Global Piyasalarda Azalan Risk İştahı…

20 Aralık 2021

Bugün, yurtiçinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise Euro Bölgesi’nde Cari Denge ve Almanya Merkez Bankası (BUBA) açıklayacağı Aylık Rapor takibimizde olacak.

Global Piyasalarda Azalan Risk İştahı…

20.12.2021

Global Piyasalarda Azalan Risk İştahı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 8,52 kayıpla 2.084,47 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 77 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 8,74 ve holding endeksi yüzde 9,33 değer kaybettiği günde tüm sektör endeksleri gerilerken, en çok kaybettiren ise yüzde 9,89 ile iletişim olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü İngiltere hariç düşüşle tamamladı. Kapanışta, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,67, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,12, ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise yüzde 0,64 değer kaybederken İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,13 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın son işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 1,48, S&P 500 endeksi yüzde 1,03 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,07 değer kaybetti.

Bugün, yurtiçinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise Euro Bölgesi’nde Cari Denge ve Almanya Merkez Bankası (BUBA) açıklayacağı Aylık Rapor takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 8,52 kayıpla 2.084,47 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 77 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne negatif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Borsa İstanbul, tarafından yapılan açıklamaya göre; BIST 50 endeksi paylarında bugün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri verilerine göre; 2021 Ekim sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2020 yıl sonuna göre %9,9 oranında artışla 125,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku %1,1 oranında azalarak 56,7 milyar dolar olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku %20,3 oranında artarak 42,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Almanya Federal İstatistik Ofisi verilerine göre, Kasım ayında üretici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,8 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,2 artış gösterdi.

Rusya Merkez Bankası gerçekleştirdiği toplantı ardından, politika faizini 100 baz puan artışla yüzde 8,50 seviyesine yükseltti.

Almanya’da açıklanan İFO iş dünyası endeksi Aralık’ta 96,6’dan 94,7’ye geriledi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, İngiltere ile Avustralya arasındaki ticareti daha uygun hale getirecek, işçiler, gençler, üreticiler ve işletmeler için yeni fırsatlar yaratacak serbest ticaret anlaşması imzaladıklarını açıkladı.

Çin Merkez Bankası’ndan (PBOC) açıklamaya göre, yüzde 3,85 olan bir yıl vadeli kredi temel faizi Kasım ayında yüzde 3,80 olarak belirlendi. Bu Nisan 2020’den bu yana ilk indirim olurken, banka Mortgage kredileri için referans niteliğindeki beş yıl vadeli kredi temel faizi değiştirilmeyerek yüzde 4,65 olarak korudu.

New York Fed Başkanı John Williams, enflasyonu yüzde 2’ye düşürme hedefi ve varlık alımını azaltma süreciyle birlikte gelecek yıl faiz artışının seçenekler arasında yer aldığını ifade etti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

SAFKAR EGE SOĞUTMACILIK KLİMA SOĞUK HAVA TESİSLERİ İHRACAT İTHALAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SAFKR): Şirket, raylı sistem klimaları temini için 1.734.500-Euro'luk sözleşme imzalamak üzere davet almıştır. Sözleşme 10 gün içinde imzalanacaktır.

OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SANAYİ A.Ş. (OTKAR): European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi için açılan, 100 adet CNG yakıtlı otobüs (70 adet solo, 30 adet körüklü) tedariği ve araçların bakımını içeren ihaleye şirket tarafınden teklif verilmiştir. Verilen teklifler, iş deneyimi teknik yeterlilik ve maliyet gibi muhtelif kriterler göz önünde bulundurularak, European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından değerlendirilecek olup, konuya ilişkin önemli gelişmeler yatırımcılar ile paylaşılacaktır.

ESCORT TEKNOLOJİ YATIRIM A.Ş. (ESCOM): Bankalardan hesap hareketlerinin ve bakiyelerinin alınarak uygulamada gösterilmesi ve buna bağlı olarak toplu ödeme işlemlerin yapılması, Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS) ile bayi tahsilatlarının takibi gibi firmaların finansal B2B ihtiyaçlarına çözümler sunan Polynom Teknoloji Anonim Şirketi'ne 2,400,000 TL şirket değeri üzerinden %10 oranında dolaylı iştirak etmiş 03.11.2021 tarihli KAP açıklamasında duyurmuştu. Polynom Teknoloji Anonim Şirketi 13 ay içinde değerlemesini %316 artırarak bu defa 10 Milyon TL değerlemeyle yeni yatırım anlaşması yapmıştır. Seçilmiş olduğu Visa Innovation Program'da ‘'Unicorn olmak için En Büyük Potansiyele Sahip Start Up Ödülü'' ne layık görülen Polynom Teknoloji, aldığı yeni yatırımla müşteri sayısını artırmayı ve yeni ürünler geliştirmeyi hedefliyor.

