FED Sonrası Gözler BoE’ye Çevrildi

04 Kasım 2021

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 0,91 değer kazanarak günü 1.547,03 puandan tamamladı.

FED Sonrası Gözler BoE’ye Çevrildi
04.11.2021
FED Sonrası Gözler BoE’ye Çevrildi…
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 0,91 değer kazanarak günü 1.547,03 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 29,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,29, holding endeksi yüzde 1,57 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran bankacılık, en çok gerileyen ise yüzde 2,24 ile spor olduğu görüldü.
Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü karışık bir seyirle tamamladı. Kapanışta, Almanya borsası DAX % 0,03, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,69 ve Fransa borsası CAC 40 % 0,34 değer kazanırken, İngiltere borsası FTSE 100 % 0,36 değer kaybetti. 
ABD Merkez Bankası (Fed), piyasa beklentileri dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakırken, aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programında 15 milyar dolarlık azalışa gidileceğini bildirdi. Yayımlanan karar metninde, "Geçen aralık ayından bu yana ekonominin Komitenin hedeflerine yönelik kaydettiği önemli ilerlemenin ışığında, Komite, net varlık alımlarının aylık hızını Hazine tahvili için 10 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler için 5 milyar dolar azaltmaya başlamaya karar verdi. Bu ayın sonundan itibaren Komite, Hazine tahvillerini ayda en az 70 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini ayda en az 35 milyar dolar artıracak. Aralık ayından itibaren Komite, Hazine tahvillerini ayda en az 60 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini ayda en az 30 milyar dolar artıracak" ifadelerine yer verildi. Metinde, enflasyonun büyük ölçüde geçici olması beklenen faktörleri yansıtacak şekilde yükseldiği ifade edilirken, "Salgın ve ekonominin yeniden açılmasıyla ilgili arz ve talep dengesizlikleri, bazı sektörlerde önemli fiyat artışlarına katkıda bulundu" denildi.  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, düzenlenen basın toplantısında faiz oranlarının artırılmasında sabırlı olabileceklerini ancak enflasyondaki gelişmelere bir yanıt verilmesi gerekirse tereddüt etmeyeceklerini belirtti. 
ABD borsaları, haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,29, S&P 500 endeksi yüzde 0,65 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,04 değer kazandı.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır
Bugün, yurt içinde TCMB Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu, haftalık para ve banka istatistikleri ve reel efektif Döviz Kuru takip edilecek. Yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası faiz kararı (BoE), Almanya ve Euro Bölgesi Hizmet PMI ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey’in açıklamaları yakından izlenecek. 
Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor. 
Satır Başları:
•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 0,91 değer kazanarak günü 1.547,03 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 29,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
•Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı değerlendirmede; "Sistem kendi kendini kapatana kadar okullar açık olacak. Şu anda tüm sınıfları kapalı olan tek bir okulumuz yok'' dedi.
•Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı değerlendirmede; ikinci doz mRNA aşısının üzerinden 6 ay kadar süre geçmiş sağlık çalışanları, 18-60 yaş arasındaki kronik hastalar ve 60 yaş üstü kişilerin hatırlatma dozu yaptırabileceğini söyledi. 
•Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksi verisine göre; Tüketici fiyat endeksi 2021 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %2,39 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %19,89 artış gerçekleşti.
•Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi verisine göre; Yurt içi üretici fiyat endeksi 2021 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %5,24 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %46,31 artış gösterdi.
•Moody's yayınladığı "Global Makro Görünüm 2022-23" raporunda; Türkiye ekonomisi için büyüme tahminlerini yukarı yönlü revizeye gitti. Moody's, Türkiye ekonomisinin 2021 yılı için öngördüğü yüzde 6'lık büyüme tahminini yüzde 9'a çıkardı. Kuruluş büyümenin 2022 ve 2023 yıllarında da devam edeceğine değindi. Moody's, 2022 yılında yüzde 4.8, 2023 yılında ise yüzde 5'lik büyüme beklediğini açıkladı.
•ABD'de ADP Araştırma Enstitüsü'nün Moody's Analytics iş birliğiyle hazırladığı ekim ayına ilişkin özel sektör istihdamı, ekim ayında piyasa beklentisi üzerinde 571 bin kişi artış gösterdi.
•Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde yaptığı açıklamada, piyasa beklentilerinin aksine faiz artışı için gerekli koşulların gelecek sene gerçekleşmesinin çok muhtemel olmadığını ifade etti. 
•ABD'de Ekim ayına ilişkin ISM İmalat Dışı PMI endeksi 66,7 ile 1997 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.
•İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri, Avusturya'nın başkenti Viyana'daki nükleer anlaşma müzakerelerinin 29 Kasım'da yeniden başlayacağını açıkladı.
•ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) yayımladığı raporda, Çin'in 2030'a kadar nükleer savaş başlığı sayısını 1000'e çıkarmayı ve 2027'ye kadar tüm asker gücünü yeni yapılandırılmış bir ağ altında toplamayı planladığı belirtildi. (kaynak: bloomberght.com)


Gün içi veri takvimi:
 


