Global Piyasalarda Karmaşık Seyir Devam Ediyor…

18 Şubat 2022

Bugün, yurt içinde konut satış istatistikleri ve tüketici güven endeksi, yurt dışında ise Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi ve ABD'de 2. el konut satış verileri takip edilecek.

Global Piyasalarda Karmaşık Seyir Devam Ediyor…

18.02.2022

Global Piyasalarda Karmaşık Seyir Devam Ediyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,54 değer kaybıyla 2.009,99 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 32,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,83 ve holding endeksi yüzde 1,67 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında tek kazandıran yüzde 0,03 ile madencilik, en çok gerileyen ise yüzde 5,43 ile turizm olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,87, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,67, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,26 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,11 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 1,78, S&P 500 endeksi yüzde 2,14 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,88 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde konut satış istatistikleri ve tüketici güven endeksi, yurt dışında ise Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi ve ABD'de 2. el konut satış verileri takip edilecek. Gün içerisinde, AB Liderler Zirvesi ve bazı FOMC üyelerinden gelecek açıklamalar takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık bir görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,54 değer kaybıyla 2.009,99 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 32,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) gerçekleştirdiği Şubat ayı toplantısı ardından yayımlanan basın duyurusunda, banka politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri verilerine göre; 2021 yılı Aralık sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2020 yıl sonuna göre %10,2 oranında artışla 125,6 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. İlgili dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku %9,7 oranında azalarak 51,8 milyar ABD doları olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku %35,1 oranında artarak 47,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; Yurt dışı yerleşikler 11 Şubat sona eren işlem haftasında hisse senetlerinde 24,5 milyon dolar satıcılı konumda yer alırken, DİBS’te (Kesin Alım) 1,4 milyon dolar alıcılı konumda yer aldılar.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; Merkez Bankası Rezervleri 11 Şubat sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya kıyasla % 0,17 artış ile 114,848 milyar dolar oldu. Rezervlerin alt kırılımlarına bakıldığında, 11 Şubat sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya kıyasla, Altın Rezervleri % 2,04 artış ile 39,732 milyar dolar ve Brüt Döviz Rezervleri % 0,79 azalış ile 75,116 milyar dolar oldu.

ABD’de açıklanan Philadelphia FED İmalat Endeksi şubat ayında piyasa beklentisi altında 16,0 düzeyinde gerçekleşti.

ABD’de açıklanan konut başlangıçları verisi ocak ayında % 4,1 düşüş ile 1,638 milyon oldu. İnşaat izinleri aynı dönemde % 0,7 artış ile 1,899 milyon adet olarak gerçekleşti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) yöneticileri yayımladıkları bir notta, arz kesintilerinin enflasyonu hızlandırdığına ve Avrupa'da toparlanmayı zayıflattığına vurgu yaptılar. Notta, "ECB, temeldeki yüksek enflasyonun beklenenden daha kalıcı olduğu ortaya çıkarsa rotayı ayarlama esnekliğini korurken, orta vadeli enflasyon hedefine ulaşılana kadar destekleyici parasal duruşunu sürdürmeye uygun bir şekilde karar verdi." denildi.(Kaynak: bloomberght.com)

ABD Senatosu, federal hükümete 11 Mart'a kadar finansman sağlayacak geçici bütçe tasarısını kabul etti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, yaptığı değerlendirmede; "Ekonomide önemli bir değişiklik olmadıkça, bu sefer faiz oranlarını daha hızlı yükseltmenin ve bilançonun küçültülmesine geçen seferden daha kısa sürede ve daha hızlı başlamanın uygun olacağını tahmin ediyorum." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Bakan Blinken, gün içerisinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, bu krizi çözmenin tek sorumlu yolunun diplomasi ve diyalog olduğuna inandığımız için önümüzdeki hafta Dışişleri Bakanı Lavrov'la Avrupa'da görüşmeyi teklif ettiğini belirtti. Rusya, gelecek hafta sonuna doğru olacak şekilde görüşme teklifine yanıt verdi. Biz de Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmemesi koşuluyla kabul ettik. Önümüzdeki günlerde (Ukrayna'yı) işgal ederlerse, diplomasi konusunda hiçbir zaman ciddi olmadıkları ortaya çıkacaktır." dedi. (Kaynak: Matriks)

