Global Piyasalar FED Başkanı Powell’ın Açıklamalarına Odaklandı

27 Ağustos 2021

Jackson Hole sempozyumu etkinliği çerçevesinde FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları yakından izlenecek.

Global Piyasalar FED Başkanı Powell’ın Açıklamalarına Odaklandı
Global Piyasalar FED Başkanı Powell’ın Açıklamalarına Odaklandı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,33 değer kaybederek günü 1.448,52 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,60 ve holding endeksi yüzde 0,49 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,41 ile ulaştırma, en çok kaybettiren ise yüzde 3,18 ile turizm olduğu görüldü.
Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,35, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,42, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,16 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,76 değer kaybetti. 
ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,54, S&P 500 endeksi yüzde 0,59 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,64 değer kaybetti.
Bugün, yurt içinde ekonomik güven endeksi, yurt dışında ise ABD'de toptan eşya stokları, kişisel gelirler ve harcamalar ile Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin takip edilecek. Ayrıca, Jackson Hole sempozyumu etkinliği çerçevesinde FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları yakından izlenecek. 
Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır
Satır Başları:
•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,33 değer kaybederek günü 1.448,52 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
•Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre; bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması için ön görülen son başvuru ve ilk taksit ödeme süresi 31 Ağustos 2021 tarihinden 1 ay sonrasına ertelendi.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; 20 Ağustos sona eren işlem haftasında Merkez Bankası Rezervleri bir önceki haftaya göre % 1,36 artış ile 108,556 milyar dolara yükseldi. Altın rezervleri bir önceki haftaya göre % 1,62 artış ile 40,386 milyar dolar ve Brüt döviz rezervleri % 1,21 artış ile 68,170 milyar dolar oldu.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; yurt dışında yerleşik kişiler, 20 Ağustos ile biten haftada net 207,1 milyon dolarlık hisse senedi, 211,2 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 1,2 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) aldı.
•ABD açıklanan 2. çeyrek büyüme verisi yüzde 6,5’ten yüzde 6,6’ya revize edilirken, açıklanan veri piyasa beklentisinin altında gerçekleşti. 
•ECB Yönetim Konseyi'nin 21-22 Temmuz'da Frankfurt'ta gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları yayımlandı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) temmuz ayı para politikası toplantı tutanakları, ECB Yönetim Konseyi üyeleri faiz oranlarına ilişkin sözle yönlendirmenin revize edilmesi gerektiği konusunu tartıştı.  
•Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, varlık alımlarının azaltılması kararının Eylül ayında açıklanması gerektiği yönündeki görüşünü korumaya devam ettiğini ifade etti. Kaplan, Kaplan, varlık alımlarının azaltılması kararının faiz artırımları ile farklı kararlar olduğunu da vurguladı ve "Bana göre Eylül  açıklamasının ardından azaltma Ekim ayında ona yakın zamanda  başlanmalı. Sürecin 8 ay civarında tamamlanması gerektiğini düşünüyorum ancak bu konuda fikirlere açığım" dedi.
•Kansas City Fed Başkanı Esther George ABD Merkez Bankası’nın ‘tapering’e (varlık alımı azaltımına) çok geç olmadan başlaması gerektiğini belirtti.
•St. Louis Fed Başkanı Bullard da ekonominin büyüdüğünü, daha fazla teşviğe gerek olmadığını belirtti. Bullard bu nedenle Merkez Bankası’nın tahvil alımı azaltımına başlaması gerektiğini ve alımların 2022’nin ilk çeyreğinde bitirilmesi gerektiğini ifade etti.
Gün içi veri takvimi:
 


Şirket Notları: 
GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): Şirket ile Super Elektrik Üretim A.Ş. arasında  Hibrit Enerji Santrali Yönetmeliğine esasen Malatya ilinde bulunan  Arapkir Rüzgar Enerji Santrali içerisinde ek 10 MWp gücünde hibrit Güneş Enerjisi Santrali mühendislik, ekipman, tedarik, kurulum ve işletmeye alma için sözleşme imzalanmıştır. İmzalanan sözleşme esasına göre yer teslimi gerçekleştirilmiştir. Sözleşme toplam bedeli vergiler hariç 5.628.800,-USD (BeşMilyonAltıYüzYirmiSekizBinSekizYüzAmerikanDoları)'dir.
