Eylül Ayı Finansal Hizmetler ve Güven Endeksinde Azalma Var

23 Eylül 2016

Eylül ayında finansal hizmetler ve güven endeksi bir önceki aya göre 9,9 puan azalarak 167,4 seviyesine geriledi.

Eylül Ayı Finansal Hizmetler ve Güven Endeksinde Azalma Var

 Eylül ayında Finansal Hizmetler ve Güven Endeksi bir önceki aya göre 9,9 puan azalarak 167,4 seviyesinde gerçekleşti.

Konuya dair Merkez Bankası'nın resmi internet sitesinde yer alan raporun ayrıntıları şöyle:

2016 yılı Eylül ayında FHGE, bir önceki aya göre 9,9 puan azalarak 167,4 seviyesinde gerçekleşmiştir. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu ve son üç aydaki hizmetlere olan talep FHGE'yi azalış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE’yi artış yönünde etkilemiştir.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıfladığı görülmektedir. Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talebe ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlendiği görülmektedir.

Son üç aydaki istihdama ilişkin değerlendirmelere göre, bir önceki ayda artış olduğunu bildirenler lehine lan seyrin zayıfladığı ve değişiklik olmadığını belirtenler lehine döndüğü gözlenmektedir. Gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıflayarak devam ettiği görülmektedir.