Global Piyasalarda Artan Risk İştahı

25 Mayıs 2021

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü %0,02 değer kazanarak günü 1.452 puanla tamamladı.

Global Piyasalarda Artan Risk İştahı


Global Piyasalarda Artan Risk İştahı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü %0,02  değer kazanarak günü  1.452 puanla tamamladı. Toplam işlem hacmi 15.2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi %0.41 ve holding endeksi %0,74 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran %1.52 ile spor, en çok kaybettiren ise %1.54 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı görüldü.
Avrupa borsaları, haftanın ilk işlem gününü yükselişle kapattı. İngiltere'de FTSE 100 %0,48  ile ve Fransa'da CAC 40 endeksi %0,35 değer kazanırken, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi %0,34 değer kaybetti.
ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle kapandı. Dow Jones endeksi %0,54 , S&P500 endeksi %1,01 ve Nasdaq endeksi %1,41 değer Değer kazandı.
Bugün, Yurtiçinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından İmalat Sektörüne yönelik açıklanacak olan Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Kesim Güven Endeksi verileri takip edilecek. Global piyasalarda, Almanya GSYH, AB Liderler Zirvesi, ABD’de açıklanacak olan Konut Sektörü verileri ile CB Tüketici Güveni datası yakından izlenecek. 
Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü gününü %0,02 değer kazanarak günü 1.452 puanla kapattı. Toplam işlem hacmi 15.2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.  Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
•Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş görevden alındı. Özbaş'ın yerine Prof. Dr. Semih Tümen atandığı açıklandı.
•Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20'ye yakın ABD'li büyük şirketin üst düzey yöneticisiyle video konferans yöntemiyle Çarşamba günü akşam saatlerinde bir araya geleceği açıklandı.
•Kültür ve Turizm Bakanlığı Nisan ayına ilişkin yabancı turist girişlerine ilişkin istatistikleri yayımladı. Nisan verilerinde baz etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.162 oranında artış görüldü. 2019 yılı Nisan ayıyla kıyaslandığında ise bu yıl Nisan ayındaki yabancı turist sayısı yüzde 76 geriledi.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mayıs ayında, bir önceki aya göre 4,5 puan arttı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından her ay yapılan Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) Anketi Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Bankanın ankete ilişkin değerlendirmesi şöyle:2021 yılı Mayıs ayında FHGE, bir önceki aya göre 4,5 puan artarak 162,2 seviyesinde gerçekleşti.
•Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, gelişen piyasalarda toparlanma işaretlerinin olmasına karşın ülkelerin ve finansal olmayan şirketlerin kredilerinde stres göstergelerinin yüksek seyretmeye devam ettiğini açıkladı.


Gün içi veri takvimi

 

Şirket Notları:

