde hisse satışı gerçekleştirilmiştir.

SANFM: SÜLEYMAN KABALAK 18.03.2022 tarihi itibariyle SANIFOAM SUNGER SANAYI TIC AS şirketindeki paylarından, 700.000 adet nominal değerli paylarım virman yapılmak suretiyle %5 sınırının altına düşmüştür.

DURDO: ALİ CAN DURAN 21/03/2022 - 21/03/2022 tarihinde DURAN DOĞAN BASIM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,07 - 15,16 TL fiyat aralığından 25.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DURAN DOĞAN BASIM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/03/2022 tarihi itibariyle %3,2554 sınırına ulaşmıştır.

AVGYO: METRO AVRASYA INVESTMENT GEORGİA A.Ş. 17.03.2022 ve 18.03.2022 tarihlerinde AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,88 TL - 3,19 TL fiyat aralığından 4.273.232,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve 5.282.232,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları 18.03.2022 tarihi itibariyle % 29,87 olmuştur.

METRO: METRO AVRASYA INVESTMENT GEORGİA A.Ş. 17.03.2022 tarihleri arasında METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş payları ile ilgili olarak 1,23 TL-1,25 TL fiyat aralığından 6.000.000,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş sermayesindeki payları 17.03.2022 tarihi itibariyle % 9,25 olmuştur.

GEDIK: 21.03.2022 tarihinde 7,50 TL fiyattan 50.000 adet payı geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu GEDIK payları 775.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,31)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

HEDEF HOLDİNG A.Ş.(HEDEF): Şirket 2021 yılı faaliyetleri sonucunda elde edilen dağıtılabilir kardan 29.684.322,39 TL temettünün ortaklara pay senedi olarak dağıtılmasına ve kar dağıtımına ilişkin teklifi genel kurul onayına sunulmasına, Ayrıca yasal kayıtlardaki 45.315.677,61 TL hisse senedi ihraç priminin sermayeye ilavesineBu çerçevede toplam 75.000.000 TL (%25 oranında) bedelsiz sermaye artırımı yapılmasına oy birliği ile karar verildi.

HALK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HLGYO): Şirketin, 2.500.000.000.-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 1.020.000.000.-TL olan çıkarılmış sermayesinin %50 oranında artırılarak tamamı nakit karşılığı olmak üzere 1.530.000.000.-TL'ye çıkarılmasına ilişkin olarak; Ortakların yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan; 546.613,335 TL Nominal değerli B grubu payların 18-21 Mart 2022 tarihleri arasında 2 iş günü süreyle Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ aracılığıyla 1.-TL nominal değerdeki beher pay fiyatı 1.-TL'den az olmamak üzere Borsa İstanbul AŞ'de Birincil Piyasada oluşan fiyattan satışa sunulması neticesinde, ilgili payların tamamı satılmış ve bu işlemlerde ağırlıklı ortalama fiyat 1.- TL nominal değerli hisse başına 1,78.-TL olarak gerçekleşmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AYEN.E, FORMT.E ve PENTA.E payları 22/03/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/04/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Nakit Kar Payı Haberleri:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.