BİRLEŞİM MÜHENDİSLİK ISITMA SOĞUTMA HAVALANDIRMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş (BRLSM): Şirket ile Sanat Yapı İnşaat A.Ş. arasında  (26.08.2021) Çatalca Özel Konut Yapımı Mekanik Tesisat işleri sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 2.511.989,92 TL+KDV dir.
BİRLEŞİM MÜHENDİSLİK ISITMA SOĞUTMA HAVALANDIRMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş (BRLSM): Şirket ile Kalyon Havacılık ve İnşaat A.Ş. arasında (26.08.2021) Kalyon Jet Hangarı Projesi Mekanik Tesisat işleri sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 3.550.510,60  TL+KDV dir.
BİRLEŞİM MÜHENDİSLİK ISITMA SOĞUTMA HAVALANDIRMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş (BRLSM): Şirketin %100 bağlı ortaklığı Erde Mühendislik A.Ş. ile Kalyon Havacılık ve İnşaat A.Ş. arasında (26.08.2021) Kalyon Jet Hangarı Projesi Elektrik Tesisat işleri sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 3.500.000 TL+KDV dir.
BİRLEŞİM MÜHENDİSLİK ISITMA SOĞUTMA HAVALANDIRMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş (BRLSM): Şirketin %100 bağlı ortaklığı Erde Mühendislik A.Ş. ile Sanat Yapı İnşaat A.Ş. arasında (26.08.2021) Çatalca Özel Konut Yapımı Elektrik Tesisat işleri sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 3.000.000 TL+KDV dir.
REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RYGYO): Şirket portföyünde bulunan Düzce İli Merkez İlçesi Arapçiftliği Mahallesi 2177 Ada  2 Parsel üzerindeki 15.253,87 m2 arsa üzerinde bulunan 3.134  m2 deponun 10.000 ton fındık depolama kapasiteli  kapalı depolama alanı "Ferrero Fındık İthalat  ve İhracat Tic.A.Ş."ye 1 seneliğine kiraya verilmiştir.  Kiraya verilen depodan 1 senede yaklaşık 1.050.000-TL+KDV gelir elde edilecektir.
ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ALMAD): Şirketin Tekirdağ İli, Malkara İlçesinde bulunan ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) ihale yoluyla satın almış olduğu maden sahası bölgesinde bulunan aşağıda detayı verilen 3 adet parselin mülk sahiplerinden satın alınmasına, Mustafa Üstün, Fahreddin Üstün, Muhiddin Üstün, Sabriye Üstün, Salih Onaran ve Ahmet Onaran'a ait Tekirdağ İli, Malkara İlçesi, İbrice Mahallesi, Sıvatlar Mevkii 42 Parselde kayıtlı toplam 8.000 m2 ve Arnavutçeşme Mevkii 925 Parselde kayıtlı toplam 1.500 m2 olmak üzere toplamda 9.500 m2 Tarla-Çayır niteliğindeki taşınmazın toplam 380.000 TL bedelle satın alınmasına, Murife Avcı'ya ait Tekirdağ İli, Malkara İlçesi, İbrice Mahallesi, Sıvatlar Mevkii 108 Parselde kayıtlı toplam 9.400 m2'nin 4/5 Hissesine tekabül eden 7.520 m2'lik Tarla niteliğindeki taşınmazın toplam 376.000 TL bedelle satın alınmasına, Şirketin satın almış olduğu taşınmazların, SPK'nın (II-23.3) Önemli Nitelikteki İşlemler ve Ayrılma Hakkı Tebliği çerçevesinde değerlendirilmesi sonucu satın alma işleminin önemli nitelikte işlem olmadığına karar verilmiştir.



EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirketi projelerinden İstanbul Esenyurt Hoşdere 5. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (Avrupark Hayat) kapsamında 701 Ada 4 Parsel (A, B, C, D, E, F, H, L, J, K, L Bloklar) ve 702 Ada 3 Parsel ile bu Parsellere Ait Altyapı ve Çevre Düzenleme İşlerinin kısmi geçici kabulü yapılmış olup Kısmi Geçici Kabul Tutanağı 26.08.2021 tarihinde onaylanmıştır.
TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş. (SISE): 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu, Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-23.3 sayılı Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği, II-23.2 sayılı Birleşme ve Bölünme Tebliği ve SPK'nın ilgili diğer düzenlemeleri, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu ve ilgili diğer mevzuat hükümleri uyarınca; tek pay sahibi konumunda olunan  Çayırova Cam Sanayii A.Ş.'nin , tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde devralınması suretiyle Şirket Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. bünyesinde kolaylaştırılmış usulde birleşmesine, Şirket ile Çayırova Cam arasında imzalanmış olan 17.05.2021 tarihli Devralma Şeklinde Birleşme Sözleşmesi'nin kabulüne karar verilmiştir.
