Funo: Gevşetme Adımlarında Limitlere Yaklaşıldığını Düşünmüyorum

31 Ağustos 2016

Japonya Merkez Bankası üyesi Yukitoshi Funo, bazılarının negatif faiz konusunda endişelerini dile getirdiklerini belirtti.

Funo: Gevşetme Adımlarında Limitlere Yaklaşıldığını Düşünmüyorum

Japonya Merkez Bankası üyesi Yukitoshi Funo, yabancı tahvil alımlarının hassas bir konu olduğunu ve sonraki merkez bankası toplantısı öncesinde de bu konuya özellikle çalışmak gerektiğini belirtti. 

Merkez bankasının para politikası enflasyonu %2 seviyesine çıkartmamış olsa da reel etkiler yaptığını ve bu politika konusunda önceden taahhütte bulunmamak gerektiğini dile getireb Funo, para politikasının etkilerinin sadece yan etkiler olarak görülmeyeceğini ve merkez bankasının eylül ayında yapacağı gözden geçirmenin fiyat hedefinde bir değişiklik meytdana getireceğini düşünmediği belirtti.

Merkez bankasının para politikasının hedefinin enflasyon olduğunu döviz kuru olmadığını belirten Funo, kura müdahale konusunda kararın Maliye Bakanlığına ait olduğunu ve bu nedenle merkez bankasının kuru etkilemek için yabancı tahvillerde alım yapmasının zor olduğunu belirtti. 

Merkez Bankasının yabancı tahvillerde alım kararı vermesinin ihtimali olduğunu belirten Funo, ancak para politikası düzenlemelerinin kuru etkilemek için adım atmaya uygun olmadığını belirtti.