Global Piyasalarda Azalan Risk İştahı…

25 Nisan 2022

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak olan İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Kesim Güven Endeksi verileri takip edilecek.

Global Piyasalarda Azalan Risk İştahı…

25.04.2022

Global Piyasalarda Azalan Risk İştahı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 3,30 düşüşle 2.472 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 53 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 3,65, holding endeksi yüzde 3,10 değer kaybettiği günde tüm sektör endeksleri gerilerken, en çok kaybettiren yüzde 5,05 ile madencilik olduğu görüldü.

Avrupa borsaları son işlem günü düşüşle tamamladı. Kapanışta, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 2,48 ,Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,99 , İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 2,12 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,39 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın son işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 2,82, S&P 500 endeksi yüzde 2,77 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,55 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak olan İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Kesim Güven Endeksi verileri takip edilecek. Gün içerisinde, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirecek. Global piyasalarda, Almanya’da açıklanacak olan IFO İş Dünyası Güven Endeksi ve ABD’de açıklanacak olan Dallas Fed İmalat İşletme Endeksi verileri yakından izlenecek. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 3,30 düşüşle 2.472,50 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 53 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeler ve müzakere sürecine dair konular ele alındığı belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi raporuna göre; 2022 yılı Nisan ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi bir önceki aya göre 13,4 puan artarak 178,7 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) yayımladığı aylık raporunda, Rusya'dan enerji ithalatı yasağının fiyatlarda sert yükselişi tetikleyeceği ve on yılların en derin resesyonunun görülebileceğini öngörüldü.

Almanya’da açıklanan öncü İmalat PMI verisi Nisan ayında piyasa beklentisi hafif altında 54,1 düzeyinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü İmalat PMI verisi Nisan ayında beklentilerin üzerinde 55,3 düzeyinde gerçekleşti.

İngiltere’de açıklanan Perakende Satışlar verisi Mart ayında bir önceki aya göre % 1,4 düşüş gösterirken, bir önceki yılın aynı ayına göre % 0,9 düzeyinde artış kaydedildi.

ABD’de açıklanan öncü İmalat PMI verisi Nisan ayında piyasa beklentisi üzerinde 59,7 düzeyinde gerçekleşti.

Fransa'da yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda, sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tekrardan cumhurbaşkanı oldu.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. (GARAN): "BBVA tarafından Garanti BBVA'nın sermayesinin tamamına ilişkin olarak başlatılan gönüllü pay alım teklifi ("Gönüllü Pay Alım Teklifi") ile ilgili olarak, daha önce BBVA'nın Pay Alım Teklifi Tebliği'nin (II-26.1) ("Tebliğ") Dördüncü Bölümü hükümleri uyarınca Sermaye Piyasası Kurulu'na ("SPK") Gönüllü Pay Alım Teklifi ve bilgi formu bakımından izin başvurusunda bulunulduğu açıklanmış olup ve 31 Mart 2022'de SPK E-29833736-110.05.05-19391 sayılı ve 31 Mart 2022 tarihli yazısı ile bilgi formunu Tebliğ'in Dördüncü Bölümü uyarınca onaylamıştır. Gönüllü Pay Alım Teklifi fiyatı 1,00 TL nominal değerli her bir pay için 12,20 TL olarak belirlenmiş olup 20 iş günlük olan Gönüllü Pay Alım Teklifi süreci 4 Nisan 2022 tarihinde başlamıştı. BBVA Yönetim Kurulu, 1,00 TL nominal değerli her bir Garanti BBVA payı için nakit olarak belirlenen Gönüllü Pay Alım Teklifi fiyatının başlangıçta açıklanan fiyattan (12,20 TL) 15,00 TL'ye çıkartılmasına karar vermiştir. Gönüllü Pay Alım Teklifi fiyatındaki artış sonucunda ve Tebliğ uyarınca, Gönüllü Pay Alım Teklifi süresi iki hafta süreyle uzatılmıştır (Gönüllü Pay Alım Teklifi sürecinin son günü 18 Mayıs 2022 olacaktır). Söz konusu tarih Türkiye'de 2 Mayıs 2022 tarihinden 4 Mayıs 2022 tarihine kadar sürecek olan (4 Mayıs 2022 tarihi dahil) resmi tatiller de hesaba katılarak belirlenmiştir ve ek bir resmi tatil olması halinde ilgili tarihin güncellenmesi gerekecektir. Tebliğ Madde 22/4 uyarınca, söz konusu iki haftalık ek süre içinde teklifte yeni bir değişiklik yapılamaz. Her bir pay bakımından ortaya çıkan 2,80 TL tutarındaki fark, halihazırda paylarını Gönüllü Pay Alım Teklifi süreci kapsamında BBVA'ya satmış olan yatırımcılara orijinal Gönüllü Pay Alım Teklifi sürecinin son gününü takip eden iki iş günü içerisinde (6 Mayıs 2022 tarihine kadar) ödenecektir."

