Global Piyasalarda Yön Arayışı Devam Ediyor…

25 Ekim 2021

Bugün, yurt içinde TCMB tarafından yayımlanacak olan İmalat Sanayi sektörüne yönelik veriler takip edilecek. Global piyasalarda Almanya’da IFO İş Dünyası Güven Endeksi ve Almanya Merkez Bankası Aylık Rapor yakından izlenecek. Gün içerisinde, BUBA yetkilisi Mauderer ve MPC Üyesi Tenreyro’nun açıklamaları takibimizde olacak.

Global Piyasalarda Yön Arayışı Devam Ediyor…

25.10.2021

Global Piyasalarda Yön Arayışı Devam Ediyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 1,68 değer kazanarak günü 1.479,93 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 21,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,91, holding endeksi yüzde 2,44 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,65 ile metal ana sanayi, tek gerileyen ise yüzde 1,39 ile turizm olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü yükselişle kapattı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,2, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,46, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,71, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,18 yükseldi.

ABD borsaları, haftanın son işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,21 değer kazanırken, S&P 500 endeksi yüzde 0,11 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,82 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde TCMB tarafından yayımlanacak olan İmalat Sanayi sektörüne yönelik veriler takip edilecek. Global piyasalarda Almanya’da IFO İş Dünyası Güven Endeksi ve Almanya Merkez Bankası Aylık Rapor yakından izlenecek. Gün içerisinde, BUBA yetkilisi Mauderer ve MPC Üyesi Tenreyro’nun açıklamaları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 1,68 değer kazanarak günü 1.479,93 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 21,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı değerlendirmede; "Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefimize eninde sonunda muhakkak ulaşacağız. Bu uğurda tempomuzu asla düşürmeden çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün kabine toplantısının gerçekleştirilmesi bekleniliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını yüzde 12,5’ten yüzde 10,5’e indirdi. Yabancı para mevduat/katılım fonundan, TL mevduat/katılım fonuna dönüşüm uygulaması kapsamında ise yüzde 18 olarak uygulanan oran yüzde 16’ya indirildi. (Kaynak: bloomberght.com)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi verisine göre; 2021 yılı Ekim ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi, bir önceki aya göre 5,8 puan artarak 177,5 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Enflasyon Raporu 2021-IV’ün tanıtımı amacıyla 28 Ekim 2021 Perşembe günü saat 10.30’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası İdare Merkezinde bir bilgilendirme toplantısı düzenleyecektir. Toplantı fiziksel ortamda gerçekleştirilecektir.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notu ile not görünümünü teyit etti. Kurumdan yapılan açıklamada, Türkiye'nin döviz cinsinden kredi notunun "B+/B", yerel para birimi cinsinden kredi notunun ise "BB-/B" olarak teyit edildiği bildirildi. Ülkenin kredi notu görünümünün ise "durağan" olarak korunduğu belirtilen açıklamada, ihracattaki güçlü toparlanma ve yurt içi ekonomik faaliyetlerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı dirençli kalmasıyla bu yıl yüzde 8,6 büyümesinin beklendiği öngörüldü.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Uluslarası Ödemeler Bankası (BIS) ve Güney Afrika Merkez Bankasının (SARB) Yüzüncü Yıl Konferansı'nda yaptığı açıklamada, "Arz kısıtları ve yüksek enflasyonun beklenenden daha uzun süre devam etmesi, gelecek yıla kadar sürmesi muhtemel ve aynı şey ücretler üzerindeki baskı için de geçerli" dedi. Başkan, "Ekonomi beklendiği gibi gelişirse gelecek yılın ortasına kadar tamamlanacak varlık alımlarımızı azaltma yolunda ilerliyoruz" dedi.

Rusya Merkez Bankası politika faizini piyasa beklentisi üzerinde 75 baz puan artışla yüzde 7,50'ye yükseltti.

Almanya’da açıklanan öncü İmalat PMI verisi Ekim ayında piyasa beklentilerinin üzerinde 58,2 düzeyinde gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü İmalat PMI verisi Ekim ayında beklentilerin üzerinde 58,5 olarak kaydedildi.

ABD’de açıklanan öncü İmalat PMI verisi Ekim ayında piyasa beklentisinin altında 59,2 düzeyinde gerçekleşti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yaptığı değerlendirmede; enflasyonun, tedarik zorlukları, ABD’de sıkı işgücü piyasası ve pandemiden kaynaklanan diğer faktörlerin etkilerinin azalması ile birlikte gelecek yılın ikinci yarısında gevşemesinin beklendiğini kaydederek, “Mevcut durum ‘geçici’ bir sıkıntıyı yansıtıyor” ifadelerine yer verdi.