VBT YAZILIM A.Ş. (VBTYZ): 29.11.2021 Tarihli ile şirket Sosyal Güvenlik Kururmundan 27.958.000,00 TL TL bedel ile "IBM Kurumsal Sunucu Yazılımlarının Güncelleme ve Bakım Destek Temini " ihalesi aldığı ve 10 günlük itiraz süresinin sonunda sözleşme imzalanacağı kamuoyuna duyurulmuştur. Söz konusu ihale için herhangi bir itiraz söz konusu olmamış ve Sosyal Güvenli Kurumu ile sözleşme imzalanmış ve sözleşme konusu işe başlanmıştır. Teslimat 31.12.2021 tarihinden önce yapılacaktır.

GEN İLAÇ VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GENIL): Şirket Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. (GEN), ilaç sektörünün önemli bir küresel aktörü olma hedefindeki en değerli kilometre taşlarından birisi olan Avrupa Birliği İyi Üretim Uygulamaları (EU GMP) onayını almıştır.

POLİSAN HOLDİNG A.Ş. (POLHO): %100 bağlı ortaklığı ve Polisan Holding finansallarına neticeleri tam konsolide olan Polisan Yapı İnşaat Taahhüt Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("Polisan Yapı") ile ilgili 5 Şubat 2021 tarihli Özel Durum Açıklamasında, Pendik, İstanbul'da Polisan Yapı mülkiyetinde olan yaklaşık 173.000 m2 büyüklüğündeki alanda, Dop Yapı Mimarlık İnşaat Gıda Turizm Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ("DOP Yapı") ve Dap Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("DAP Yapı") ortak girişimi tarafından yapılacak "Kat Karşılığı" proje için, DAP Yapı'nın, belediye ve kamu kurumları nezdinde, inşaat ruhsatını alabilmek üzere, revize imar planlarının sonuçlanmasını beklemekte olduğunu bildirmişti. Bağlı Ortaklığı Polisan Yapı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, ilgili arsa için 1/1000'lik imar planları kesinleşmiş olup, İmar Kanununun 18. maddesi gereğince imar uygulama çalışmaları Belediye nezdinde devam etmektedir. Kamuya açıklanan hususlarda bir değişiklik ortaya çıkması durumunda ilgili tebliğ düzenlemesi uyarınca kamuyla paylaşılacaktır.

BİRKO BİRLEŞİK KOYUNLULULAR MENSUCAT TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (BRKO): Sirket, Diriteks Diriliş Tekstil A.Ş bünyesinde bulunan halı makine grubunu hasılat paylaşımı sözleşmesi yaparak kiralamıştır. Dekoratif halı ürün gamını geliştirmeyi hedeflemekte olan şirket, hasılat paylaşımı sözleşmesi ile aylık 100 bin metrekare jel halı üretimi hedeflemektedir.

UZERTAŞ BOYA SANAYİ TİCARET VE YATIRIM A.Ş. (UZERB): Şirketin aktifinde bulunan gayrimenkullerin piyasa rayiç değerinin tespiti amacıyla değerleme raporunun hazırlanması için Tepe Taşınmaz Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. ile sözleşme imzalanmıştır.

OTTO HOLDİNG A.Ş. (TACTR): Şirket 15.12.2021 tarihinde şirket kuruluşuna ilişkin açıklama yapmıştı. ilgili şirket kuruluşunda sermaye tutarı sehven 500.000.00 TL olarak yazılmıştır. Doğru sermaye Tutarı:200.000.00 TL olacaktır.

TÜRKİYE KALKINMA VE YATIRIM BANKASI A.Ş. (KLNMA): İşbu açıklama Sermaye Piyasası Kurulu'nun yayımlamış olduğu Özel Durumlar Rehberi'nin 5.6.no'lu Maddi Duran Varlıklar ile İlgili İşlemler başlıklı maddesinin 2. fıkrasına dayanarak yapılmaktadır. Toplam satış tutarı Maddi Duran Varlık Toplam Net Değeri'nin %10'u sınırına 17.12.2021 tarihinde ulaşmıştır. Bu tutara birden fazla maddi duran varlık satışı ile ulaşıldığından, tutara dahil tüm satışlar ayrı ayrı açıklanmaktadır.

ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş. (ADESE): Şirket ile İttifak Holding A.Ş. bağlı ortaklığı Seha İnşaat Mühendislik Madencilik Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi arasında, KONYA ili MERAM ilçesi KOZAĞAÇ mahallesi 27396 ada, 1 parselde tapuya kayıtlı 244.060,17 m² yüzölçümlü arsa üzerindeki Zermeram projesinin 1. ve 2. etaplarında satışı gerçekleştirilmeyen bölümlerinin yapımı ve satışı amacı ile 17.12.2021 itibariyle Zermeram Adi Ortaklığı kurulmuştur.

KAFEİN YAZILIM HİZMETLERİ TİCARET A.Ş. (KFEIN): Şirketin üçüncü taraf bir telekom firması tarafından düzenlenen "Yazılım Ürünleri Grubu Lisans ve Bakım Anlaşması" konulu ihaleyi kazanmıştır. İhale bedeli 37.750.000 TL olup, 3 yıllık hizmet süresini kapsamaktadır.

YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş. (YEOTK): Şirket Yönetim Kurulu'nuın gerçekleştirdiği toplantıda, Avrupa'da ve diğer yurt dışı coğrafyalarda iş geliştirme faaliyetlerinde bulunmak ve faaliyet alanlarında daha aktif şekilde yer almak için Hollanda'da %100 bağlı ortaklık şeklinde yeni bir şirket kurulmasına ve kuruluş işlemlerinin başlatılmasına karar verildiğini duyurmuştu. Söz konusu şirket %100 bağlı ortaklığı olarak YEO Technology B.V. ünvanıyla 50.000 EURO sermaye ile 17.12.2021 tarihinde Holanda'da kurulmuştur.

ALARKO GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (ALGYO): Marksistskaya Sok., No 16, 109147 Moskova / Rusya Federasyonu adresindeki gayrimenkulün üst hakkına sahip olan, faaliyeti sadece gayrimenkul olan Rusya Federasyonunda mukim Mosalarko OJSC şirketinin değerlemesi yaptırılmış, değerleme şirketinin 06.12.2021 tarihli değerleme raporu ile şirketin tamamına 16.289.536 ABD Doları değer biçilmiştir. Söz konusu şirketin %50 hissesine sahip olan Alarko Holding A.Ş.'den 8.000.000 ABD Doları bedelle satın alınmasına, bedelinin hisse devri sırasında peşin olarak ödenmesine, oybirliği ile karar verilmiştir.

DOĞU ARAS ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş. (ARASE): Şirket Bağlı Ortaklarından Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. ile Teknoser Bilgisayar Teknik Hizmetler Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. Firması arasında PLC TEKNOLOJİSİ KULLANILARAK İMAL EDİLMİŞ UZAKTAN AÇMA KESMEYE UYGUN SAYAÇ TEMİNİ VE MONTAJI İŞİ SÖZLEŞMESİ imzalanmıştır. PLC Teknolojisi Kullanılarak İmal Edilmiş Uzaktan Açma Kesmeye Uygun Sayaç Temini Ve Montajı İşi Sözleşmesi uyarınca 12 ay boyunca sürecek işin toplam değeri 254.000.000,00.-TL' dir.

ULUSOY UN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ULUUN): Şirketin % 100 oranında hisselerine sahip olduğu bağlı ortaklığı Rolweg S.A.'nın 17.12.2021 tarihinde almış olduğu Yönetim Kurulu Kararı ile esas sözleşmesi gereğince yapılması planlanan sermaye artırımına ilişkin olumlu oy kullanılmasına, önceki yıllara nazaran artış gösteren iş hacminin finansmanını sağlamak amacıyla, şirketin sermayesinin 4.500.000,00 İsviçre Frangı artırılarak 7.500.000,00 İsviçre Frangı'na çıkarılmasına ve gerekli sermaye taahhüt ödemelerinin yasalar gereğince yapılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir.

ULUSOY UN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ULUUN): Birleşmiş Milletler Food Programme (WFP) tarafından açılan Buğday Unu ihalesine 17.12.2021 tarihinde verilmiş olunan teklif kapsamında firma uhdesinde kalan miktar 01.02.2022-28.02.2022 tarihleri arasında teslim edilecektir .

TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. (TTKOM): 17 Aralık 2021 tarihinde, Türkiye Varlık Fonu ve şirketin ana hissedarı LYY Telekomünikasyon A.Ş. (LYY) hissedarlarından, Akbank T.A.Ş., Türkiye Garanti Bankası A.Ş ve Türkiye İş Bankası A.Ş. tarafından yapılan açıklamalarda belirtildiği üzere, LYY'nin sahip olduğu %55 Türk Telekomünikasyon A.Ş. hissesinin Türkiye Varlık Fonu'na satışına ilişkin görüşmeler, taraflar arasında başlamıştır. Şirket bahse konu görüşmelerde taraf olmamakla birlikte, önümüzdeki dönemde, konu ile ilgili gelişmeleri takip edecektir.

