Global Piyasalarda ABD Verileri Ön Planda…

28 Aralık 2021

Bugün, yurtiçinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise ABD’de konut sektörüne ilişkin veriler ile CB tüketici güveni ve Richmond imalat endeksi dataları takibimizde olacak.

Global Piyasalarda ABD Verileri Ön Planda…

28.12.2021

Global Piyasalarda ABD Verileri Ön Planda…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,31 değer kazancıyla 1.897,13 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi de 30,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,41 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,26 değer kaybettiği günde Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,61 ile kimya, petrol, plastik, en çok kaybettiren ise yüzde 2,83 ile inşaat olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü İngiltere hariç yükselişle tamamladı. Kapanışta, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,5, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,76 değer kazanırken İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,02 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,98 ,S&P 500 endeksi yüzde 1,38 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,39 değer kazandı.

Bugün, yurtiçinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise ABD’de konut sektörüne ilişkin veriler ile CB tüketici güveni ve Richmond imalat endeksi dataları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, Japonya’da açıklanan sanayi üretimi verisi Kasım ayında bir önceki aya göre piyasa beklentilerinin üzerinde yüzde 7,2 düzeyinde genişledi. Japonya açıklanan inşaat siparişleri verisi kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,6 artış gösterdi. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,31 değer kazancıyla 1.897,13 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi de 30,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklamalarda; "20 Aralık tarihi bir gündür. Türkiye'nin en önemli günlerinden birisi olarak anılacaktır." dedi. Bakan, yılsonu büyüme hedefinin çift haneli olacağını ifade ederek, TL mevduatların 38 milyar arttığını söyledi." dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi verilerine göre; 2021 yılı Aralık ayında Reel Kesim Güven Endeksi bir önceki aya göre 2,3 puan azalarak 106,1 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 1,9 puan azalarak 110,1 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı verilerine göre; İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,6 puan artarak yüzde 78,7 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 78,4 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Sektörel Güven Endeksleri, Aralık 2021 verilerine göre; Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Aralık ayında Kasım ayına göre; hizmet sektöründe %0,5, perakende ticaret sektöründe %0,4 ve inşaat sektöründe %3,9 azaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Kasım ayında 119,4 iken, Aralık ayında %0,5 oranında azalarak 118,8 değerini aldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Aralık ayında %0,4 oranında azalarak 121,5 değerini aldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 93,6 iken, Aralık ayında %3,9 oranında azalarak 90,0 değerini aldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin başkanlığında Fiyat İstikrarı Komitesi, bugün ilk toplantısını gerçekleştirilecek.

Borsa İstanbul A.Ş. Duyurusuna göre, BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 20/12/2021 ile 27/12/2021 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 28/12/2021 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz mevduattan ve döviz cinsi katılım fonu hesaplarından, vadeli TL mevduata ve katılma hesaplarına dönüşen tutarlara zorunlu karşılık ve komisyon teşviki uygulayacağını bildirdi. (Kaynak: ntv.com.tr)

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: İşlem Kodu Değişen Pay

Borsamız Ana Pazarı'nda işlem görmekte olan "DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ" nin ticaret unvanının "DOĞANLAR MOBİLYA GRUBU İMALAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ" olarak değişmesi nedeniyle; Bülten adı 28/12/2021 tarihinden itibaren "DOGANLAR MOBILYA" olarak; mevcut "DGKLB" işlem kodu 03/01/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere "DGNMO" olarak değiştirilecektir.

BATISÖKE SÖKE ÇİMENTO SANAYİİ T.A.Ş. (BSOKE): 29.11.2021 tarihinde yapılan özel durum açıklaması ile duruş bildiriminde bulunduğu 1.fırın 26.12.2021 tarihi itibariyle devreye alınmıştır.

AGESA HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş. (AGESA): Şirket merkez adresi, Saray Mah. Dr. Adnan Büyükdeniz Cad. No. 12 Ümraniye/ İstanbul adresinden İçerenköy Mah. Umut Sok. Quick Tower Sitesi N 10-12/9 Ataşehir/İstanbul adresine taşınmıştır.