Gün içi veri takvimi:Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 21/10/2021 tarihinde onaylanan izahname çerçevesinde, İhlas Haber Ajansı A.Ş.'nin (Şirket) halka arz edilecek toplam 22.000.000 TL nominal değerli payları, Borsa Birincil Piyasa'da Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi ile beher pay için 4,60 TL fiyattan 26-27/10/2021 tarihlerinde Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla, IHAAS.HE (ikincil piyasada işlem kodu IHAAS.E olacaktır) işlem sırasında satışa sunulacaktır. Şirket payları, birincil piyasa işlemlerinin tamamlanmasını takiben, Borsamızca yapılacak değerlendirmenin ardından ikincil piyasada işlem görebilecektir. IHAAS.HE'ye iletilecek emirlerde yalnızca [İptale Kadar Geçerli (İKG)] emir geçerlilik türü kullanılmalıdır. İlgili sırada maksimum emir değeri 101.200.000 TL olacaktır. Halka arza ilişkin emirlerin Borsamıza iletilmesine aracılık eden üyelerin, emirleri Borsamız birincil piyasasına iletirken kendi risk tanımlamaları çerçevesinde birden fazla emre bölerek iletmeleri halinde fiyat - zaman önceliğini haiz ilk emir dışındaki diğer emirler mükerrer olarak girilmiş olacağından dağıtıma konu edilmemektedir.

MERKEZİ KAYIT KURULUŞU A.Ş.: INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş.'nin 20.10.2021 tarihinde başlayan % 220 oranındaki bedelli sermaye artırım işleminde, kaydileşmiş hisse senetlerinin rüçhan haklarını kullanmak isteyen üyelerin haklarını 03.11.2021 tarihi dahil olmak üzere Merkezi Kaydi Sistem çalışma süresi içerisinde kullanmaları gerekmektedir.

ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(ALMAD): Şirketin bedelli sermaye artırım sürecinde Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanım Yerlerine ilişkin hazırlanan Fon Kullanım Raporunda belirlenmiş olan iş makinası yatırımlarına istinaden, Toplam 1.526.400 EURO değerinde, 4 Adet HITACHI Marka Paletli Ekskavatör ve 2 adet HITACHI Marka Lastik Tekerlekli Yükleyici alımı için sipariş verilmiş olup sipariş teyidi bugün imzalanmıştır. 2 adet HITACHI Marka Lastik Tekerlekli Yükleyici 2021/Ekim ayı içerisinde, 4 Adet HITACHI Marka Paletli Ekskavatör'ün 2 adedi 2022/Şubat ayı içerisinde, diğer 2 adedi ise 2022/Mart ayı içerisinde peşin ödeme yapılarak şirkete teslim edilecektir.

SENKRON GÜVENLİK VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş. (SNKRN): Edirne ili, Trakya Üniversitesi Teknopark'ta güvenlik ve iletişim sistemleri alanında faaliyet göstermek üzere yeni bir şube açılmasına karar verilmiştir.

DESA DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DESA): İzmir İstinyepark Alışveriş Merkezi Bahçelerarası Mah. Şehit Binbaşı Ali Resmi Tufan Sok. N3 Z37 Balçova/İzmir (adres kodu : 3183431406) adresinde "Desa Deri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi İzmir İstinyepark Desa Şubesi" ünvanlı olmak üzere toplam 1 (bir) yeni mağaza 22.10.2021 itibari ile faaliyete geçmiştir. İzmir İstinyepark Desa mağaza alanı 122,00 m2'dir.

TÜRKİYE KALKINMA VE YATIRIM BANKASI A.Ş. (KLNMA): Banka Yönetim Kurulu'nun 22.10.2021 tarihli Kararı ile Banka mülkiyetinde bulunan toplam 59.140.000 TL muhammen bedelli 17 adet muhtelif gayrimenkulun satışa çıkarılmaları, satışı gerçekleşmeyen gayrimenkullerin kiraya verilmesi veya sürekli satış yöntemiyle satışta tutulması için Genel Müdürlük Makamı'nın yetkilendirilmesine karar verilmiştir. Banka Yönetim Kurulu Kararında Sermaye Piyasası Kurulu'nca yayımlanan "Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği"nin 6. maddesinin1-a, b, c bentlerinde ifade edilen 3 önemlilik kriterinin, satılması talep edilen gayrimenkuller için % 75 oranın altında olduğuna ilişkin tespiti içeren Duran Varlık Satış Analizi yapılmıştır. Satılacak Varlık/Aktif Toplamı Oranı: % 0,063, İşlem Tutarı / Ortalama Piyasa Değeri: % 0,175 , Satış İşlemine Konu Mal Varlığından Elde Edilen Gelir/ Faaliyet Geliri: % 0,0047