KARSAN OTOMOTİV SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. (KARSN): European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi için açılan, 100 adet CNG yakıtlı otobüs (70 adet solo, 30 adet körüklü) tedariği ve araçların 2 yıllık bakımını içeren ihaleye Şirket tarafından teklif verilmiştir.

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ASELS): Şirket ; “Çeşitli haber siteleri ile sosyal medyada %100 pay sahibi olduğu ASELSAN QSTP-B ve ASELSAN Katar markası hakkında hiçbir surette gerçeği yansıtmayan haber veya söylentiler paylaşılmaktadır. Pay sahipleri şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar ile KAP duyurularımızı takip etmelerini” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Paylar Alım Satım Notları:

NATEN: 16/12/2021 - 16/12/2021 tarihinde NATUREL YENİLENEBİLİR ENERJİ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 41,40 - 41,70 TL fiyat aralığından 45.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NATUREL YENİLENEBİLİR ENERJİ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/12/2021 tarihi itibariyle %64,076 sınırına ulaşmıştır.

ESEN: YUSUF ŞENEL 16/12/2021 - 16/12/2021 tarihinde ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. payları ile ilgili olarak 30,96 - 31,64 TL fiyat aralığından 119.933 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/12/2021 tarihi itibariyle %0,422 sınırına ulaşmıştır.

ANGEN: ALPER AKYÜZ 15/12/2021 - 16/12/2021 tarihinde ANATOLİA TANI VE BİYOTEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 26,80 - 28,00 TL fiyat aralığından 194.662 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ANATOLİA TANI VE BİYOTEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/12/2021 tarihi itibariyle %42,55 sınırına ulaşmıştır.

KRDMA, KRDMD : 16.12.2021 tarihinde Kardemir A.Ş. payları ile ilgili olarak 11,70-11,91 TL fiyat aralığından 3,150,000 TL toplam nominal tutarlı Kardemir (D) satış ve 10,64-10,80 TL fiyat aralığından 525,000 TL toplam nominal tutarlı Kardemir (A) satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Kardemir A.Ş. sermayesindeki payları 16.12.2021 tarihi itibariyle % 3,27 sınırına düşmüştür.

ISATR, ISBTR, ISCTR, ISKUR: TECİM YAPI ELEMANLARI İNŞAAT SERVİS VE YÖNETİM HİZMETLERİ SANAYİ VETİCARET LİMİTED ŞİRKETİ 16/12/2021 - 16/12/2021 tarihinde TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,50 - 8,58 TL fiyat aralığından 0 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 10.000.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/12/2021 tarihi itibariyle %1,07756 sınırına ulaşmıştır.

FONET: MIRI Strategic Emerging Markets Fund LP 15 Aralık 2021 tarihinde Fonet Bilgi Teknolojileri A.Ş.'nin (“Fonet”) 4.530.315 adet hissesini 14.00-14.80 fiyat aralığında satın alma işlemi, yönetimi altındaki yatırım fonu MIRI Strategic Emerging Markets Fund LP tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu işlem üzerine, MIRI Stratejik Gelişen Piyasalar Fonu LP'nin Fonet'in sermaye paylarındaki mülkiyeti, 15/12/2021 işlem tarihi ve 17/12/2021 takas tarihi itibarıyla %10 barajını aşmıştır.

CRDFA: 16.12.2021 tarihinde Creditwest Faktoring A.Ş. payları ile ilgili olarak, ortalama 3,5132 fiyattan 2.200.000 adet satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Creditwest Faktoring A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16.12.2021 tarihi itibariyle, % 32,80 sınırına düşmüştür.

EDATA: BURAK SÖZÜBİR 17/12/2021 - 17/12/2021 tarihinde E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. payları ile ilgili olarak 16,97 - 16,97 TL fiyat aralığından 20.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/12/2021 tarihi itibariyle %9,61 sınırına ulaşmıştır.

