Fed, Risk Algısını Bozuyor

01 Temmuz 2022

Bugün, yurt dışında Euro Bölgesi PMI ve enflasyon verileri izlenecekken, ABD tarafında ISM verisi öne çıkacaktır.

Fed, Risk Algısını Bozuyor

01.07.2022

Fed, Risk Algısını Bozuyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,14 değer kazancıyla 2.405,36 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 36,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,14 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,07 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,31 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı, en çok kaybettiren ise yüzde 2,82 ile iletişim olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,96, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 1,69 ,Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,80 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 2,47 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,82 , S&P 500 endeksi yüzde 0,86 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,33 değer kaybetti.

Fed’in sıkı para politikasında şahin duruşu riskkten kaçış modunu tetiklemektedir. Yaklaşan Temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışı güçlü beklenti olarak yer alırken, piyasa katılımcıları bunun kalıcı mı yoksa belirli bir süre için mi olacağını anlamaya çalışmaktadır. Enflasyona karşı atılan adımların durgunluğa neden olacağı beklentisi ABD endekslerini olumsuz etkilerken, riskten kaçış algısını gösteren ABD 10 yıllık tahvil getirisi %3 seviyesi altında hareket etmektedir.

Piyasalarda genel olarak riskten kaçış modu etkin olurken, Fed’in sıkı para politikasında faiz artışına giderken nasıl durgunluk yaratmayacağı belirsizliği oluşturmaktadır.

Bugün, yurt dışında Euro Bölgesi PMI ve enflasyon verileri izlenecekken, ABD tarafında ISM verisi öne çıkacaktır.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

 • ABD Başkanı Biden;

 • Bu F-16 jetlerinin modernizasyonunu çözmemiz gerekiyor. Türkiye'ye F-16'yı satmalıyız. Ben Aralık ayından bu yana pozisyonumu da çok değiştirmedim. Kongre'nin onayına ihtiyaç var ve alacağımızı da düşünüyorum.

 • Gaz fiyatlarının ve gıda krizinin ortaya çıkmasının tek nedeni Rusya'dır

 • Savaş fiyatları yukarı çekti. Tüm dünyadaki sürücüler bu savaşa bu parayı ödemeye daha ne kadar devam edecek? Biz NATO'yu güçlendirmeye devam edeceğiz. Dört bir yanda. Kısa zaman önce de bunu dile getirdim: Dünya'nın Rus petrolü için ödediği fiyata kısıtlama getirmemiz gerekiyor dedim. Şu anda petrolün fiyatı oldukça yüksek. Rusya bu yüksek fiyatlardan satmamalı. Bizim bir mekanizma üzerinde anlaşma yapmamız lazım. Bu sayede de benzinin fiyatını petrolün fiyatını aşağı çekmemiz lazım. Kongre içerisinde de bunu ortaya koydum. Petrol üzerindeki verginin alınmaması gerektiğini söyledim. Elbette eyaletler bu kararı verirse galon başına 1 dolarlık bir düşüş olacak. Gıda krizinin ortaya çıkma sebebi de Rusya'dır. Rusya Ukrayna'nın hububat ihracatına izin vermiyor. Bu yüzden gıda sıkıntısı var. Bunların da hepsinin fiyatlara etkisi var.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan;

 • Biliyorsunuz parlamentolar sıkıntıları süreçlerin yaşandığı yerlerdir. Bu konuda Sayın Başkan elinden gelen adımları atacağını söyledi. Benim de geniş bir ekibim ABD'deydi. Gerekli görüşmeleri yaptılar. Orada cumhuriyetçilerle görüşme yapmak suretiyle desteğini almamız halinde Sayın Biden'ın gayretleri sonuç bulacaktır. O yüzden gecikmeden ayrıca bir heyeti de göndereceğiz.

 • Biden elinden gelen adımları atacağını söyledi.

 • Ukrayna tahılının ihracına yönelik planı sunduk.