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB): Şirket sermayesinde %55 oranında pay sahibi olduğu A1 YAŞAM BİLİMLERİ İLAÇ TANI BİYOTEKNOLOJİ VE SANAYİ A.Ş. tarafından ofis amaçlı kullanılmak üzere İstanbul İli, Ataşehir İlçesi Küçükbakkalköy Mahallesi 2153 ada 4 parsel'de yer alan 3 adet bağımsız bölüm 6.222.000 TL bedelle satın alınmıştır.

ATAKULE GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AGYO): Şirket tarafından 20/05/2021 tarihinde yapılan Özel Durum Açıklamasında da belirtildiği üzere, Atakule Alışveriş Merkezi'nin Kule bölümüne ait seyir terasının faaliyete geçirilmesi doğrultusunda İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı temini amacıyla yapılan başvuruya istinaden T.C. Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 22/10/2021 tarih ve GSM 2021/02 sayılı İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı düzenlenmiştir.

AYEN ENERJİ A.Ş. (AYEN): Sermaye ve oy hakları yönünden %100 oranında hissedarı bulunduğumuz Bağlı Ortaklığı Ayen Ostim Enerji Üretim A.Ş. tarafından, Balıkesir ili, Kepsut İlçesi sınırları içerisinde tesis edilmiş olan 25,2 MWm/24 MWe kurulu gücündeki Çaypınar RES projesi için verilen 19/03/2020 tarihli ve EÜ/9249-14/04467 numaralı üretim lisansı birden çok kaynaklı üretim tesisine dönüştürülmesi kapsamında yardımcı kaynak olarak 5,5009 MWm GES (Güneş Enerjisi Santrali) kurulmak suretiyle tesis toplam kurulu gücünün 30,7009 MWm/ 24 MWe yükseltilmesi talebi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından uygun bulunmuş olup, lisans revize edilmiş ve 22/10/2021 tarihinde şirkete teslim edilmiştir.

BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş. (BIOEN): Şirket tarafından 25.08.2021 tarihinde yapılan açıklamada Kırgız Cumhuriyeti Yatırım Bakanlığı ve Bişkek Belediye Başkanlığı ile Şirket arasında Kırgızistan'ın Bişkek şehrinde bir atık geri dönüşüm tesisinin kurulması ve işletilmesine ilişkin tarafları bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzalandığı bildirilmiştir. Kırgız Cumhuriyeti Yatırım Bakanlığı ve Bişkek Belediye Başkanlığı ile Şirket arasındaki görüşmeler devam etmekte olup, görüşmelere ilişkin yeni bir gelişme olması durumunda Şirket tarafından ayrıca açıklanacaktır.

PARSAN MAKİNA PARÇALARI SANAYİİ A.Ş. (PARSN): Şirketin iştiraki olan Asil Çelik San.ve Tic.A.Ş.'nin 21.10.2021 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda kâr dağıtımı kararı alınmış olup; kar dağıtımıyla nakit olarak 40.262.372,22 TL temettü tutarı bugün şirkete ödenmiştir.

AKÇANSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (AKCNS): Şirketin bağlı ortaklığı Karçimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesinde sahip olduğu %51 oranındaki payların tamamının toplam 5.000.000 ABD Doları bedelle (sözleşme imza tarihindeki TCMB döviz satış kuru üzeinden karşılığı 46.512.000 TL) Beyçim Beton Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne satılmasına karar verilmiş olup, satış işlemi ve hisse devir süreci 22.10.2021 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.

SELVA GIDA SANAYİ A.Ş. (SELVA): Şirket mülkiyetindeki, Konya İli Seydişehir İlçesi Alaylariki Mahallesi 615 Ada 11 parsel 10 No'lu bağımsız bölümde kayıtlı arsa, Sn.Murat Acıyan'a 570.000 TL (Beş yüz yetmiş bin Türk Lirası) bedelle satılmış olup; satış bedeli nakden tahsil edilmiş ve taşınmazın alıcıya tapu devri 22.10.2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

ERBOS: HATİCE ÖZBIYIK 21/10/2021 - 21/10/2021 tarihinde ERBOSAN ERCİYAS BORU SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 84,85 - 84,85 TL fiyat aralığından 431.500 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ERBOSAN ERCİYAS BORU SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/10/2021 tarihi itibariyle %2,88 sınırına ulaşmıştır.

