Fitch, Türkiye'nin Not Görünümünü Düşürdü

22 Ağustos 2016

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin yerel ve yabancı para cinsi uzun vadeli notlarının görünümünü stabil'den negatife indirdi.

Fitch, Türkiye'nin Not Görünümünü Düşürdü

Kuruluş, Türkiye'nin notunu 'BBB-' ile yatırım yapılabilir seviyede bıraktı. Ayrıca ülke tavan notunu BBB, kısa vadeli notunu F3 olarak teyit etti. Not görünümünün düşürülmesinde başarısız darbe girişiminin ardından politik istikrara ilişkin artan riskler etkili oldu. 

Fitch açıklamasında diğer taraftan Türkiye'nin mali performansının güçlü olmaya devam ettiği belirtildi. Cari işlemler açığındaki daralmanın sürdüğü vurgulandı. Bankacılık sektörünün Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyedeki notu ile uyumlu olduğu kaydedildi. 

Fitch, uzayan ya da derinleşen politik istikrarsızlık, dış kırılganlıklar bağlantılı stresin gerçekleşmesi, borç/GSYH oranı ya da dış dengede kötüleşme gibi unsurların notun indirilmesine neden olabileceğinin altını çizdi. İç politik ve güvenlik ortamından düzelme ile yapısal sorunları ortadan kaldıracak reformların uygulanmasının notun görünümün yükseltilmesini getirebileceği de ifade edildi.