TÜRK HAVA YOLLARI A.O.(THYAO): Şirket’in kargo biriminin ("Kargo Birimi") tüm malvarlığı ve operasyonu ile "iştirak modeli ile kolaylaştırılmış usulde kısmen bölünme" yöntemi ile Ortaklıktan ayrılarak, %100 THY iştiraki olan ve kuruluş işlemleri İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü nezdinde 25 Mart 2021 tarihi itibarıyla tamamlanmış THY Hava Kargo Taşımacılığı Anonim Şirketi'ne ("THY Kargo") işletme bütünlüğünü bozmayacak şekilde bir kül halinde devredilmesine; Kısmi bölünme işlemlerinin Ortaklığı 31.12.2020 tarihli finansal tablolarının esas alınarak gerçekleştirileceği açıklanmıştır. 
ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş.(ESEN): T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı-Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 03.07.2020 tarihli, 31174 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin YEKA GES-3 ihalesinde, Şirketin %100 bağlı ortaklığı olan Margün Enerji Üretim Sanayi Ve Ticaret A.Ş. Burdur - 2 (15 MW) ihalesi için 19,70 Kuruş/kWh ile en iyi teklifi vererek yarışmayı kazandığı bildirilmiştir. Şirket 15 MW GES lisansı almaya hak kazanmıştır. Bu yarışma ile beraber hak kazanılan YEKA GES - 3 İhalesi lisans toplamı 90 MW olmuştur. YEKA GES-3 İhalesinde katılınılan ve kalan yarışmalar için de süreç devam etmektedir.
ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (ARSAN): Şirketin Yönetim Kurulu Üyeleri 24.05.2021 tarihli toplantısında; Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-18.1 sayılı Kayıtlı Sermaye Sistemi Tebliği çerçevesinde 150.000.000.-TL olan Kayıtlı Sermaye Tavanının 250.000.000.-TL artırılarak 400.000.000.-TL'sına yükseltilmesine, Şirketin mevcut kayıtlı sermaye tavanın geçerlilik süresinin de bu kapsamda 2021-2025 yıllarını kapsayacak şekilde güncellenmesine, Şirket Esas Sözleşmemizin 6. maddesinin KAP’taki şekliyle tadiline, Sermaye Piyasası Kurulu ve T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan gerekli yasal izinler alındıktan sonra Esas Sözleşme değişikliğinin Genel Kurul'un onayına sunulmasına, Toplantıya katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.
GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş.(GLYHO): 17 Mayıs 2021 tarihli Özel Durum Açıklaması ile dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc'nin (GPH), yabancı bir stratejik yatırımcı ile beş yıllık bir kredi anlaşması imzaladığını, kapanış işleminin Haziran 2021'in bitiminden önce tamamlanmasının beklendiğini, bu işlem kapsamında GPH'in kreditöre teminat olarak varant ihraç etmeyi planladığını ve söz konusu kaynağın, GPH'in bağlı ortaklığı Global Liman İşletmeleri A.Ş.'nin yurt dışında ihraç edilmiş olan Kasım 2021 vadeli tahvillerinin (Eurobond) refinansmanında kullanılacağını kamuoyuna duyurulmuştur.   GPH, söz konusu beş yıllık kredi anlaşmasını 50 milyar ABD Dolarını aşan portföy büyüklüğüne sahip uluslararası yatırım kuruluşu "Sixth Street" ile imzaladığını ve kredi tutarının 261 milyon ABD Dolarına kadar olduğunu Şirkete bildirmiştir. İki parçalı kredi anlaşmasının ilk kısmı beş yıl vadeli 186,3 milyon ABD Doları'ndan oluşmakta olup; ikinci kısım kredi ise beş yıl vadeli ilave 75 milyon ABD Doları'na kadar büyüme kredisidir. Her iki kredi için de GPH'in bazı iştiraklerinin bir kısım hissesi teminat verilecektir.   186,3 milyon ABD Doları tutarındaki kredi, mevcut nakit kaynaklarla birlikte GPH'in bağlı ortaklığı Global Liman İşletmeleri A.Ş.'nin 14 Kasım 2021 vadeli Eurobond'unun vadesinden önce ve makul piyasa şartlarında itfası için (masraflar dâhil) kullanılacaktır. Büyüme stratejisine yönelik 75 milyon ABD Doları'na kadar olan kredinin ise Grubun kruvaziyer odağı doğrultusunda liman ağını genişletme stratejisi ile ilişkili olarak yeni yatırımlarda kullanılması planlanmaktadır. Kredi anlaşması uyarınca GPH, tamamı nakit faiz oranı "LIBOR+%5,25+ayni ödeme oranı (PIK rate)", ya da sadece ayni ödeme olması halinde "LIBOR+%8,5" faiz opsiyonlarından birini Aralık 2022'ye kadar seçme hakkına sahiptir. Söz konusu kredi anlaşmasına göre GPH, Sixth Street'e beher hisse bedeli nominal fiyattan olmak üzere, ihraç sonrası oluşacak sermayenin %9'una denk gelecek şekilde varant ihraç edecektir. 75 milyon ABD Doları'na kadar olan büyüme kredisi kullanıldığında GPH ilaveten, kullanılacak kredi miktarı ile ilişkili olarak, ihraç sonrası oluşacak sermayenin %3,75'lik bölümüne kadar varant ihraç edecektir. Kredinin tamamen geri ödenmesi veya sonlandırılması, GPH'in kottan çıkarılması, ya da yönetim değişikliği söz konusu olması durumunda varantlar kullanılabilecektir. Kredi anlaşması kapsamındaki varant ihracı, konunun 9 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşecek GPH Genel Kurulu'nda onaylanması koşuluna tabidir.
