Global Piyasalar FOMC Toplantı Tutanaklarına Odaklandı…

24 Kasım 2021

Bugün, yurt içinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı, yurt dışında ise ABD'de büyüme, dayanıklı mal siparişleri, Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi ve Almanya'da Ifo endekslerinin ön plana çıkacağını ifade etti.

Global Piyasalar FOMC Toplantı Tutanaklarına Odaklandı…

24.11.2021

Global Piyasalar FOMC Toplantı Tutanaklarına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 1,66 kazançla 1.784,56 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 50,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 3,11 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 1,37 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,81 ile inşaat, en çok gerileyen ise yüzde 4,17 ile spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü İngiltere hariç düşüşle tamamladı. Kapanışta, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,11, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,85 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,62 değer kaybetti. İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,15 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi, yüzde 0,55 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,19 değer kazanırken, Nasdaq endeksi yüzde 0,50 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı, yurt dışında ise ABD'de büyüme, dayanıklı mal siparişleri, Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi ve Almanya'da Ifo endekslerinin ön plana çıkacağını ifade etti. Diğer taraftan, ABD Merkez Bankası (FED) 2-3 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantısına dair tutanaklar yayımlanacak. Gün içerisinde, Almanya Merkez Bankası (BUBA) Başkanı Weidmann, ECB Üyesi Panetta ve Schnabel’in açıklamaları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 1,66 kazançla 1.784,56 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 50,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel yaptığı açıklamada; orta vadede enflasyonun AMB’nin yüzde 2’lik hedefinin altına ineceğini, ancak risklerin yukarı yönlü olduğunu ifade etti. Schnabel belirsizliğin arttığını ve bunun dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau yaptığı değerlendirmede; Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nı (PEPP) Mart ayında sonlandırma konusunda ciddi olduğunu ifade etti.

Almanya’da açıklanan öncü İmalat PMI verisi Kasım ayında piyasa beklentisinin üzerinde 57,6 olarak gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü İmalat PMI verisi Kasım ayında beklentilerin üzerinde 58,6 düzeyinde gerçekleşti.

ABD’de açıklanan öncü İmalat PMI verisi Kasım ayında piyasa beklentisi üzerinde 59,1 düzeyinde gerçekleşti.

Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ), piyasa beklentilerine paralel % 0.50 seviyesinde bulunan politika faizini 25 baz puan artırarak % 0.75'e yükseltti.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey Lordlar Kamarası Ekonomik İşler Komitesi'nde yaptığı açıklamada, "Üç hafta önce verdiğimiz türde bir sinyal verme arasındaki sınır dediğim şeyi gözden geçirmeye devam edeceğiz. Alternatif bir görüş var, toplantı toplantı gitmeli ve rehberlik yapmamalıyız. Bu hiçbir şekilde masanın dışında değil" dedi.(Kaynak: matriks)

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği'nin (AB) yeni ortak tarım politikasını reformunu kapsayan paketi oy çokluğuyla onayladı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ekonomi Bakanı Abdullah bin Tuk el-Mari, ülkesi ile Türkiye arasında güçlenmeye devam eden ekonomik ilişkilerin, farklı alanlarda yeni ortaklıklar kurma yönünde büyük fırsatlar sunduğunu ifade etti. Mari, "Bugün de iki ülke arasında sürdürülebilir ekonomik ortaklıkta yeni bir dönem başlatıyoruz." dedi.

ABD Başkanı Joe Biden Beyaz Saray'da düzenlediği toplantıda, benzin fiyatlarındaki ani yükselişin, birkaç ülke tarafından petrol rezervlerinin serbest bırakılmasıyla engellenebileceğini belirtti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

QNB FİNANSBANK A.Ş.(QNBFB): QNB Finansbank, uluslararası piyasalardan, 197,5 milyon ABD Doları ve 134,5 milyon Avro olmak üzere iki ayrı dilimden oluşan yaklaşık 350 milyon ABD Doları tutarında sendikasyon kredisi temin etmek üzere anlaşma imzalamıştır. 367 gün vadeli kredinin en yüksek tutarla katılım gösteren bankalara ait bölümünün toplam maliyeti; ABD Doları dilim için Libor+%2,15 ve Avro dilim için Euribor+%1,75 olarak gerçekleşmiştir.

