FED Rosengren: Mayıs Tarım Dışı İstihdam Hayal Kırıklığı Yarattı

06 Haziran 2016

Rakamların tek seferlik bir anomali mi yoksa istihdam piyasasında genel bir yavaşlama gösteren işaret mi olduğunu görmek gerek

FED Rosengren: Mayıs Tarım Dışı İstihdam Hayal Kırıklığı Yarattı

Boston FED Başkanı Eric Rosengren, Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin hayal kırıklığı yarattığını söyledi. 


Rakamların tek seferlik bir anomali mi yoksa istihdam piyasasında genel bir yavaşlama gösteren işaret mi olduğunu görmek gerektiğini söyleyen yönetici, "Ben halen, ekonomik büyümenin kademeli faiz normalleştirilmesini haklı çıkarmaya yeterli olduğunu düşünüyorum" yorumunda bulundu.


Negatif faiz FED için ancak son çare olabilir diyen Rosengren , Tahvil alımlarının etkili bir teşvik aracı olduğunu ve ekonomide ılımlı iyileşmenin devam etmesini beklediğini belirtti. İşsizlik oranının kendisinin 'tam istihdam' olarak gördüğüm düzeye geldiğini belirten Rosengreen, niceliksel gevşetme adımları FED'in hedeflerine ulaşmasına katkı yaptığını ve FED'in negatif faizi kullanmak durumunda kalacağını sanmadığını belirtti. Ayrıca ABD'de faiz artırımına uygun koşullara giderek yaklaştıklarının altını çizdi.