FED Kaplan : Faiz Artışı İçin Şartlar Güçleniyor

25 Ağustos 2016

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ekonominin temellerini yönlendiren şartlara odaklanmış olduğunu belirtti.

FED Kaplan : Faiz Artışı İçin Şartlar Güçleniyor

Robert Kaplan bir sonraki faiz artırımı yönünde ilerlediklerini ve FED'in enflasyon hedefini %2 seviyesinin üzerinde yükseltme konusunda tereddütlü olduğunu dile getirdi. Tahviller konusunda dünya genelinde likitideye göre yönlendirdiklerini  ancak sağlıklı bir mali sistemlerinin olduklarını belirtti. 

Çinin zorlu bir mesele olmaya devam edeceğini belirten Kaplan, özellikle temel göstergelere odaklandığını ve istihdamda ilerleme kaydetmeye devam ettiklerini özellikle belirtti. Ayrıca FED'in para politikası ve hedefleri konusundaki tartışmanın sağlık olduğunu dile getiren Kaplan, teşvikleri kaldırma konusundaki şartların da güçlendiğini beyan etti. 

Mali koşullarının büyümeyi desteklediğini belirten Kaplan, şu durumda ekonominin mali politkadan destek almaya ihtiyaç olduğunu ve Çin büyümesindeki aşağı yönlü trendin devam edeceğini belirtti. Ülkenin genel anlamda daha yüksek bir verimliliğe ihtiyacı olduğunu belirten Kaplan, petrol fiyatlarında da genel anlamda bir yükselişin başlamasını beklediğini dile getirdi. 

Kaplan FED'in izleyeceği para politikasında başka araçlarının da olduğunu da belirtti.