ERBOS: NAZİFE ÖZBIYIK 21/10/2021 - 21/10/2021 tarihinde ERBOSAN ERCİYAS BORU SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 84,85 - 84,85 TL fiyat 431.500 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ERBOSAN ERCİYAS BORU SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/10/2021 tarihi itibariyle %3,47 sınırına ulaşmıştır.

MAREN: YUSUF ŞENEL 21/10/2021 - 21/10/2021 tarihinde MARGÜN ENERJİ ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,30 - 8,30 TL fiyat aralığından 2.219.229 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MARGÜN ENERJİ ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/10/2021 tarihi itibariyle %1,110 sınırına ulaşmıştır.

DOKTA: ÇELİK HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 21/10/2021 - 21/10/2021 tarihinde DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 24,00 - 24,30 TL fiyat aralığından 80.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/10/2021 tarihi itibariyle %95,3809 sınırına ulaşmıştır.

CRDFA: ALTINBAŞ HOLDİNG A Ş 21.10.2021 tarihinde Creditwest Faktoring A.Ş. payları ile ilgili olarak, ortalama 4,7275 fiyattan 40.000 adet satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Creditwest Faktoring A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21.10.2021 tarihi itibariyle, %51,57 sınırına düşmüştür.

INFO: : İDEAL DATA FİNANSAL TEKNOLOJİLER ANONİM ŞİRKET 22/10/2021 - 22/10/2021 tarihinde İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,49 - 4,54 TL fiyat aralığından 50.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 22/10/2021 tarihi itibariyle %0,092106 sınırına ulaşmıştır.

QUAGR: 22.10.2021 tarihinde 10,934 TL ortalama fiyattan 25.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu QUAGR payları 3.695.662 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,540)

OZGYO: 22.10.2021 tarihinde 1,58 TL fiyattan 1.055.965 adet pay geri alınmıştır.

GENIL: 22.10.2021 tarihinde 12,95 TL - 13,02 TL fiyat aralığından (ortalama 12.99 TL) 96.000 adet pay geri alınmıştır.

INFO: 22.10.2021 tarih aralığında 4,47 – 4,55 TL fiyat aralığından 130.844 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiştir.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

VESTEL BEYAZ EŞYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (VESBE): Şirket 190.000.000 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin 2.000.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalacak şekilde, %742 oranında bedelsiz olarak artırılarak 1.600.000.000 TL'ye çıkarılması ve esas sözleşmenin "Sermaye" başlıklı 6. maddesinin tadili İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından 21.10.2021 tarihinde tescil edilmiştir. Hak kullanım tarihi 25.10.2021 olarak belirlenmiştir.

PINAR SU VE İÇECEK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (PINSU): Şirket çıkarılmış sermayesinin 44.762.708,45 TL.ndan tamamı nakden karşılanmak suretiyle %111,70 oranında artırılarak 94.762.708,45 TL'na çıkarılmasına ilişkin olarak yeni pay alma haklarının kullanımı 7 Ekim 2021 tarihinde başlayıp 21 Ekim 2021 tarihinde sona ermiştir. Ortakların yeni pay alma haklarını kullanma süresi içinde kullanılmayan yeni pay alma haklarına karşılık gelen payların toplam nominal değeri 54.290,526 Türk Lirası olup, kalan paylar 26-27 Ekim 2021 tarihleri arasında 2 iş günü süreyle Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada, 1 TL nominal değerdeki beher hisse fiyatı 1 TL'den az olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş.'de Birincil Piyasada oluşacak fiyattan satışa sunulacaktır.

