Global Piyasalarda Gündem Yoğun

02 Haziran 2021

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü % 0,81 değer kazanarak günü 1.432 puandan tamamladı.

Global Piyasalarda Gündem Yoğun


Global Piyasalarda Gündem Yoğun
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü % 0,81 değer kazanarak günü 1.432 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 13,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 1,84 ve holding endeksi % 0,85 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 1,92 ile kimya petrol plastik, en çok gerileyen ise % 1,87 ile turizm olduğu görüldü.
Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 0,82, Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,95, Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,66 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,6 değer kazandı.
ABD borsaları günü karışık tamamladı. Kapanışta, Dow Jones, %0,12 değer kazanırken, S&P 500 endeksi %0,1 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,1 değer kaybetti. 
Bugün, yurt içinde ihracat rakamları, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası (Fed) Bej kitap raporu, Avro Bölgesinde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ve bazı Fed üyelerinin açıklamaları takip edilecek.
Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:
•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü % 0,81 değer kazanarak günü 1.432 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 13,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne negatif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
•Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarda, Merkez Bankası Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirdiğini, faiz yükünün düşürülmesinin şart olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faizlerle ilgili olarak, "Bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart, onun için de temmuz-ağustos, buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Çünkü faiz yükünü yatırımların, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için, orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü Zonguldak'ta bir müjde açıklayacağız dedi.(Kaynak: Bloomberght)
•TCMB 2021 planlı "Yatırımcı Toplantıları" çerçevesinde, Bugün saat 14:00 ve 16:30'da yerli ve yabancı kurumların temsilcileriyle video konferans yöntemiyle bir buluşma gerçekleştirilecek.
•Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Katma Değer Vergisi ve kira stopaj oranlarındaki indirim uygulamasının 2 ay daha uzatılmasına karar verildi. Buna göre kira stopaj kesinti oranı % 20 yerine 31 Temmuz 2021 tarihine kadar % 10 olarak uygulanmaya devam edecek.
•İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre İstanbul'da perakende fiyatlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,78 arttı. Toptan eşya fiyat endeksi ise yıllık bazda yüzde 19,03 artışla 2 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.
•ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Greenfield, 2-4 Haziran günleri arasında Türkiye’yi ziyaret edeceği açıklandı.
•İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, Mayıs'ta 49,3 olarak gerçekleşti ve son bir yılda ilk kez eşik değer 50'nin altına indi. Bununla birlikte endeks, faaliyet koşullarındaki bozulmanın oldukça ılımlı düzeyde olduğuna işaret etti. Tedarik zinciri aksaklıkları yine anket sonuçlarında öne çıkan başlıklardan biri oldu. Hammadde temininde yaşanan zorluklar, girdi fiyatlarında genel olarak artışa yol açtı.
•Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Sinovac’ın ürettiği Kovid-19 aşısı CoronaVac için acil kullanım onayı verdiği açıklandı.
•AB, Kovid-19'un ekonomik sonuçlarına ilişkiAvrupa Birliği (AB), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçları ile mücadele için hazırlanan kurtarma programının finansmanı kapsamında bu yıl 80 milyar euroluk uzun vadeli tahvil ihraç edeceği açıklandı.


Gün içi veri takvimi

 


Şirket Notları: 