Gün içi veri takvimi:Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Panelsan Çatı Cephe payları, 18/02/2022 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Ana Pazar'da işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Ana, BIST Halka Arz, BIST Sınai, BIST Metal Ana ve BIST Ankara endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 75.000.000 ve fiili dolaşımdaki pay oranı ise %28 olarak dikkate alınacaktır .

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Payların İşlem Görmeye Başlaması

Hun Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.'nin (Şirket) 130.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup Şirketin sermayesini temsil eden 580.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 21/02/2022 tarihinden itibaren Ana Pazar'da 1,82 TL/pay baz fiyat, "HUNER.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 2.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. (AKSEN): 14 Ocak 2022 tarihli Özel Durum Açıklama da belirtildiği üzere, Özbekistan'da toplam 740 MW kurulu güce sahip olacak üç adet doğalgaz santrali yatırımının ilk etabı olan 240 MW kurulu güce sahip Taşkent A santrali ve 270 MW kurulu güce sahip Buhara santrallerinde kademeli olarak ticari üretime başlanmıştı. Ocak ayı üretimine ilişkin kesilen fatura kapsamında Özbekistan Enerji Bakanlığı'na bağlı NEGU (National Electric Grid of Uzbekistan) ‘dan ilk tahsilat yapılmıştır.

ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(ETILR): Şirket bağımsız denetimden geçmiş son 2 yıllık finansal tablolarında dönem karı; 2020 yılında 8.667.993 TL, 2021 yılında 14.696.191 TL olarak gerçekleşmiş olması, yine bağımsız denetimden geçmiş 2021 yılı finansal tablolarında özsermaye/sermaye oranı 1.25'den büyük olması nedeniyle 24/03/2016 tarihindeki Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Kararı' ndaki Gözaltı Pazarı' na alınması nedenlerinin ortadan kalktığı tespit edilmiştir. Şirket ETILR kodu ile Borsa İstanbul Yakın İzleme Pazarı' nda işlem gören paylarının, bir üst pazara geçiş için gerekli olan BİST Kotasyon Yönergesi şartlarını sağladığı tespit edilmiş olup, BİST Alt Pazar'a geçiş için Borsa İstanbul A.Ş.' ye başvuru yapılmasına Oy birliği ile karar verilmiştir.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): Rusya Direct Yatırım Fonu grup firmalarından Human Vaccine Firması Turk İlaç Ve Serum Sanayi A.Ş firmasını sputnik light aşısının Türkiye tedarik ve dağıtımı için yetkilendirilmiş partner olarak seçmiştir . Yapılan kontrat ilk etapta 10 000.000 doz aşının tedarik ve satışını kapsamaktadır . Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş., Sputnik Light aşısının Türkiye'de lansmanı, tescili ve dağıtımı için tek yetkili ortaktır. Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş., Rus temsilcilerle yabancı şirket müzakerelerinde yardımcı olan Made in Russia ticaret evi ile ortaklık kurmuştur . En sonuncusu Hindistan olmak üzere Sputnik Light aşısı 15'ten fazla ülkede tescillenmiş olup; bir kaç düzine ülke daha kayıt sürecindedir. Aşı, tek başına tek doz olarak veya pekiştirici doz olarak kullanılır. Pekiştirici doz olarak Sputnik Light aşısı, Omicron suşuna karşı viral nötralize edici aktiviteyi önemli ölçüde artırır. Pekiştirici doz olarak Sputnik Light ile yeniden aşılanan bireylerin %100'ü, Omicron'a karşı nötralize edici antikorlar geliştirmiştir. Sputnik Light'ın yeni suşunun neden olduğu ciddi vakalar ve hastane yatışlarının yanı sıra enfeksiyona karşı yüksek koruma sağlaması beklenmektedir. N.F. Gamaleya NICEM tarafından yeniden aşılamadan 2-3 ay sonra elde edilen serum numunelerinin bir çalışması ile bu gösterilmiştir. Güçlendirici olarak Sputnik Light ile yeniden aşılananların %100'ü antikor geliştirmiştir. Kasım ayında The Lancet, Sputnik Light'ın yüksek etkinliği hakkında bir makale yayınlamıştır. Çalışma, Rus aşısının hem seronegatif (COVID-19 ile enfekte olmayanlar) hem de seropozitif (enfekte olanlar) gruplarda güçlü bir bağışıklık tepkisi oluşturduğunu göstermiştir. Tespit edilen yan etkiler hafif ile orta derecede olup ve ilacın ciddi bir etkisi bildirilmemiştir.

REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RYGYO): Şirket portföyünde yer alan Kocaeli İli Çayırova İlçesi Akse Mahallesi 2086 Ada 5 Parsel üzerindeki 31.240 m2 arsa üzerinde bulunan 63.189 m2' lik deponun 2.660 m2'lik depolama alanı "Zanagro Tarımsal Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş." ile şirket arasında ek protokol yapılarak 1 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 1 senede yaklaşık 600.000-TL+KDV gelir elde edilecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Bülten Adı Değişen Pay

Borsamız Yakın İzleme Pazarı'nda işlem görmekte olan SENKRON GÜVENLİK VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş.'nin ticaret unvanının SENKRON SİBER GÜVENLİK YAZILIM VE BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ ANONİM ŞİRKETİ olarak değişmesi nedeniyle, bülten adı 18/02/2022 tarihinden itibaren SENKRON SIBER GUVENLIK YAZILIM olarak değiştirilecektir.

ATA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (ATAGY): Şirket portföyünde yer alan, İstanbul ili, Avcılar İlçesi, Kabataş Mevkii, 6 Pafta, 23032 Parselde, kayıtlı, "Asma Katlı Depolu Dükkan" niteliğindeki kurulu kat mülkiyetine göre 529/66443 arsa paylı B Blok Zemin Kat, 8 nolu bağımsız bölüm 17/02/2022 tarihi itibariyle KDV Dahil 16.520.000 TL bedel ile satışı yapılmıştır.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirket projelerinden İstanbul İli, Sarıyer İlçesi, Huzur Mahallesi, "İstanbul Sarıyer Ayazağa Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" kapsamında, 3 Ada 74 Parselde yer alan 448 adet konuta ait Yapı Ruhsatları alınmıştır.

ZORLU ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. (ZOREN): 13.01.2022 tarihli özel durum açıklamasına istinaden, Şirketin %100 bağlı ortaklığı Zorlu Doğal Elektrik Üretimi AŞ tarafından Denizli ve Aydın illerinde kurulması planlanan Kızıldere 4 Jeotermal Enerji Santrali'nin önlisansının süresinin 23 ay uzaltılması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na yapılan başvuru kabul edilmiştir.

BERA HOLDİNG A.Ş. (BERA): Grup şirketleri tarafından 29.01.2022 tarihli ve 31734 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Vergi Usul Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu ‘nun geçici 14.maddesi kapsamında, toplam 26.081.079-USD tutarındaki banka mevcudu, Kur Korumalı Mevduat/Katılım hesabına dönüştürülmüştür. Dönüşüm sonucu 01.01.2021- 31.12.2021 hesap dönemi için 106.583.530-TL tutarında Kurumlar Vergisi İstisnasından faydalanılarak 26,6 milyon lira vergi avantajı sağlanmıştır.

ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ETILR): Şirket Adıyaman Besni ilçesinde yapmayı planladığı kuruyemiş üretim ve paketleme tesisi için T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na yapmış olduğu 27 milyon TL lik Yatırım Teşvik belgesi başvurusu onaylanmıştır. Belge kapsamında firmaya 6. Bölge destek unsurları uygulanarak faiz desteği, 12 Yıl boyunca SGK işveren prim desteği, sigorta prim desteği, kurumlar vergisi İndirimi, yatırım kalemlerinde KDV istisnası ve gelir vergisi stopaj desteği hakkı tanınmıştır.

BİRKO BİRLEŞİK KOYUNLULULAR MENSUCAT TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (BRKO):Şirket, İZİ Bilişim Teknolojileri Limited ile, digital para sistemleri ve innovative finansal ürünlerde ortaklık da dahil olmak üzere iş birliği yapılması olanakları üzerine görüşmelere başlanmıştır. İZİ Bilişim Teknolojileri Limited'in "JOKE COİN" kripto varlığının lansmanı, Sayın KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Sayın KKTC Başbakanı Faiz Sucuoğlu, ünlü futbolcuların ve değerli iş insanlarının katılımı ile 25.02.2022 tarihinde 13.00-15.00 saatleri arasında, Galatasaray TV'de yayınlanmak üzere KKTC Karaoğlanoğlu Orhan Dural Stadyumunda turnuva etkinliği ve akabinde 42. Street Mall&Residence Alsancak-Lapta' da 26.02.2022 tarihinde 19.45-23.00 saatleri arasında, Sayın KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Sayın KKTC Başbakanı Faiz Sucuoğlu, iş insanlarının katılımı ile kokteyl&yemek etkinliğiyle düzenlenecektir.

SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SKTAS): Doğal kaynak su kullanımının azaltılması amacıyla atıksu arıtma tesisi çıkışında ileri arıtma yöntemlerinden "Reverse Osmosis" sisteminin kurulması için Aqumatch Türkiye ile sözleşme imzalanmıştır. Atıksu arıtma tesisini tekstil sektöründe ilk kuran şirketlerden biri olarak, geçmiş dönemde su kullanımındaki verimlilik projeleriyle su tüketimimizi %37 oranında azaltmış olmakla beraber; bu yeni sistem sayesinde tükettiğimiz suyun %60- 65'inin tekrar kullanılması sağlanarak su kullanımı daha da azaltılacaktır.

MİSTRAL GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (MSGYO): Şirket portföyünde yer alan 2 adet konut KDV hariç 12.680.949,15 TL bedelle satılmış olup tapu devir işlemleri tamamlanmıştır, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği 40/3/ç maddesi kapsamında işbu işlemin en son ilan ettiği finansal tablolarda yer alan aktif büyüklüğüne olan oranı %4,18'dir. Söz konusu gayrimenkuller, en son değerleme raporunda yer alan ekspertiz değerinin üzerinde satılmıştır.

ERCİYAS ÇELİK BORU SANAYİ A.Ş. (ERCB): Erciyas Çelik Boru San. A.Ş. (''Erciyas Çelik'') ile, yurtdışında yerleşik büyük bir müşteri arasında, farklı çaplarda üretilecek boruların ihracatı ile ilgili olarak toplam bedeli yaklaşık 7,2 milyon USD tutarında yurtdışı satış sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatların Temmuz 2022'ye kadar gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

ZORLU ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. (ZOREN): İsrail enerji sektöründeki faaliyetlerde sinerji yaratmak ve Şirketin stratejik ve kârlı büyümesini desteklemek amacıyla; Şirket İsrail'de "Zador Israel Ltd." unvanlı yeni kurulan bir şirkete 1 NIS sermaye payı ile tek kurucu ortak olarak iştirak etmiştir. Söz konusu şirket 16.02.2022 tarihinde kurulmuş ve İsrail Ticaret Sicili nezdinde tescil edilmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

INDES: Mevcut program kapsamında 16 Şubat 2022 tarihinde 189.250 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu INDES payları 4.117.000 adet'e ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı % 1,84)

DZGYO: MEHMET EMRE CİHANGİR 16/02/2022 - 16/02/2022 tarihinde DENİZ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,23 - 3,40 TL fiyat aralığından 722.724 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DENİZ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/02/2022 tarihi itibariyle %7,242 sınırına ulaşmıştır.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş. 17/02/2022 - 17/02/2022 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 32,96 - 33,58 TL fiyat aralığından 129.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/02/2022 tarihi itibariyle %20,271506 sınırına ulaşmıştır.