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., İSTANBUL ANADOLU YAKASI EDAŞ (AYEDAŞ) tarafından gerçekleştirilen ‘'TRAFO-HR-KR ALIMI kapsamında 1. Kısım 78 Adet Dağıtım Transformatörü Alımı İşi'' için ihaleye katılmış ve en avantajlı fiyatı vermiştir. İhalede teklif edilen toplam bedel 1.275.000,-USD'dir. (BirMilyonİkiyüzyetmişbeşBin,AmerikanDoları)

Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., TOROSLAR EDAŞ tarafından gerçekleştirilen ‘'TRAFO-DAĞITIM-HR-KR ALIMI kapsamında 2. Kısım 36 Adet Dağıtım Transformatörü Alımı İşi'' için ihaleye katılmış ve en avantajlı fiyatı vermiştir. İhalede teklif edilen toplam bedel 395.500, -USD'dir. (ÜçYüzDoksanBeşBinBeşYüz, Amerikan Doları) (Güncel USD/TL kuru ile 4.485.761, -TL'dir)

REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(RYGYO): Şirket 19/12/2016 tarih ve 340 sayılı Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda İş Finansal Kiralama A.Ş.'den kiralanan Samsun İli Çarşamba İlçesi 198 Ada 1 Parsel üzerindeki 11.929 m2'lik deponun taksitleri vade bitiminden önce ödenmiş ve ilgili gayrimenkul yeniden portföye dahil edilmiştir. Böylece şirket Sat ve Geri Kirala yöntemi kullanılarak kiralanan gayrimenkulü kalmamış, bu yöntem ile kiralanan tüm gayrimenkuller portföye vadesinden önce dahil edilmiştir.

MONDI OLMUKSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş .(OLMK): Şirket gerçekleşecek organizasyon yapısı değişikliği sebebiyle, 2018 yılından itibaren faaliyetine devam eden Ar-Ge merkezimizde Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Denetim Yönetmeliği hükümleri uyarınca belirlenen sayıda tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeli istihdam edilmesi şartının Şirket tarafından sağlanamayacağının öngörülmesi nedeniyle, 27.12.2021 tarihinde Ar-Ge Merkezi Belgemizin iptali talebiyle T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na başvuruda bulunulmuştur.

GÜBRE FABRİKALARI T.A.Ş. (GUBRF): Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bağlı ortaklığı Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.'nin Söğüt Altın Madeni Kapasite Artışı Projesi ile ilgili olarak ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu' kararı verildiği, böylece proje ile ilgili ÇED onay sürecinin tamamlandığı ve bu karar sonrasında 2021 yılı Aralık ayı içerisinde Söğüt Altın Madeni sahasında inşaat faaliyetlerine başlanacağı daha önce açıklanmıştı. Söğüt Altın Madeni sahasında inşaat faaliyetlerine başlanmış olup çalışmalar planlanan iş programına göre devam etmektedir.

ANEL ELEKTRİK PROJE TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (ANELE): 24.05.2021 tarihli KAP bildiriminde Birleşik Arap Emirlikleri'nde kurulu bağlı ortaklığı Anel Emirates General Contracting LLC nin üstlenmiş olduğu Abu Dhabi Uluslararası Havalimanı Elektrik işleri ile alakalı projemiz işvereni TAV-CCC-Arabtec JV (TCA JV) projenin ana işvereni Abu Dhabi Havalimanı idaresi (ADAC) ile olan sözleşmelerinin ADAC tarafından feshedildiği duyurulmuştu. Devamında Abu Dhabi Uluslararası Havalimanı projesi ile alakalı olarak proje ana işvereni ADAC, geride kalan işlemlerin tamamlanıp havalimanının hizmete açılması için müteahhit olarak Trojan General Contracting LLC, "Trojan" firmasını görevlendirmiştir. Trojan projenin en büyük altyüklenicilerinden olan Birleşik Arap Emirlikleri'nde mukim bağlı ortaklıklığı Anel Emirates General Contracting L.L.C. ile iletişime geçerek öngördükleri elektrik işlerinin tamamlanması kapsamında teklifi istemiştir. Trojan ile yapılan müzakereler sonunda, teklif kapsamı elektrik işlerinin tamamlanmasına yönelik olarak 94.590.428,80 AED (yaklaşık 25.773.958,80 USD) tutarında verilen teklif kabul görmüş olup, projenin şirket tarafından üstlenildiğine dair sözleşme Trojan tarafından da imzalanarak 27/12/2021 tarihinde şirket tarafına iletilmiştir. Projenin sözleşme kapsamındaki işlerinin 2022 yılının son çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): Asetilsistein etkin maddesini içeren "NAKOUT 300mg/3 ml Enjeksiyonluk/İnfuzyonluk Çözelti (10 Ampul)" adlı ürünün satışa sunulabilmesi için gerçekleştirilen fiyat başvurusu onaylanmış satış izni tamamlanmıştır. Tramadol Hidroklorür etkin maddesini içeren "TRAMTURK 100 mg/2 ml IM/IV/SC Enjeksiyonluk/İnfuzyonluk Çozelti (5 Ampul)" adlı ürünümüzün satışa sunulabilmesi için gerçekleştirilen fiyat başvurusu onaylanmış satış izni tamamlanmıştır.

