Global Piyasalarda Azalan Risk İştahı…

08 Temmuz 2021

08.07.2021 TARİHLİ GÜNLÜK BÜLTEN

Global Piyasalarda Azalan Risk İştahı…

08.07.2021

Global Piyasalarda Azalan Risk İştahı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 0.58 artışla 1.390,58 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,97 ve holding endeksi yüzde 0,35 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,74 ile spor, en çok kaybettiren ise yüzde 1,47 ile finansal kiralama, faktoring olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,71, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,17, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,31 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,23 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,30 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,38 değer kazandı. Nasdaq endeksi yatay bir seyir izleyerek günü tamamladı.

Bugün, Yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise Almanya Dış Ticaret Dengesi, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Para Politikası Duyurusu, ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuru Sayısı ve ABD’de Enerji Bilgi İdaresi (EIA) Haftalık Ham Petrol Stokları verileri izlenecek.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Satır Başları:

 • Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 0.58 artışla 1.390,58 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre Haziran'da nakit bütçe açığı 7,2 milyar TL ve faiz dışı denge 478 milyon TL açık verdi. Ocak-Haziran dönemi dikkate alındığında nakit bütçe dengesinin 38,3 milyar TL olduğu görüldü. Aynı dönemde faiz dışı denge ise 36,2 milyar TL fazla verdi.

 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Haziran 2021 verilerine göre; En yüksek aylık reel getiri, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde %0,95 oranında Amerikan dolarında gerçekleşti. Ancak aynı dönemde yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde Amerikan doları %1,06 oranında yatırımcısına kaybettirdi. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından külçe altın %1,85, Euro %1,86, mevduat faizi (brüt) %2,61, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) %2,68 ve BIST 100 endeksi %4,86 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise külçe altın %0,15 ve Euro %0,14 oranlarında yatırımcısına kazandırırken; mevduat faizi (brüt) %0,63, DİBS %0,71 ve BIST 100 endeksi %2,93 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran ayında BOTAŞ'a 269 milyon dolar satış gerçekleştirdi.

 • Japonya'da Ekonomi ve Mali Politikalar Konsey toplantısı sonrası Kabine Ofisi, Ocak ayında açıklanan büyüme beklentisini 0,3 puan indirdi. Buna göre, Mart 2022'de sona erecek 2021 mali yılında Japonya'nın gayri safi milli hasılasında yüzde 3,7 büyüme öngörülüyor.

 • Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) çalışmasına göre, gelişmiş ülkelerdeki işgücü piyasasının şimdiye kadar kısmen toparlandığını ve 2022 sonunda bile salgın öncesi seviyelere dönüş beklemediği öngörüldü.

 • Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Euro Bölgesi büyüme tahminini yukarı yönde revize etti, virüs kısıtlamalarının gevşetilmesiyle enflasyonun yükselebileceği konusunda uyardı. Komisyon bu yılki büyüme tahminini yüzde 4.3’ten yüzde 4.8’e yükseltti. Komisyon bu yılki enflasyon beklentisini de yüzde 1,7’den yüzde 1,9’a yükseltti.

 • IMF Başkanı Kristalina Georgieva, küresel toparlanmanın IMF'nin bu yıl için öngördüğü yüzde 6'lık büyüme tahminleriyle uyumlu bir şekilde ilerlediğini ancak ancak gelen verilerin çok sayıda ülkenin daha da geride kalmasıyla birlikte ekonomik servetlerde derinleşen bir ayrışmayı da teyit ettiğini söyledi.

 • Çin Devlet Konseyi merkez bankasının, daha fazla kredi vermelerini sağlamak için bankalara daha fazla likidite sağlayabileceğini belirtti. Açıklamada zorunluk karşılık oranlarının düşürülmesi dahil para politikası araçlarının kullanılacağı ifade edildi.