 • Zirvenin dün gerçekleştirdiğimiz ilk oturumunda Sayın Zelenskiy bizlere hitap etti. Sürecin başından bu yana kendisi ile yakın diyalogumu sürdürüyorum. Aynı zamanda Sayın Putin ile de temas halindeyiz. Tüm çabalarımız barış içindir. Çatışma arttıkça ne yazık ki can kaybı da artmaktadır.

 • Türkiye olarak adil bir barışın kaybedeninin olmayacağına inanıyoruz. İstanbul süreci ile yeşeren umutları devam ettirmemiz gerekiyor. Elinin taşının altına koyabilen bir mütefik olarak rolümüzün takdirle karşılandığını gördük. Önceliğimiz bu krizin insani etkilerinin en aza indirilmesi. Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından ihracına yönelik BM planına yönelik katkılarımızı paylaştım.

 • OPEC+ Ağustos ayı için günlük 640 bin varil üretim artış kararı almıştır.

 • ABD işsizlik maaşı başvuruları 231 bin olarak açıklandı.

 • TCMB;

 • Bankamız Tarife Cetveli'nin "Zorunlu Karşılık ve İhbarlı Döviz Mevduat Hesapları" başlıklı 30 uncu maddesinde düzenlenen yüzde 1,5 seviyesindeki komisyon oranının yüzde 5 seviyesine yükseltilmesine karar verilmiştir. Söz konusu değişiklik 22/7/2022 tarihinde tesisi başlayacak olan 8/7/2022 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacaktır.

 • Ayrıca, söz konusu komisyon uygulamasında ilgide kayıtlı yazılarımızda belirtilen dönüşüm oranlarına göre sağlanan muafiyet koşullarında değişikliğe gidilmiştir. Sektörün ağırlıklı ortalama tüzel kişi dönüşüm oranının 2/9/2022 tarihi için belirlenen hedef değer olan yüzde 20 seviyesini belirgin olarak geçmesi nedeniyle söz konusu hedef değer tarihinin 2/9/2022 yerine 8/7/2022 olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Diğer taraftan, ilgi (d)'de kayıtlı yazımızın (vi) nolu maddesinde belirtilen 2/9/2022 yükümlülük tarihi itibarıyla dönüşüm oranı gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı yüzde 10,00'a ulaşamayan bankalardan iki katı oranında komisyon alınması uygulaması kaldırılmıştır.”

Ekonomik Takvim:

Image title


Şirket Notları:

SISE: Sermaye Piyasası Kurulu'nun 21.07.2016 ve 25.07.2016 tarihli duyuruları uyarınca, yürürlükteki geri alım programına ek olarak, Yönetim Kurulu, 30/06/2022 tarihinde, Şirketin kendi paylarının borsadan satın alınması amacıyla aşağıdaki kararları almıştır; Şirketin çıkarılmış sermayesinin azami %4,90'ına tekabül eden 150.000.000 TL nominal değerli 15.000.000.000 adet pay alımı için mevcut programa ek olarak yeni bir geri alım programı başlatılması, Yeni pay geri alım programı için tahsis edilecek azami fon tutarının 3.000.000.000 TL olarak belirlenmesi ve söz konusu pay alımlarının Şirket iç kaynaklarından finanse edilmesi, Bir sonraki Genel Kurul Toplantısında pay geri alım programını pay sahiplerinin onayına sunulması.

ENJSA: Şirketin sermayesinin tamamına sahip olduğu Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş.'nin %94 oranında pay sahibi olduğu Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş.'nin (Eşarj) EPDK kararı ile ŞH/11032-4/00014 numaralı şarj ağı işletmeci lisansını almıştır. Lisans bitiş tarihi 23.06.2071'dir. Eşarj, 2021 yıl sonu itibarıyla 263 halka açık noktada 494 şarj soketi ile elektrikli araç istasyon ağı yönetmektedir.

