FED Bullard : Enflasyon FED'in Faiz Artırımı Patikasında Önemli

23 Mayıs 2016

Bazı verilerin hem piyasa görüşünü hem de FED görüşünü destekliyor

FED Bullard : Enflasyon FED'in Faiz Artırımı Patikasında Önemli
St. Louis Fed Başkanı Bullard yaptığı açıklamada işaretlerin, ABD ekonomisinin %2 trend hızının altında büyüdüğüne işaret ettiğini, faiz artırımlarının hiç olmamasındansa yavaş olması lehine daha fazla etken göründüğünü belirtti.
 
 
Bazı verilerin hem piyasa görüşünü hem de FED görüşünü desteklediğini, küresel ekonominin ABD üzerine olumsuz etkileri azaldığını belirten Bullard, faiz artırımını destekleyen unsurlar istihdamın güçlenmesi, enflasyonda toparlanma ve azalan küresel etkiler olduğunu belirtti. 
 
 
Faiz artırımını karşı unsurlar trendin altında büyüme ve halen düşük enflasyon tahminleri olduğunu belirten Bullard, Enflasyon FED'in faiz artırımı patikasında önemli bir unsur olduğunu ve ABD'de istihdam piyasası gayet iyi performans gösterdiğini belirtti.
 
 
İngiltere'nin AB referandumu FOMC kararlarını etkileyeceğini belirten Bullard, Rezerv para statüsü için diğer alanlarda olduğu gibi istikrarlı politika alanında da ilerleme sağlamanın gerektiğini belirtti. 
 
 
Azalan petrol fiyatlarının ABD'ye net etkisinin pozitif olduğunu öne süren Bullard, ABD istihdam piyasası düşük katılım oranına rağmen güçlü olduğunu ve sıkılaşan istihdam piyasası enflasyon üzerinde baskı yaratabileceğini belirtti. Ayrıca artan enflasyon baskıları faiz artırımlarında FED'in patikasını destekleyeceğini ve faiz oranlarının uzun süre çok düşük kalmasının gelecekte istikrarsızlık getirebileceğini belirtti.