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ASELS): ASELSAN ile uluslararası bir müşterisi arasında; radar, sınır güvenlik ve haberleşme sistemleri ihracatı ile ilgili olarak, toplam bedeli 66.750.000,- Avro tutarında bir yurt dışı satış sözleşmesi imzalanmıştır.Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2022-2024 yıllarında gerçekleştirilecektir.

MANAS ENERJİ YÖNETİMİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MANAS): 2021/558871 İhale Kayıt numaralı "2022 Yılı Doğalgaz Sayacı Alımı" İGDAŞ İSTANBUL GAZ DAĞITIM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ‘nin açmış olduğu 260961 adet muhtelif doğalgaz sayacı alımı ihalesine katılım sağlaması için hazırlıkların yapılmasına, ihale katılımının henüz kesinleşmemesi katılımın olumlu ya da olumsuz sonuçlanabileceği, yapılacak açıklamanın piyasada fiyat hareketlerine yol açma ihtimali düşünülerek açıklamanın ertelenmesine karar verilmiştir.2021/558871 İhale Kayıt numaralı "2022 Yılı Doğalgaz Sayacı Alımı" İGDAŞ İSTANBUL GAZ DAĞITIM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ‘nin açmış olduğu 260961 adet muhtelif doğalgaz sayacı alımı ihalesine Kısmi teklif ile 23.11.2021 Tarihinde katılım sağlanmıştır.

GİMAT MAĞAZACILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GMTAS):Sermaye Piyasası Kurulu'nun 21.07.2016, 25.07.2016 ve 23.03.2020 tarihlerinde yapmış olduğu Duyuruları çerçevesinde Borsa İstanbul'da şirketin paylarının işlem gördüğü Pazarda Şirket tarafından pay geri alım işlemlerinin başlatılmasına, Geri alıma konu edilebilecek azami pay sayısının 12.000.000 TL nominal değerde 12.000.000 adet olarak belirlenmesine, Geri alım için ayrılacak olan fonun 30.000.000 TL olarak belirlenmesine, Yürütülecek geri alım işlemlerinin Şirketin finansal durumu ve faaliyet sonuçlarına ilişkin herhangi bir olumsuz etkisi olmayacağının öngörüldüğüne karar verilmiştir.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.(YKBNK): İlgide kayıtlı özel durum açıklama ile Yapı Kredi Bank Malta Ltd.'nin tasfiye edilmesine Banka Yönetim Kurulu tarafından karar verilmiş olduğu duyurulmuştu. Tasfiye işlemleri çerçevesinde Yapı Kredi Bank Malta'nın bankacılık yetkisinin iptaline ilişkin Avrupa Merkez Bankası'ndan gerekli onay alınmıştır. Tasfiye süreci devam etmekte olup sürece ilişkin önemli gelişmeler duyurulacaktır.

DAGİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DAGI): Almanya'da elektronik ortamda satış faaliyetlerini yürütmek amacı ile, %100 hissedarı olduğu sermayesi 25.000 EUR olan "Dagi Retails GmbH" unvanlı Şirketin kuruluş işlemleri tamamlanmıştır.

KORAY GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (KGYO): Şirket Koray GYO A.Ş. ve Koray Yapı Endüstrisi ve Ticaret A.Ş.'den oluşan ve Şirketin %95 pay ile pilot ortak olduğu ortak girişim grubu, İller Bankası A.Ş. tarafından düzenlenen "İstanbul İli Eyüpsultan İlçesi Göktürk Mahallesi 1563,1571 ve 1572 Parsellerin Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" ihalesinin 23.11.2021 tarihindeki 1. oturumuna katılmıştır.

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB): Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan 22.11.2021 tarihli açıklamasında özetle; Borsa İstanbul A.Ş.'nin 19.11.2021 tarihli duyurusunda, Şirketin Kotasyon Yönergesinin "Ortaklığın Kamuyu Aydınlatma Yükümlülüklerini Yerine Getirmediğinin Tespit Edilmesi" şeklindeki 23/1-a maddesi kapsamında uyarılmasına karar verildiği, Şirket tarafından söz konusu uyarının gerekçesine ilişkin olarak Borsa İstanbul A.Ş.'den bilgi talep edildiği ve Borsa İstanbul A.Ş.'den alınacak bilgi çerçevesinde konuya ilişkin olarak KAP'ta ayrıca açıklama yapılacağı ifade edilmiştir.