Şirket Halka Arzı Neticesinde Elde Edilen Fonun yatırımlar için ayrılmış kısmından kalan bakiye olan 12.030.406,44 TL ‘de dahil edilerek yapılan fizibilite çalışmaları neticesinde toplam fon ihtiyacı 42.100.000,00 TL olarak öngörülmektedir. Şirket yatırım maliyetlerini lehte olacak şekilde minimumda tutmak maksadıyla hakim ortağımız Sayın Mehmet Berat Battal Bey'in herhangi bir faiz talebi olmaksızın , Nisan 2022-Mayıs 2022 ve Haziran 2022 aylarında ödenmek üzere ile 30.070.000 TL yi şirket bahse konu yatırımlar çerçevesinde kullandırması (borç vermesi) teklifinin kabulüne dair karar alınmıştır.

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. (PETKM): Şirketin Yönetim Kurulu'nun 27.12.2021 tarihli kararında; öncesinde alınmış çeşitli kararları ile Şirketin STAR Rafineri'nin sermayesinde %18 oranında dolaylı hissedar olmasını teminen, SOCAR Türkiye ile 720.000.000 USD tutarında bir Hisse Satış Sözleşmesi ("HSS") imzalanmasına; hisse devir bedelinin üç eşit taksitte ödenmesine; son taksidin en geç 03.01.2022 olarak belirlenen Kapanış tarihinde hisse devri ile eş zamanlı olarak ödenmesine ve hisse devri ile ilgili gerekli tüm aksiyonların alınmasına karar verildiği belirtilerek, yapılan değerlendirmeler neticesinde, piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmelerin etkisi, global düzeyde ve özellikle petrokimya sektöründeki belirsizlikler, tüm dünyada etkisini devam ettirmekte olan pandemi (küresel salgın) ile Şirket tesislerinde 2022 yılının son çeyreğinde gerçekleştirilmesi planlanan periyodik ana bakım çalışmaları ve Şirket 2021-2022 döneminde borç yükümlülüklerinin bir kısmını geri ödeyerek mevcut borçluluk durumunu azaltma stratejisi dikkate alınmış ve bu kapsamda Şirketin güçlü nakit pozisyonunun korunmasını teminen, Kapanış tarihinin en geç 31.12.2022 tarihine kadar ertelenmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir. Bu husus ile ilgili olarak SOCAR Türkiye ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve mutabakata varılarak Sözleşme bu doğrultuda tadil edilmiştir.

ARÇELİK A.Ş. (ARCLK): Hollanda'da yerleşik bağlı ortaklığı Grundig Multimedia B.V. ve Ardutch B.V. tarafından Arçelik A.Ş.'ye sırasıyla 19.200.000 EUR ve 18.000.000 EUR olmak üzere toplamda 37.200.000 EUR tutarında temettü dağıtılmasına karar verilmiştir. Bu temettü 27.12.2021 itibariyle tahsil edilmiş olup, konsolide finansal tabloları üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

VBT YAZILIM A.Ş. (VBTYZ): 25.10.2021 Tarihli açıklama ile şirketin Sosyal Güvenlik Kururmundan 58.890.000,00 TL bedel ile "Kurumsal Sunucu Temini" ihalesi aldığı ve 10 günlük itiraz süresinin sonunda sözleşme imzalanacağı 11.11.2021 Tarihli açıklama ile de söz konusu ihale için herhangi bir itiraz söz konusu olmadığı, Sosyal Güvenli Kurumu ile sözleşme imzalandığı ,sözleşme konusu işe başlandığı ve teslimatın 31.12.2021 tarihinden önce yapılacağı kamuoyuna duyurulmuştur. Söz konusu ihale kapsamında ki iş ("Kurumsal Sunucu Temini") Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmiş, Sosyal Güvenlik Kurumunca kabulü yapılmış, faturası düzenlenmiş ve iş tamamlanmıştır.