OZGYO: Ali Uğur ÖZDERİCİ Sahibi olduğu Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin (OZGYO) Borsada işlem görmeyen hisse senetlerinin tamamı, 63.597.754,204 TL nominal değerli pay tarafınca Borsa İstanbul A.Ş. Toptan Alış ve Satış Pazarında Özderici Holding A.Ş.'ye satılmıştır. Bu işlem sonrasında Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin  sermayesindeki payı 55.437,846 TL nominal paya, oy hakkı  %0,02'ye düşmüştür.
OZGYO: Ahmet ÖZDERİCİ  Sahibi olduğu Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin (OZGYO) Borsada işlem görmeyen hisse senetlerinin tamamı, 63.610.253,814 TL nominal değerli pay tarafınca Borsa İstanbul A.Ş. Toptan Alış ve Satış Pazarında Özderici Holding A.Ş.'ye satılmıştır. Bu işlem sonrasında Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin  sermayesindeki payı 42.807,399 TL nominal paya, oy hakkı %0,02 ‘ye düşmüştür.
OZGYO:  Şirket, Özderici Holding A.Ş; Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin Borsada İşlem Görmeyen şirket sermayesinin % 25,44'üne tekabül eden 63.610.253,814 TL nominal değerli payı Ahmet Özderici'den, % 25,44'üne tekabül eden 63.597.754,204TL nominal değerli payı Ali Uğur Özderici'den, Borsa İstanbul A.Ş. Toptan Alış Satış işlemleri kapsamında satın almıştır. 24.05.2021 tarihinde gerçekleşen bu işlem sonrası Şirketin Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin sermayesindeki payı 127.270.792,739 TL nominal paya, oy hakkı da şirket sermayesinin  % 50,91'e ulaşmıştır.
AKYHO:  Şirketin Yönetim Kurulu'nun 26.04.2021 tarihinde yapmış olduğu toplantısı sonucunda,  atık yönetimi, geri dönüşüm alanlarında faaliyet gösterecek 3.000.000,00 TL sermayeli ATG ÇEVRE GERİ DÖNÜŞÜM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ünvanı ile yeni bir tüzel kişi şirket kurulmasına, kurulacak şirketin işlemlerinin yürütülmesi için resmi makam ve mercilerden gerekli izinlerin alınmasına, oybirliği ile  karar verilen  ATG ÇEVRE GERİ DÖNÜŞÜM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ'nin kuruluş işlemleri tamamlanmış, tescili 24 Mayıs 2021 tarihli ve 10333 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde yayımlanmıştır.
AVRUPA YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (AVHOL): Şirket iştiraki olan Beha Sigorta Acenteliği Hizmetleri A.Ş.'de sahip olduğu şirket sermayesinin %35'ini temsil eden 350.000 TL nominal değerli hisselerin tamamının pazarlık usulüyle 350.000 TL tutar üzerinden Balkan AKBAŞ'a satılmasına karar verilmiştir.
İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.(INFO):Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AKFGY)'nin 24.05.2021 tarihli yönetim kurulu kararına istinaden AKFGY paylarında likidite sağlayıcılık faaliyetlerine başlanmasına yönelik olarak AKFGY ve Şirketin Hakim ortağı Hamdi AKIN ile 24.05.2021 tarihinde likidite sağlayıcılık sözleşmesi imzalanmış olup, likidite sağlayıcılık işlemlerine başlanmasına ilişkin olarak Borsa İstanbul A.Ş.'ye gerekli başvuru yapılmıştır. Bununla birlikte likidite sağlayıcılık sözleşmesi kapsamında İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından Şirketin hakim ortağı Hamdi AKIN'dan 2.000.000 adet AKFGY payının 2 yıl içerisinde sözleşme imza tarihindeki pay fiyatının %10 fazlası üzerinden satın alınabilmesine ilişkin olarak alım hakkı düzenlenmiştir. Opsiyonun kullanılması halinde ilgili taraflarca ayrıca kamuya açıklamalar yapılacaktır.
ANEL ELEKTRİK PROJE TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (ANELE):  Yönetim Kurulu'nun 24.05.2021 tarihli toplantısında aşağıdaki husus görüşülmüştür. Birleşik Arap Emirlikleri'nde kurulu bağlı ortaklığı Anel Emirates LLC nin üstlenmiş olduğu AbuDhabi Uluslararası Havalimanı Elektrik işleri ile alakalı projedeki yükümlülükler %99 oranında tamamlanmıştır. Proje, işvereni TAV-CCC-Arabtec JV (TCA JV) projenin Ana işvereni AbuDhabi Havalimanı idaresi (ADAC) ile olan sözleşmelerinin ADAC tarafından feshedildiğini, konunun TCA JV tarafından değerlendirildiğini ve önümüzdeki günler içerisinde daha net bilgi verileceğini şirkete bildirmiştir.
SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SKTAS):  Şirket %84 oranında bağlı ortaklığı Efeler Çiftliği Tarım ve Hayvancılık A.Ş.'nin ("Efeler Çiftliği") kayıtlı sermaye sistemine geçiş ve esas sözleşmesinin tadiline ilişkin olarak Sermaye Piyasası Kurulu'na ("SPK") yaptığı başvurunun SPK'nın 19.03.2021 tarih ve E-29833736-110.03.03-3759 sayılı yazısı ile onaylandığını ve söz konusu esas sözleşme tadil metninin Efeler Çiftliği'nin 26.04.2021 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda pay sahipleri tarafından görüşülerek onaylandığını duyurulmuştur. Efeler Çiftliği'nin anılan Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda alınan kararlar, 17.05.2021 tarihinde Aydın Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından tescil edilerek, 24 Mayıs 2021 tarih ve 10333 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ilan edilmiştir.
ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ALMAD): Şirketin ve bağlı ortaklığı Gürtaş Tarım Enerji Yatırımları San.ve Tic.A.Ş.'nin sahip olduğu, Şirketin iştirakları Etiler Gıda ve Ticari Yatırımlar San. ve Tic. A.Ş.'nin 15.584.053,63 TL nominal değerdeki paylarının satışına ilişkin 51.500.000 TL'lik hisse satış bedeli Şirket ve Bağlı Ortaklığı tarafından tahsil edilmiştir.
MARTI OTEL İŞLETMELERİ A.Ş.(MARTI): Şirket finansman sağlama amaçlarına teminat olarak konu edilebilmesi için Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin çıkarılmış sermayesinde sahip olduğu Şirket sermayesinin % 10,91'ine tekabül eden 12.000.000 TL nominal değerli 12.000.000 adet payın daha borsada işlem gören niteliğe dönüştürülebilmesi için hazırlanan pay satış bilgi formu onay başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu'na 12.05.2021 tarihinde yapılmıştır. 24.05.2021 Sermaye Piyasası Kuruluna yapılan başvuru ile pay adedi Şirket sermayesinin % 17,14'üne tekabül eden 18.855.090,728 TL nominal değerli 18.855.090,728 adet pay olarak revize edilmiştir.
ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş. (ANHYT):  Şirket 01.01.2021-30.04.2021 dönemine ait brüt prim üretimi, hayat dalı 509.105.498,86.-TL, hayat dışı 897.810,69.-TL olmak üzere toplam 510.003.309,55.-TL olarak gerçekleşmiştir.
ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. (ESEN): Şirket güneş enerji santralleri anahtar teslimi müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. ile Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.'nin bağlı ortaklığı olan Erdemir Çelik Servis Merkezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında "Çatı Öztüketim Güneş Santrali" kurulumu için sözleşme imzalanmıştır. Manisa'da gerçekleştirilecek olan projenin sözleşme bedeli, KDV hariç 14.120.626 Türk Lirasıdır (1.690.000 Amerikan Doları).
BEYAZ FİLO OTO KİRALAMA A.Ş. (BEYAZ): Edirne İlinde, Renault ve Dacia Bayiliği faaliyetinde bulunan, Edirne Servis ve Otomotiv Anonim Şirketi'nin, %100 oranında hisselerinin devir alınması ile ilgili, tescili ve ilanı  21.05.2021 tarih ve 10332 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yayımlanmış olup satın alma işlemi tamamlanmıştır.
OPET PETROLCÜLÜK A.Ş. (OPET): Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş.'nin 24.05.2021 tarihli kredi derecelendirme raporuna göre; OPET PETROLCÜLÜK A.Ş.'nin Uzun Vadeli Ulusal  notu (TR) AA olarak, Kısa Vadeli Ulusal notu ise (TR) A1+ olarak, her iki notun görünümü ise Stabil olarak belirlenmiştir.
MLP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş. (MPARK): Bünyesindeki Medical Park, Liv Hospital, VM Medical Park hastaneleri ile Türkiye'nin en yaygın hastaneler grubu olan MLP Care, metropollerde büyük ve orta ölçekli hastanelerle büyüme stratejisi doğrultusunda Liv Hospital markasının altıncı hastanesini İstanbul Vadİstanbul'da hizmete geçirmiştir. Öte yandan İstanbul'daki Fatih Hastanesi kapatılmıştır.
Paylar Alım Satım Notları:
FMIZP: 21/05/2021 - 21/05/2021 tarihinde FEDERAL-MOGUL İZMİT PİSTON VE PİM ÜRETİM TESİSLERİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 121,00 - 123,40TL fiyat aralığından 0 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 25.388 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte FEDERAL-MOGUL İZMİT PİSTON VE PİM ÜRETİM TESİSLERİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/05/2021 tarihi itibariyle %78,32 sınırına ulaşmıştır.