AEFES: Rusya ve Ukrayna'daki gelişmeler ışığında, Anadolu Efes ve Anheuser Busch InBev SA/NV ("AB InBev") AB InBev'in AB InBev Efes NV ortaklığındaki kontrol gücü olmayan paylarının Anadolu Efes'e yapılacak satışıyla ilgili aktif görüşmelere başladığını açıklamışlardır. AB InBev'in Bud markasının Rusya'daki üretiminin ve satışının askıya alınmasına ilişkin talebi de yapılacak anlaşmaların bir parçası olarak değerlendirilecektir. Hem Anadolu Efes hem AB InBev satış şartları ve bağlayıcı anlaşmalar üzerinde çalışmalara başlayacak olup, ilgili duyurular süreç dahilinde usulüne uygun şekilde yapılacaktır.

BASGZ: Şirket Yönetim Kurulunun 21.04.2022 tarihli toplantısında; nakit varlıkların stratejik hedefler doğrultusunda kullanılması, doğal gaz dağıtım sektörünün yanı sıra elektrik dağıtım ve satış sektörlerinde de faaliyette bulunmanın yaratacağı sinerjiden yararlanılması amacıyla elektrik dağıtım ve satış sektörüne yatırım yapılmasına, İki milyon abone ile Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinde faaliyet gösteren Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş.'nin ana ortağı olan AKCEZ Enerji Yatırımları San.ve Tic.A.Ş.'nin paylarının alımı için, Şirket payının %49'u aşmaması kaydıyla Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile birlikte müştereken teklif verilmesine karar verilmiş ve satın alma teklifi 22.04.2022 tarihinde gönderilmiştir.

YEOTK: Şirket 22.04.2022 tarihinde fabrika çatısına kurulacak Çatı üstü Güneş Enerjisi Santralinin (GES) tüm elektrik, inşaat ve mekanik işleri dahil olmak üzere anahtar teslim kurulması amacıyla sözleşme bedeli 920.000 USD + KDV olan sözleşme imzalamıştır.

UFUK: Şirket Yönetiminin, 22.04.2022 tarihli toplantısında, Yakın İzleme Pazarı'ndan bir Üst Pazar olan "Alt Pazar"a geçiş için uygun koşulların oluştuğu tespit edilmiştir. Buna istinaden Üst Pazar'a çıkmak için gerekli başvuru işlemleri başlatılarak, ilgili mercilere başvuru yapılmıştır.

IEYHO: Bağlı Ortaklığı Niğbaş Niğde Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. 54.000.000 TL olan Çıkarılmış Sermayesinin 200.000.000 Türk Lirası kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 146.000.000 TL nakit sermaye artırımı yapılması yoluyla, %270,37037 oranında artırılarak 200.000.000 TL'ye yükseltilmesi için 22.04.2022 tarihi itibarıyla SPK'ya başvuru yapmış ve Sermaye Artırımına İlişin Taslak İzahname' sini yayınlamıştır.

TRILC: Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü 5 Nolu Satınalma Daire Başkanlığı tarafında açılan Beşeri Tıbbi Ürün Alım ihalesi 3.895.417,16 TL ile Uhdede kalmıştır.

SMRTG: Şirket ile yurtiçinde yerleşik iki büyük müşteri arasında, Güneş enerjisi elektrik santrali projesine ilişkin mühendislik, tedarik ve kurulumuna istinaden KDV hariç 673.500,00 EUR ve 837.500,00 ABD Doları bedel üzerinden sözleşmeler imzalanmıştır.

TKFEN: Bağlı ortaklıklardan Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş., Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (Tüpraş) tarafından Tüpraş İzmir Rafinerisi'nde yaptırılması planlanan "FCC Revamp Projesi"nin yapımını üstlenmek üzere ihaleyi kazandığını bildirir mektubu almıştır. Projenin kapsamı FCC Ünitesinin ekipman ve malzeme temini ile yapım işleri olup, toplam süresi 33 aydır. Proje bedeli 54,5 milyon ABD Doları'dır.

