Fitch: Türkiye'nin mali durumu notun temelini oluşturuyor

29 Şubat 2016

Türkiye'nin mali pozisyonu yatırım yapılabilir notunun temel taşlarını oluşturuyor

Fitch: Türkiye'nin mali durumu notun temelini oluşturuyor

Fitch Türkiye Analisti Paul Gamle , Türkiye'nin kamu borcunda ki düşüş ve mali pozisyonu , yaptırım yapılabilir notunun temelini oluşturan en önemli etmen ve Türkiyede'ki ekonomik büyüme beklentiden daha iyi durumda gözüküyor dedi. 

Cuma günkü kararın ardından bugün yaptığı değerlendirmede Gamble, '' Türkiye'nin mali pozisyonu yatırım yapılabilir notunun temel taşlarını oluşturuyor. 2016 büyüme anlamında Türkiye açısından iyi bir yıl olacak gibi duruyor '' dedi. 

Türkiye'nin dış etkenlere hassas olduğunu ve bu hassasiyetin uzun zamandır sürdüğünü belirterek , bu durumu özellikle dikkate alıyoruz ve verdiğimiz notlar bu hassasiyeti içeriyor. 

Bütün faktörler göz önüne alındığında Türkiye'de son 6 ay dikkate alındığında istikrarlı bir görünüm ortaya çıkıyor.'' İran büyük bir pazar olarak dışa açılıyor ve en yakın ülke statüsünde bu Türkiye için büyük bir şans. Türkiye düşük petrol fiyatlarından çok iyi faydalandı. Enerji kontratları sebebiyle bunun cari açığa yansıması da 6 ila 9 ay civarında alır. '' değerlendirmesini yaptı. Notu teyit etme sebebini ise Türkiye'de 2015 yılı içerisinde kısa sürede gerçekleşen iki seçime rağmen mali disiplini olduğunu belirtti.