Fed ABD’de ekonomik aktivitenin hızlanmasıyla ilgili iyimser görüştedir

28 Ocak 2010

Fed ABD’de ekonomik aktivitenin hızlanmasıyla ilgili iyimser görüştedir

Fed Çarşanba günü toplantısından sonra ABD ekonomisiyle ilgili iyimser açıklamalar vermiştir. Fakat kurum yavaş ekonomik gelişmenin önlenmesi sebebiyle faiz derecelerini eskisi gibi 0 seviyesi civarında tutmuştur. Kanzas-Citi Federal Rezerv Bankası’nın başkanı Tomas Xenig faiz derecelerinin bu seviyede tutulmasına itiraz ediyor. Ona göre ekonomik kriz zamanı kabul edilmiş tedbirler şu an enflasyona sebep olabilir.


Fed’in Açık Piyasada İşlemler üzere Federal Komitesi ise MB’sının hisse senetleri alışını Mart ayının sonuna kadar sonlandırılması kanısındadır. Komitenin planlarına göre Fed sistemi tarafından hayata geçirilen kredi tedbirlerinin bir çoku işlem dönemi 1 Şubat tarihinde sonuçlanıyor.

Finansal krizin sancılı dönemleri geride kalmıştır ve ABD MB krizle mücadele sebebiyle sunulan büyük ekonomik teşvik tedbirlerini enflasyona yol açmadan yavaş yavaş iptal etmektedir. Kurumun son toplantısı zamanı belirtilmiştir ki, ülkede ekonomik aktivite hızlanmaktadır. Bu açıklama Aralık toplantısından sonra verilen açıklamalardan daha iyimserdir.