EKGYO: Şirket projelerinden İstanbul Üsküdar Barbaros Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi'nin (Validebağ Konakları) kesin kabulü yapılmış olup Kesin Kabul Tutanağı 21.04.2022 tarihinde onaylanmıştır.

SARKY: CENAP TAŞKIN 22/04/2022 - 22/04/2022 tarihinde SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 19,63 - 19,63 TL fiyat aralığından 5.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 22/04/2022 tarihi itibariyle %2,34 sınırına ulaşmıştır.

OZKGY: Şirket, 22.04.2022, Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen "İstanbul Tuzla Merkez Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" ihalesinin 2. oturumuna Özak GYO A.Ş. ve İnt-er Yapı İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. iş ortaklığı olarak katılımını gerçekleştirmiş olup, Emlak Konut GYO tarafından ihale sonrası yapılan açıklamada ihalenin şirketin lehine sonuçlanmadığı belirtilmiştir.

DAPGM: Şirket projelerinden İstanbul Üsküdar Barbaros Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi'nin (Validebağ Konakları), 1137 Ada 48 Parseldeki tüm bloklar ve bu bloklara ait Altyapı ve Çevre Düzenleme İşlerinin kesin kabulü yapılmış olup Kesin Kabul Tutanağı 21.04.2022 tarihinde onaylanmıştır.

ESCOM: Yüksek büyüme potansiyeline sahip erken aşama teknoloji girişimlerine yatırım stratejisi doğrultusunda, Wears Yazılım Danışmanlık İth. İhr. Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ne 4.000.000 TL değerleme üzerinden %10 pay karşılığı iştirak edilmesine karar verildi.

CCOLA: Ankara ili Çankaya ilçesi Balgat'ta yer alan Şirkete ait taşınmaz, Fırat Tahin ve Susam San. A.Ş.'ye, 172.440.000 TL bedel ile satılmıştır.

HLGYO: Antalya İli, Muratpaşa İlçesi, Ermenek Mahallesi, Kütüklü Göl Mevkii, 27943 ada, 17-57-58 parsellerde kayıtlı, sırasıyla; 31.228,62m², 31.499,43m² ve 172,52m² alanlı gayrimenkuller, 200.000.000.-TL bedelle, ana ortağı Türkiye Halk Bankası A.Ş.'den satın alınarak portföye dahil edilmiştir.

BRLSM:23.03.2022 tarihli açıklamada, Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Projesi kapsamında Şirket ve bağlı ortaklığı Erde Mühendislik A.Ş.'nin teklif vermiş olduğu, işveren RMİ Rönesans Medikal Taahhüt İnşaat A.Ş. tarafından ihalenin lehine sonuçlandığı kamuya duyurulmuştu. RMİ Rönesans Medikal Taahhüt İnşaat A.Ş. tarafından 22.04.2022 Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Projesi sözleşmesi sürecinin iptal edildiği Şirkete bildirilmiştir. Bu kapsamda İşveren'in iş yerini teslim alamaması nedeniyle, sözleşme görüşmelerine son verilmiştir.

EKGYO: İstanbul Tuzla Merkez Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. Oturumu 22.04.2022 tarihinde saat 14:30'da yapılmıştır. İhalenin 2. oturumuna katılan istekliler ve yazılı nihai teklifleri; Gelen en yüksek teklif; Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam Geliri (ASKSTG): 6.174.285.714,29 TL Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri (ASKŞPTG): 2.161.000.000 TL Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Gelir Oranı: %35 CEVAHİR YAPI SAN. TUR. VE TİC. A.Ş. & HB GRUP İNŞ. TİC. LTD. ŞTİ. İŞ ORT. tarafından verilmiştir. Teklifler değerlendirme aşamasındadır.

HALKB: Banka Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda, Platform Ortak Kartlı Sistemler A.Ş. sermayesinde Türkiye Varlık Fonu ve Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.'nin eşit oranda sahibi oldukları, bedellerinin ¼'ünü ödedikleri 2,800,000 adet paylarının, 700,000 TL karşılığında sermaye ödeme borcu da dahil tüm hak ve yükümlülükleri ile beraber Banka tarafından satın alınmasına ilişkin süreç başlatılmıştır.

