FED Bu Akşam Faiz Konusunda Bakış Açısını Ortaya Koyacak

17 Şubat 2016

Bu akşam gelecek olan tutanaklar yetkililerin bu konu hakkında düşüncelerini ortaya çıkartabilir.

FED Bu Akşam Faiz Konusunda Bakış Açısını Ortaya Koyacak

Fed, en son 26-27 Ocak toplantısında bir faiz arttırımına gitmedi ve ileri dönem içinde faiz konusunda bir ipucu vermedi. FED Başkanı Janet Yellen, iki günlük kongrede aslında bakış açıları hakkında şimdilik faizlerin sabit kalması gerektiğini, küresel piyasalardaki karışık durumun ABD ekonomisine de etki edebileceğinin altını çizerken , faiz arttırımının önceden kesinleşmiş bir faiz arttırım süreci olmadığını tekrar vurguladı.

Fed'in Ocak ayında ki açıklamalarında kullandığı en göze çarpan değişikliğin ABD ekonomisi üzerindeki riskler dengesini değerlendirme bir nevi bekle gör politikasını uygulamaya alması oldu. Fed yetkilileri arasında genel anlamda ekonomik görünüme ait büyük belirsizlik olduğu belli oluyor. Tutanaklar, yetkililerin bu konudaki düşünceleri hakkında genel bir bilgi verebilir.

Fed başkanı özellikle ABD kaynaklı olmayan ekonomik gelişmelerin, ABD ekonomisinin büyümesi açısından risk oluşturduğunu belirttiği geçen hafta ki kongre konuşmasında genel anlamda ekonomiye bakış açılarında bir değişiklik olduğunu ortaya koydu. Bu akşam gelecek olan tutanaklar yetkililerin bu konu hakkında düşüncelerini ortaya çıkartabilir.