FED Tutanakları Ne Anlatıyor

19 Mayıs 2016

Haziranda Verilere Göre Faiz Kararı Verilebilir

FED Tutanakları Ne Anlatıyor

Dün FOMC toplantısının tutanakları açıklandı ve toplantının ana teması ekonomide büyümenin devam etmesi halinde faiz artırımının uygun olacağı yönündeydi. Fakat üyelerin fikir ayrılığı yaşadığı nokta ise koşulların zamanında oluşup oluşmayacağıydı. Yetkililerin özellikle vurguladığı nokta ise haziran toplantısını işaret ederek gelen olarak seçeneklerini açık bırakacaklarını ve kararlarda esnekliğe devam edeceklerini belirttiler.


Tutanaklara göre, bazı yetkililer haziranda faiz artırımına ekonominin hazır olmadığını belirtti ve komitenin ekonomik ve finansal gelişmeler karşısında nasıl karşılık vereceği konusunda planlamaların hazır olduğunu ve toplantılardaki iletişimin net olduğu konusu da vurgulandı.


Genel çoğunluktaki Fed yetkilisine göre küresel riskler azaldığını ancak yakından takip etmekte fayda olduğunu, bazı yetkililere göre ise yaklaşmakta olan Brexit durumları ve Çin tarafındaki gelişmelere karşı aşırı duyarlı olabileceğini ifade ettiklerini , bazı yetkililere göre ise Haziran için faiz ihtimalinin düşük olduğu notlar arasındaydı. 


Bir çok yetkiliye göre risklerin aşağı yönlü devam ettiğini, bunun nedeninin ise son zamanlarda yurt içindeki harcamalardaki belirgin düşüşün küresel ve finansal görünümde hala devam endişeler nedeniyle olduğunu ve sürebileceğini belirttiler.