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ASELS): ASELSAN ile Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında "Elektronik Denetleme Sistemi, Değişken Mesaj İşareti (DMİ) Ve Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi Malzeme Alımı Ve Montaj" işi ile ilgili olarak, toplam bedeli 227.291.679,- TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2022 yılında gerçekleştirilecektir.
ARÇELİK A.Ş. (ARCLK): Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Şirketin "BB" olan yabancı para ve TL cinsinden uzun vadeli kredi notlarını "BB+"ya yükseltti. "AAA(tur)" olan Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notunu teyit etti. Notların görünümü durağandır. Şirket "BB" olan kıdemli teminatsız tahvil notunu "BB+"ya yükseltti. Aynı zamanda Fitch, Arçelik'in 2026 vadeli 350 milyon Euro tutarındaki yeşil tahvillerine "BB+" nihai notu verdi.
SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SKTAS): Şirket hissedarlarından, E. Hilmi Kayhan'a ait şirket sermayesinin %4,41'ini oluşturan 3.451.000 adet hisse, Muharrem H. Kayhan'a ait şirketimiz sermayesinin %4,34'ünü oluşturan 3.399.000 adet hisse olmak üzere toplamda Şirket sermayesinin %8,76'ini oluşturan 6.850.000 adet hissenin kurumsal yatırımcılara hisse başına 4.85 TL'den özel emirle satışı 31.05.2021 tarihinde gerçekleşmiştir. 33,2 milyon TL tutarındaki satış bedelinin 28 milyon TL'si Şirketin büyüme planları ve işletme sermayesinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmak üzere Şirket bünyesinde bırakılacaktır.
AKFEN GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AKFGY):  Sermaye Piyasası Kanunu'nun 23. maddesi ve ilgili sair hükümleri ile Sermaye Piyasası Kurulu ("SPK")'nun "Birleşme ve Bölünme Tebliği" (II-23.2) ("Tebliğ") ve ilgili diğer mevzuat hükümleri dahilinde, sermayesine %100 oranında iştirak etmiş olduğu doğrudan bağlı ortaklığı Isparta Yurt Yatırımları Anonim Şirketi'ni ve Masanda Turizm Yatırımları Anonim Şirketi'ni tüm aktif ve pasifinin bir bütün halinde Şirketimiz tarafından "devir alınması" suretiyle, Şirketimiz bünyesinde birleşilmesine ("Birleşme"), Birleşme'ye ilişkin gerekli iş ve işlemlerin ifası ile ilgili olarak, Şirket Yönetim Kurulu Üyelerinin Şirket imza sirkülerine göre ve Şirket Genel Müdürü Sertac Fuad Karaağaoğlu'nun yetkili ve görevli kılınmasına, oybirliği ile karar vermiştir. Masanda Turizm Yatırımları Anonim Şirketi'nin söz konusu birleşmeye konu olabilmesi için gerekli olan Kültür ve Turizm Bakanlığı onayı 01.06.2021 tarihinde alınmış olup Birleşme işlemi için SPK'ya başvuru gerçekleştirilecektir.
TEK-ART İNŞAAT TİCARET TURİZM SANAYİ VE YATIRIMLAR A.Ş. (TEKTU): Şirket Yönetim Kurulu şirket merkezinde toplanarak, Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliğinin 11. maddesi gereğince Yatırımcı ilişkileri Bölüm Yöneticisi ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi olarak görev yapmakta olan İbrahim Yılmaz'ın 24.05.2021 taraihinde görevinden ayrılması sebebiyle yerine Sermaye Piyasası mevzuatından kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirilmesi, Kurumsal Yönetim Uygulamalarında koordinasyonu sağlamak ve üst düzey icracı yöneticiye çalışmaları hakkında raporlama yapmak üzere ÖZLEM NAZLI ARIKAN'ın (Düzey 3 belge n214125, kurumsal yönetim belge n 703343) 01.06.2021 tarihinden itibaren Yatırımcı İlişkileri Bölüm Yöneticisi ve Kurumsal Yönetim Üyesi olarak atanmasına, oy birliği ile karar verilmiştir.
AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. (AKSEN): 15 Mart 2021 tarihli Özel Durum Açıklamasın da belirtildiği üzere, Aksa Enerji Üretim A.Ş'nin %100 oranındaki bağlı ortaklığı "Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş.", Gürcistan'a 16-31 Mart 2021 tarihleri arasında 530 MW kapasiteye kadar enerji ihracatı faaliyeti gerçekleştirmişti. Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş.'nin komşu ülkelerle enerji ticareti faaliyetleri kapsamında, bu defa Gürcistan'dan 1 ay süreyle (01 Haziran 2021-30 Haziran 2021 tarihleri arasında) 52,5 MW kapasiteye kadar elektrik enerjisi ithalatı yapmak amacıyla TEİAŞ ve EPDK'ya yapılan başvuru onaylanmıştır. Bahsi geçen ithalat faaliyeti 1 Haziran 2021 tarihi itibarıyla başlamıştır.
GALATASARAY SPORTİF SINAİ VE TİCARİ YATIRIMLAR A.Ş. (GSRAY): İşlerinin yoğunluğu nedeniyle Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Oytun Özer,  31.05.2021 tarihi itibariyle  Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden istifa ettiğini şirkete bildirmiştir.
BİRKO BİRLEŞİK KOYUNLULULAR MENSUCAT TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (BRKO): Şirket bünyesinde bulunan Koyunlu Halı markası ürünlerinin satış ve pazarlaması için Marmara Bölgesi için Mirhan Halıcılık San. ve Tic. Ltd. Şti. ve  Ege Bölgesi için Özbay Halı Fatih Bay  ile Toptancı Bölge Ana Bayi sözleşmeleri imzalanmıştır.
ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ETILR): 24.05.2020 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yapılan açıklama doğrultusunda Altınyağ Madencilik Ve Enerji Yatırımları Sanayi Ve Ticaret A.Ş. ("ALMAD") ve Gürtaş Tarım Enerji Yatırımları San.ve Tic.A.Ş.'nin sahip olduğu 40.000.000.-TL tutarındaki ödenmiş sermayesinin % 38,96'sını temsil eden toplam 15.584.053,63 TL nominal değerdeki imtiyazlı paylarında dahil olduğu payların 3,3047 TL beher pay fiyatı üzerinden, İzzettin Kaplan ve Mehmet Hilmi Soylu'ya devrine ilişkin Altınyağ Madencilik Ve Enerji Yatırımları Sanayi Ve Ticaret A.Ş. ve Gürtaş Tarım Enerji Yatırımları San.ve Tic.A.Ş. ile Mehmet Hilmi Soylu ve İzzettin Kaplan arasında Hisse Alım Satım sözleşmesi tanzim edildiği kamuoyuna duyurulmuştu.Ayrıca 24.05.2021 tarihinde Altınyağ Madencilik Ve Enerji Yatırımları Sanayi Ve Ticaret A.Ş. ve Gürtaş Tarım Enerji Yatırımları San.ve Tic.A.Ş.'nin sahip olduğu, Etiler Gıda ve Ticari Yatırımlar San. ve Tic. A.Ş.'nin ("ETILR") 15.584.053,63 TL nominal değerdeki paylarının satışına ilişkin 51.500.000 TL'lik hisse satış bedeli Altınyağ Madencilik Ve Enerji Yatırımları Sanayi Ve Ticaret A.Ş. ve Gürtaş Tarım Enerji Yatırımları San.ve Tic. A.Ş. tarafından tahsil edildiği kamuoyuna duyurulmuştu. Söz konusu pay devir işlemleri nedeniyle, bahsi geçen Mehmet Hilmi Soylu ve İzzettin Kaplan 24.05.2021 tarihi itibarıyla yönetim kontrolünü elde etmiş bulunmakta olup, (II-26.1) sayılı Pay Alım Teklifi Tebliği gereği zorunlu pay alım teklifi yükümlülüğü doğmuştur. Zorunlu Pay Alım Teklifi fiyatı Pay Alım Teklifi Tebliği'nin 15. maddesinin 1. fıkrasına göre belirlenmiştir. Hedef ortaklık paylarının satışına ilişkin anlaşma yapıldığının kamuya duyurulduğu 24.05.2021 tarihinden önceki altı aylık dönem içinde oluşan payın günlük düzeltilmiş ağırlıklı ortalama borsa fiyatlarının aritmetik ortalaması olan 5,33 TL'den pay alım teklifinde bulunulmaktadır. Bununla birlikte zorunlu pay alım teklifi yükümlülüğünün doğumuna yol açan pay iktisabında ödenen bedelin doğrudan içinde değerlendirilebilecek olan yan edimler veya pay devir tarihinden sonra bazı şartların tahakkuku halinde ödenecek prim ve benzeri husus bulunmamaktadır.20.02.2020 tarih ve 7222 saylı Kanun 27. maddesi ile 6362 sayılı SPKn. 26. maddesinde yapılan değişiklik çerçevesinde; (pay alım teklifine konu olan payların belirlenmesinde, halka açık ortaklıklarda yönetim kontrolünü sağlayan payların veya oy haklarının iktisap edilmesi halinde söz konusu payların veya oy haklarının iktisabının kamuya açıklandığı tarihte pay sahibi olan diğer ortakların paylarını satın almak üzere teklif yapılması zorunludur) ETILR'in değişiklik şartlarını taşıyan diğer ortaklarına pay alım teklifinde bulunmak üzere; Pay Alım Teklifi Bilgi Formu'nun onaylanması talebiyle SPK'ya bugün (01.06.2021) itibariyle başvuru yapılmıştır.
VAKIF FİNANSAL KİRALAMA A.Ş. (VAKFN): Mansuroğlu Mahallesi Ankara Caddesi N73/1 Bayraklı-İZMİR adresinde faaliyet gösteren İzmir Şubemiz yeni adresi olan Çınarlı Mahallesi, 1587 Sokak, N2-6 Kat:1 D:101 Ater Tower Konak-İZMİR adresinde faaliyetlerine devam edecektir.
ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. (CEMAS): En son 19.10.2020 tarihli KAP açıklaması ile duyurduğu Kırşehir'deki fabrika arazisinin bulunduğu parselde yaklaşık 80 dönümlük alana güneş enerjisi santralinin (GES) kurulumu tamamlanmış ve bugün Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından kabulü yapılarak devreye alınmıştır.
DARDANEL ÖNENTAŞ GIDA SANAYİ A.Ş. (DARDL): Şirket sermayesinin 36.553.233,12 TL'sını (%68,60) temsil eden Niyazi Önen'in şahıs olarak sahibi olduğu hisse senetlerinin, %100 sermayesi Niyazi Önen'e ait olan Niyazi Önen Holding AŞ'ne (kendi Holding şirketine) devredildiği tarafımıza bildirilmiştir. Bu işlem şirket hâkim ortaklığında bir değişiklik yaratmamaktadır.
İTTİFAK HOLDİNG A.Ş. (ITTFH): Şirket ile Vakıf Katılım Bankası A.Ş. arasında 28.03.2019 tarihinde düzenlenen 22.150.000 TL. ve 05.11.2019 tarihinde düzenlenen 38.643.500 TL. tutarlarındaki Vefa (Geri Alım) hakkı tesisi protokolünün süresi 31.08. 2021 tarihine uzatılmıştır. Şirket ile  Burgan Bank A.Ş.  arasında  29.05.2019  tarihinde   düzenlenen 9.340.000 TL. tutarındaki Vefa (Geri Alım) hakkı tesisi protokolünün süresi  30.06. 2021 tarihine uzatılmıştır.
FORMET ÇELİK KAPI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (FORMT): Şirket esas sözleşmesinin "ŞİRKET UNVANI" başlıklı 2. maddesindeki "Formet Çelik Kapı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi" olan şirket unvanının "Formet Metal ve Cam Sanayi Anonim Şirketi" olarak yeni şekli ile değiştirilmesine, Esas Sözleşme değişikliği için gerekli izinlerin alınmasını teminen Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı'na ve ilgili diğer mercilere tadil metni ile gerekli başvuruların yapılmasına, Esas Sözleşme tadilinin yapılacak ilk genel kurulda pay sahiplerinin onayına sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
FORMET ÇELİK KAPI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(FORMT): Şirket esas sözleşmesinin "SERMAYE" başlıklı 6. maddesindeki Şirketin kayıtlı sermaye tavanı 300.000.000.-TL (Üç Yüz Milyon Türk Lirası) olarak belirlenmiş olup, bu tavanın 1.200.000.000.-TL (Bir Milyar İki Yüz Milyon Türk Lirası)'na arttırılmasına ve tavan geçerlilik süresinin 2021-2025 yıllarını kapsayacak şekilde değiştirilmesine karar verilmiştir.
FEDERAL-MOGUL İZMİT PİSTON VE PİM ÜRETİM TESİSLERİ A.Ş.(FMIZP): Şirket tarafından yenileme amacıyla 640.000 Euro (altıyüzkırkbin Avro) tutarında robot yükleme boşaltma otomasyonlu CNC torna ve 1.730.000 USD (birmilyonyediyüzotuzbin Amerikan Doları) tutarında puntasız taşlama hattı yatırımlarının yapılmasına, bu yatırımlarla ilgili olarak yeni bir yatırım teşvik belgesi çıkarılması için T.C Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı'na başvurulmasına ve ilgili mevzuatın gerektirdiği tüm işlemlerin yapılmasına karar vermiştir.
ORGE ENERJİ ELEKTRİK TAAHHÜT A.Ş. (ORGE): Şirket devam eden işleri arasında yer alan Dudullu-Bostancı Metro Projesi'nde, işveren Şenbay-Kolin-Kalyon Dudullu Bostancı Metro Yapım Ortaklığı ile 239.904,21 Euro+KDV tutarında fiyat farkına ilişkin sözleşme zeyilnamesi imzalanmıştır. Böylece Dudullu-Bostancı Metro Projesi'nde toplam sözleşme büyüklüğü 2.186.018,30 Euro+KDV tutarına ulaşmıştır. İşin Mayıs 2022'de bitirilmesi planlanmaktadır.
BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pazar Değişikliği) Yakın İzleme Pazarı'nda işlem gören Mazhar Zorlu Holding A.Ş. (Şirket) paylarının, Kotasyon Yönergesi'nin 36. Maddesi kapsamında, 03/06/2021 tarihinden itibaren Alt Pazar'da işlem görmeye başlamasına karar verilmiştir. Söz konusu şirket payları 03/06/2021 tarihinde 02/06/2021 gün sonunda oluşacak baz fiyatla ve Alt Pazar'a ait işlem esaslarıyla işlem görmeye başlayacaktır. 
İTTİFAK HOLDİNG A.Ş. (ITTFH,ADESE): Tamamı ödenmiş 30.000.000- TL sermayesine, nominal 27.005.980- TL karşılığı %90,02 oranında iştirak edilen doğrudan bağlı ortaklığı İmaş Makina San.A.Ş.' de sahip olunan, beheri 1,0-TL olan, tamamı nama yazılı 3.000.000 adet payın Bizim Menkul Değerler A.Ş. tarafından Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemelerine uygun olarak hazırlanan 15.02.2021 tarihli değerleme raporunda belirlenen 485.625.218-TL toplam piyasa değeri üzerinden hesaplanan 48.562.522-TL bedel karşılığı Noya Çelik San.ve Tic.A.Ş.' ye satılmasına karar verilmiş olup; satış bedelinin 23.000.000-TL 'lik kısmı nakden ve peşin olarak tahsil edilmiştir. Satış bedelinin kalan 25.562.522-TL 'lik kısmı, ilk taksit ödemesi 30.06.2021 tarihinde olmak üzere, aylık 5.112.505-TL eşit taksitler halinde, 5 taksitte tahsil edilecektir. Her bir taksit tutarı, sözleşme tarihinden (01.06.2021) itibaren işlemek üzere Şirket banka mevduatlarına uygulanan en yüksek faiz oranı olan aylık %19 oranında faiz eklenerek tahsil edilecektir. Sözleşmeye göre hisse devri son taksit tarihi olan 29.10.2021 tarihinde hisse devir bedelinin tamamının Şirket ödenmesi sonrası gerçekleştirilecektir. Hisse devri gerçekleştikten sonra Şirket  İmaş Makina San.A.Ş. sermayesindeki ortaklık payı %80,02, Noya Çelik San.ve Tic.A.Ş.'nin ortaklık payı %10 olacaktır. Bağlı ortaklığı  Adese Gayrimenkul Yatırım A.Ş.'nin İmaş Makina San.A.Ş. sermayesindeki  %9,98 olan ortaklık payı değişmeyecektir.
Paylar Alım Satım Notları:
EUKYO: Ege Sigorta Anonim Şirketi 31/05/2021 - 31/05/2021 tarihinde EURO KAPİTAL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,82 - 4,90 TL fiyat aralığından 263.877 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte EURO KAPİTAL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 31/05/2021 tarihi itibariyle %0 sınırına ulaşmıştır.
SKTAS: Muharrem Hilmi Kayhan 31/05/2021 - 31/05/2021 tarihinde SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,85 - 4,85 TL fiyat aralığından 3.399.000,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki paylarım/oy haklarım 31/05/2021 tarihi itibariyle %7,11 sınırına ulaşmıştır.
SKTAS:  :    Eyüp Hilmi Kayhan 31/05/2021 - 31/05/2021 tarihinde SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,85 - 4,85 TL fiyat aralığından 3.451.000,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 31/05/2021 tarihi itibariyle %8,98 sınırına ulaşmıştır.