AKMGY:  AKKÖK HOLDİNG A.Ş. 21.05..2021 tarihinde Akmerkez GYO A.Ş. payları ile ilgili olarak 45.00TL fiyattan toplam 325 nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Akmerkez GYO A.Ş. sermayesindeki payları 21.05.2021 tarihi itibarı ile %12,54 olmuştur. EUKYO: EGE SİGORTA ANONİM ŞİRKETİ 21/05/2021 - 21/05/2021 tarihinde EURO KAPİTAL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,70 - 4,70 TL fiyat aralığından 0 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 94.068 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte EURO KAPİTAL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/05/2021 tarihi itibariyle %6,76 sınırına ulaşmıştır.
BIMAS:  MERKEZ BEREKET GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 21.05.2021 tarihinde BİMAŞ - BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş. payları ile ilgili olarak (HALKA AÇIK KISIMDAN) 62,9325 TL fiyat aralığından 80.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte BİMAŞ - BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21.05.2021 tarihi itibariyle % 14,8862 olmuştur.
AKMGY: YASEMİN CASUN TUNCER 21.05.2021 tarihinde Akmerkez GYO A.Ş. payları ile ilgili olarak 45TL fiyat ile toplam 325 nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Akmerkez GYO A.Ş. sermayesindeki paylar ve oy hakları 21.05.2021 tarihi itibarı ile %45,9261’e düşmüştür.
PSDTC: SPOT TEKSTİL SANAYİ VE TİCAR ET A.Ş. 24/05/2021 - 24/05/2021 tarihinde PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 27,10 - 27,30 TL fiyat aralığından 0 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 6.300 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/05/2021 tarihi itibariyle %2,79 sınırına ulaşmıştır.
METUR: HALUK BAHADIR 24.05.2021 tarihinde Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş. payları ile ilgili olarak 36.00 TL fiyattan 50.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24.05.2021 tarihi itibariyle % 11.97 olmuştur. 
Sermaye Artırım-Azaltım Notları:
GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(GENTS): 21 / 04 / 2021 tarihinde yapılan 2020 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısında, gündemin 7 no'lu maddesinde görüşülen 2020 yılı karından 2.386.901,01 TL Birinci Tertip Kanuni Yedek Akçe ayrılması sonrası dağıtılabilir dönem karından 45.000.000.-TL'nin bedelsiz pay olarak dağıtılması kararına istinaden ve iş bu Yönetim kurulu toplantısında görüşülerek, Şirket Esas Sözleşmesinin 6 nolu Sermaye Maddesinin verdiği yetkiye istinaden 235.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde mevcut yasal kayıtlardaki olağanüstü yedeklerden karşılanarak 1.000.000 TL'nin daha çıkarılmış sermayesine eklenmesinin kararlaştırılması üzerine, Şirketin 235.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 154.000.000 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin, % 29,22 oranındaki 45.000.000 TL'sinin 2020 yılı karından karşılanmak suretiyle bedelsiz olarak artırılmasına, Mevcut yasal kayıtlardaki olağanüstü yedeklerden karşılanmak suretiyle çıkarılmış sermayenin % 0,65 oranındaki 1.000.000 TL'nin de bedelsiz olarak artırılarak, çıkarılmış sermayenin toplamda 200.000.000 TL'ye yükseltilmesine, Bu kapsamda, toplamda 46.000.000 TL nominal değerli 4.600.000.000 adet pay ihraç edilmesine ve ihraç edilecek payların mevcut pay sahiplerimize sahip oldukları payları oranında bedelsiz olarak kayden dağıtılmasına, Gerçekleştirilecek sermaye artırımı nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmasına, Konuyla ilgili tüm iş ve işlemlerin yürütülmesi için Genel Müdürlüğün yetkili kılınmasına, karar verilmiştir.


Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları: 

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BJKAS.E paylarında 25/05/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 08/06/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.


Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar

 

Bugün Gerçekleştirilecek Temettü Haberleri

Kaynaklar: İnvestAZ Araştırma, KAP, Matriks 


SABAH BÜLTENİ'Nİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

UYARI NOTU: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.