Global Piyasalar FED Toplantısına Odaklandı…

28 Temmuz 2021

Bugün, Yurt içinde uluslararası rezervler ve döviz likiditesi, yurt dışında ise Almanya'da GFK Tüketici Güveni verileri takip edilecek.

Global Piyasalar FED Toplantısına Odaklandı…

28.07.2021

Global Piyasalar FED Toplantısına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,77 değer kazanarak günü 1.359 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,43, holding endeksi yüzde 0,77 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,64 ile sigorta, en çok kaybettiren ise yüzde 0,89 ile turizm olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,42, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,64, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,71 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,83 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü günü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,24, S&P 500 endeksi yüzde 0,46 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,21 değer kaybetti.

Bugün, Yurt içinde uluslararası rezervler ve döviz likiditesi, yurt dışında ise Almanya'da GFK Tüketici Güveni verileri takip edilecek. Ayrıca, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2 gün süren toplantısı bugün bitiyor. Toplantı ardından Yayımlanacak karar metni ve düzenlenecek basın toplantısında Başkan Powell’ın açıklamaları yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,77 değer kazanarak günü 1.359 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD), ilk yarı yıl sonuçlarını ve sektörle ilgili gelişmeleri paylaştı. TÜRKBESD verilerine göre Ocak-Haziran 2021’de 6 ana üründe Türkiye satışları bir önceki sene aynı döneme kıyasla %27 oranında arttı. İhracat %47 oranında, üretim ise %48 oranında artış gösterdi. TÜRKBESD’e üye firmaların iç satış ve ihracat olmak üzere toplam satışları ise 2020 senesinin ilk yarısına kıyasla %41 oranında artarak 17.426.912 adet olarak kaydedildi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaptığı değerlendirmede, Temmuz ayında yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en az bir doz aşı olması hedefine ulaştıklarını açıkladı.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre dayanıklı mal siparişleri Haziran ayında piyasa beklentisi altında yüzde 0.8 artarak 257.6 milyar dolara yükseldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı değerlendirmede küresel ekonominin salgının etkilerinden kurtulduğunu ancak enflasyon risklerinin sürdüğünü belirterek, “ABD’nin bütçe açığını kapatmak için dolar basması tüm küresel ekonomiyi etkiliyor” dedi.

ABD’de açıklanan CB Tüketici Güveni Temmuz ayında piyasa beklentisi aksine yükseldi ve 129,1 değerine ulaştı.

ABD’de açıklanan Richmond İmalat Endeksi Temmuz ayında 27,0 değerine yükseldi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nu güncelledi. Kurum, Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme beklentisini %5,8'e düşürdü, önceki yüzde 6'idi. 2022 büyüme beklentisini %3,3'e düşürdü, önceki yüzde 3,5'idi. Raporda, küresel ekonominin 2021'de yüzde 6 büyümesinin beklendiği, 2022 yılı büyüme tahminin ise yüzde 4,4'ten yüzde 4,9'a yükseltildiği öngörüldü.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş.( TAVHL):Şirket’in 2021 yılı 6 aylık konsolide net karı 220.527.000 TL oldu. (2020/6 AYLIK: -1.070.796.000 TL)

GARANTİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(GRNYO): Şirket’in 2021 yılı 6 aylık konsolide olmayan net karı 923.042 TL oldu. (2020/6 AYLIK: -115.199 TL)

MİGROS TİCARET A.Ş.(MGROS): Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Migros Ticaret A.Ş.'nin 'AA(tur)' olan ulusal uzun vadeli kredi notunu en yüksek not olan 'AAA(tur)'a yükseltmiştir. Not görünümü ise "durağan" olarak belirlenmiştir.