YEOTK: Şirket ile bir müşteri arasında (29.06.2022) Türkiye'de kurulacak 15MW'lık arazi üzeri Güneş Enerjisi Santrali (GES) tesis edilmesi için proje geliştirme ile tesislerin elektrik, inşaat ve mekanik işleri dahil olmak üzere anahtar teslim olarak kurulması amacıyla, sözleşme bedeli 12.600.000 USD + KDV olan, sözleşme imzalanmıştır.

ATAGY: Denge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.'nin 31.03.2022/0034-Rev-1 değerleme raporuna göre ekspertiz değeri KDV hariç 11.492.250 TL olan, portföyümüzdeki Giresun İli Merkez ilçesi Kapu Mahallesi 12 Pafta, 112 Ada, 12 Parsel'de kayıtlı Burger King restoranı olarak işletilen taşınmaz KDV hariç 19.000.000 TL bedel karşılığında satılmış olup, tapu devri gerçekleşmiştir.

DARDL: Sermayesi % 100 oranda şirkete ait olan ve mali verileri tam konsolidasyon kapsamında şirket mali tablolarında konsolide edilen Dardanel Dağıtım A.Ş., Milli Savunma Bakanlığı'ndan kdv hariç 308,5 milyon TL teslim-satış tutarlı ihale kazanmıştır. İhaleye konu ürünlerin teslim tarihi 2022 yılı kasım ayıdır.

ALMAD: Şirketin bedelli sermaye artırımından elde edilen fon kaynağından karşılanmak üzere, Tekirdağ İli, Malkara İlçesinde bulunan maden sahamızdaki dekapaj malzemesinin döküm harmanına taşınması amacıyla satın alınmış olan 15 adet Kamyon yatırımlarına ilave olarak, 5 adet FORD Marka, Trucks 4142 XD (8x4) model Otomatik Şanzımanlı damperli kamyonun, 1 yıl ilave garanti uzatımı ve 10.000 saatlik Motor ve Şanzıman periyodik bakımlarını kapsayacak beşli bakım paketi ile anahtar teslimi olarak 11.187.500 TL peşin bedelle alımı için sipariş teyidi verilmiştir. Siparişi teyidi verilen 5 adet FORD Marka Damperli Kamyonlar Malkara'daki maden sahamıza Temmuz ayının son haftası teslim edilecektir.

AGHOL: 11.05.2022 tarihinde yapılan KAP açıklamasında şirketin %100 bağlı ortaklığı olan ve Türkiye'deki McDonald's restoranlarının franchise işletmeciliğini yapan Anadolu Restoran sermayesinin %100'ünü temsil eden payların Boheme Investment GmbH şirketine satılmasına yönelik taraflarca bağlayıcı pay devir sözleşmesi imzalandığı belirtilmişti. Pay devir sözleşmesinde yer alan ön şartların gerçekleşmesi ile Anadolu Restoran sermayesinin %100'ünü temsil eden payların Boheme Investment GmbH'e devri tamamlanmıştır. Pay devir bedeli 54,529,010 USD olarak gerçekleşmiştir.

ORCAY: Şirket 30.06.2022 tarihinde Karali Çay Sanayi Ticaret ve Gıda Pazarlama A.Ş ile 1.000 ton kuru çay satışı konusunda sözleşme imzalamıştır.

SAHOL: Şirketin tek ve kurucu ortak olarak Hollanda'da kurmuş olduğu Dx Technology Services and Investment BV (DxBV) tarafından gerçekleştirilmesi planlanan şirket satın almaları hakkında Şirketin 29.04.2022 tarihli özel durum açıklamasında bilgi verilmişti. Bu kapsamda, dijital pazarlama alanında Türkiye'de faaliyette bulunan SEM İnternet Reklam Hizmetleri ve Danışmanlık A.Ş. paylarının %100'ü ve yine dijital pazarlama alanında Türkiye'de faaliyette bulunan Liberdatum İnternet Reklam Hizmetleri ve Danışmanlık A.Ş. paylarının %100'ü, satınalma ve kapanış işlemleri gereğince yapılan düzeltmeler sonrası, toplam 14,8 milyon USD bedelle 30.06.2022 tarihi itibarıyla satın alınmış ve böylece her iki şirket de DxBV'nin bağlı ortaklığı haline gelmiştir. 29.04.2022 tarihli açıklamada düzeltme öncesi şirket değeri 13,5 milyon USD olarak duyurulmuştu.