BALATACILAR BALATACILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BALAT): Şirket Yönetimine  gelen bilgilerden Anadolu Girişimleri Finansal Danışmanlık A.Ş. Niyet Mektubu ve Taahhürname göndererek, Tahsisli Sermaye Artışı yapılması halinde Şirket Ortağı olarak 3.500.000 TL nakit iştirak edeceğini bildirmiştir.
NETAŞ TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. (NETAS): Şirketin  %100 bağlı ortaklığı BDH Bilişim Destek Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş. (BDH Bilişim), Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından "Yenileme Yetki Belgesi" almaya hak kazanmıştır. Bu kapsamda BDH Bilişim, mevcutta sürdürdüğü dünyaca ünlü markaların yetkili servis hizmet sağlayıcılığı faaliyetlerine ek olarak cep telefonu ve tabletlerin Türk Standartları Enstitüsü'nün belirlediği standartlarda yenilenerek, garantili ve sertifikalı bir şekilde "Yenilenmiş Ürün" olarak tekrar satışa sunulmasını sağlamak üzere iş alanını genişleterek "Yenileme Merkezi" statüsü ile faaliyetlerine devam edecektir.
İTTİFAK HOLDİNG A.Ş. (ITTFH): Bağlı ortaklığı Selet A.Ş.'nin Konya İli, Meram İlçesi, Gödene Mah. 17433 Sok.N5 adresinde mukim, yumurta ve yem üretim tesisleri 01.01.2022 - 31.12.2026 tarihleri arasında 5 (Beş) yıllık süreyle Tekkeli Gıda San.Tic.Ltd.Şti.' ne (KİRACI) kiraya verilmiştir. Taraflar arasında 26.08.2021  tarihinde düzenlenen kira sözleşmesine göre; 01.01.2022 - 31.12.2023 tarihleri arasındaki 24 aylık süreçte aylık kira bedeli 262.500.- TL + KDV olmak üzere, hesaplanan 6.300.000.-TL + KDV tutarındaki 24 aylık toplam kira bedeli Selet tarafından peşin olarak tahsil edilecektir. 01.01.2024 - 31.12.2026 tarihleri arasındaki 36 aylık süreçte uygulanacak kira bedeli, TÜİK tarafından yıllık olarak, açıklanacak, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre belirlenmiş değişim oranlarında arttırılmak suretiyle tespit edilecektir. İşletmede bulunan canlı tavuklar ve yem hammadeleri kiralama kapsamı dışında, rayiç değerleri üzerinden kiracıya ayrıca satılacak ve satış bedeli en geç 15.09.2021 tarihinde Selet'e kiracı tarafından ödenecektir. Sözleşmeye göre kira sözleşmesi süresi içinde veyahut sözleşmenin herhangi bir şekilde sona ermesinden itibaren en fazla 6 (Altı) aylık süre için geçerli olmak üzere; Selet'in yumurta ve yem üretim tesislerini satmak istemesi durumunda, Selet'in kabul edeceği satış bedeli üzerinden kiracının alım hakkı önceliği olacaktır.
BALATACILAR BALATACILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BALAT): 17.04.2019 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında alınan 2019 / 05 nolu karar ile şirket ortaklarından Mehmet Ömer Akad 'ın alacağına karşılık kısmi olarak 979.664,00 TL ve 979.664 adet şirketin bağlı ortaklığı Berka Balata A.Ş. hissesi devri yapılmıştı. 26.08.2021 Tarih ve 2021 / 13 Sayılı Yönetim Kurulu toplantısında alınan karar gereği 979.664 adet ve 979.664,00 TL hisse işlemi iptal edilerek geri alınmıştır ve  şirket Ortaklar Hesabının Mehmet Ömer Akad  alacağına kaydedilmiştir.
Paylar Alım Satım Notları:
SKTAS: MUHARREM HİLMİ KAYHAN 25/08/2021 - 25/08/2021 tarihinde SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,66 - 2,66 TL fiyat aralığından 10.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/08/2021 tarihi itibariyle %7,1609 sınırına ulaşmıştır.
SKTAS: EYÜP HİLMİ KAYHAN 25/08/2021 - 25/08/2021 tarihinde SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,67 - 2,67 TL fiyat aralığından 12.000TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/08/2021 tarihi itibariyle %9,0339 sınırına ulaşmıştır.