MTRKS: Cem Tutar 31.05.2021 tarihinde Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş payları ile ilgili olarak 33,40 - 33,72 TL fiyat aralığından 18.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş sermayesindeki payları/oy hakları 31.05.2021 tarihi itibariyle %3.7489 sınırına ulaşmıştır.
SASA: Esra Yıldırım 31/05/2021 - 31/05/2021 tarihinde SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 30,84 - 31,10 TL fiyat aralığından 67.700 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Buişlemle birlikte SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 31/05/2021 tarihi itibariyle %0,0060446 sınırına ulaşmıştır.
ETILR:31/05/2021 - 31/05/2021 tarihinde ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,0096 - 2,0096 TLfiyat aralığından 246.317,7 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 31/05/2021 tarihi itibariyle %26,33 sınırına ulaşmıştır.
ENKAI: Mehmet Sinan Tara 31/05/2021 - 31/05/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,46 - 8,61 TL fiyat aralığından 227.509 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 31/05/2021 tarihi itibariyle %0,268 sınırına ulaşmıştır.
GENTS:  Genmar Yapı Ürünleri Dağıtım Pazarlama Sanayi Ve Ticaret A.Ş 31/05/2021 - 31/05/2021 tarihinde GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,68 - 4,69 TL fiyat aralığından 62.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 31/05/2021 tarihi itibariyle %6,1563 sınırına ulaşmıştır.
Sermaye Artırım-Azaltım Notları:
İZMİR FIRÇA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (IZFAS): Şirket 2022 yılı sonuna kadar geçerli 60.000.000 TL (Altmış Milyon Türk Lirası) kayıtlı ihraç tavanı dahilinde kalmak kaydıyla 16.875.000 TL (on altı milyon sekiz yüz yetmiş beş bin Türk Lirası) olan çıkarılmış sermayesinin, %250 oranında (bedelli) nakden artırılarak, 59.062.500 TL'ye (elli dokuz milyon altmış iki bin beş yüz Türk Lirası) çıkarılmasına, Artırılan 42.187.500 TL sermayeyi temsil eden, beheri 1,00 TL nominal değerli, 937.500 adet A grubu nama yazılı imtiyazlı, 41.250.000 adet B grubu nama yazılı olarak ihracına karar verilmiştir. 
DARDANEL ÖNENTAŞ GIDA SANAYİ A.Ş. (DARDL): Şirket Esas sözleşmesinin Kayıtlı Sermaye başlıklı maddesi kapsamında 595.000.000.- Türk Lirası kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 53.281.753.-Türk Lirası olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle 532.817.530 Türk Lirası tutarında artırılarak 586.099.283 Türk Lirasına yükseltilmesine, Artırılan 532.817.530 Türk Liralık sermayeyi temsil eden payların hamiline olarak ihracına, ortakların yeni pay alma haklarında herhangi bir kısıtlama yapılmamasına, yeni pay alma haklarının nominal değerden kullandırılmasına, Yeni pay alma hakkı kullanım süresinin 15 (onbeş) gün olarak belirlenmesine, bu sürenin son gününün resmi tatile rastlaması halinde yeni pay alma hakkı kullanım süresinin izleyen iş günü akşamı sona ermesine, Yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan payların nominal değerden düşük olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasasında oluşacak fiyattan halka arz edilmesine, Sermaye artırımının tamamlanması ile sağlanacak fonun 6 milyon Euro'ya tekabül eden kısmı ile Yunanistan'da varlıkları devralınacak Kallimanis şirketinin borçlusu olduğu mali kurumlardan yapacakları alacak devir satın alma işleminde kullanılmasına, kalan meblağın ise finansal borçlarımızın kapatılmasında kullanılmasına (böylece şirketin finansman faiz ve kur maliyetlerinden kurtarılarak kar dağıtabilir hale getirilmesi sağlanacaktır),Bu karar kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul A.Ş., Merkezi Kayıt Kuruluşu ve diğer merciiler nezdinde gerekli başvuru ve işlemlerin yürütülmesine, karar verilmiştir.
Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları;

