FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI AÇIKLANIYOR

18 Ağustos 2021

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek.

FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI AÇIKLANIYOR

18.08.2021

FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI AÇIKLANIYOR…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,44 değer kazanarak günü 1.461,69 puan ile tamamladı. Toplam işlem hacmi 15,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,88 ve holding endeksi yüzde 0,86 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,84 ile iletişim, en çok kaybettiren ise yüzde 1,32 ile ulaştırma olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,38 değer kazanırken, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,85, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,02 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,28 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü düşüşle kapandı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,79, S&P 500 endeksi yüzde 0,67 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,93 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise İngiltere ve Euro Bölgesi’nde Tüketici Fiyat Endeksi ile ABD’de Konut Sektörü verileri yakından izlenecek. Ayrıca, ABD Merkez Bankası’nın (FED) 27-28 Temmuz tarihinde gerçekleştirdiği toplantısına dair tutanaklar yayımlanacak.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,44 değer kazanarak günü 1.461,69 puan ile tamamladı. Toplam işlem hacmi 15,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İDEF’21 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı Açılış Töreni'nde yaptığı değerlendirmede; "Savunma ve havacılık ihracatımız 3 milyar dolar sınırını geride bıraktı. Savunma sanayiinde dışa bağımlılığımızı yüzde 80'ler seviyesinden yüzde 20'ler seviyesine indirmeyi başardık" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7 ve Ülke TV ortak canlı yayınıyla bugün saat 21:00’de gerçekleştirilmesi planlanan Cumhurbaşkanı Gündem Özel programına katılacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Özbekistan Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 2 Ağustos 2021 tarihinde merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak üzere bir Mutabakat Zaptı imzalandı. Söz konusu anlaşma kapsamında iki ülke merkez bankası arasında merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmesi planlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Konut Fiyat Endeksi verilerine göre; 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,7 oranında artan Konut Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 29,2, reel olarak ise yüzde 9,9 oranında arttı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin 2021 yılı ikinci çeyrek büyüme ve istihdam oranlarına ilişkin öncü verileri yayımladı. 19 üyeli Euro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH), 2021'in ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2 arttı. Euro Bölgesi'nde GSYH, 2021'in ikinci çeyreğinde 2020’nin aynı dönemine göre de yüzde 13,6 yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı iki tahville Ağustos borçlanmasını tamamladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihalesinde 7,43 milyar TL’lik teklife karşılık 4,82 milyar TL’lik satış gerçekleştirdi. 9 yıl vadeli tahvil ihalesinde 3,48 milyar TL’lik teklife karşılık 1,53 milyar TL’lik satış yapıldı. Bu tahvilde bileşik faiz yüzde 17,48’de oluştu.

ABD'de açıklanan Perakende Satışlar verisi Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1,1 geriledi.

ABD’de açıklanan Sanayi Üretimi verisi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 6,55 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 artış gösterdi.

ABD’de açıklanan İmalat Üretimi verisi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4 artış gösterdi.

ABD’de açıklanan Kapasite Kullanım Oranı Temmuz ayında beklentilerin üzerinde % 76,1 olarak gerçekleşti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell Town Hall toplantısında, "ABD ekonomisi henüz pandemi öncesi seviyeye dönmedi" dedi. Başkan, "Öyle görünüyor ki virüs bir süre daha hayatımızda olmaya devam edecek. Koronavirüs Delta varyantındaki artışın ekonomi üzerinde gözle görülür bir etkisi olup olmayacağı belirsizliğini koruyor" dedi.

Yeni Zelanda Merkez Bankası (RNBZ), gerçekleştirdiği toplantı ardından, piyasa beklentilerinin aksine politika faizini sabit tuttu ve yüzde 0,25'te korudu.

Gün içi veri takvimi:Şirket Notları:

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. (PETKM):05.01.2021 ve 22.01.2021 tarihli özel durum açıklamalarında ; PyGas kullanımlara ilişkin uygulanmış ÖTV ve vergi ziyaı cezaları hakkında 1. derece vergi mahkemelerinde Şirket lehine karar verildiği, söz konusu kararlar aleyhine İdare'nin istinaf/temyiz yollarına başvurma hakkı bulunduğu belirtilmişti. Şirket, 09 Haziran 2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun"dan faydalanıp, 6.7 milyon TL ödeme yaparak söz konusu davaların geri çekilmesine karar vermiştir.

