Euro Bölgesi GSYH ve ABD’de PCE Dataları Ön Planda…

30 Temmuz 2021

Bugün, yurt içinde Dış Ticaret Dengesi ve Turizm Geliri dataları takip edilecek.

Euro Bölgesi GSYH ve ABD’de PCE Dataları Ön Planda…

30.07.2021

Euro Bölgesi GSYH ve ABD’de PCE Dataları Ön Planda…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 2,27 değer kazanarak günü 1.391 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,88, holding endeksi yüzde 1,92 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,04 ile metal, ana sanayi, en çok kaybettiren ise yüzde 1,24 ile spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,88, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,45, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,37 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,01 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,44, S&P 500 endeksi yüzde 0,43 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde Dış Ticaret Dengesi ve Turizm Geliri dataları takip edilecek. Yurt dışında ise Almanya'da ve Euro Bölgesinde öncü büyüme, Euro Bölgesi öncü TÜFE, ABD'de kişisel gelir ve harcamalar dataları yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 2,27 değer kazanarak günü 1.391 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif satıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Son 1 yıldır uyguladığımız KDV oran indirimlerinin süresini 2 ay daha uzatıyoruz ve Türk Lirası mevduatlarındaki stopaj oran indirimlerinin süresini Eylül ayı sonuna kadar uzatıyoruz" dedi. (Kaynak: bloomberght.com)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın üçüncü enflasyon raporunda 2021 yıl sonu enflasyon beklentisini yukarı yönlü revize etti. Buna göre önceki raporda yüzde 12,2 olan enflasyon tahminini yüzde 14,1’e yükseltildi, 2022 tahmini de yüzde 7,5’ten yüzde 7,8’e revize etti. Banka, 2021 ve 2022 yıl sonu gıda enflasyonu varsayımı Nisan Enflasyon Raporu’na kıyasla yukarı yönlü güncellenerek sırasıyla yüzde 15,0 ve yüzde 10,1 olarak öngördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. 16 Temmuz sona eren işlem haftasında Merkez Bankası Rezervleri bir önceki haftaya kıyasla 818 milyon dolar artarak 104 milyar 69 milyon dolardan 104 milyar 888 milyon dolara yükseldi. 16 Temmuz haftasında Merkez Bankası Brüt Döviz Rezervleri 297 milyon dolar artışla 62 milyar 880 milyon dolara yükseldi. 16 Temmuz haftasında Merkez Bankası Altın Rezervleri, 521 milyon dolar artarak 41 milyar 487 milyon dolardan 42 milyar 8 milyon dolara çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri yayımlandı. 16 Temmuz sona eren işlem haftasında yurt dışında yerleşik kişiler, net 56,5 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 8,3 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) aldı, 62 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Ekonomik Güven Endeksi, Temmuz 2021 verilerine göre; Ekonomik güven endeksi Haziran ayında 97,8 iken, Temmuz ayında %2,3 oranında artarak 100,1 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

ABD'de bekleyen konut satışları, Haziran’da konut fiyatlarındaki rekor yükselişin etkisiyle aylık ve yıllık bazda yüzde 1,9 oranda düşüş gösterdi.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, ülke ekonomisi Nisan-Haziran döneminde yıllıklandırılmış bazda piyasa beklentilerinin altında yüzde 6.5 büyüdü.

Euro Bölgesi’nde açıklanan İşletme ve Tüketici Anketi Temmuz ayında 119.0 değerine yükseldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran'la yürütülen nükleer müzakerelerin sonsuza kadar devam etmeyeceğini belirtti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.( GARAN): Banka’nın, 2021 yılı 6 aylık solo net karı 5.453.259.000 TL oldu. (2020/6 AYLIK: 3.231.375.000 TL)

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş.: Kurul, Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret AŞ'nin hisse başına 17TL’den halka arz başvurusunu onayladı.

QUA GRANITE HAYAL YAPI VE ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. (QUAGR): Amerika Birleşik Devlerinin en büyük seramik karo üreticisi ve dağıtıcılarından biri olan Dal-Tile Distribution, Inc. ("Dal-Tile") firması ile Şirket arasında 27 Temmuz 2021 tarihi itibariyle uzun süreli tedarik anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma kapsamında ilk etapta ABD'ye yıllık 5.000.000 USD'lik teknik granit ihracatı yapılması planlanmaktadır. Sözleşme kapsamında şirketin ihracatı başlamış olup, kapasite artırıcı yatırımlarının tamamlanması ile birlikte 2021 yılının son çeyreğinden başlayarak 2022 yılı boyunca sevkiyatlar hızlanarak devam edecektir. Şirketin, mevcut 2 hatta 11 milyon m² olan üretim kapasitesine toplam 22,5 milyon m² kapasiteli 3 yeni üretim hattı ekleyerek 33,5 milyon m²'ye yükseltilmesine dönük yatırımları devam etmekte olup, 2 hattın Eylül 2021'de, son hattın ise Ocak 2022'de devreye alınması planlanmaktadır. Yeni yatırımların faaliyete geçmesi ile birlikte, ABD'nin ana pazarlardan biri haline getirilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, ABD'ye ürün satış ve pazarlaması için ekip kurulmuş ve 5.000 m² büyüklüğünde depo yatırımı tamamlanmıştır. Yeni kapasitenin faaliyete geçmesi ile birlikte ilk aşamada yıllık yaklaşık 2,0 milyon m²'lik satışın ABD'ye yapılması planlanmaktadır. Bu kapsamda ABD'de bulunan diğer büyük üretici ve dağıtıcılar ile görüşmeleri devam etmektedir.