SENKRON GÜVENLİK VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş. (SNKRN): Ortaklığı Senkron Bina Teknolojileri A.Ş. ile KSK Grup Taahhüt İnşaat Turizm San. ve Tic. A.Ş. arasında Sakarya ili, Serdivan İlçesi'nde yapımı devam eden, Sapanca Gölbaşı Konakları projesine ait, Elektronik Güvenlik Sistemleri ve Fiziki Güvenlik Hizmetleri işine dair 28.12.2020 tarihinde imzalanan 3.950.000 TL+KDV Sözleşme bedeli son hak ediş ile beraber 1.945.000 TL + KDV iş artış ile toplam 5.895.000 TL+ KDV olarak tamamlanmış, faturalar kesilmiş, ilgili bedeller tahsil edilmiş ve sözleşme yükümlülükleri yerine getirilerek teslim süreci tamamlanmıştır.

TÜRK HAVA YOLLARI A.O. (THYAO): Ortaklığı Yönetim Kurulu'nca, imkanlar ve pazar koşullarına bağlı olarak Filipinler'in Cebu şehrine tarifeli sefer başlatılmasına karar verilmiştir.

FONET BİLGİ TEKNOLOJİLERİ A.Ş. (FONET): Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. tarafından 15.06.2021 tarihinde yapılan "KKTC e-Sigorta Bilgi Sistemi Hizmet Alımı" ihalesi sonuçlanmış olup ihaleyi şirket kazanmıştır. İdare tarafından Şirkete "Sözleşmeye Davet" gönderilerek sözleşme imzalama aşamasına geçilmiştir. İhale bedeli 1.364.000 USD'dir.

SEKURO PLASTİK AMBALAJ SANAYİ A.Ş. (SEKUR): Bağlı ortaklığı Polifilm Ambalaj San. A.Ş.'nin çağrısız usulde 27.07.2021 tarihinde yapılan olağan genel kurulunda , olağan gündem maddelerinin yanı sıra ,esas sözleşmenin sermaye maddesinin tadili de kabul edilmiş olup aşağıdaki kapsamdadır;Şirket ödenmiş sermayesinin tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 1.550.000 TL'ndan 20.142.000 TL' na artırılmıştır.Yeni Sermayenin tescili sonrası, Şirket 18.592.000 TL'lık bedelsiz hisseye sahip olacak ve sermaye tutarımız 20.142.000 TL' ye yükselecektir.

NET HOLDİNG A.Ş. (NTHOL): K.K.T.C. Bakanlar Kurulu, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin Corona Virüs (Covid-19) hakkında almış olduğu ve Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmasına karar verilen ek tedbir kararları ve istisnaları çerçevesinde; 10.08.2021 tarihinden itibaren Charter seferleriyle el bilekliği takılarak kapalı devre turizm uygulaması iptal edilmiştir. Charter seferler ile KKTC'ye gidecek kişiler, tarifeli seferlerde de olduğu gibi "Güvende Kal Uygulaması" nı indirme ve el bilekliği takma koşulu ile geldikleri ülke için belirlenen renk kodlarıyla belirtilen kriterlere göre işlem göreceklerdir. Bu kodlara göre Türkiye turuncu kategoride yer almaktadır. Turuncu kategori ülkelerin adaya giriş koşulları şu şekildedir :Aşılı veya Hastalığı Geçirmiş;, Yolculuk öncesi Son 72 saat negatif PCR sonucu. Karantinasız giriş.Aşısız;Yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu.5 Gün karantinalı giriş.6 - 18 yaş arası çocuklar ise aşılı veya hastalığı geçirmiş ebeveynleri ile gelmiş oldukları ülke kategorisine göre belirtilen PCR test kuralları doğrultusunda ülkeye giriş yapabileceklerdir. Ayrıca bütün bu tedbirlere ilave olarak,02.08.2021 tarihinden itibaren Casinoya giriş yapacak kişilerin aşılı olması gerekmektedir. Aşısız müşteriler kabul edilmeyecektir. Kapalı devre turizmine 10 Ağustos'a kadar devam edecek otellerde bu kural 11 Ağustos'tan itibaren geçerli olacaktır.

