GBPUSD Teknik Analiz

31 Ocak 2022

Haftanın ilk işlem gününde paritenin fiyatlamalarda 1,3387-1,3450 geniş bant aralığında hareket ettiği izleniyor.

GBPUSD Teknik Analiz

31.01.2022


GBPUSD paritesini teknik olarak değerlendirdiğimizde; haftanın ilk işlem gününde paritenin fiyatlamalarda 1,3387-1,3450 geniş bant aralığında hareket ettiği izleniyor. Teknik olarak bakıldığında, paritenin 100 haftalık üssel hareketli ortalamasına tekabül eden 1,3438 bölgesi psikolojik bir seviye olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda fibo %23,6’lık dilimine tekabül eden 1,3580 kısa vadede direnç seviyesi olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerine geçişlerde ise kısa vadede 1,3710 diğer direnç seviyesi olarak izlenebilir. 1,3438 seviyesi altına geçişlerde ise 1,3380-1,3370 aralığı kısa vadede destek bölgesi olarak takip edilebilir. Özellikle, bu hafta içerisinde İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) planlı takvime göre gerçekleştireceği toplantısı, parite fiyatlamaları açısından yakından takip edilecek. Piyasa beklentisi 03 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek olan toplantıda bankanın politika faiz oranında 25 baz puan faiz artırımına gidebileceği yönünde şekilleniyor. Majör merkez bankaları içerisinde yaşanan pandemi süreci ardından ilk sıkılaştırmaya giden banka, İngiltere Merkez Bankası olmuştu. Bu bağlamda, bankanın toplantı ardından yayımlayacağı tutanaklar ve BoE Başkanı Bailey’in açıklamaları sonrasında kısa vadede küresel piyasalarda finansal enstrüman fiyatlamalarında oynaklık artış gösterebilir.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

BoE toplantısı öncesi bazı Grafiklere bakıldığında;

Grafik-1: GBPUSD 1 haftalık zimmi ve tarihsel oynaklık göstergeleri:


Grafik-2: BoE Faiz Artırımına Gitme Olasılığı (vadeli işlem sözleşmeleri üzerinden olasılık hesaplamaları ile türetilen tahminler)(Not: oranlar hazırlandığı andaki dataları göstermekte olup, dataların değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır):


Grafik-3: BoE Politika Faiz Oranı ve İngiltere Tüketici Fiyat Endeksi (%):


Grafik-4: İngiltere 2 ve 10 Yıllık Tahviller ile Enflasyona Endeksi Tahvil Getirileri (%):


Grafik-5: GBPUSD Aktif Kontrat CFTC Verileri (25 Ocak sona eren işlem haftası)(Ticari olmayan vadeli işlem sözleşmeleri kontrat sayıları):