 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, "Aşılamada istediğimiz ivmeye ulaşmamış illerimiz için yeni uygulamalarımız olacak. Gerekirse tüm vatandaşlarımızı bulundukları yerde aşı hizmeti ile buluşturacağız" ifadesine yer verdi.

 • Japonya hükümeti, artış trendini koruyan Kovid-19 vakalarına karşı başkent Tokyo’da resmi olmayan haber akışına göre ağustos ayı sonuna dek olağanüstü hal planlıyor.

 • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), kredi yönetmeliğiyle ilgili yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemeyle bankaların sorunlu alacaklarının yönetim ve azaltım faaliyetleri olarak tanımlanan çözümleme süreci ile ilgili olarak kredi tahsis biriminden bağımsız bir çözümleme biriminin kurulması, üç yıllık sorunlu alacak yönetim stratejisi ve yıllık operasyonel planlarının hazırlanması zorunlu tutuldu. (kaynak: bloomberght.com)

 • ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC), 15-16 Haziran tarihli toplantısına ait tutanakları açıkladı. Tutanaklarda, "Enflasyon için yakın vadeli görünüm belirgin şekilde yukarı yönlü revize edildi. Fed, parasal genişlemeyi azaltmaya nasıl başlayabileceğini tartıştı. Bazı üyeler mortgage tahvillerinin hazine kağıtlarından hızlı azaltılmasını savundu ve bu konuda görüş ayrılığı yaşandı" ifadelerine yer verildi. Bazı üyelerin ekonominin hedeflerden hala oldukça uzak olduğunu vurguladığının belirtildiği tutanaklarda enflasyonist baskılar konusunda çok az endişe duyulduğu vurgulandı. Fed'in enflasyona yönelik risklerin gerçekleşmesi durumunda harekete geçmeye hazır olması gerektiği ifade edildi.

 • Resmi olmayan haber akışına göre; Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri, enflasyonu “orta vadede yüzde 2’ye yakın ama bu seviyenin altında tutma” hedefini yüzde 2’ye yükseltecek ve gerektiğinde bu seviyenin üzerine çıkmasına izin verecek şekilde güncelleme konusunda anlaştı. (Bloomberg)

Gün içi veri takvimi:

Şirket Notları:

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB): DIAGNOVITAL® DIAGNO5plex NS SARS-CoV-2 Gerçek Zamanlı PCR Testi, doğal tip SARS-CoV-2 ve Alpha, Beta, Gamma, Delta,Iota, Eta soylarının da tespiti için kullanılan gerçek zamanlı bir RT-PCR tabanlı saptama ve ayırt etme sistemi olup Türkiye Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu nezdinde Ürün Takip Sistemi'ne kaydı gerçekleşmiştir.

AKBANK T.A.Ş. (AKBNK): 06.07.2021 tarihinde başlayan ve bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir. Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir. Bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için alınan önlemlere müşterilerimiz Akbank.com'dan ulaşabilmektedir.

OYLUM SINAİ YATIRIMLAR A.Ş. (OYLUM): Şirket bir süredir görüşmekte olduğu Şok Marketler ile anlaşma sağlamış ve ilk sevkiyatını bugün itibariyle gerçekleştirmiştir. Bu anlaşma sonucunda "Oylum" markalı ürünlerimiz BİM, A101, Bizim Toptan ve Metro Gros'un yanı sıra Şok Marketlerde de tüketicilere sunulmaya başlanmıştır.

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. (KOZAL): Çeşitli haber mecralarında, Şirket tarafından yürütülen Çanakkale İli, Merkez İlçesi, Serçiler ve Terziler Köyü mevkiinde yapılması planlanan S:201001197 Altın-Gümüş Madeni Kapasite Artışı Projesi ile ilgili yöre halkını bilgilendirme amaçlı Halkın Katılımı Toplantısının yapılamadığı öne sürülmüştür. Bu itibarla SPK'nın II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin "Haber ve Söylentilerin Doğrulanması" başlıklı 9. Maddesine istinaden açıklama yapılması gerekliliği doğmuştur. İlgili haberler gerçeği yansıtmamakta olup bahsi geçen Halkın Katılımı Toplantısı 06.07.2021 tarihinde ÇED Yönetmeliği hükümlerine uygun bir şekilde gerçekleştirilmiş ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından tutanak altına alınmıştır.