BORSA İSTANBUL A.Ş.:  Yatırımcı ve Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Çan2 Termik A.Ş. (CANTE.E) payında 02/06/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut Açığa Satış Yasağına ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı"  önleyici tedbiri uygulanacaktır. CANTE.E payında tedbirlerin uygulanacağı son tarih 01/07/2021'dir.
Ayrıca Yönerge'nin 5. maddesi çerçevesinde, CANTE.E payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcı hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve  işlemlerine yönelik olarak 02/06/2021 tarihinden  itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır.
 
Sermaye Piyasası Kurulu’nun yayımladığı 01/06/2021 tarihli 2021/27 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre; Doğusan Boru Sanayii ve Ticaret A.Ş. (DOGUB) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 107/1 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle; 6362 sayılı SPKn'nun 1 inci maddesi çerçevesinde yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, 6362 sayılı SPKn'nun 128/1-(a) maddesine dayanarak yapay piyasa oluşturmaya yönelik işlemlerin engellenmesi amacıyla; 6362 sayılı SPKn'nun 101/1 maddesi ve V-101.1sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği'nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca; aşağıdaki tabloda bilgilerine yer verilen kişiler hakkında 02.06.2021 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verilmiştir.
 


Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar

 


Kaynaklar: İnvestAZ Araştırma, KAP, Matriks ,Finnet

SABAH BÜLTENİ'Nİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

UYARI NOTU: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.