PRKME: Bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. (Konya Ilgın) ile ilişkili şirketlerden Eti Soda Üretim Pazarlama Nakliyat ve Elektrik Üretim A.Ş. (Eti Soda) arasındaki kömür alım-satım sözleşmesinin süresinin 16 Temmuz 2022 tarihinde sona erecek olması nedeniyle, mevcut piyasa koşulları gözetilerek revize edilen sözleşme şartlarına ilişkin gerekli onay süreçlerinin tamamlanması akabinde 30 Haziran 2022 tarihi itibariyle 1 yıl süreli yeni bir kömür alım-satım sözleşmesi imzalanmıştır. Yeni sözleşme ile; Eti Soda firmasına kömür satışının 17 Temmuz 2022 tarihinden geçerli olacak şekilde 1 (bir) yıl daha devam ettirilmesi, 240.000 ton kömürün 16 Temmuz 2023 tarihine kadar Eti Soda veya alt yüklenicileri tarafından Konya Ilgın'ın işlettiği maden sahasından ocak başında teslim alınmak suretiyle Eti Soda'ya sevk edilmesi ve nakliye giderlerinin Eti Soda'ya ait olması, 240.000 ton olan satın alım hacminin Eti Soda yönetimince gerekli görülmesi durumunda tek taraflı olarak %25 oranında arttırılıp azaltılabilmesi hüküm altına alınmıştır.

PGSUS: Şirket, filosundan ayrılan bir önceki nesil Boeing 737-800 uçaklarını da göz önünde bulundurarak, genç, yakıt tüketimi, birim maliyet tasarrufu ve emisyon azaltımına odaklanan filo planlaması doğrultusunda, Airbus S.A.S. ile daha önce 2012 yılında imzalamış olduğu, 2017 ve 2021 yıllarındaki tadiller ile toplam 106 adet yeni uçağı kapsayan Airbus Siparişini güncelleyerek, sekiz adet yeni Airbus 321neo uçağa ilişkin kesin sipariş verilmesi konusunda Airbus ile anlaşmaya varmıştır. Bu doğrultuda kamuya açıklanan ve 2025 yılına kadar devam eden Airbus Siparişi teslim planındaki teslimatlara ek olarak, ek alıma konu sekiz adet Airbus 321neo uçağın teslimleri 2025 yılında gerçekleşecek şekilde filoya katılması öngörülmektedir.

VBTYZ: Şirket Türkiye'den yönetilen Amerika Birleşik Devletler kanunlarına uygun olarak kurulmuş olan, merkezi Woodport RD STE A 336 SPARTA NJ 07871-2611-999 adresinde bulunan, 32-0646571 sicil numarası ile kayıtlı Online Dil Sektöründe faaliyet gösteren ENGLISH GURU LLC şirketinin % 20'sinin 100.000,00 USD'ye alınmasına ilişkin sözleşme imzalanmıştır. Alış bedeli olan 100.000,00 USD'nin şirketin sermayesine eklenmesine karar verilmiştir.