ALKİM ALKALİ KİMYA A.Ş. (ALKIM): Tüm tesisin montajının tamamlanarak 2021 yılının haziran ayında devreye alınarak, temmuz ayında deneme çalışmalarının başlaması öngörülmüştü. Global Covid – 19 Pandemisi sonucu yurt dışından beklenen bazı ekipmanların teslimatında son anda ortaya çıkan gecikmeler yaşandığı için, doğal olarak montajların tamamlanması, devreye alma ve deneme çalışmalarının başlaması yaklaşık 45 gün gecikmektedir. Bu koşullar altında Eylül ayının ikinci yarısında Potasyum Sülfat Tesisinin devreye alınması hedeflenmektedir.

SANİFOAM SÜNGER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SANFM): Müşterilerin artan taleplerine orantılı olarak Şirketin piyasa payı, üretim hacmi ve ihracatını arttırmak amacıyla yeni bir fabrika kurulmasına karar verilmiştir. Bu sebeple lojistik avantajları nedeniyle Sakarya (Hendek) 2.Organize Sanayi Bölgesinde 40.000 m2 arsa alımı için başvuru yapılmış olup, 1.400.000,00 TL ön ödeme yapılmıştır. Organize Sanayi Bölgesinin onay vermesi halinde yatırım projesinin detayları kamuoyu ile paylaşılacaktır.

VAKKO TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SANAYİ İŞLETMELERİ A.Ş. (VAKKO): Son yıllarda tüketici eğilimlerinin ve dolayısıyla tercihlerinin değişmesi sonucu olarak gömlek üretiminin farklı üretim modelleri ile karşılanması söz konusu olmuştur. Bu farklılaşma sonucu mevcut gömlek gömlek üretim adetlerimizin azalması ve maliyetlerimizin artması nedenleri ile tesisimizde gömlek üretimin devam etmesi ekonomik açıdan verimli olmaktan çıkmış ve sürdürülemez hale gelmiştir. Pazarlardaki rekabet gücümüzü ve verimliliği artırmak amacıyla üretim tesisimizdeki gömlek üretim faaliyetlerinin 31/08/2021 tarihi itibarıyla sonlandırılmasına ve çalışanlar ile ilgili gerekli işlemlerin yürütülmesi için İnsan Kaynakları Grup Başkanı'nın yetklilendirilmesine karar verilmiştir.

BOĞAZİÇİ BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BOBET): Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Mika Makyol-İçtaş-Kalyon-Astur Adi Ortaklığı arasında Kirazlı-Halkalı Metrosu İnşaat ve Elektromekanik İşleri, Yeraltı Aktarım Merkezi( Otopark) ve Depo Alan Projesi kapsamında Beton Üretim ,Tedarik ve Nakliye İşlerini içeren sözleşme imzalanmıştır. Projenin toplam 9,7 km uzunluğunda olacağı , 9 istasyon ve 1 depo alanını kapsayacağı bilinmektedir. Projenin ilk etabı kapsamında tahmini 330.000 metreküp üzerinden sözleşme yapılmış olup metreküp miktarı işin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Projenin daha sonraki etaplarına yönelik süreç ve gelişmeler olduğu takdirde bilgilendirme yapılacaktır.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Şirket ,Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından 29.07.2021 tarihinde düzenlenen, Sözleşme kodu:TR22/19/SAGE/0003 olan "'Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi Elektrik Üstyapı Modernizasyonu ve SCADA Programının Kurulumu ile Otomasyonun Sağlanması"" İhalesine katılmış olup 4.467.000 TL+KDV tutarında ekonomik açıdan en avantajlı teklifi sunarak 1. Sırada yer almıştır. İhale sonucunun kesinleşmesi için, Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde, alıcı kurumdan sözleşme imzalanmasına ilişkin davet mektubunun gelmesi beklenecektir, sonrasında sözleşme süreci ile ilgili olumlu ya da olumsuz gerekli açıklamalar yatırımcılara ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

PEKER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (PEKGY): Almanya'da kurulu iştiraki Peker GYO Global GMBH, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya Bölgesi'ndeki Solingen şehrinde yer alan 2.690 m2 büyüklüğündeki arsa alanına sahip olan ve ekspertiz değeri 2.530.000 Euro olan taşınmazın 2.400.000 Euro bedelle satın alınmasına ilişkin satıcı ANG-Investment GMBH ile sözleşme imzalamıştır.