ULUUN: 01.02.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 17.02.2022 tarihinde 6.35-6.37 fiyat aralığından toplam 70,000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

SAHOL: Şirket Yönetim Kurulu'nun 09.11.2021 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirket tarafından 17.02.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 15,68 TL – 16,04 TL (ağırlıklı ortalama 15,79 TL) fiyat aralığından toplam 725.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

AYDEM: 17.02.2022 tarihinde 7.87 TL – 8.07 TL fiyat aralığından (ortalama 7.974527 TL) 200,000 adet pay geri alınmıştır.

GEDIK: 17.02.2022 tarihinde 7,75-7,80 TL fiyat aralığından (ortalama 7,775 TL) 50.000 adet payı geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu GEDIK payları 125.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,05)

INVEO: 17.02.2022 tarihinde 31,10 TL fiyattan 25.000 adet payı geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 25.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,03)

ARCLK: 17.02.2022 tarihinde 54,70 TL - 55,10 TL fiyat aralığından (ortalama 54,8560 TL) 200.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 48.235.167 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %7,1382)

ORGE: 17.02.2022 tarihinde 6,91 TL - 6,98 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı ORGE payının geri alım işlemi gerçekleştirilmiştir.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

DERİMOD KONFEKSİYON AYAKKABI DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DERIM):Şirket 135.000.000,00 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 27.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı bedelli karşılanmak suretiyle 54.000.000 TL'ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek 27.000.000 Türk Lirası nominal değerli paylara ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu'nun 20.01.2022 tarih ve 3/70 sayılı onayını havi İzahname çerçevesinde; Artırılan 27.000.000- TL sermayeyi temsil eden paylar karşılığında, yeni pay alma hakları kullanma süresi (26.01.2022- 09.02.2022) içerisinde kullanılmayan yeni pay alma haklarına karşılık gelen payların toplam nominal değeri 31.176,903 TL olup, kalan paylar (14.02.2022- 15.02.2022) 2 iş günü süreyle Deniz Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla, Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada, 1 TL nominal değerli pay fiyatı nominal değer olan 1 TL'den az olmamak üzere (Bir payın nominal değeri 0.01 TL olup, beheri 0,01 TL nominal değerli 100 adet paya denk gelen lotun nominal değeri 1,00 TL'dir) Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada oluşan fiyattan 139.408,01 TL olarak 15.02.2022 tarihinde satışı tamamlanmıştır. Bu işlemler sonucu; artırılan 27.000.000 TL nominal değerli pay karşılığı 27.108.231,45 TL nakit fon girişi sağlanmıştır.

ARD GRUP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş. (ARDYZ): Şirketin 170.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle %194,11764 oranında 330.000.000 TL arttırılarak 500.000.000 TL'ye çıkarılması işlemine ilişkin olarak, ekteki İzahname'nin onaylanması amacıyla 17 Şubat 2022 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'na başvuru yapılmıştır.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. (VAKBN): İlgide kayıtlı özel durum açıklaması ile Bankanın sermayesinin kayıtlı sermaye tavanı dahilinde tahsisli olarak artırılmasına ve tahsisli sermaye artırımı sonucu ihraç edilen payların Türkiye Varlık Fonu'na satılmasına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurulduğu duyurulmuştur. Sermaye Piyasası Kurulu'nun 17.02.2022 tarihli ve 2022/08 sayılı Haftalık Bülteni'nde söz konusu başvurunun onaylandığı duyurulmuştur. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.’nun (Banka) 10.000.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak kaydıyla, 3.905.622.489,96 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut pay sahiplerinin rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak, payların nominal değerinden az olmamak koşuluyla, Borsa İstanbul A.Ş.’nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek baz fiyata %10 marj eklenerek bulunacak pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle, 13.400.000.000 TL satış bedeli karşılığı nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve tamamı Türkiye Varlık Fonu’na tahsisli olarak satılacak olan paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması talebinin olumlu karşılanmasına karar verilmiştir.