BIMAS: 6 Aralık 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım programı kapsamında 17.12.2021 tarihinde 300.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu BIMAS payları 6.417.992 adete ulaşmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (ARSAN): Yönetim Kurulu, 400.000.000.-TL olan Kayıtlı Sermaye tavanı içerisinde, 153.000.000.-TL olan çıkarılmış kısmını; 90.550.534,93 TL. M.D.V. Yeniden Değerleme Değer Artış Fonundan ve 51.449.465,07 TL. Geçmiş Yıllar Karlarından karşılanmak üzere toplam 142.000.000.-TL artırarak 295.000.000.-TL'sına çıkarılmasına karar vermiştir. Bedelsiz sermaye artırımı nedeniyle oluşacak payların mevcut pay sahiplerine şirket sermayesine iştirakleri oranında, Sermaye Piyasası Mevzuatının kaydi sisteme ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde dağıtılmasına, artırılan sermayeyi temsil eden paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması talebi ile T.C. Sermaye Piyasası Kurulu'na müracaat edilerek gerekli izinlerin alınmasına toplantıya katılanların oy birliği ile karar verilmiştir. Bedelsiz sermaye artışına ilişkin olarak Esas Sözleşmenin Sermaye Başlıklı 6. maddesinin tadili için Sermaye Piyasası Kurulu'na 17.11.2021 tarihinde başvuru yapılmıştır.

METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş. (METRO): Şirketin 15.11.2021 tarihli yönetim kurulu kararı çerçevesinde 300.000.000 TL olan Şirketimiz çıkarılmış sermayesinin 1.000.000.000.-TL (Bir Milyar Türk Lirası) olarak belirlenen kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 240.000.000 TL nakit sermaye artırımı yapılması yoluyla, %80 oranında artırılarak 540.000.000 TL'ye yükseltilmesine ilişkin 02.12.2021 tarihinde başlayan 15 günlük yeni pay alma haklarının kullandırılması süreci 16.12.2021 tarihinde tamamlanmıştır. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan payların toplam nominal değeri 3.477.707,240 TL'dir

BAGFAŞ BANDIRMA GÜBRE FABRİKALARI A.Ş. (BAGFS): Şirketin 13.12.2021 tarihinde KAP ‘ta yayımlanan Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu'na istinaden, pay sahipleri yeni pay alma (rüçhan) haklarının kullanımından sonra kalan 527.767,948 TL nominal değerli payların 16 Aralık 2021-17 Aralık 2021 tarihlerinde iki iş günü süre ile Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa 'da satışa sunulacağını duyurmuştu. Birincil Piyasada gerçekleştirilen satış kapsamında rüçhan hakkı kullanımı sonrası kalan payların tamamı 17 Aralık 2021 itibariyle satılmıştır.

OYLUM SINAİ YATIRIMLAR A.Ş. (OYLUM): Şirket 120.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, çıkarılmış sermayesinin 27.617.600 TL'den 85.000.000 TL'ye artırılmasıyla satılacak olan 57.382.400 TL nominal bedelli payların halka arzına ilişkin hazırlanan izahname ve başvuru belgeleri (17.12.2021) Sermaye Piyasası Kurulu'nun onayına sunulmuştur.

GELECEK VARLIK YÖNETİMİ A.Ş. (GLCVY): Şirket, Türkiye Garanti Bankası A.Ş.'nin gerçekleştirdiği tahsili gecikmiş bireysel alacak satışında, satışa çıkarılan 3 portföyün toplam 649,3 milyon TL anaparaya sahip 2 tanesinin ihalesini kazanmıştır. Bu ihalelere toplam 13 varlık yönetim şirketi katılmıştır. Satışa konu alacakların devir işlemleri ve sözleşmenin imza süreci devam etmektedir.

GERSAN ELEKTRİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (GEREL): Şirketin büyüme süreci içerisinde sermaye gücünün artırılmasına yönelik olarak işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması ve devam eden projelerin finansmanının fonlanması amacıyla, Şirket Ana Sözleşmesinin 6. maddesinin vermiş olduğu yetkiye istinaden, Şirketin 150.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 80.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakit karşılığı olmak üzere 70.000.000 TL (%87,5 ), artırılarak 150.000.000,-TL‘ye çıkarılmasına, Mevcut ortakların yeni pay alma haklarının (rüçhan hakkının) kısıtlanmaması ve beheri 1 TL nominal değerli olan payların, yeni pay alma hakkı açısından 1 lot payın nominal değeri olan 1 TL üzerinden Merkezi Kayıt Kuruluşu sistemi esasları çerçevesinde kullandırılmasına, Yeni pay alma hakkı kullanım süresinin 15 (onbeş) gün olarak belirlenmesine, bu sürenin son gününün resmi tatile rastlaması halinde, yeni pay alma hakkı kullanım süresinin, izleyen iş günü akşamı sona ermesine karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında FLAP.E payları 20/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 19/01/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında GARFA.E payları 20/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 19/01/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar;


Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları;


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.