OSMEN:BORA BEKİT 25/08/2021 - 25/08/2021 tarihinde OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. payları ile ilgili olarak 25,70 - 25,70 TL fiyat aralığından 6.834 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/08/2021 tarihi itibariyle %0,39 sınırına ulaşmıştır.
TRILC: MEHMET BERAT BATTAL 25/08/2021 - 25/08/2021 tarihinde TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 14,93 - 15 TL fiyat aralığından 345.625 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. sermayesindeki paylarım/oy haklarım 25/08/2021 tarihi itibariyle %49,06 sınırına ulaşmıştır/aşmıştır/altına düşmüştür. İşlemin detaylarına ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.
OSMEN: PINAR ÇAKILKAYA  24/08/2021 - 24/08/2021 tarihinde OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. payları ile ilgili olarak 24 - 25,16 TL fiyat aralığından 6.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/08/2021 tarihi itibariyle %1,02 sınırına ulaşmıştır.
EDATA: BURAK SÖZÜBİR 25/08/2021 - 26/08/2021 tarihinde E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. payları ile ilgili olarak 13,47 - 15,71 TL fiyat aralığından 2.353.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 26/08/2021 tarihi itibariyle %2,18 sınırına ulaşmıştır.
INFO: 26.08.2021 tarihinde 3,53 – 3,60 TL fiyat aralığından 80.000 adet pay geri alımı yapılmıştır.
ARCLK:  26.08.2021 tarihinde 31,60 TL - 31,98 TL fiyat aralığından (ortalama 31,8190 TL) 1.203.132 adet pay geri alınmış ve Şirketin  sahip olduğu ARCLK payları 10.421.882 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,5423)





Sermaye Artırımı-Azaltımı Notları:
KATMERCİLER ARAÇ ÜSTÜ EKİPMAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( KATMR): Şirketin 1.087.500.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 217.500.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı ve %200 oranında olmak üzere 435.000.000 TL artışla 652.500.000 TL'ye yükseltilmesine ilişkin başvuru Sermaye Piyasası Kurulu'nun 26.08.2021 tarih ve 44/1285 sayılı toplantısında onaylanmıştır. SPK tarafından onaylı izahname Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda 26.08.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Pay sahiplerimizin yeni pay alma hakları kullandırılacak olup, ellerindeki payların %200'ü oranında yeni pay almak hakları bulunmaktadır. Yeni pay alma hakları izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 27.08.2021 ile 10.09.2021 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılacaktır. Yeni pay alma haklarının kullanımında, 1,00 TL nominal değerli pay 1,00 TL den satışa arz edilecektir. Yeni pay alma haklarının (rüçhan hakkı) kullanılmasından sonra kalan paylar 2 iş günü süresince nominal değerin altında olmamak kaydıyla Borsa Birincil Piyasa'da oluşacak fiyattan halka arz edilecektir. Yeni pay alma haklarının kullanımı ve kalan payların Borsa'da halka arzından sonra satılamayan pay kalması halinde söz konusu payların tamamı, payların Borsa'da satış süresinin bitişini takip eden 3 (üç) iş günü içinde halka arz fiyatının ortalamasından aşağı olmamak üzere İsmail Katmerci tarafından bedelleri tam ve nakden ödenerek satın alınacaktır.
REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( RYGYO): Şirketin 1.000.000.000-TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 246.000.001-TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden (bedelli) olmak üzere 253.999.999-TL artırılarak 500.000.000-TL'ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek 253.999.999-TL nominal değerli payların halka arzına ilişkin hazırlanan izahnamenin güncellenmiş hali Sermaye Piyasası Kurulu'nun 19/08/2021 tarih ve E-12233903-340.05.05-10043 sayılı kararı ile onaylanmıştır. Şirketimizin mevcut pay sahiplerinin bedelli sermaye artırımı yoluyla çıkarılacak payları, sahip oldukları payları oranında ve nominal bedel üzerinden 27/08/2021 ile 10/09/2021 tarihleri arasında 15 gün süreyle alma hakkı bulunmaktadır. Yeni pay alma haklarının kullanımında, bir payın nominal değeri 1 Türk Lirası olup, 1 adet pay 1 Türk Lirası'ndan satışa arz edilecektir. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından ve daha sonra varsa kalan payların Borsa İstanbul Birincil Piyasa'da satışa sunulmasından sonra satılamayan payların olması halinde, bu paylar, satış süresinin bitiş tarihinden itibaren üç işgünü içerisinde, Borsa İstanbul Birincil Piyasa'da oluşacak fiyatların ortalamasından aşağı olmamak üzere, Şirkete iletilen satın alma taahhüdü çerçevesinde, bedelleri tam ve nakden ödenerek Sn. Egemen Döven tarafından satın alınacaktır.
