FOMC: Ekonomiye İlişkin Yakın Vadeli Riskler Azaldı

27 Temmuz 2016

ABD Merkez Bankası FED'in Para Politikası Kurulu olarak görev yapan FOMC, faiz oranlarını %0.25-0.50 seviyesinde bıraktı Karar analistlerin beklentileri ile uyumlu oldu.

FOMC: Ekonomiye İlişkin Yakın Vadeli Riskler Azaldı

Diğer taraftan toplantı sonrasında yapılan açıklamada yakın vadede ekonomiye ilişkin risklerin azaldığı ifade edildi. İstihdam piyasasının daha güçlü olduğu belirtilen açıklamada, Eylül ayında bir faiz artırımı için daha istekli bir görüntü ortaya konuldu. 

Toplantıda Kansas City FED Başkanı George, 25 baz puan faiz artırımı talebi ile alınan karar muhalefet etti. Karar 1'e karşı9 oyla alındı. Ayrıca  iskonto faiz orandı %1 seviyesinde bırakıldı. FOMC açıklamada enflasyonun düşük seyretmeye devam ettiği de bir kez daha vurgulandı. 

Geçici etkenlerin ortadan kalkmasının ardından orta vadede enflasyonun %2 hedefine yükselmesinin beklendiği belirtildi. Tüketici harcamalarının ise güçlü seyrettiğine dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca Haziran ayından bu yana alınan verilerin istihdam piyasanının daha güçlü olduğuna işaret ettiği de belirtildi. "İşletme yatırımlarının ise yumuşak seyrediyıor" denildi. 

Toplantının tutanakları 19 Ağustosta açıklanacak.