Şirketin 28.02.2022 tarihli yönetim kurulu kararı ile şirket yazılım faaliyetlerinin geliştirilmesi amaçıyla Almaya'da VBT Software DE GmbH ünvanlı 100.000 EUR sermayeli bir şirket kurulmasına karar verilmiş, kuruluş 30.06.2022 tarihinde tamamlanmış, vergi numarası alınması beklenmektedir. Almanya merkezli VBT Software DE GmbH ünvanlı şirketin kurulmasına ilişkin 28.02.2022 tarihinde kuruluş sürecinin, meşru çıkarların zarar görmesinin önlenmesi, yatırımcıların yanıltılmasına yol açmaması ve bu bilgilerin gizli tutulmasının sağlanabilmesi amacıyla kamuya açıklanmasının ertelenmesine ilişkin yönetim kurulu kararı SPK'nın Özel Durumlar Tebliği'nin 6/2 maddesi uyarınca kamuoyuna açıklanmış olmaktadır.

VERTU: Şirketin %50 oranında pay sahibi olduğu girişim şirketi Kahve Diyari Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 30.06.2022 yapılan Yönetim Kurulu Toplantısında Şirketin mevcut 20.500.000 TL olan sermayesinin 6.000.000 TL nakit artırımla 26.500.000 TL'ye çıkarılmasına karar verilmiştir. Şirket de %50 sermaye payı oranı doğrultusunda söz konusu sermaye artırım işlemine iştirak edecektir.

ARDYZ: Eureka Kümeleri arasında ortak olarak yayınlanan İkinci Yapay Zeka çağrısı kapsamında Intelligent Workflow optimization and Intuitive System interaction in Healthcare (IWISH) isimli AI2021-066 numaralı önerisi sunulması sürecinde firma konsorsiyum üyeleri arasında yer almıştır. Uluslararası tarafta EUREKA AI değerlendirmesinden geçerek etiket alındıktan sonra, TÜBİTAK tarafından 1509 - Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri değerlendirme süreci başarı ile sonuçlanan, TÜBİTAK'a sunulan ismi ile İWISH-SAĞLIK HİZMETLERİNDE AKILLI İŞ AKIŞI OPTİMİZASYONU VE SEZGİSEL SİSTEM ETKİLEŞİMİ projesi Türkiye, Hollanda, Belçika, Singapur dahil 4 (dört) ülkeden 12(oniki) firmanın konsorsiyum işbirliğiyle proje yürütülecektir. Bu projede ARD Grup Bilişim Teknolojileri Anonim Şirketi Türkiye konsorsiyum lideri olup, Şirket kendi iş yükümlülüğü paketi kapsamında yapacağı Ar-Ge çalışmaları ve yazılımlar için desteklemeye esas tutarı 2.434.646,42 TL tutarında pay almak üzere TÜBİTAK ile sözleşme imzalamış, ilgili sözleşme şirket tarafına 30.06.2022 tarihi itibari ile tebliğ edilmiştir.

Şirket Yönetim Kurulu 30.06.2022 tarihli toplantısında, geleneksel savunma sistemlerinin yerlerini uzaktan kablosuz kontrollü silahlar ve insansız hava savunma sistemlerine bıraktığı günümüz koşullarında, söz konusu bu uzaktan kablosuz kontrollü silahlarla ya da İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Drone tipi araçlarla yapılabilecek saldırıların bertaraf edilmesi, ileri savunma teknolojileri kullanarak bu cihazlarda kullanılan kumanda/kontrol frekansları, GNSS (Global Navigation Satellite Systems) uydu konumlandırma cihazlarının frekansları, kamera görüntüsü aktarımında kullanılan frekansları engelleyecek yüksek teknoloji RF (Radyo Frekans) sinyal karıştırma ve sinyal köreltme cihazları (JAMMER) ile elektronik tehdit önleme cihazları ve savunma yazılımları da dahil olmak üzere bu ürülerin geliştirilmesi, laboratuvar ve test ortamları ile üretim tesislerinin kurulması ve seri olarak üretilmesi için karar alınmıştır. Yerli ve milli teknoloji hamlesi kapsamında Ar-Ge ve üretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla %100 bağlı ortaklığı olacak şekilde yeni bir şirket kurulması için yönetim kurulu üyesi Sn. Gürkan BİLGİN'e yetki verilmiştir.

EGEEN: Şirketin Ege Serbest Bölgesi'nde yapmayı planladığı fabrika yatırımının finansmanında kullanılmak üzere, International Finance Corporation'dan (IFC) yatırım kredisi alınmasına yönelik yürütülen görüşmeler olumlu sonuçlanmış olup, bu kapsamda International Finance Corporation (IFC) ile 2 yıl geri ödemesiz 8 yıl vadeli 40 milyon Avro tutarında kredi kullanımı için sözleşme imzalanmıştır.

GESAN: Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., Balkan Ülkelerinde yerleşik bir firmadan farklı OG Projelerinde kullanılmak üzere muhtelif sayıda ve özellikte ‘'Transformatör'' siparişi almıştır. Sipariş bedeli vergiler hariç 557.459, -USD'dir. (Beşyüzelliyedibindörtyüzellidokuz, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile sipariş bedeli 9.303.990, -TL'dir.)

Paylar Alım Satım Notları:

KUYAS: 29.06.2022 tarihinde 6,60 fiyattan 200.000 adet pay geri alınmış ve şirketin sahip olduğu KUYAS payları 3.665.545 adete ulaşmıştır.

GENTS: ORHAN KAHRAMAN 29/06/2022 - 29/06/2022 tarihinde GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,43 - 5,43 TL fiyat aralığından 50.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29 /06/2022 tarihi itibariyle %4,70 sınırına ulaşmıştır.

ARSAN: ALİŞAN ARIKAN 29/06/2022 - 29/06/2022 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,77 - 3,81 TL fiyat aralığından 405.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/06/2022 tarihi itibariyle %9,37 sınırına ulaşmıştır.

GEREL: GÖKHAN DENİZ 29/06/2022 - 29/06/2022 tarihinde GERSAN ELEKTRİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,27 - 4,27 TL fiyat aralığından 45.768 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve 45.805 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GERSAN ELEKTRİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/06/2022 tarihi itibariyle % 0,0005721 sınırına ulaşmıştır.

GLRYH: 29 / 06 / 2022 Tarihinde Güler Yatırım Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak 3.22-3.40 Fiyat Aralığından 6.340.707 Adet Alım işlemleri gerçekleştirilmiştir. Bu işlemler neticesinde Güler Yatırım Holding A.Ş. sermayesinde münferiden sahip olduğum toplam payların nominal değeri 13.640.764 TL’ye ulaşmıştır. Birlikte hareket ettiği Asiye GÜLER ile beraber sahip olduğu payları Şirket sermayesine oranı ise %17.051 sınırına ulaşmıştır.

SERVE: ŞULE KAYNAK 29/06/2022 - 29/06/2022 tarihinde SERVE FİLM PRODÜKSİYON EĞLENCE A.Ş. payları ile ilgili olarak 25,02 - 25,02 TL fiyat aralığından 1.155.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SERVE FİLM PRODÜKSİYON EĞLENCE A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/06/2022 tarihi itibariyle %23,12 sınırına ulaşmıştır.

ISBIR: ALİ KANTUR 29/06/2022 - 29/06/2022 tarihinde İŞBİR HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 50,55 - 50,55 TL fiyat aralığından 12.700 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte İŞBİR HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/06/2022 tarihi itibariyle %1,374 sınırına ulaşmıştır.

GENTS: TAHSİN KAHRAMAN30/06/2022 - 30/06/2022 tarihinde GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,32 - 5,37 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 30 /06/2022 tarihi itibariyle %5,35 sınırına ulaşmıştır.

UZERB: İLHAN EREM 29/06/2022 - 29/06/2022 tarihinde UZERTAŞ BOYA SANAYİ TİCARET VE YATIRIM A.Ş. payları ile ilgili olarak 37,00 - 37,00 TL fiyat aralığından 873 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte UZERTAŞ BOYA SANAYİ TİCARET VE YATIRIM A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/06/2022 tarihi itibariyle %49,56 sınırına ulaşmıştır.

INVEO: 30.06.2022 tarihinde 13,70-14,00 TL fiyat aralığından (ortalama 13,82 TL) 50.000 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 1.417.571 adete ulaşmıştır. Şirket %150 oranında gerçekleşen bedelsiz sermaye artırımı süreci ile elde ettiği paylar dahil sahip olduğu INVEO payları 3.363.927,5 adettir.

GEDIK: 30.06.2022 tarihinde 6,20 - 6,30 TL fiyat aralığından (ortalama 6,233 TL) 75.000 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu GEDIK payları 817.773 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,25)

BOBET: 30.06.2022 tarihinde 6,01 TL-6,06 TL fiyat aralığından (ortalama 6,0423TL) 167.900 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiş olup Şirketin sahip olduğu BOBET payları 10.325.252 adete ulaşmıştır.

SAHOL: Borsa İstanbul'da pay başına 18,80 TL – 19,00 TL (ağırlıklı ortalama 18,92 TL) fiyat aralığından toplam 1.000.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

LKMNH: 30.06.2022 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 16,17 - 16,30-TL fiyat aralığından 35.997 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir.

PAPIL: 30.06.2022 tarihinde 13,87 TL fiyat ile 5.000 adet pay geri alımı tamamlanmıştır. Bu işlemlerle birlikte Şirket'in sahip olduğu PAPIL payları 96.538 adede ulaşmış olup, Şirket sermayesine oranı %0,28'dir.

MPARK: Şirket tarafından 30.06.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 32,10 TL – 33,20 TL (ağırlıklı ortalama 32,63 TL) fiyat aralığından toplam 74.960 TL nominal değerli MPARK payları geri alınmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

Koroplast Temizlik Ambalaj Ürünleri Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Koroplast Temizlik Ambalaj Ürünleri Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. ’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 30/06/2022 tarihli ve 2022/33 sayılı bülteninde, Şirket sermayesinin 150.000.000 TL’den, 174.600.000 TL’ye bedelli artırımı sırasında oluşan 24.600.000 TL pay ile Mevcut ortak Korozo Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait 42.200.000 TL nominal değerli B grubu payların satışı gerçekleştirilecektir. Fazla talep gelmesi halinde, Korozo Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin sahip olduğu 11.700.000 TL nominal değerli B Grubu payların da satışı gerçekleştirilecektir. 1 TL nominal değerli paylar 4,68 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

KZBGY: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 30/06/2022 tarihli ve 2022/33 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre; şirket iç kaynaklardan karşılanmak üzere 60.000.000 TL bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 240.000.000 TL olan sermayesi artırım sonrasında 300.000.000 TL’ye yükselecektir.

SNGYO: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 30/06/2022 tarihli ve 2022/33 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre; şirket iç kaynaklardan karşılanmak üzere 626.806.568,68 TL bedelsiz sermaye artırımına gidecektir. Şirket’in 873.193.431,32TL olan sermayesi artırım sonrasında 1.500.000.000 TL’ye yükselecektir.

SANFM: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Sanifoam Endüstri ve Tüketim Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 30/06/2022 tarihli ve 2022/33 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre; şirket iç kaynaklardan karşılanmak üzere 16.797.876 TL bedelsiz sermaye artırımına gidecektir. Şirket’in 13.202.124 TL olan sermayesi artırım sonrasında 30.000.000 TL’ye yükselecektir.

IZFAS: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İzmir Fırça Sanayi ve Ticaret A.Ş..’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 30/06/2022 tarihli ve 2022/33 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre, şirket 42.187.500 TL bedelli sermaye artırımı gerçekleştirecek. Şirket’in 16.875.000 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 59.062.500 TL’ye yükselecek. Satış Türü: “Halka Arz” olarak belirlenmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BALAT.E payları 01/07/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/07/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BMSCH.E ve LIDFA.E payları 01/07/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/07/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında SANEL.E payları 01/07/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/07/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

ACSEL, GESAN, YGYO, YESIL

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.