BOSSA TİCARET VE SANAYİ İŞLETMELERİ T.A.Ş. (BOSSA): Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesindeki üretim tesislerinde, artan talebi karşılamak amacıyla toplam bedeli 45 milyon USD olan yatırım kararı alınmıştır. Bu yatırımların %80'inin ilk 12 ayda tamamlanması hedeflenmiş olup, 2022 yılı sonunda tamamının devreye alınması planlanmaktadır. Devreye alınacak yatırımların sonucunda, ciroda yaklaşık %50 artış hedeflenmektedir. Buna paralel olarak maliyetlerinde azalma ve karlılıkta artış öngörülmektedir. Bu yatırımlar aşağıdaki şekilde yapılacaktır: İplik ve dokuma yatırımları. Tüm tesislerde modernizasyon ve yenileme yatırımları. Sıfır atık hedef doğrultusunda çevreye duyarlı Geri Dönüşüm Tesisi yatırımı. Güneş Enerjisi Santrali yatırımı. Şirket, maliyetlerini azaltmak, teknolojik gelişmelere uyum sağlamak ve üretimde verimliği sağlamak amacıyla yatırımlarını her yıl düzenli olarak sürdürmektedir.

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB): Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından SARS-Cov-2 (2019-nCov) RT-q PCR tanı kitinin temini hususunda akdedilen Sağlık Market Tıbbı Malzeme Çerçeve Anlaşması Kapsamında bugün (17.08.2021) firmaya 1.500.000 adet ürün siparişi verilmiştir.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirket projelerinden İstanbul Başakşehir Hoşdere 4. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi'nde (Tual Bahçekent); 658/1 Ada/Parsel Devlet Okulu (Lise) ve Bu Parsele Ait Altyapı ve Çevre Düzenleme İşlerinin kısmi geçici kabulü yapılmış olup Kısmi Geçici Kabul Tutanağı 16.08.2021 tarihinde onaylanmıştır.

YÜKSELEN ÇELİK A.Ş. (YKSLN): Şirketin hali hazırda müşterisi olan ve imalat sanayinde faaliyet gösteren özel bir şirketin, kendi iç satın alma prosedürlerine uygun olarak düzenlemekte olduğu çelik satın alma ihalesi kapsamında, hadde ve dövme vasıflı alaşımlı çeliklerin yer aldığı teklif, 17.08.2021 tarihinde ilgili alıcıya yazılı olarak gönderilmiştir. İhalenin şartlarına ve Şirketin menfaatlerine uygun olarak ticari sır kapsamında olan müşteri adı ve kesin teklif tutarı kamuoyu ile paylaşılamamaktadır. Bahsi geçen özel çelik alım ihalesinin toplam tutarının, ihale sonucuna göre 40-55 Milyon TL arasında olması ve 30 gün içinde sonuçlanması beklenmektedir. İlgili ihalenin Şirketin hedeflenen kar ve FAVÖK marjları içinde neticelenmesi halinde; Şirket ihaleyi alma konusunda isteklidir. Ancak hedeflenen kar marjının altında oluşabilecek teklifler ile marjlarımızı aşağı çekecek bir rekabet ortamına girilmeyecektir. Bu kapsamda, Şirket ilgili ihalenin kendi şartlarına uygunluğu durumunda ihaleyi kabul edecektir. Hedeflenen marjlar da ihale sonucunu etkilememesi adına ticari sır niteliğinde gizlilik kapsamındadır.Alıcı ile ihale şartlarında anlaşılması ve teklifin uygun bulunması halinde; Şirketin daha önce açıklamış olduğu 2021 yılsonu satış gelirlerine ilave olarak 40-55 Milyon TL tutarında ek bir satış geliri elde edilmesi söz konusu olabilir.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Şirket,Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından 29.07.2021 tarihinde düzenlenen, Sözleşme kodu:TR22/19/SAGE/0003 olan "'Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi Elektrik Üstyapı Modernizasyonu ve SCADA Programının Kurulumu ile Otomasyonun Sağlanması"" İhalesine katılmış olup 4.467.000 TL+KDV tutarında ekonomik açıdan en avantajlı teklifi sunarak 1. Sırada yer almıştır. İhale sonucunun kesinleşmesi için, Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde, alıcı kurumdan sözleşme imzalanmasına ilişkin davet mektubunun gelmesi beklenecektir, sonrasında sözleşme süreci ile ilgili olumlu ya da olumsuz gerekli açıklamalar yatırımcılar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.” Söz konusu işe ait sözleşme 4.467.000 TL+KDV bedelle 17.08.2021 tarihinde imzalanmıştır.