MERİT TURİZM YATIRIM VE İŞLETME A.Ş. (MERIT): K.K.T.C. Bakanlar Kurulu, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin Corona Virüs (Covid-19) hakkında almış olduğu ve Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmasına karar verilen ek tedbir kararları ve istisnaları çerçevesinde; 10.08.2021 tarihinden itibaren Charter seferleriyle el bilekliği takılarak kapalı devre turizm uygulaması iptal edilmiştir. Charter seferler ile KKTC'ye gidecek kişiler, tarifeli seferlerde de olduğu gibi "Güvende Kal Uygulaması" nı indirme ve el bilekliği takma koşulu ile geldikleri ülke için belirlenen renk kodlarıyla belirtilen kriterlere göre işlem göreceklerdir. Bu kodlara göre Türkiye turuncu kategoride yer almaktadır. Turuncu kategori ülkelerin adaya giriş koşulları şu şekildedir :Aşılı veya Hastalığı Geçirmiş;, Yolculuk öncesi Son 72 saat negatif PCR sonucu. Karantinasız giriş.Aşısız;Yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu.5 Gün karantinalı giriş.6 - 18 yaş arası çocuklar ise aşılı veya hastalığı geçirmiş ebeveynleri ile gelmiş oldukları ülke kategorisine göre belirtilen PCR test kuralları doğrultusunda ülkeye giriş yapabileceklerdir.

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB):Şirket 50.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 41.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin VII-128.1 sayılı Pay Tebliği'nin 13'üncü maddesinde belirtilen "tahsisli satış" yöntemi ile mevcut ortakların yeni pay alma haklarının tamamen kısıtlanarak, nakit sermaye artırımı yoluyla toplam satış hasılatı 47.915.628,04 TL olacak şekilde, 1,00 TL nominal değerden aşağı olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş.'nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek baz fiyat veya söz konusu baz fiyattan yüksek olacak şekilde belirlenecek pay satış fiyatına göre hesaplanacak toplam nominal sermaye tutarı kadar artırılması kapsamında güncellenen fon kullanım yeri raporu KAP’ta yer almaktadır.

BORUSAN MANNESMANN BORU SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BRSAN): Borusan Mannesmann ,sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme hedef doğrultusunda müşterilerin ihtiyaçlarına daha hızlı ve etkin çözümler üretebilmek adına, İtalya'da yer alan Vobarno Fabrikanın ardından Avrupa'daki ikinci yatırımı gerçekleştirmek üzere ilk adımı atarak Romanya'da şirket kurmuştur. Şirket yatırım sürecini başlatmayı planlanan tesis için ilk aşamada 8 milyon USD yatırım harcaması öngörülmüştür.

Paylar Alım Satım Notları:

MEGAP: EDA ÖZHAN 26/07/2021 - 26/07/2021 tarihinde MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,11 - 8,17 TL fiyat aralığından 570.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 26/07/2021 tarihi itibariyle %25,40 sınırına ulaşmıştır.

EDATA: BURAK SÖZÜBİR 13/07/2021 - 27/07/2021 tarihinde E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. payları ile ilgili olarak 10,62 - 11,20 TL fiyat aralığından 203.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 27/07/2021 tarihi itibariyle %5,44 sınırına ulaşmıştır.

KRVGD: 2 Temmuz 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım programına istinaden 27 Temmuz 2021 tarihinde Şirket tarafından 13.500 adet pay alımı 16.34TL – 16.389TL fiyat aralığından gerçekleştirilmiştir.

ULUUN: 30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 27.07.2021 tarihinde 4.87-4.89 fiyat aralığından toplam 85.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

SISE: 27 Temmuz 2021 tarihinde 7,38 TL-7,41 TL fiyat aralığından (ortalama 7,39 TL) 1.087.692 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SISE payları 10.121.099 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %0,33).

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Temettü Notları:


Kaynak: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.