EURUSD TEKNİK ANALİZ

23 Kasım 2021

23.11.2021

EURUSD TEKNİK ANALİZ

23.11.2021

EURUSD Teknik Analizi:


Teknik olarak bakıldığında, paritenin Fibo % 61,8’lik dilimine tekabül eden 1,1294 seviyesi psikolojik bir değer olarak takip edilebilir. Paritenin bu seviye altında kalıcılık sağlaması durumunda kısa vadede 1,1193-1,1100 destek bölgesine doğru geri çekilmeler gündeme gelebilir. Olası, bu seviye üzeri geçişlerde kısa vadede 1,1350 ana direnç seviyesi olarak izlenebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise 1,1496 diğer direnç seviyesi olarak takip edilebilir. Teknik göstergelerden RSI 27 bölgesinde hareket ettiği izleniyor. Gecikmeli göstergelerden MACD’nin ise ‘’0’’ bölgesi altında negatif bölgede hareket ettiği görülüyor.

Temel tarafta parite fiyatlamaları üzerinde yakın vadede bazı etkili olabilecek/olmaya aday gelişmelere kısaca değinmek gerekirse; yaşanan COVID-19 salgınına yönelik son dönemde, Avrupa’da başta Almanya ve Avusturya olmak üzere bir çok üye ülkede artan vaka ve ölüm sayıları nedeniyle büyük resimde, yeni kısıtlamaların gündeme gelebileceğine dair endişeler Euro fiyatlamaları üzerinde etkili olmaya devam ettiği izleniyor. Diğer taraftan, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varlık alım programı çerçevesinde, varlık alımlarında azaltıma başlaması ve enflasyon beklentilerinde yukarı yönlü riskler nedeniyle para politikasında sıkılaşma dönemine tahmin edilenden daha kısa sürede başlayabileceğine yönelik artan beklentiler, global piyasalarda kısa vadede dolar tarafında toparlanma eğilimini desteklerken, paritede fiyatlamaları üzerinde kısa vadede baskıyı bir miktar artırdığı izleniyor. Bu bağlamda, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), ABD Merkez Bankası’na kıyasla bekle-gör politikasına devam etmesi ve ilerleyen dönem açısından para politikasının nasıl evrileceğine dair herhangi işaret vermemesi, parite fiyatlamaları üzerinde kısa vadede baskı unsuru olarak görülmeye devam edilebilir.

Grafiksel Gösterimler:

Grafik-1: ABD-Almanya 10 yıllık tahvil getiri farkı (Baz Puan)Grafik-2: ABD dolarının G-10 ülke para birimlerine karşı Performansı (%) (Günlük ve Kasım ayı (23.11.2021 saat 14:41 Değişimleri görülmektedir)Grafik-3: Opsiyon hesaplamalarından türetilen FED ve ECB faiz artırımına gitme olasılığıGrafik-4: Almanya, Avusturya ve ABD COVID -19 vaka ve ölüm sayıları (gecikmeli verilerdir.)(Ana eğilimi görmek açısından için grafiksel eklenmiştir)Kaynak: https://www.worldometers.info/

Grafik-5: Ticaret ağırlıklı Euro ve Doların Performansı


Grafik-6: Dolar ve Euro Libor faiz oranları (3 Aylık)(%)


Grafik-7: EURUSD Aktif Kontrat Ticari Olmayan Vadeli İşlem Sözleşmeleri (CFTC Pozisyonları)(Kontrat)(16 Kasım sona eren işlem haftasına kadar veriyi kapsamaktadır)


Grafik-8: Euro Bölgesi ve ABD Enflasyon Beklentileri (5 yıllık swap başabaş seviyeleri)(%) (Citi sürpriz endeksi)