TÜRKİYE KALKINMA VE YATIRIM BANKASI A.Ş. (KLNMA): Banka plasman imkanlarını artırmak amacıyla, Banka Esas Sözleşmesi'nin 6. Maddesinin vermiş olduğu yetkiye istinaden, Bankanın 10.000.000.000,00-TL olarak belirlenen kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 1.600.000.000,00-TL olan çıkarılmış sermayesinin, 100.000.000,00-TL'si (%6,25) nakden (bedelli), 300.000.000,00-TL'si (%18,75) iç kaynaklardan (Genel Kurul Kararı Uyarınca Ayrılan Yedek Akçe hesabından) karşılanmak üzere toplam 400.000.000,00-TL artırılarak 2.000.000.000,00-TL'ye çıkarılmasına, Artırılan 400.000.000,00-TL sermayeyi temsil eden, beheri 0,01 TL nominal değerli ve üzerinde herhangi bir imtiyaz bulunmayacak olan 40.000.000.000 adet payın tamamının nama yazılı, Borsa'da işlem gören nitelikte ve kayden izlenen pay olarak ihracına Mevcut ortakların yeni pay alma haklarının (rüçhan hakkının) kısıtlanmaması ve beheri 0,01 TL nominal değerli olan payların, yeni pay alma hakkı açısından 1 lot (100 adet) payın nominal değeri olan 1,00 TL üzerinden Merkezi Kayıt Kuruluşu sistemi esasları çerçevesinde kullandırılmasına karar verilmiştir.

ULUSAL FAKTORİNG A.Ş. (ULSFA): Şirket, ödenmiş sermayesinin 100.000.000 TL'den 133.500.000 TL'ye çıkarılması için sermaye artırım ile halka açılma ve mevcut ortaklardan PineBridge Eurasia Financial Investments S.a.r.l'ye ait 7.500.000 TL nominal değerli (C) grubu payların satışı başvurusu; SPK'nın 21.10.2021 tarih ve 2021/52 sayılı bülteninde yer aldığı üzere olumlu karşılanmış olup 1 TL nominal değerdeki 33.500.000 adet paylar 2,49 TL'den Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış yöntemiyle halka arz edilecektir. Halka arz tarihinin belirlenmesini takiben kamuoyuna ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş. (ADESE): Şirket 252.000.000.-TL olan çıkarılmış sermayesinin 2.000.000.000.-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, tamamı nakden karşılanmak sureti ile %300 oranında 756.000.000.-TL artırılarak 1.008.000.000.-TL ye çıkartılmasına, Mevcut ortakların yeni pay alma haklarının kısıtlanmamasına, Artırılan 756.000.000-TL sermayeyi temsil edecek olan payların %7 lik kısmına isabet eden 52.920.000.-TL nominal payın A grubu nama yazılı olarak, %93 lük kısmına isabet eden 703.080.000.-TL nominal payın B grubu hamiline yazılı olarak ihraç edilmesine, Şirketin nakit olarak artırılacak olan 756.000.000.-TL tutarında sermayeyi temsil eden paylara ilişkin yeni pay alma haklarının 1,0-TL den 15 gün süre ile kullandırılmasına karar veriimiştir.

NET HOLDİNG A.Ş. (NTHOL): Toplantı tarihine kadar nakden Geri Alınan Paylar toplamı 228.370.116 TL'dir. Bu tutarın içinden elde tutma süresi dolan payların tutarı 144.452.127 TL'dir. Şirket 144.452.127 TL tutarındaki payların, 563.875.937 TL olan sermaye azaltılması suretiyle itfa edilerek, sermayenin 419.423.810 TL'ye indirilmesine, SPK'nın VII-128.1 sayılı Pay Tebliği'nin "Fon Çıkışı Gerektirmeyen Sermaye Azaltımı" başlıklı 19. maddesi ile SPK'nın İ-SPK.22.1 (24.07.2014 tarih ve 23/759 s.k.) sayılı İlke Kararı uyarınca uygunluk görüşü almak üzere Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurulmasına, uygunluk görüşünün alınmasından sonra T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan izin alınmasına, Olağanüstü Genel Kurul için gündemin, tarihin ve yerin belirlenerek pay sahiplerine çağrı yapılmasına, genel kurul kararının tescil ve ilan ettirilmesine, Sermaye azaltımı süreci içerisinde, payların tamamı veya bir kısmı için nitelikli yatırımcılardan blok olarak gelebilecek olası alım taleplerinin değerlendirilmesine, uygun bulunan bir talep olursa talebin miktarına bağlı olarak geri alınan paylardan satış yapılarak payların elden çıkartılmasına, böylelikle nakit girişi sağlanmak suretiyle şirketin özkaynak değerlerinde artış sağlanmasına ve kısmi satış gerçekleşirse elde kalacak payların sermaye azaltımı yoluyla itfa edilmesi işlemine devam edilmesine, Diğer kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli başvuruların yapılması ve her türlü iş ve işlemin ifası hususlarında Şirket Üst Yönetimin yetkilendirilmesine, oybirliği ile karar verilmiştir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.