YONGA MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (YONGA): Şirketin giderlerini kısması konusunda (Fire, enerji vb.) devamlı olarak kontrol ve çalışmalar yapılmakta ve bu doğrultuda yatırımlarımız planlanmaktadır. Bu kontrollerin daha etkin yapılabilmesi için bir ERP (kurumsal kaynak planlama) yazılımı yatırımı için çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca elektrik maliyetinin düşürülmesi için evvelce 10 / 02 / 2021 tarihinde, ön anlaşmaya varılan KAP' da yayınlanan 497,000 USD keşif bedelli çatı üzeri GES projesi, başlatılmıştır ve kullanmakta olunan elektriğin %40'ının bu yatırımdan karşılanması hedeflenmektedir.

DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (DERHL): 04.05.2021 tarihinde Toprak Yenilebilir A.Ş.'nin Niğde ilinde kurulu Mislina 13 Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret Limited Şti'yi satın almak için Mehmet Taha Pınar ile anlaşma imzalandığını açıklamıştık. Söz konusu enerji santrallerinin devir alınması ile ilgili işlemler bütün kurumlar nezdinde bugün tamamlanmış ve Mehmet Taha Pınar ile "kapanış sözleşmesi" imzalanmıştır. İştiraklerinin güneş enerjisi santralleri (GES), bio-kütle enerji santralleri (BES), elektrik depolama üniteleri çerçevesinde yatırım ilgisi sürmekte olup, çalışmalarına devam etmektedir.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. (YKBNK): İlgi: 14.06.2021 tarihli özel durum açıklaması. İlgide kayıtlı açıklaması ile Banka pay sahibi Jilber Topuz tarafından, Banka ve dolaylı olarak ortakların mal varlıklarında azalmaya sebep olunduğu iddiası ile arabuluculuk başvurusunda bulunulduğu duyurulmuştu. Söz konusu arabuluculuk görüşmesi gerçekleştirilmiş olup, müzakereler sonucunda Koç Holding A.Ş. ve Banka Yönetim Kurulu Üyeleri ile Jilber Topuz anlaşmaya varamamışlardır.

TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş. (TCELL): Bağlı ortaklığı Lifecell Ventures Coöperatief U.A. ("Lifecell Ventures")'nin, 1.742.744.377 EUR olan sermayesinin, 9.749.820 EUR artırılarak 1.752.494.197 EUR'ya çıkarılmasına ilişkin yapılan sermaye artırımında, sermaye taahhüdünün tamamı bağlı ortaklığı Turktell Bilişim Servisleri A.Ş. tarafından ödenmiştir.

ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. (ESEN): 29.06.2020 tarihinde Hacı İsmail KURTUL ve Kurteks Tekstil Enerji Tic. ve San. A.Ş. ile imzalanan 50 MWp gücünde Güneş Elektrik Santrali Proje Geliştirme ve Anahtar Teslim EPC sözleşmesi uyarınca, İtalya, Sicilya Eyaleti, Agrigento ilinde yer alan 53.1 MWp gücündeki Castello GES (Castello Güneş Elektrik Santrali) Pojesi'nin arazi geliştirme, teknik inceleme ve proje çalışmaları tamamlanmış ve Lisanslama için İtalyan Şebeke Operatörü Terna'ya resmi başvuru Margün Enerji Üretim ve San ve Tic. A.Ş.'nin İtalya şubesi adına yapılmıştır. Proje gücü 50 MWp'ten 53.1 MWp'e yükseltilmiş olup, proje geliştirme ve EPC faaliyetleri Kurteks Tekstil Enerji Tic. ve San. A.Ş. ve/veya Hacı İsmail KURTUL'un İtalya'da kuracağı şirket adına yapılacaktır, ilgili otoriteye Margün Enerji Üretim ve San ve Tic. A.Ş. tarafından yapılan başvurular, yukarda bahsedilen İtalya'da şirket kurulumu tamamlandıktan sonra ilgili şirkete devredilecektir. Ayrıca, devam eden diğer sözleşmeler, muhtemel yeni müşteriler ve %100 Bağlı Ortaklığı Margün Enerji Üretim ve San ve Tic. A.Ş.'nin kendi yatırımları için proje geliştirme çalışmaları İtalya Ofisimiz tarafından devam ettirilmektedir.