KUYUMCUKENT GAYRİMENKUL YATIRIMLARI A.Ş. (KUYAS): 05.08.2021 tarihli genel kurulda alınan karar ile eski ünvanı Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları Anonim Şirketi olan şirketin yeni ünvanı Kuyaş Yatırım Anonim Şirketi olarak değiştirilmiştir.

BATIÇİM BATI ANADOLU ÇİMENTO SANAYİİ A.Ş. (BTCIM): Şirketin 02.04.2021 tarihinde "Şirketin Payları Hakkında" yapmış olduğu özel durum açıklaması kapsamında; Şirket pay sahiplerinden; Mehmet Mustafa Bükey, Ateş Necdet Bükey, Volkan Bükey, Fatma Meltem Günel, Mutlu Can Günel, Kemal Grebene, Sülün İlkin, Belgin Egeli, Mehmet Bülent Egeli, Begüm Egeli Bursalıgil ve Yıldız Egeli Yavuz'a ait toplam %30,0247 'lik hisselerinin Çiftay İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş.' ye devir işleminin 17.08.2021 tarihinde yapıldığı hususu yazılı olarak şirkete bildirilmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

AVHOL: ALSANCAK SAĞLIK HİZMETLERİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 17.08.2021 tarihinde AVRUPA YATIRIM HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ payları ile ilgili olarak 5,03 TL-5,06TL fiyat aralığından 250.000 adet satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRUPA YATIRIM HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları 17.08.2021 tarihi itibariyle %49,79 oranına gerilemiştir.

INFO: Şirket 13.07.2021 tarihli Şirket payların geri alınmasına ilişkin yönetim kurulu kararı çerçevesinde;17.08.2021 tarihinde 3,57 – 3,62 TL fiyat aralığından 60.000 adet pay geri alımı yapılmıştır.

ULUUN: 30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 17.08.2021 tarihinde 5.18 fiyatından toplam 15.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

AKSUE: HÜSEYİN ŞAHİN 16.08.2021 tarihinde AKSU ENERJİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 10,80 - 10,96 TL fiyat aralığından 78.253 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte sermayesindeki payları/oy hakları % 0 sınırına gerilemiştir.

MAKTK: GÖZDE GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. 19.04.2021 tarihli açıklamaya ilişkin olarak; Sermaye Piyasası Kurulu ("SPK")'nun II-26.1 sayılı Pay Alım Teklifi Tebliği hükümleri çerçevesinde, payları devralınan Makina Takım Endüstrisi A.Ş.'nin yönetim kontrolünde değişiklik olmaması sebebiyle zorunlu pay alım teklifi yükümlülüğünden muafiyet verilmesine yönelik İstanbul Portföy Yönetim A.Ş.'nin başvurusu kapsamında, SPK'nın 05.08.2021 tarih ve 39/1211 sayılı kararı ile Tebliğ'in 18/1-b maddesi hükmü çerçevesinde çağrı yükümlülüğünden muafiyet verilmiş olup, söz konusu Karar tahtında 17.08.2021 tarihinde, Borsa'da özel emirle 3,03 TL fiyatı üzerinden 11.580.000 adet pay, İstanbul Portföy Yıldız Serbest Özel Fon'dan Şirketce satın alınmıştır. Pay oranı %8,81'den %14,60'a çıkmıştır.

Sermaye Artırımı-Azaltımı Notları:

IŞIK PLASTİK SANAYİ VE DIŞ TİCARET PAZARLAMA A.Ş.(ISKPL): Şirket Yönetim Kurulu'nun 13 Ağustos 2021 tarih ve 2021/19 sayılı Kararı ile Şirketin 218.705.000 TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde 51.802.638 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 161.115.827 TL (%311,0185 oranında) artırılarak 212.918.465 TL'ye çıkarılmasına ve iç kaynaklardan bedelsiz sermaye artırımının gerçekleştirilmesi ve sermaye artırımında ihraç edilecek paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurulmasına karar verilmiştir. İç kaynaklardan bedelsiz sermaye artırımına ilişkin başvuru evrakları 16 Ağustos 2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na gönderilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DARDL.E paylarında 18/08/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 01/09/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır.

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.