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. (GARAN): Banka 22 Kasım 2021 tarihinde 367 gün vadeli 365.000.000 ABD Doları ve 247.000.000 Euro tutarında iki ayrı dilimden oluşan sendikasyon kredisi anlaşması imzalamıştır. 20 ülkeden 36 finansal kurumun katılımıyla ve dış ticaretin finansmanı amacıyla kullanılacak olan kredinin toplam maliyeti ABD Doları dilim için Libor + %2.15, Euro dilim için Euribor + %1.75 olarak gerçekleşmiştir.

ÇİMENTAŞ İZMİR ÇİMENTO FABRİKASI T.A.Ş. (CMENT): 2 Kasım 2021 tarihli Hisse Senedi Alım Sözleşmesi İmzalanması Hakkındaki Özel Durum Açıklaması'nda belirtilmiş olan Ege Kırmataş Madencilik İnşaat Lojistik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin toplam 4.200.000 TL (Dört Milyon İki Yüz Bin Türk Lirası) nominal değerindeki (1.250 TL x 3.360 adet) nama yazılı paylarının tamamının satın alınmasına ilişkin Hisse Senedi Alım Sözleşmesi imzalanmıştır ve satın alma bedeli 4.500.000 USD (Dört Milyon Beş Yüz Bin Amerikan Doları) olarak gerçekleşmiştir. Satın alma bedeline ilişkin ödeme yapılmış olup, payların devralınmasına ilişkin işlemler tamamlanmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

BASGZ: TORUNLAR ENERJİ SANAYİ VE TİC.A.Ş. 22.11.2021 tarihinde Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin payları ile ilgili olarak ortalama 12,91 TL fiyattan 9.450.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin sermayesindeki payları/oy haklarım 22.11.2021 tarihi itibariyle % 82,40 seviyesine gerilemiştir.

OSMEN: PINAR ÇAKILKAYA 22/11/2021 - 22/11/2021 tarihinde OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. payları ile ilgili olarak 25,06 - 25,38 TL fiyat aralığından 12.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 22/11/2021 tarihi itibariyle %0,808 sınırına ulaşmıştır.

ENKAI: : MEHMET SİNAN TARA 22/11/2021 - 22/11/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 12,93 - 13,08 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 22/11/2021 tarihi itibariyle %0,396 sınırına ulaşmıştır.

KLKIM: TİMUR KARAOĞLU 22.11.2021 tarihinde Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları ile ilgili olarak; 18,91 TL – 19,18 TL fiyat aralığından 30.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesindeki payı/oy hakkı 22.11.2021 tarihi itibariyle % 0,00047’ye düşmüştür.

ARENA: Perea Capital Partners, LP 18 Kasim 2021 tarihinde Arena Bilgisayar Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları ile ilgili olarak 9.648 fiyat aralığından 685,078 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Arena Bilgisayar Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18 Kasim 2021 tarihi itibariyle %15 sınırına aşmıştır.

PEKGY: Bank of America Corporation 18.11.2021 tarihinde, ortaklığı % 100 oranında kontrolüne sahip olduğu iştiraki Merrill Lynch lnternational tarafından, PEKER GAYRiMENKUL YATIRIM ORTAKLIGI AS payları ile ilgili olarak 1,01 - 1,05 TL fiyat aralığından 11.750.004 toplam nominal tutarlı alış işlemi ve 1.256.731 toplam nominal tutarlı satış işlemi neticesinde net 10.493.273 adet pay satın alınmıştır. Bu işlemle birlikte PEKER GAYRiMENKUL YATIRIM ORTAKLIGI AS sermayesinde, iştirak Merrill Lynch lnternational vasıtasıyla dolaylı yoldan sahip olduğu payları/oy hakları oranı 18.11.2021 tarihi itibariyle %5,058 seviyesine ulaşmıştır.

Bank of America Corporation 19.11.2021 tarihinde, ortaklığı % 100 oranında kontrolüne sahip olduğu iştiraki Merrill Lynch lnternational tarafından , PEKER GAYRiMENKUL YATIRIM ORTAKLIGI AS payları ile ilgili olarak 1,01 - 1,05 TL fiyat aralığından 643.575 toplam nominal tutarlı alış işlemi ve 2.763.507 toplam nominal tutarlı satış işlemi neticesinde net 2.119.932 adet pay satılmıştır . Bu işlemle birlikte PEKER GAYRiMENKUL YATIRIM ORTAKLIGI AS sermayesinde, iştirak Merrill Lynch lnternational vasıtasıyla dolaylı yoldan sahip olduğu payları/oy hakları oranı 19.11.2021 tarihi itibariyle %4,741 seviyesine ulaşmıştır.