KARSAN OTOMOTİV SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. (KARSN): Şirket %28,59 payına sahip olduğu, Menarinibus markalı otobüslerin tüm marka haklarına sahip, İtalya merkezli ve 21.050.000 Euro sermayeli IIA şirketinin 7 Temmuz 2021 tarihli Genel Kurul'u; IIA'nın bilanço açıklarının kapatılması amacıyla sermaye azaltımı yapılması ve sermayenin yeniden 21.050.000 Euro'ya tamamlanmasını teminen 16.378.221 Euro tutarında sermaye artırımı yapılması gündemini de içermekte olup; IIA'nın İtalya başta olmak üzere Şirket Avrupa pazarındaki satışlarına olumlu etkisi dikkate alındığında, IIA'nın mali yapısını güçlendirmek amacıyla, IIA'nın Genel Kurul'unda, Şirket tarafından bilanço açıklarının kapatılması ve sermayenin tamamlanmasını teminen sermaye artırımına payı oranında alacağa mahsuben 4.683.160 Euro tutarında katılım sağlanmıştır.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Kütahya Şeker Fabrikası payları, 08/07/2021 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Ana Pazar'da işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Ana, BIST Halka Arz, BIST Sınai ve BIST Gıda İçecek endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 46.000.000, fiili dolaşımdaki pay oranı ise % 18 olarak dikkate alınacaktır.

Paylar Alım Satım Notları:

ULUSOY UN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ULUUN): 30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 07.07.2021 tarihinde 4.95-4.97 fiyatları arasında toplam 50.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

KERVAN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( KRVGD): Şirket paylarının geri alınması kapsamında 07 Temmuz 2021 tarihinde 57.610 adet pay 15,50 – 15,62 TL fiyat aralığından geri alındı.

ARMADA BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( ARMDA): Imola Acquisition Corporation tarafından 21.606.594,516 adet payın Dolaylı Pay Alım ile devralındığı açıklanırken, İşlem Sonrası Sahip Olunan Dolaylı Payların Armada Sermayesi/Oy Hakları İçindeki Payı % 90,03’e yükseldi.

Sermaye Artırım Notları:

DENGE YATIRIM HOLDİNG A.Ş.( DENGE): Şirketin 300.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 50.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı olmak üzere %500 oranında 250.000.000 TL artırılarak, 50.000.000 TL'den 300.000.000 TL'ye çıkartılması sebebiyle ihraç edilecek 250.000.000 TL nominal değerli payların satışına ilişkin izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu Sermaye Piyasası Kurulu'nun 24.06.2021 tarihli kararıyla onaylanmıştır. SPK tarafından onaylanan izahname 01.07.2021 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu, Şirketin internet sitesi ve sermaye artırımına aracılık eden Marbaş Menkul Değerler A.Ş.'nin internet sitesinde ilan edilmiştir. Şirket pay sahiplerinin yeni pay alma hakkı kullanım oranı %500 olup, ellerindeki payların %500'ü oranında yeni pay alma hakları 08.07.2021 – 09.08.2021 tarihleri arasında 30 (otuz) gün süreyle kullandırılacaktır. Yeni pay alma hakkı kullanım fiyatı 1 TL nominal değerli pay için 1 TL olarak belirlenmiştir. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan paylar "Borsa'da Satış" yöntemi kullanarak 2 iş günü süreyle, nominal bedelin altında olmamak kaydıyla, BİAŞ Birincil Piyasa'da oluşacak fiyattan halka arz edilecektir. Satışa sunulacak payların tamamının satışının 2 iş gününden önce tamamlanması durumunda satış sona erdirilecektir. Satış tarihleri ayrıca bildirilecektir.