Şirket Notları:
VBT YAZILIM A.Ş. (VBTYZ):  Şirketimiz VBT Yazılım AŞ. Türkiye'de yerleşik,üretim sektöründe lider konumdaki bir müşterimizden  2.200.000 USD + KDV tutarlı "Yazılım ve Donanım Ürünleri" siparişi almıştır.
BERA HOLDİNG A.Ş. (BERA):  Şirket tarafından 09.12.2019 tarihinde yapılan KAP açıklamasında 7194 sayılı  Kanunun 41. maddesiyle 3332 sayılı Kanuna eklenen geçici 4.madde hükmü ile,  Borsa İstanbul'da İşlem gören ve içinde Holdinginde bulunduğu bazı ortaklıkların,   ortaklık ilişkisine müteallik ihtilafların çözümünü kapsayan yasal  düzenlemenin de yer aldığı belirtilerek, bu Kanun kapsamında Şirketin taraf olduğu bir kısım ortaklık davalarının da "hüküm kurulmaksızın" sona ermesinin beklendiği ve bu davaların sona ermesi ile birlikte, Şirket tarafından yatırılan ve  yargı mercilerinde bekleyen yaklaşık 155 milyon Türk Lirası düzeyindeki nakit paradan 15 milyon TL düzeyinde yargılama giderleri ile maktu vekalet ücretleri kapsamında bir nakit çıkışı sonrasında Holdinge 140 milyon TL düzeyinde nakit girişinin olacağının hesaplandığı ifade edilmiştir.31.10.2021 tarihi itibariyle yukarıda yapılan açıklama kapsamında yargı mercileri tarafından verilen kararlar çerçevesinde bu güne kadar 149.785.501.-TL nakit girişi, 18.135.348.-TL yargılama ve vekalet ücretleri ödenerek nakit çıkışı olmuş, net olarak  toplam 131.650.153.-TL nakit girişi sağlanmıştır.
İŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (ISGYO):  Şirket Tecim Yapı Elemanları İnşaat Servis ve Yönetim Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti. ile birlikte geliştirmekte olduğu Altunizade Konut Projesi'nde proje geliştirme çalışmalarına devam edilmekte olup, projenin üst yapı inşaat işlerine ilişkin ihale süreci tamamlanmıştır. Bu kapsamda, proje inşaatına yıl bitmeden başlanılması ve projenin 2022 yılı sonunda tamamlanması hedeflenmektedir. Merkezi lokasyonu ile öne çıkan projedeki konut ve ticari ünitelerin tamamının satılması halinde toplamda yaklaşık 1,6 milyar TL tutarında gelir elde edilmesi öngörülmektedir.
TÜRK HAVA YOLLARI A.O. (THYAO):  Ortaklığı Yönetim Kurulu'nca, imkanlar ve pazar koşullarına bağlı olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin Seattle ve Detroit şehirlerine tarifeli sefer başlatılmasına karar verilmiştir.
MEDİTERA TIBBİ MALZEME SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MEDTR):  12. Araştırma ve Geliştirme, Patent ve Lisanslar maddesindeki, Ar-Ge merkezinde gerçekleştirilen projeler arasında yer alan ve aşağıdaki listelenen ürünler 13.08.2035 tarihine kadar Kanada' da patent koruması altına alınmış olup tescil işlemi gerçekleşmiştir. Enjektörle boşaltılabilen kapalı sistem su tutuculu çift lümenli solunum devreleri  Enjektörle boşaltılabilen kapalı sistem su tutuculu  koaksiyel solunum devreleri   
KENT GIDA MADDELERİ SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. (KENT):  Şirket  Gebze'de bulunan fabrikaya ilişkin olarak, Tek Gıda İş Sendikası ile 01.01.2022-31.12.2023 dönemi için geçerli olmak üzere 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, 03.11.2021 tarihinde ilk toplantının gerçekleşmesi üzerine başlamıştır.
IŞIK PLASTİK SANAYİ VE DIŞ TİCARET PAZARLAMA A.Ş. (ISKPL):  30 Eylül 2021 tarihli özel durum açıklamasında Şirket'in mevcut kapasitesini artırmak amacıyla  levha üretimi yapacak 2 adet  solid levha makinası alım kararı aldığı ve yurtdışındaki makina üreticileri ile görüşmelere başlayacağı belirtilmiştir.1 adet solid levha makinasının alımına ilişkin sözleşme imzalanmış olup makina bedelinin bir kısmı peşinat olarak ödenmiştir. İkinci solid levha makinasının alımına ilişkin görüşmeler devam etmektedir.
ÖZDERİCİ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (OZGYO):  Şirketimiz bünyesinde oluşan nakit fazlasının değerlendirilmesi ve bu şekilde Şirket paylarının fiyat ve miktar dengesine Borsada katkıda bulunulması amacıyla, Şirketin çıkarılmış sermayesinin %2'sine karşılık gelen 5,000,000 TL nominal değerde (her biri 1 Türk Lirası nominal değerinde 5,000,000 adet) Şirketin paylarının geri alımının gerçekleştirilmesi işleminin ek pay geri alım programı olarak belirlenmesine ve  bu ek geri alım programı için 8,500,000 TL fon ayrılmasına karar verilmiştir.
TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş. (SISE): Halihazırda faaliyetlerini 4 fırın ile sürdüren Eskişehir cam ambalaj üretim tesisine işletme sermayesi dahil yaklaşık 84 Milyon Euro yatırım bedeli ile 2023 yılında devreye alınmak üzere 155 Bin Ton/yıl net üretim kapasiteli yeni bir fırın yatırımı gerçekleştirilecektir. Bu yatırım sonucunda Türkiye'de kurulu üretim kapasitesi 1.5 Milyon Ton/yıl'a yükselecek, Macaristan yeni tesis yatırımının tamamlanmasıyla da Şişecam'ın küresel cam ambalaj üretim kapasitesi 3.2 Milyon Ton/yıl seviyesine ulaşacaktır. Eskişehir cam üretim tesisinde gerçekleştirilecek 5. Fırın yatırımı sayesinde ölçek ekonomisiyle maliyet olumluluğu sağlanması, faaliyet gösterilen pazarlardaki artan ürün ihtiyacına cevap verilebilmesi ve bunun yanında yeni müşteri kazanımları ile uzun dönemli satış imkânlarının değerlendirilmesi hedeflenmektedir.
Paylar Alım Satım Notları:
OSMEN: PINAR ÇAKILKAYA  02/11/2021 - 02/11/2021 tarihinde OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. payları ile ilgili olarak 26,76 - 26,76 TL fiyat aralığından 1.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 02/11/2021 tarihi itibariyle %0,867 sınırına ulaşmıştır.
DOKTA: ÇELİK HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 02/11/2021 - 02/11/2021 tarihinde DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 31,50 - 32,00 TL fiyat aralığından 72.934 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 02/11/2021 tarihi itibariyle %94,8107 sınırına ulaşmıştır.
KLGYO: 02 Kasım 2021 tarihinde Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,29 - 2,31 TL fiyat aralığından 1.000.000 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. sermayesindeki paylar 02 Kasım 2021 tarihi itibariyle% 53,38 olmuştur.
AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş.  03/11/2021 - 03/11/2021 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 23,10 - 23,40 TL fiyat aralığından 81.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/11/2021 tarihi itibariyle %19,86316 sınırına ulaşmıştır.
OZBAL: NEVZAT TAŞKIN  27/10/2021 tarihinde Özbal Çelik Boru San. Tic. ve Taah. A.Ş. payları ile ilgili olarak 14,00 TL fiyattan 1.810.000-TL toplam nominal adet payın IIS- İSTANBUL PORTFÖY İKİNCİ SERBEST FON’una toptan alış satış işlemleri kapsamındaki satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Özbal Çelik Boru San.Tic. ve Taah. A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 02/11/2021 tarihi itibariyle %5,73 sınırına ulaşmıştır.
QUAGR:  03.11.2021 tarihinde 11,176 TL ortalama fiyattan 25.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu QUAGR payları 3.870.662 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,613)
OZGYO:  3 Kasım 2021 tarihinde, 160.000    adet hisse alımı , 1,6 TL fiyattan şirket tarafından gerçekleştirilmiştir.
HDFGS:  03 Kasım 2021 tarihinde, 512.028 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2,69 TL fiyattan şirket tarafından gerçekleştirilmiştir.
INFO: 03.11.2021 tarih aralığında 4,49 – 4,54 TL fiyat aralığından 120.000 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiştir.
Sermaye Artırım-Azaltım Notları:
SÖNMEZ PAMUKLU SANAYİİ A.Ş. (SNPAM):  Şirketin bedelsiz sermaye artırımı talebi Sermaye Piyasası Kurulu'nun 27.10.2021 tarih 55/1578 sayılı kararı ile onaylanmıştır. Bedelsiz paylar hak sahipleri hesaplarına 11.11.2021 tarihinde girecektir.
TÜRKİYE SİGORTA A.Ş. (TURSG):  Vakıf Finansal Kiralama AŞ'nin  250.000.000-TL olan ödenmiş sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 250.000.000-TL nakit (bedelli) olarak %100 oranında artırılarak 500.000.000-TL'ye  yükseltilmesine ilişkin kararı KAP'ta Şirket tarafından 07.10.2021 tarihinde  açıklanmıştır. 03.11.2021 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında; Vakıf Finansal Kiralama A.Ş.'nin sermaye artırımı kapsamında, Şirketin yeni pay alma haklarının tam olarak kullanılması ve Şirketinmevcut payına isabet eden nakit artış tutarının ödenmesi hususlarında Genel Müdürlüğün yetkili kılınmasına karar verilmiştir.


Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları: 
BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması)
Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. Maddesi çerçevesinde, Ersu Meyve Gıda Sanayi A.Ş. (ERSU.E) payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcı hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 04/11/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 03/12/2021'dir.
 
BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)
Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BIOEN.E , MERIT.E paylarında 04/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 18/11/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır


Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks
Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.