FED Kaplan : İstihdam Ve Fiyat Hedefi Konusunda FED İlerleme Sağlıyor

29 Nisan 2016

2016 büyümesi %2'ye yakın olması beklentisini Dallas Fed olarak teyit ettiklerini belirtti.

FED Kaplan : İstihdam Ve Fiyat Hedefi Konusunda FED İlerleme Sağlıyor

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, para politikasının sıkılaştırılması kademeli ve sabırlı bir şekilde yapılması gerektiğini ve  ABD 1. çeyrek büyüme beklentileri hayal kırıklığı uğrattığını belirtti. 

 
Petrol fiyatlarının 2016 yılında da volatilitesini korumasını öngörüldüğünü ve 2016 büyümesi %2'ye yakın olması beklentisini Dallas Fed olarak teyit ettiklerini belirtti. 
 
 
Çin'i yakından izlediklerini belirten Kaplan, 2016 büyümesinin yaklaşık %6.5 olmasını beklediklerini dile getirdi. ABD dışı büyümenin azalmaya devam edeceğini , aşırı ısınma olmadan sağlıklı istihdam büyümesi halen mümkün olduğunu, istihdam ve fiyat hedefi konusunda FED ilerleme sağladığını belirtti. 
 
FED'in niceliksel gevşetmeyi kadameli olarak tersine döndürme niyeti piyasalara zarar vermediğini belirten Kaplan'a göre, piyasalar FED'in yakın zamanda adım atabilme ihtimalini az görüyor olabilirler ancak tüketim ve büyüme tarafında tahminlerden daha güçlü toparlanma görürdüğü taktirde piyasalar ile FED'in görüşlerinde yakınlaşma yaşanabileceğini belirtti. 2. çeyrekte veriler iyileşirse daha yüksek faiz için komitede baskı kurabileceğini açıkladı