KATMERCİLER ARAÇ ÜSTÜ EKİPMAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (KATMR): Şirket Esas Sözleşmesinin 6. maddesinin vermiş olduğu yetkiye istinaden, Şirketin özkaynak yapısının güçlendirilmesi, savunma sanayi alanındaki projelerin finansmanı, finansal borç ödemeleri, işletme sermayesi ihtiyacının fonlanması, yeni yatırımların yapılması, açık pozisyonun minimize edilmesi amacıyla 1.087.500.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 217.500.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin %200 oranında bedelli olarak 435.000.000 TL tutarında nakden artışla 652.500.000 TL'ye çıkarılmasına, Mevcutortakların yeni pay alma haklarının kullandırılmasına, Nakdenartırılan 435.000.000 TL'lik sermayeyi temsil edecek payların 34.800.000 TLnominal değerli kısmının A grubu nama yazılı, 400.200.000 TL nominal değerlikısmının B grubu hamiline yazılı olarak ihraç edilmesine, Ortaklarımızınnakit olarak artırılan 435.000.000 TL tutarında sermayeyi temsil eden paylarınailişkin yeni pay alma haklarının 1,00 TL nominal değerli pay için 1,00 TL'den15 gün süreyle kullandırılmasına, bu sürenin son gününün resmi tatilerastlaması halinde, yeni pay alma hakkı kullanım süresinin, izleyen iş günüakşamı sona ermesine, mevcut pay sahiplerinin rüçhan hakları karşılığında Agrubu nama yazılı paylar için A Grubu nama, B grubu hamiline yazılı paylar içinB grubu hamiline yazılı pay verilmesine, Nakitolarak artırılan sermayeyi temsil eden paylara ilişkin yeni pay alma haklarınınkullandırılmasından sonra kalan payların nominal değerden düşük olmamak üzereBorsa Birincil Piyasa'da oluşacak fiyat üzerinden 2 işgünü süreyle satılmasına, Kalanpayların Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa'da satılmasını takiben kalanpaylar olması halinde söz konusu payların İsmail Katmerci tarafından satınalınacağının taahhüt edilmesine, Sermayeartırımı işlemlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla gerekli başvurularınyapılması, izinlerin alınması ve işlemlerin ifa ve ikmali için Sermaye PiyasasıKurulu, Borsa İstanbul A.Ş., Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş., T.C. TicaretBakanlığı ve ilgili diğer tüm resmi kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli hertürlü işlemlerin yapılması hususunda yönetime yetki verilmesine Oy birliği ile karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları;

KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU: (Sermaye Piyasası Kurulu Tedbir Kararı)

Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (SNGYO) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerin 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn) ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenmesi sonucunda ulaşılan tespitleri 07.07.2021 tarihli toplantısında görüşen Kurulumuz Karar Organı, diğer hususların yanı sıra özetle; 6362 sayılı SPKn'nun 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği'nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca; aşağıdaki tabloda bilgilerine yer verilen şahıslar hakkında 08.07.2021 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar vermiştir. Karar 2021/34 sayılı SPK Bülteninde yer almaktadır.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Selva Gıda Sanayi A.Ş. (SELVA.E) payında 08/07/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut Açığa Satış Yasağına ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı" ve "Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 06/08/2021'dir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. maddesi çerçevesinde, Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SARKY.E) payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcı hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 08/07/2021 tarihinden itibaren 3 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 07/10/2021'dir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Kaynak: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.


*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2021 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %29,41 zarar oranı: %70,59'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir