Global Piyasalar ABD Tarım Dışı İstihdam Datasına Odaklandı…

07 Ocak 2022

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, Almanya Sanayi Üretimi, Euro Bölgesi öncü Tüketici Fiyat Endeksi ve ABD’de Tarım Dışı İstihdam data kompozisyonu yakından izlenecek

Global Piyasalar ABD Tarım Dışı İstihdam Datasına Odaklandı…

07.01.2022

Global Piyasalar ABD Tarım Dışı İstihdam Datasına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,11 değer kazancıyla 2.007,55 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 32,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,24 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 1,35 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,38 ile ulaştırma, en çok kaybettiren ise yüzde 2,29 ile inşaat olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,88, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,35, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,72 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,8 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,47, S&P 500 endeksi yüzde 0,10 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,13 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, Almanya Sanayi Üretimi, Euro Bölgesi öncü Tüketici Fiyat Endeksi ve ABD’de Tarım Dışı İstihdam data kompozisyonu yakından izlenecek. Gün içerisinde FOMC üyelerinden Daly, Bostic ve Barkin’in açıklamaları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,11 değer kazancıyla 2.007,55 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 32,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; Yurt dışı yerleşikler 31 Aralık sona eren işlem haftasında hisse senetlerinde 231,2 milyon TL satıcılı konumda ve DİBS’te (Kesin Alım) 41 milyon TL alıcılı konumda yer aldılar.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; Merkez Bankası Rezervleri 31 Aralık sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya göre yüzde 0,11 artış ile 111,052 milyar dolar oldu. Alt kırılımlara bakıldığında, 31 Aralık sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya göre Altın Rezervleri yüzde 0,31 artış ile 38,489 milyar dolar ve Brüt Döviz Rezervleri yüzde 0,01 artış ile 72,564 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Almanya’da açıklanan Fabrika Siparişleri Kasım ayında bir önceki aya göre piyasa beklentisi üzerinde yüzde 3,7 artış gösterdi.

Almanya’da Destatis verilerine göre, öncü Tüketici Fiyat Endeksi verisi Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 artış gösterdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Küresel Gıda Fiyat Endeksi, Aralık ayında yüzde 0,9 düşüş gösterdi ve 133,7 puan oldu. Endeks yıllık bazda yüzde 23,1 artış gösterdi.

ABD’de açıklanan ISM Hizmet PMI Aralık ayı verisi piyasa beklentilerinin altında 62 düzeyinde gerçekleşti.

ABD’de açıklanan Fabrika Siparişleri verisi Kasım ayında bir önceki aya göre beklentilerin hafif üzerinde yüzde 1,6 artış gösterdi.

Borsa İstanbul A.Ş. duyurusuna göre; BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 20/12/2021 ile 06/01/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 07/01/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly yaptığı değerlendirmede; "Eğer arz ve talep dengesizliklerinin neden olduğu yüksek enflasyonu engellemek için çok agresif şekilde hareket edersek, tedarik zinciri problemlerini çözmek konusunda çok şey yapamayız, ancak ekonomiyi daha az istihdamın yaratılacağı bir yola kesinlikle sokarız" dedi.

St Louis Fed Başkanı James Bullard yaptığı değerlendirmede; ABD Merkez Bankası’nın şu anda enflasyona karşı "daha agresif" adım atma için "çok iyi" bir pozisyonda olduğunu belirterek, ilk faiz artırımının Mart ayında yapabileceğini öngördü.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

İDEALİST GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (IDGYO): Portföyde bulunan İstanbul ili, Şile ilçesi, , Çavuş Mah., 91 Ada ,205 Parsel'de yer alan 9 adet bağımsız bölümün kiralanması için kurumsal yatırımcılarla görüşmelere başlanmıştır.

TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ A.Ş.(TMSN): Şirket ticari faaliyetleri ve yatırımlarında oluşabilecek finansman ihtiyacının hızlı bir şekilde karşılanması ve finansman kabiliyetinin artırılması amacıyla Konya Fabrika Taşınmazının 420.000.000 TL bedelle T. Halk Bankası A.Ş.'ne ipotek edilmesi kararlaştırılmış olup, ipotek işlemi tamamlanmıştır.

PEKER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (PEKGY): Şirket İngiltere'de Former County Library, Springfield, Maidstone, Kent, ME14 2LH adresinde bulunan 5.787 m2 arsanın imar şartı ile 4.3 Milyon GBP'a satın alınması ile ilgili olarak ilişkili taraflarından Peker Skyline Ltd. ile gayrimenkul alım sözleşmesi imzalamıştır. Söz konusu arsa ile ilgili İngiltere'de kurulu Kingstons (Guildford) Limited değerleme şirketi tarafından hazırlanan raporda arsanın mevcut durum değeri 3,9 Milyon GBP, imarın onaylanmasından sonraki değeri ise 4,75 Milyon GBP olarak belirlenmiştir.

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB): Genz Biyo tarafından yürütülen Covid-19 enfeksiyonundan iyileşen ve/veya aşılanan kişilerde geliştirilen koruyucu bağışıklık cevabının (IgG antikor) tespitine yönelik geliştirilmiş Anti-Sars Cov2 IgG ELISA test kiti ile Covid-19 (SARS-CoV-2) Real Time PCR Kiti'nin 05.01.2022 tarihi itibarıyla T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından ÜTS (Ürün Takip Sistemi) kaydının yapıldığı bilgisinin edinildiği, Covid-19 Antikor Tayini İçin Opto Akışkan Yöntem ile Çalışan Bir Bakım Noktası Testi (Point-Of-Care Test) (POCT) Cihazı'na ilişkin HUB GSYO'nun 31.12.2021 tarihli açıklamasının güncellediğini koruduğu" ifade edilmiştir. Bu kapsamda, Şirket sermayesinde pay sahibi olduğu A1 Yaşam'ın iştiraki olan Genz Biyo tarafından yürütülen ve HUB GSYO ile paylaşılan süreçlerin yanı sıra Genz Biyo tarafından yürütülen tüm diğer süreçlere ilişkin bilgilerin ivedilikle Şirket ile paylaşılması gerektiği hususları Genz Biyo yetkililerine iletilmiştir. Genz Biyo yetkilileri tarafından Şirkete iletilen cevabi yazıda IgG ELISA test kiti ile Covid-19 (SARS-CoV-2) Real Time PCR Kiti'nin 05.01.2022 tarihi itibarıyla T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından ÜTS (Ürün Takip Sistemi) kaydının yapıldığı ifade edilmiştir. Öte yandan Covid-19 Antikor Tayini İçin Opto Akışkan Yöntem ile Çalışan Bir Bakım Noktası Testi (Point-Of-Care Test) (POCT) Cihazı'nın güncel durumuyla ilgili olarak bilgi edinilmesini müteakip şirket açıklama yapacağını açıklamıştır.

HUB GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HUBVC): Amerika Birleşik Devletleri'nin Delaware Eyaleti'nde kurulu, eğitim kurumlarının ve bireylerin, online eğitim hazırlama süreçlerinde ihtiyaçları olan her türlü desteği sağlayan ve kendi markalarını oluşturmalarını mümkün kılan bir platform olan ve halen bağlı ortaklığımız STRS Teknoloji Yatırım A.Ş.'nin de ("Strs") "Sermayeye Dönüştürülebilir Finansman" ("SAFE") yöntemiyle yatırım yaptığı ve ödenen finansmanın paya dönüştürülmesi halinde mevcut durumda %2,39'u oranında iştirak etmesi öngörülen Wisboo Holding Inc.'in ("Wisboo") 49.925 adet ve %0,32 oranındaki imtiyazlı payının toplam 49.850,11 ABD Doları bedel ile Wise Guys Investment OÜ'den satın alınarak doğrudan Wisboo'ya ortak olunmasına karar verilmiştir.

GOODYEAR LASTİKLERİ T.A.Ş. (GOODY): Goodyear Lastikleri T.A.Ş. Yönetim Kurulu'nun 06.01.2022 tarihli ve 2022/1 sayılı kararıyla; Türkiye ekonomisi ve lastik pazarı gelişim potansiyeline paralel olarak; Adapazarı fabrikasında, özellikle orijinal ekipman müşterilerine sunduğu ürün portföyünün genişletilmesine yönelik olarak; İzmit fabrikada ise kapasite artışı amacıyla; 2022-2024 yılları arasında toplamda iki fabrika 18 milyon USD'ye varan tutarda bir yatırım yapılmasına ve bu konuda yatırım teşviğinden faydalanmak üzere çalışmaların sürdürülmesine karar verilmiştir. İzmit fabrikasında yatırımın tamamlanmasıyla birlikte adet bazında günlük %5 oranında bir kapasite artışı olması öngörülmektedir.

BİRKO BİRLEŞİK KOYUNLULULAR MENSUCAT TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (BRKO): Üretim tesis kapasitesi en yüksek olan makinesi "vandewiele crx" in bakımları tamamlanmıştır. Uzun süredir gayri faal olan makinenin yapılan bakımı ardında, ana iplik tedarikçisi olan Gürteks İplik San. ve Tic. A.Ş. den satın alınan 32 palet iplik ile de üç aylık üretimi tam kapasite ile garanti altına alınmıştır. Böylece bakımı yapılan halı dokuma tezgahı, önceden gelen %30 kapasite ile çalışma modelinden %100 tam kapasiteli çalışma modeline dönüştürülmüştür. Üretimin bu denli artması ile 10 yıldır ilk defa başlattığımız ihracat çalışmaları da rahatça desteklenecektir.

06 Ocak 2022 tarihinde bir ilke imza atarak, Avrupa'nın ev tekstili sektörünün lider bir perakende firması ile anlaşma sağlanarak 10 yıldır gerçekleşemeyen ihracat çalışmalarına tekrar başlanmıştır. Bu anlaşma ile başlangıç olarak yıllık 40 bin m2'lik halı satışı için tüm ticari ve hukuki konularda mutabık kalınmış olup, Avusturya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, İsveç, Slovenya ve Bulgaristan ülkelerine ihracat için halı üretimleri başlamıştır. Bu anlaşma dışında Tunus, Fas ve Cezayir ile de ihracat görüşmeleri devam etmektedir.

HÜRRİYET GAZETECİLİK VE MATBAACILIK A.Ş. (HURGZ): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yayımladığı 2022/1 sayılı ve 06/01/2022 tarihli haftalık bülteninde yer alan karara göre; Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.’nin (Hürriyet/Şirket) sermayesinin %77,67’sini temsil eden 428.732.788,05 TL nominal değerli payların 16.05.2018 tarihinde Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. (Demirören Medya) tarafından devralınması nedeniyle Kurulumuzun II-26.1 sayılı Pay Alım Teklifi Tebliği(Tebliğ) çerçevesinde doğan Hürriyet’in diğer ortaklarına yönelik Demirören Medya’nın zorunlu pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğünün yerine getirilmesi amacıyla II-26.1 sayılı Pay Alım Teklifi Tebliği çerçevesinde hazırlanan pay alım teklifi bilgi formunun Kurulumuzca onaylanması talebine ilişkin olarak; a) Zorunlu pay alım teklifi fiyatının, 1 TL nominal değerli, 1 adet Hürriyet payı için, Tebliğ hükümleri çerçevesinde 0,54316 ABD Doları üzerinden; - Tebliğ’in 17/2 fıkrası uyarınca pay alım teklifi yükümlülüğünü doğuran pay devir tarihindeki T.C. Merkez Bankasınca açıklanan döviz alış kuru ile pay alım teklifinin fiilen başlayacağı günden önceki iş günü T.C. Merkez Bankasınca açıklanan döviz alış kurundan yüksek olanı kullanılarak hesaplanan tutarın Türk Lirası karşılığının belirlenmesi, - Tebliğ’in 17/3 hükmü uyarınca fiili pay alım teklifinin gerçekleştirilmesi gereken son tarih olan 20.09.2021 tarihinden itibaren, bu süreyi aşan her gün için, yıllık LIBOR oranlarının %50 fazlası ile hesaplanacak faiz tutarının, pay alım teklifi fiyatına eklenmesi suretiyle belirlenmesine, b) 16.8.2018 tarihi itibariyle Şirkette pay sahibi olan yatırımcıların anılan tarihte sahip olduğu paylardan, pay alım teklifi tarihi itibariyle portföylerinde tutmaya devam ettikleri kısmın pay alım teklifine konu edilebilmesine karar verilmiştir

Paylar Alım Satım Notları:

KRSTL: ALİ BÜYÜKDAĞ 04/01/2022 - 04/01/2022 tarihinde KRİSTAL KOLA VE MEŞRUBAT SANAYİ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,95 - 3,10 TL fiyat aralığından 6.849.024 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KRİSTAL KOLA VE MEŞRUBAT SANAYİ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 04/01 /2022 tarihi itibariyle %10,03 sınırına ulaşmıştır.

BIMAS: 6 Aralık 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım programı kapsamında 06.01.2022 tarihinde 100.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu BIMAS payları 8.667.992 adete ulaşmıştır.

SAHOL: Borsa İstanbul'da pay başına 14,55 TL – 14,61 TL (ağırlıklı ortalama 14,58 TL) fiyat aralığından toplam 250.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

NATEN: 06.01.2022 tarihinde 45,00-46,36 TL fiyat aralığından (ortalama 45,805 TL) 52.715 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu NATEN Payları 135.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,409)

KUYAS: 24 Aralık 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım programına istinaden yapılan alımlar tabloya işlenmiş olup, bugüne kadar 2.008.693 adet hissenin ortalama 4,81 TL fiyattan geri alımı yapılmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (ARSAN): 12.11.2021 tarih ve 29 nolu kararında 400.000.000.-TL olan Kayıtlı Sermaye tavanı dahilinde; 90.550.534,93 TL. M.D.V. Yeniden Değerleme Değer Artış Fonundan ve 51.449.465,07 TL. Geçmiş Yıllar Karlarından karşılanmak suretiyle 153.000.000 TL'dan 295.000.000.-TL'sına artırılması nedeniyle ihraç edilecek 142.000.000 TL tutarındaki paylara ilişkin ihraç belgesinin Sermaye Piyasası Kurulu'nca onaylanması ve esas sözleşmenin sermayeye ilişkin 6. Maddesinin tadiline ilişkin başvuruda bulunulmuştu. Sermaye Piyasası Kurulu'nun 17.12.2021 tarih ve 14528 sayılı yazısı doğrultusunda sermaye artırımına ilişkin kayıtlarda gerekli düzeltmeler yapılarak, 400.000.000.-TL olan Kayıtlı Sermaye tavanı içerisinde, 51.449.465 TL. Geçmiş Yıllar Karlarından karşılanmak 153.000.000.-TL olan 204.449.465.-TL'sına çıkarılmasına karar vermiştir.

VAKIF FİNANSAL KİRALAMA A.Ş. (VAKFN): Şirket 05.01.2022 tarihli Özel Durum Açıklamasında yer alan Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusuna istinaden; ortaklar yeni pay alma haklarını kullanma süreleri içinde kullanılmayan 529.123,253 TL nominal değerli payların 06.01.2022-07.01.2022 tarihlerinde 2 iş günü süreyle satılacağı duyurulmuştu. Söz konusu payların satışı (06.01.2022) itibariyle tamamlanmıştır.

BİRLİK MENSUCAT TİCARET VE SANAYİ İŞLETMESİ A.Ş.(BRMEN): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Birlik Mensucat Ticaret ve Sanayi İşletmesi A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 2022/1 sayılı ve 06/01/2022 tarihli haftalık bülteninde yer alan karara göre; Birlik Mensucat Ticaret ve Sanayi İşletmesi A.Ş. (Şirket)’nin, 50.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde 16.437.222 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanmak suretiyle, Borsa İstanbul A.Ş.’nin (Borsa) Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü (Prosedür) çerçevesinde belirlenecek (baz fiyattan ve nominal değerden aşağı olmamak üzere) pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle 11.400.000 TL satış bedeli karşılığı nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve tahsisli olarak Şirket ortağı Yaşar KÜÇÜKALIK’a satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin, a) Şirket tarafından Borsa’ya yapılacak başvuru sonucu hesaplanacak pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle, ihraç edilecek payların nominal tutarının tespit edilmesi ve ihraç belgesinin nominal tutar ve fiyat bilgisini içerecek şekilde düzeltilmesi, b) İhraç edilecek payların Yaşar KÜÇÜKÇALIK’ın Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. nezdindeki hesaplarına geçtiği tarihten itibaren 2 yıl süreyle Borsa’da satılmasının ve Borsada satılması sonucunu doğuracak işlemlerde bulunulmasının kısıtlanması şartlarıyla onaylanmasına karar verilmiştir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, SPK Haftalık Bülten, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.