29.11.2021 Tarihli açıklamamız ile şirketin Sosyal Güvenlik Kururmundan 27.958.000,00 TL TL bedel ile "IBM Kurumsal Sunucu Yazılımlarının Güncelleme ve Bakım Destek Temini " ihalesi aldığı ve 10 günlük itiraz süresinin sonunda sözleşme imzalanacağı ve 17.12.2021 Tarihli açıklama ile de söz konusu ihale için herhangi bir itiraz söz konusu olmadığı , Sosyal Güvenli Kurumu ile sözleşme imzalandığı , sözleşme konusu işe başlandığı, teslimatın 31.12.2021 tarihinden önce yapılacağı kamuoyuna duyurulmuştur. Söz konusu ihale kapsamında ki iş ("IBM Kurumsal Sunucu Yazılımlarının Güncelleme ve Bakım Destek Temini ") Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmiş, Sosyal Güvenlik Kurumunca kabulü yapılmış, faturası düzenlenmiş ve iş tamamlanmıştır.

GALATASARAY SPORTİF SINAİ VE TİCARİ YATIRIMLAR A.Ş. (GSRAY): Şirket ve Zamalek Sporting Club arasında 2020/2021 kış transfer döneminde yapılan transfer sözleşmesinde profesyonel futbolcu Mostafa Mohamed Ahmed Abdalla'nın kesin transferi için Şirket lehine düzenlenen satın alma opsiyonu, sözleşmede öngörülen bildirimin Zamalek Sporting Club'a yapılmasıyla kullanılmıştır. Bu doğrultuda, anılan sözleşme gereğince Şirket tarafından Zamalek Sporting Club'a 1 Temmuz 2022 tarihinde 4.000.000 Dolar tutarında transfer ücreti ödenecektir. Bunun yanı sıra, profesyonel futbolcu Mostafa Mohamed Ahmed Abdalla ile Şirket arasında 2020/2021 kış transfer döneminde imzalanmış olan protokol uyarınca, Şirket ve profesyonel futbolcu Mostafa Mohamed Ahmed Abdalla arasında 2022/2023 sezonu için 900.000 Dolar, 2023/2024 sezonu için 1.000.000 Dolar ve 2024/2025 sezonu için 1.200.000 Dolar tutarında sabit ücret karşılığında üç yıllık sözleşme imzalanmıştır. Taraflar arasında yürürlükte olan mevcut sözleşme ise, 2021/2022 sezonu sonuna kadar aynı şartlarda devam edecektir.

COCA-COLA İÇECEK A.Ş. (CCOLA): CCI, tamamına sahip olduğu iştiraki CCI International Holland BV ("CCI Hollanda") aracılığı ile LLC Coca-Cola Bottlers Uzbekistan'ın ("CCBU") %42,88 hissesini 90,0 milyon ABD doları karşılığında The Coca-Cola Company'den ("TCCC") satın almıştır. TCCC, hisse alım sözleşmesi ve hisse devir sözleşmesinin imzalanmasıyla CCBU'daki %42,88 hissesini CCI Hollanda'ya devretmiştir. Bu satın alma işlemi sonucunda, CCI, CCI Hollanda üzerinden, %100,0 hissedarlık ile CCBU'nun dolaylı olarak tek sahibi olmuştur. %42,88'lik hissenin ticaret sicili kayıt işlemleri devam etmektedir.

ARD GRUP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş. (ARDYZ): Şirket, halka arz gelirinden elde edilen fonun kullanım yerlerine ilişkin raporda belirtilen "Şirket satın alma fırsatlarının değerlendirilmesi "başlıklı madde kapsamında, Üretim, Dağıtım, Satış ve Satış Sonrası Destek sektörlerinde faaliyet gösteren, ulusal ve uluslararası birçok referansı bulunan, firmalarda planlama, yürütme, izleme, tahminleme ve kontrol süreçlerinde uçtan uca ticari ve mobil uygulama yazılımları geliştiren, aynı zamanda Sanal Gerçeklik (VR) platformları, Yapay Zeka (AI) algoritmaları, Büyük Veri İşleme (Big Data) yazılımları ile geliştirmiş olduğu ürünleri ileri teknoloji ile destekleyen, Metaverse dünyasına ise pazara erken girme stratejisi ile mevcut ürünlerini hazırlamakta olan ve Yıldız Teknik Üniversitesi Teknokent bünyesinde yer alan Açılım Bilgisayar Sistemleri Sanayi ve Tic. A.Ş firmasının %100'ünü satın almıştır. Satın alınan Şirketin ismi AÇILIMSOFT YAZILIM TEKNOLOJİ A.Ş. (www.acilimsoft.com) olarak değiştirilmesi de dahil olmak üzere tüm tescil işlemleri için gerekli tüm başvurular yapılmıştır. Satış işlemlerine ilişkin bilgiler; bağlı ortaklığı olarak finansal raporlarımıza konsolide olacak şekilde şirketin 3.000.000,00 TL Sermaye ve 3.000 adet hissesini 12.000.000,00.-TL bedel ile 27.12.2021 tarihinde satın alma işlemini gerçekleştirmiştir. Satın alma işlemlerine ait bedelin 11.051.001,56 TL kısmını "şirket satın alma fırsatlarının değerlendirilmesi" başlıklı maddeye istinaden halka arz gelirinden, geri kalan tutar ise şirket öz kaynaklarında karşılanmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