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. (HALKB): İlgide kayıtlı özel durum açıklaması ile Bankanın sermayesinin, kayıtlı sermaye tavanı dahilinde tahsisli olarak artırılmasına ve tahsisli sermaye artırımı sonucu ihraç edilen payların Türkiye Varlık Fonu'na satılmasına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurulduğu duyurulmuştur. Sermaye Piyasası Kurulu'nun 17.02.2022 tarihli ve 2022/8 sayılı Haftalık Bülteni'nde söz konusu başvurunun onaylandığı duyurulmuştur. Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nin (Banka) 10.000.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 2.473.776.223,78 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanmak suretiyle, payların nominal değerinden az olmamak koşuluyla, Borsa İstanbul A.Ş.’nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek baz fiyata %10 marj eklenerek bulunacak pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle, 13.400.000.000 TL satış bedeli karşılığı nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve tamamı Türkiye Varlık Fonu’na tahsisli olarak satılacak olan paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması talebinin olumlu karşılanmasına karar verilmiştir.

MEDİTERA TIBBİ MALZEME SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(MEDTR): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi Ve Ticaret A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK, 17/02/2022 tarihli ve 2022/8 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket 85.000.000 TL iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 34.000.000 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 119.000.000 TL’ye yükselecek.

HİTİT BİLGİSAYAR HİZMETLERİ A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Hitit Bilgisayar Hizmetleri A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 17/02/2022 tarihli ve 2022/8 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket’in 100.000.000 TL olan sermayesinin 127.500.000 TL’ye bedelli artırımında oluşan 27.500.000 TL pay ile Mevcut ortaklardan Fatma Nur GÖKMAN’a ait 2.423.078 TL nominal değerli, Dilek OVACIK’a ait 500.000 TL nominal değerli, Hakan ÜNLÜ’ye ait 461.538 TL nominal değerli, Özkan DÜLGER’e ait 461.538 TL nominal değerli ve Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.’ye ait 3.846.154 TL nominal değerli olmak üzere toplamda 7.692.308 TL nominal değerli C Grubu payların satışı gerçekleştirilecektir. 1 TL nominal değerli paylar 11,50 TL ve 12,50 TL fiyat aralığından satışa sunulacaktır.

KOLEKSİYON MOBİLYA SANAYİ A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Koleksiyon Mobilya Sanayi A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 17/02/2022 tarihli ve 2022/8 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket’in 337.046.732 TL olan sermayesinin 431.419.816TL’ye bedelli artırımında oluşan 94.373.084 TL pay ile Mevcut ortaklardan Faruk MALHAN'a ait 401.879 TL nominal değerli, Mehmet Koray MALHAN'a ait 6.383.867 TL nominal değerli, Doruk MALHAN'a ait 312.255 TL nominal değerli ve Ayşe MALHAN'a ait 6.383.867 TL nominal değerli B Grubu payların satışı gerçekleştirilecektir. 1 TL nominal değerli paylar 1,45 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

INVESTCO HOLDİNG A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Investco Holding A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 17/02/2022 tarihli ve 2022/8 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket’in 150.000.000 TL olan sermayesinin 187.500.000 TL’ye bedelli artırımında oluşan 37.500.000 TL payın satışı gerçekleştirilecek. 1 TL nominal değerli paylar 24,00 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ARMDA.E payları 18/02/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/03/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş. Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında CEOEM.E, ERSU.E ve TEKTU.E payları 18/02/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/03/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, SPK Haftalık Bülten, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.