BASGZ: TORUNLAR ENERJİ SANAYİ VE TİC.A.Ş 23.11.2021 tarihinde Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin payları ile ilgili olarak ortalama 11,34 TL fiyattan 18.379.895 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin sermayesindeki payları/oy hakları 23.11.2021 tarihi itibariyle % 79,77 seviyesine gerilemiştir.

MERKO: RESUL BERK 23/11/2021 - 23/11/2021 tarihinde MERKO GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,94 - 4,94 TL fiyat aralığından 50 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MERKO GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/11/2021 tarihi itibariyle %0,000068 sınırına ulaşmıştır.

RAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (RALYH): Şirket Bağlı Ortaklıklarından HERA TEKNİK YAPI A.Ş., T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 23.11.2021 tarihinde düzenlenen '' Şanlıurfa Merkez Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 2. Etap 1. Bölüm 246 Adet Konut, 223 Adet Dükkan ve 56 Adet Ofis İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi '' ihalesine katılmıştır. 224.990.000,00 TL teklif sunarak katılımcılar arasında 1. en düşük teklifi vermiştir. Teklifiniz değerlendirme aşamasındadır.

AVOD: ETHEM KOYUNBAKAN 23/11/2021 - 23/11/2021 tarihinde A.V.O.D. KURUTULMUŞ GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,16 - 5,16 TL fiyat aralığından 22 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte A.V.O.D. KURUTULMUŞ GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/11/2021 tarihi itibariyle %0,000024 sınırına ulaşmıştır.

SELGD:SELÇUK YAKIŞIR 23/11/2021 - 23/11/2021 tarihinde SELÇUK GIDA ENDÜSTRİ İHRACAT İTHALAT A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,74 - 4,74 TL fiyat aralığından 100 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SELÇUK GIDA ENDÜSTRİ İHRACAT İTHALAT A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/11/2021 tarihi itibariyle % 0,0000050 sınırına ulaşmıştır.

MTRKS: 23.11.2021 tarihinde 22,60- 22,70 TL fiyat aralığından (ortalama 22,683 TL) 10.000 adet pay geri alınmıştır. Şirket sahip olduğu MTRKS payları bu işlem neticesinde 52.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,194'dür)

DOHOL: -Şirketin, doğrudan bağlı ortaklığı Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş. hisselerinde 23.11.2021 (bugün) tarihinde, 30,00 - 30,48 TL fiyat aralığından (ağırlıklı ortalama fiyat 30,2669 TL) 170.000 adet satış işlemi gerçekleştirmiştir. Bu işlem ile birlikte Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş. sermayesindeki payı 23.11.2021 tarihi itibariyle %68,24 olmuştur.

VERUS: Borsa İstanbul'dan pay fiyatını desteklemek amacıyla satın alınan paylardan, 23.11.2021 tarihinde Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. payları ile ilgili olarak 26,72-27,24-TL fiyat aralığından 592.005-TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. sermayesindeki payları 23.11.2021 tarihi itibariyle %66,80 sınırına düşmüştür.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş.(BIOEN): Şirketin 625.000.000,-TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, çıkarılmış sermayesinin 331.281.627,-TL tutarındaki kısmı emisyon primlerinden ve 18.718.373,-TL tutarındaki kısmı özel fonlardan karşılanmak suretiyle, 150.000.000,-TL'den 500.000.000,-TL'na artırılması nedeniyle ihraç edeceği 350.000.000 TL tutarındaki paylara ilişkin ihraç belgesinin Sermaye Piyasası Kurulu'nca onaylanması neticesinde bedelsiz pay alma hak kullanım başlangıç tarihi 24.11.2021 olarak belirlenmiştir.

ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş.(ADESE): Şirketin 2.000.000.000.-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 252.000.000.-TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak sureti ile 756.000.000-TL ( % 300 oranında ) artırılarak 1.008.000.000.-TL ' ye çıkarılmasına ilişkin olarak, 08.11.2021 tarihinde başlayan 15 günlük yeni pay alma haklarının kullandırılması süreci 22.11.2021 tarihinde tamamlanmıştır. A Grubu imtiyazlı payların rüçhan haklarının tamamı, ana ortağımız İttifak Holding A.Ş.tarafındankullanılmıştır. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalanB Grubu payların toplam nominal değeri 49.436.050,968 TL'dir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PRKAB.E ve RALYH.E payları 24/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.:( Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DURDO.E ve SANFM.E payları 24/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.