SAY YENİLENEBİLİR ENERJİ EKİPMANLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SAYAS): Şirket rüzgar enerjisi endüstrisi sektöründe pazarlama ve yatırım çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürmekte olup bu çerçevede GRI Renewable Industries tarafından onaylı tedarikçi olarak kabul edilmiş bulunmaktadır. Kurumsal internet sitesinde yer alan bilgilere göre GRI Renewable Industries ABD, Arjantin, Brezilya, Çin, Güney Afrika, Hindistan, İspanya ve Türkiye'de toplam 16 fabrikası ile RES kule, flanş ve kaplamaları imalatı alanlarında faaliyet göstermektedir. Onaylı tedarikçi seçilmeleri ile birlikte ilk etapta GRI Renewable Industries'in Türkiye'de yerleşik iştiraki Gesbey Enerji Türbini Kule Üretim Sanayi Ticaret A.Ş.'den yaklaşık 60.000 EUR tutarında bir deneme siparişi de alınmıştır.

İTTİFAK HOLDİNG A.Ş. (ITTFH): Tamamı ödenmiş 30.000.000- TL sermayesine, nominal 24.005.980- TL karşılığı %80,02 oranında iştirak ettiğimiz doğrudan bağlı ortaklığı İmaş Makina San.A.Ş. sermayesinde şirketin olduğu, beheri 1,0-TL olan, tamamı nama yazılı 2.200.000 adet payın Bizim Menkul Değerler A.Ş. tarafından Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemelerine uygun olarak hazırlanan 15.02.2021 tarihli değerleme raporunda belirlenen 485.625.218-TL toplam piyasa değeri üzerinden hesaplanan 35.612.516-TL bedel karşılığı bağlı ortaklığı Adese Gayrimenkul Yatırım A.Ş.' ye satılmasına karar verilmiş olup; satış bedeli Adese'ye olan cari hesap borçlarından mahsup edilecektir.

GALATASARAY SPORTİF SINAİ VE TİCARİ YATIRIMLAR A.Ş. (GSRAY): 25.01.1998 doğum tarihli Profesyonel Futbolcu Berkan İsmail Kutlu ve kulübü Alanya Spor Kulübü Derneği ile oyuncunun transferi konusunda 2021-2022 sezonundan başlamak üzere 5 yıllık anlaşmaya varılmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

MEGAP: EDA ÖZHAN 28/07/2021 - 28/07/2021 tarihinde MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,28 - 8,38 TL fiyat aralığından 570.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 28/07/2021 tarihi itibariyle %22,40 sınırına ulaşmıştır.

EDATA: BURAK SÖZÜBİR 29/07/2021 - 29/07/2021 tarihinde E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. payları ile ilgili olarak 13,30 - 13,68 TL fiyat aralığından 400.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. sermayesindeki paylarım/oy haklarım 29/07/2021 tarihi itibariyle %6,33 sınırına ulaşmıştır/aşmıştır/altına düşmüştür. İşlemin detaylarına ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

ANHYT: Dalal Street LLC.- Fahad Missmar 27.07.2021 tarihinde Anadolu Hayat Emeklilik Ş. payları ile ilgili olarak 8,87 - 9,12 fiyat aralığından 69.738 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. sermayesindeki payları 27.07.2021 tarihi itibariyle %5 sınırını aşmıştır.

HDFGS: 29 Temmuz 2021 tarihinde, 50.000 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2.76 TL fiyattan tarafımızca gerçekleştirilmiştir.

INFO: Şirket 13.07.2021 tarihli Şirket paylarının geri alınmasına ilişkin yönetim kurulu kararı çerçevesinde;29.07.2021 tarihinde 3,80 – 3,87 TL fiyat aralığından 708.003 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiştir.

ULUUN: 30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 29.07.2021 tarihinde 4.95-4.99 fiyat aralığından toplam 155.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

Sermaye Artırımı-Azaltımı Notları:

Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş.’nin halka arzını onayladı. SPK yayımladığı 29/07/2021 tarihli ve 2021/37 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre, Şirket’in sermayesini 100.000.000 TL’den 115.000.000 TL’ye bedelli artırımı sırasında oluşan 15.000.000 TL ile mevcut ortaklardan Muhittin Behiç HARMANLI’nın sahip olduğu 6.060.000 TL, Ali Gökhan ÖZTÜRK’ün sahip olduğu 2.760.000 TL, Ramin MALEK’in sahip olduğu 2.580.000 TL ve Mesut BAZ’ın sahip olduğu 600.000 TL olmak üzere toplam 12.000.000 TL nominal değerli paylar da halka arza konu edilecektir. Fazla talep gelmesi halinde 2.000.000 adet payın ek satışı gerçekleştirilebilecek. Halka arz fiyatı 17 TL olarak belirlendi.

