FED Yellen: Brexit, FOMC Kararlarına Etki Eden Bir Faktör Oldu

15 Haziran 2016

Brexit'in Avrupa ve İngiltere için çok önemli olduğunu belirten Yellen, oylamanın küresel finansal piyasalara da etki edebileceğini belirtti.

FED Yellen: Brexit, FOMC Kararlarına Etki Eden Bir Faktör Oldu

FED Başkanı Janet Yellen, bankanın faiz oranlarını beklendiği gibi değiştirmediği toplantının ardından yaptığı açıklamada, İngiltere'nin AB referandumunun toplantıda gündeme geldiğini söyledi. 


Brexit'in Avrupa ve İngiltere için çok önemli olduğunu belirten Yellen, oylamanın küresel finansal piyasalara da etki edebileceğini belirtti. FED'in dile getirdiği belirsizliklere Brexit'in de dahil olduğunu söyledi. 


Enflasyonun 2-3 yıl içinde FED'in %2 hedefine yükselmesini beklediklerini de anlatan Yellen, "Enflasyon ve enflasyon beklentilerini yakından izliyoruz. Enflasyonda yükselme yaşanması halinde ise kolaylıkla atabileceğimiz adımlar var" yorumu yaptı. 


FED'in politikasının önceden belirlenmiş bir patika içinde olmadığını belirten Yellen, "Bazı FOMC üyeleri faiz beklentilerini düşürdüler. Toplantılarda FOMC'nin kaç kez faiz artıracağı konusunu tartışmıyoruz. Tahminlerimizle gelecek görünümüne dair anlamlı mesajlar vermeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu. 


Nötr faiz oranının dirençli ve uzun süredir devam eden faktörler nedeniyle aşağı geldiğini de aktaran Yellen, "Nötr faiz oranı tarihi standartlara göre düşük" yorumu da yaptı. 


Başkan, kısa vadeli faiz oranlarına dair beklentinin halen düşük olduğunu söyledi. "10 yıllık faizler için tahminler de düşük" yorumu yaptı. Nötr faiz oranlarının zaman içinde artacağından emin olmadıklarını belirtti.