DERHL: Yapılan çalışmalar neticesinde İzmir, Seferihisar, Tepecik Mahallesinde kurulmuş olan toplam kapasitesi 2.381 MWp olan Durukan GES ve ZMM GES Güneş Enerjisi Santrallerinin 3.270.000 Amerikan Doları bedelle satın alınmasına karar verilmiştir. Satın alma ile ilgili hisse devir sözleşmeleri imzalanmış olup, devir işlemleri Ticaret Sicil'de ilana müteakip tamamlanacaktır. Söz konusu satın alınan santraller, 10 yıl boyunca 13,3 USD cent/kWh birim fiyattan Amerikan Doları bazlı YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) kapsamında elektrik üretimi ve satışı yapacaktır.

INVEO: Şirketin Yönetim Kurulu tarafından, Kripto varlık ve merkeziyetsiz finans alanında yakın gelecekte ortaya çıkabilecek fırsatları değerlendirmek ve ilgili sektörlerdeki iş birlikleri ve yatırımları gerçekleştirmek amacıyla, Şirketin %100'üne sahip olacağı 10.000.000 TL sermayeli bir şirket kurulmasına ve ilgili izinlerin alınması ve sürecin yürütülmesi için Şirketin Genel Müdürü Sn. Onur Topaç ve ekibine yetki verilmesine karar verilmişti. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda, gerekli izinler alınarak, Ichain Yatırım Holding Anonim Şirketi'nin kuruluş işlemleri tamamlanmış olup, Şirket, 22.04.2022 tarihinde İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir.

KONTR: Namibya'da yer alan 50 MWe Kapasiteli Anixas II Enerji Santrali Projesinin, Tüm Elektrifikasyon Paketlerinin anahtar teslim şekilde tedariki, saha montajı, test ve devreye alınması" kapsamında toplam 4.050.000 Euro tutarında sipariş alınmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 21/04/2022 - 21/04/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 16,14 - 16,24 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/04/2022 tarihi itibariyle %0,516 sınırına ulaşmıştır.

SARKY: TURGAY ŞOHOĞLU 22/04/2022 - 22/04/2022 tarihinde SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 19,75 - 19,78 TL fiyat aralığından 5.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 22/04/2022 tarihi itibariyle %1,28 sınırına ulaşmıştır.

BIOEN: OSMAN NURİ VARDI 22.04.2022 tarihinde Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,79-5,89 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 22.04.2022 tarihi itibariyle %0,0006 sınırına ulaşmıştır.

DGNMO: DOĞANLAR YATIRIM HOLDİNG A.Ş. 22.04.2022 tarihinde Doğanlar Mobilya Grubu İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,47 TL fiyatından 500.000 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Doğanlar Mobilya Grubu İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları22.04.2022 tarihi itibariyle %11,29 sınırına ulaşmıştır.

PSDTC: ROTEKS TEKSTİL İHR. SAN. VE TİC. A.Ş. 22/04/2022 - 22/04/2022 tarihinde PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 28,22 - 28,96 TL fiyat aralığından 30.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 22/04/2022 tarihi itibariyle %13,33 sınırına ulaşmıştır.

HDFGS: 22 Nisan 2022 tarihinde, 500.000 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2,32 TL fiyattan gerçekleştirilmiştir.

GEDIK: 22.04.2022 tarihinde 8,90 -9,00 TL fiyat aralığından (ortalama 8,98 TL) 125.262 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu GEDIK payları 1.725.345 adete ulaşmıştır.

BOBET: 22.04.2022 tarihinde 4,60 TL-4,61 TL fiyat aralığından (ortalama 4,6076 TL) 326.155 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiş olup Şirketin sahip olduğu BOBET payları 3.937.806 adete ulaşmıştır.

INVEO: 22.04.2022 tarihinde 32,00 - 34,40 TL fiyat aralığından (ortalama 32,817 TL) 60.000 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 776.821 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,81)

SAHOL: Borsa İstanbul'da pay başına 20,20 TL – 20,80 TL (ağırlıklı ortalama 20,48 TL) fiyat aralığından toplam 545.659 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

SISE: 22 Nisan 2022 tarihinde 17,62 TL-17,86 TL fiyat aralığından (ortalama 17,77 TL) 5.105.827 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SISE payları 57.060.513 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %1,86).