Qua Granite Hayal Yapı ve Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş.(QUAGR): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Qua Granite Hayal Yapı ve Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 29/07/2021 tarihli ve 2021/37 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre, Şirket 120.000.000 TL kar payından karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in mevcut 120.000.000 TL olan sermayesi artırım sonrasında 240.000.000 TL’ye yükselecek.

Gentaş Dekoratif Yüzeyler Sanayi ve Ticaret A.Ş.( GENTS): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Gentaş Dekoratif Yüzeyler Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 29/07/2021 tarihli ve 2021/37 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre, Şirket 45.000.000 TL kar payından ve 1.000.000 TL iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in mevcut 154.000.000 TL olan sermayesi artırım sonrasında 200.000.000 TL’ye yükselecek.

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.(AKFGY): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 29/07/2021 tarihli ve 2021/37 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre, Şirket halka arz yoluyla 555.353.668 TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirket’in mevcut 344.646.332 TL sermayesi artırım sonrasında 900.000.000 TL’ye yükselecek.

Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş.( TRILC): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 29/07/2021 tarihli ve 2021/37 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre, Şirket 84.755.000 TL iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in mevcut 77.050.000 TL olan sermayesi artırım sonrasında 161.805.000 TL’ye yükselecek.

ODAŞ Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. (ODAS): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), ODAŞ Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 29/07/2021 tarihli ve 2021/37 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre, Şirket halka arz yoluyla 800.000.000 TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirket’in mevcut 600.000.000 TL olan sermayesi artırım sonrasında 1.400.000.000 TL’ye yükselecek.

Global Yatırım Holding A.Ş.( GLYHO): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Global Yatırım Holding A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 29/07/2021 tarihli ve 2021/37 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre, Şirket halka arz yoluyla 324.111.590,07 TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirket’in mevcut 325.888.409,93 TL olan sermayesi artırım sonrasında 650.000.000,00 TL’ye yükselecek.

PEKER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (PEKGY): Şirketin 1.850.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 253.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı olmak üzere %400 oranında 1.012.000.000 TL artırılarak, 253.000.000 TL'den 1.265.000.000 TL'ye çıkartılması sebebiyle ihraç edilecek 1.012.000.000 TL nominal değerli payların satışına ilişkin izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu Sermaye Piyasası Kurulu'nun 15.04.2021 tarihli kararıyla onaylanmıştır.SPK tarafından onaylanan izahname 27.05.2021 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu, Şirketimizin internet sitesi ve sermaye artırımına aracılık eden A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin internet sitesinde ilan edilmiştir.01.06.2021 tarihinde başlayan 30 günlük yeni pay alma haklarının kullandırılması süreci 30.06.2021 tarihinde tamamlanmıştır. Bu süreçte toplam, 296.370.079,99 TL rüçhan hakkı kullanılmıştır. Rüçhan haklarının kullanılmasından sonra kalan paylar "Borsa'da Satış" yöntemi kullanarak 2 iş günü süreyle, nominal bedelin altında olmamak kaydıyla, BİAŞ Birincil Piyasa'da oluşan fiyattan halka arz edilmiş ve bu süreçte toplam 120.463.667,00 TL nomnial değerli paylar 120.468.388,55 TL bedelle satılmıştır.Bu çerçevede sermaye artış süreci toplam 416.833.746,99 TL nominal değerli payların satışı ile tamamlanmış olup, satılamayan 595.166.253,01 TL nominal değerli paylar ise Sermaye Piyasası Kurulu'nun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca iptal edilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde, Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle E-Data Teknoloji Pazarlama A.Ş. (EDATA) payında 30/07/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut "Açığa Satış Yasağına" ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı " ve "Emir İptali, Miktar Azaltımı ve Fiyat Kötüleştirmenin Yasaklanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 27/08/2021'dir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırımcı ve Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Doğusan Boru Sanayii ve Ticaret A.Ş. (DOGUB) payında 30/07/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut "Açığa Satış Yasağı"na ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı" ve "Brüt Takas" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 27/08/2021'dir.

Ayrıca Yönerge'nin 5. Maddesi çerçevesinde, DOGUB payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcı hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 30/07/2021 tarihinden itibaren 3 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 28/10/2021'dir.


Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Temettü Notları:


Kaynak: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.