NATEN: YUSUF ŞENEL 24/12/2021 - 24/12/2021 tarihinde NATUREL YENİLENEBİLİR ENERJİ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 40,22 - 40,22 TL fiyat aralığından 5.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NATUREL YENİLENEBİLİR ENERJİ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/12/2021 tarihi itibariyle % 64,318 sınırına ulaşmıştır.

ESEN: YUSUF ŞENEL 24/12/2021 - 24/12/2021 tarihinde ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. payları ile ilgili olarak 28,60 - 28,70 TL fiyat aralığından 5.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/12/2021 tarihi itibariyle %0,586 sınırına ulaşmıştır.

MAGEN: YUSUF ŞENEL 24/12/2021 - 24/12/2021 tarihinde MARGÜN ENERJİ ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 9,22 - 9,22 TL fiyat aralığından 10.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MARGÜN ENERJİ ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/12 /2021 tarihi itibariyle %1,476 sınırına ulaşmıştır.

METRO: METRO AVRASYA INVESTMENT GEORGİA A.Ş 24.12.2021 tarihleri arasında METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş payları ile ilgili olarak 1,43 TL - 1,45 TL fiyat aralığında 4.755.912,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve 3.495.817,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş sermayesindeki payları 24.12.2021 tarihi itibariyle % 8,39 olmuştur.

AVGYO: METRO AVRASYA INVESTMENT GEORGİA A.Ş. 23.12.2021 tarihlnde AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,57 TL - 2,82 TL fiyat aralığından 2.291.421,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları 23.12.2021 tarihi itibariyle % 26,67 olmuştur.

AVGYO: 24.12.2021 tarihlnde AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,64 TL - 2,90 TL fiyat aralığından 807.930 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve 0,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları 24.12.2021 tarihi itibariyle % 27,39 olmuştur.

BAKAB: CEM BAKİOĞLU 24/12/2021 - 24/12/2021 tarihinde BAK AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 18,17 - 18,22 TL fiyat aralığından 250 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte BAK AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/12/2021 tarihi itibariyle %15,98 sınırına ulaşmıştır.

NTHOL: KEREM TİBUK 27/12/2021 - 27/12/2021 tarihinde NET HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,10 - 5,70 TL fiyat aralığından 1.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NET HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 27/12/2021 tarihi itibariyle %1,58 sınırına ulaşmıştır.

HDFGS: 27 Aralık 2021 tarihinde, 500.000 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2,62 TL fiyattan gerçekleştirilmiştir.

SAHOL: Borsa İstanbul'da pay başına 13,42 TL – 13,52 TL (ağırlıklı ortalama 13,47 TL) fiyat aralığından toplam 250.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

BIMAS: 6 Aralık 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım programı kapsamında 27.12.2021 tarihinde 100.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu BIMAS payları 8.267.992 adete ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %1,3617)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

MEDİTERA TIBBİ MALZEME SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MEDTR): Şirket 135.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde 34.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 85.000.000 TL (250% oranında) artırılarak 119.000.000 TL'ye çıkarılmasına, İç kaynaklardan karşılanacak olan 85.000.000 TL tutarındaki sermayenin tamamının emisyon primlerinden karşılanmasına, Sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek payların, (A) grubu paylar oranında (A) grubu, (B) grubu paylar oranında (B) grubu pay sahiplerine bedelsiz olarak Sermaye Piyasası Mevzuatının kaydi sisteme ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde usulüne uygun şekilde dağıtılmasına ve bu amaçla çıkarılacak payların hak sahiplerinin hesaplarına kaydedilmesini teminen Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ'ye başvurulmasına karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ECZYT.E payları 28/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 27/01/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MIATK.E paylarında 28/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 27/01/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.