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

NIBAS: Şirket tarafından 13.04.2022 tarihinde yapılan özel durum açıklamasında Yönetim Kurulu tarafından 54.000.000 TL olan Şirketin çıkarılmış sermayesinin 200.000.000 Türk Lirası kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 146.000.000 TL nakit sermaye artırımı yapılması yoluyla, %270,37037 oranında artırılarak 200.000.000 TL'ye yükseltilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu ve sair kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli tüm işlemlerin yapılmasına karar verildiği duyurulmuştur. Bu kapsamda, izahname taslağının onaylanması için 22/04/2022 tarihi itibarıyla SPK'ya başvuru yapılmıştır.

KGYO: Şirket esas sözleşmesinin 7'nci maddesinde öngörülmüş olan yetkiye istinaden, Şirket'in 500.000.000 TL olarak belirlenen kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak üzere, 40.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden karşılanmak üzere 240.000.000 TL (%600 oranında) artırılarak 280.000.000 TL'ye çıkarılmasına, Artırılan 240.000.000 TL tutarındaki sermayeyi temsil eden payların tamamının (B) grubu hamiline yazılı olarak ve Borsa'da işlem gören nitelikte oluşturulmasına, Mevcut ortakların yeni pay alma haklarında herhangi bir kısıtlama yapılmamasına ve yeni pay alma haklarının, payların nominal değeri olan 1 TL karşılığında kullandırılmasına karar verilmiştir.

TEZOL: Yönetim Kurulunun 19.04.2022 tarih ve 2022/09 sayılı kararı ile Şirketin çıkarılmış sermayesinin, 120.000.000-TL'lik artış ile 220.000.000-TL'ye çıkartılması için başlatılan sermaye artırımı işlemleri çerçevesinde; Genel Kurul'un ve Yönetim Kurulu kararlarına uygun olarak 120.000.000-TL'nin 19.04.2022 tarihinde Şirket sermaye hesabına aktarıldığı Kuzey Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. tarafından YMM 393-367-158/4286-50 sayı ve 19.04.2022 tarihinde düzenlenen mali müşavir raporu ile anlaşılmıştır. Böylelikle sermaye artırım işlemlerinin tamamlandığının tespitiyle; Şirket Esas Sözleşmesi'nin 7. maddesinde yapılan tadile uygun görüş alınması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmasına, Bedelsiz sermaye artırımında ihraç edilecek paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmasına karar verilmiştir.

ALBRK: Banka 1.350.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin % 85,18518 oranında bedelli olmak üzere 2.500.000.000 TL'ye artırılması ile ilgili olarak, ihraç edilecek 1.150.000.000 TL nominal değerli payların ihracına ilişkin İzahname Sermaye Piyasası Kurulu'nun 14.04.2022 tarih ve 18/563 sayılı toplantısında onaylanmıştır. Pay sahiplerimizin yeni pay alma hakları kısıtlanmamış olup, ellerindeki payların %85,18518 oranında yeni pay alma hakkı bulunmaktadır. Yeni pay alma hakları; 1,00 TL nominal değerli 1 lot (1 adet) pay için 1,00 TL üzerinden kullandırılacaktır. Yeni pay alma hakları, İzahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 27.04.2022 ile 11.05.2022 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılacaktır.

Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 22/04/2022 tarihli ve 2022/19 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket’in 430.000.000 TL olan sermayesinin 472.600.000 TL’ye bedelli artırımında oluşan 42.600.000 TL pay ile Mevcut ortak Hasan GÜMÜŞ’e ait 28.400.000 TL nominal değerli C grubu paylar da halka arza konu edilecektir. 1 TL nominal değerli paylar 12,50 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ATLAS.E payları 25/04/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/05/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DAGHL.E payları 25/04/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/05/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DESA.E, KRSTL.E ve OYYAT.E payları 25/04/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/05/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Yatırım Aracı ve Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde, Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (TSGYO) payında 25/04/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması" tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 24/05/2022'dir.

Ayrıca Yönerge'nin 5. maddesi çerçevesinde, TSGYO payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcılar hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 25/04/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 24/05/2022'dir. Yatırımcı Adı Soyadı (MKK Sicil No): Caner KARAKAÇ (26419518), Ekim İLGEN KARAKAÇ (23100777), Serhat TUNCALP (23961180), Ebru SIY (34237739), Mehmet Süleyman TUNCER (39426511)

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

DENGE, MERCN, ORMA, ULUUN, YEOTK

Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, SPK Haftalık Bülteni, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.