İŞBİR HOLDİNG A.Ş.(ISBIR): Ortaklık sermayesinin, tamamı iç kaynaklarda karşılanmak suretiyle, 635.040 TL'den 32.387.040 TL'ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek paylara ilişkin ihraç belgesi onayı, 26.08.2021/42 sayılı SPK Bülteninde duyurulmuştur.
KAREL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( KAREL): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Karel Elektronik’in pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 26/08/2021 tarihli ve 2021/42 sayılı haftalık bülteninde yer alan verilere göre, şirket 141.680.000 TL iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 58.320.000 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 200.000.000 TL’ye yükselecek. 
TSKB GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (TSGYO): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 26/08/2021 tarihli ve 2021/42 sayılı haftalık bülteninde yer alan verilere göre, şirket 150.000.000 TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 500.000.000 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 650.000.000 TL’ye yükselecek. Satış Türü “Halka Arz” olarak belirlendi. 
SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SKTAS): Şirket 350.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde kalmak üzere, 78.234.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle %96,58971 oranında 75.566.000 TL artırılarak 153.800.000 TL'ye çıkarılmasına ilişkin olarak yeni pay alma haklarının kullanımı 11.08.2021 tarihinde başlayıp 25.08.2021 tarihinde sona ermiştir. Ortaklar yeni pay alma haklarını kullanma süresi içinde kullanılmayan yeni pay alma haklarına karşılık gelen payların toplam nominal değeri 269.903,862 TL olup, kalan paylar 31.08.2021 – 01.09.2021 tarihleri arasında 2 iş günü süreyle İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada, nominal bedelinde altında kalmamak kaydıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa'da oluşacak fiyattan satışa sunulacaktır.
BAŞTAŞ BAŞKENT ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BASCM): Şirketin 06.08.2021 tarihli ve 155 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile Şirketimizin dış kaynak borçlarının finansmanı ve yeni yatırım süreçlerindeki ihtiyaçlarını karşılamak üzere, 131.559.120 TL olan sermayesinin esas sermaye sisteminde 300.000.000 TL nakden sermaye artırımı yapılarak 431.559.120 TL'ye çıkartılmasına ve artırımı temsilen çıkarılacak payların hamiline yazılı kayden izlenen pay olarak ihraç edilmesine karar verilmişltir.  Rüçhan Hakkı Kullanım Oranı (%228)
GEDİZ AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GEDZA): Şirketin çıkarılmış sermayesinin, 11.664.000,00 TL tutarındaki kısmı 2020 yılı Dönem Net Kârı hesabından karşılanmak üzere 11.664.000,00 TL'den 23.328.000,00 TL'na artırılması talebi, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 19.08.2021 tarih ve 42/1245 sayılı kararı ile uygun görüş verilmiştir. Kurulun, 23.08.2021 tarih ve E-29833736-105.01.01.01-10061 sayılı üst yazısı 25.08.2021 tarihinde iletilmiştir. Sermaye Artırımına ilişkin duyuru 19.08.2021 tarih ve 2021/41 sayılı SPK Kurul Bülteninde yer almaktadır. Sermaye artımı tescili Gediz Ticaret Sicil Müdürlüğü'nün 26.08.2021 tarih ve 97 ilan sıra numarası ile tescil edilmiştir. Bedelsiz pay alma hakkı kullanım başlangıç tarihi 31.08.2021 olarak belirlenmiştir.
KRİSTAL KOLA VE MEŞRUBAT SANAYİ TİCARET A.Ş.( KRSTL): Şirketin 400.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 96.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 192.000.000 TL ye artırılması işleminde ortaklarımız yeni pay alma haklarını 11/08/2021 ile 25/08/2021 tarihleri arasında kullanmışlardır. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan payların toplam nominal değeri 1.481.830,314 TL'dir. Kalan paylar Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasasında Birincil Piyasa Başlangıç Tarihi: 01.09.2021, Birincil Piyasa Bitiş Tarihi: 02.09.2021 tarihleri arasında satılacak. 
Bugün Gerçekleşecek olan Temettü Notları:
 


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır
Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks
Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2021 yılı 3.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %41,67 zarar oranı: %58,33'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.