Euro Bölgesi Enflasyon ve ABD ADP Dataları Açıklanıyor…

02 Şubat 2022

Bugün, yurt içinde Ticaret Bakanı Mehmet Muş ocak ayı dış ticaret rakamlarını açıklayacak.

Euro Bölgesi Enflasyon ve ABD ADP Dataları Açıklanıyor…

02.02.2022

Euro Bölgesi Enflasyon ve ABD ADP Dataları Açıklanıyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,61 değer kazancıyla 2.015,43 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 24,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,23 ve holding endeksi yüzde 1,06 artış kaydettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,56 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı, en çok kaybettiren ise yüzde 1,18 ile ulaştırma olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,96, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,96, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,43 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,53 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,78, S&P 500 endeksi yüzde 0,69 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,75 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde Ticaret Bakanı Mehmet Muş ocak ayı dış ticaret rakamlarını açıklayacak. Global piyasalarda ise Euro Bölgesi’nde öncü Tüketici Fiyat Endeksi ve ABD’de Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Değişimi (ADP) verileri takibimizde olacak. Çin, Hong Kong ve Singapur piyasaları yeni yıl tatili nedeniyle bugün kapalı olacak.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,61 değer kazancıyla 2.015,43 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 24,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan Başbakanı Necib Mikati ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Lübnan Hükümeti’nin reform çabalarına destek vermeye hazır olduğumuzu vurguladık. Bu çerçevede kamu hizmetlerinin dijital dönüşümü noktasında tecrübe paylaşımına hazır olduğumuzu belirttim. Salgın şartlarına rağmen ticaret hacmimiz geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 80 artışla 1,8 milyar dolar düzeyine ulaştı. Tabii biz bunu yeterli bulmuyoruz. Bu rakamı daha yukarılara taşımak amacıyla atabileceğimiz adımları ele aldık.” Dedi. (Kaynak: bloomberght.com)

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayımlanan imalat satın alma yöneticileri endeksini (PMI) Ocak ayı raporuna göre; İmalat PMI Ocak ayından 50,5 düzeyinde gerçekleşti.

İstanbul Ticaret Odası tarafından yayımlanan verilere göre; İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 13,78; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,91 arttı. toptan eşya fiyat endeksi Ocak ayında yıllık bazda yüzde 53,96 artış gösterdi.

Eurostat tarafından yayımlanan verilere göre, Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı Aralık ayında yüzde 7,0 düzeyine geriledi.

Almanya’da açıklanan İmalat PMI verisi Ocak ayında piyasa beklentisi altında 59,8 düzeyinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan İmalat PMI verisi Ocak ayında piyasa beklentilerinin altında 58,7 düzeyinde gerçekleşti.

ABD’de açıklanan İmalat PMI verisi Ocak ayında piyasa beklentisi üzerinde 55,5 düzeyinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan ISM İmalat PMI verisi Ocak ayında piyasa beklentisinin hafif üzerinde 57,6 düzeyinde gerçekleşti.

ABD Çalışma Bakanlığı, Aralık 2021 dönemine ait JOLTS Açık İş Sayısı verilerini paylaştı. Verilere göre; ülkedeki açık iş sayısı, geçen yıl Aralık'ta bir önceki aya kıyasla 150 bin artarak 10 milyon 925 bine yükseldi.

Borsa İstanbul A.Ş. Duyurusuna göre; BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 25/01/2022 ile 01/02/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 02/02/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

ABD Hazine Bakanlığı verilerine göre; toplam kamu borcu ocak sonu itibarıyla 30 trilyon doların üzerine çıktı.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

ESCORT TEKNOLOJİ YATIRIM A.Ş. (ESCOM): Yüksek büyüme potansiyeline sahip erken aşama teknoloji girişimlerine yatırım strateji doğrultusunda, Fon Radar Bilişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ne 7.500.000 TL değerleme üzerinden %5 pay karşılığı yatırım yapılmasına karar verildi.

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. ve Girishim Power Enerji Savunma Havacılık ve Uzay Otomasyon Teknolojileri San. ve Tic. Taah. A.Ş ortaklığında, TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından 18/01/2022 tarihinde gerçekleştirilen ‘'ITM377 REFERANSLI 154 kV GÜNEŞLİ GİS TM YAPIM İŞİ'' için ihaleye girildiği, en avantajlı fiyat verilerek ihalede 1. olunduğu belirtilmişti ve TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından ihale kararının kesinleştiği bilgisinin iletildiği bildirilmişti. TEİAŞ Genel Müdürlüğü, 01/02/2022 tarihinde ilgili iş için sözleşme davetinde bulunmuştur. Kurum ile sözleşme 10 gün içerisinde imzalanacaktır. Sözleşme bedeli 106.932.212,50-TL'dir. (Yüzaltımilyondokuzyüzotuzikibinikiyüzoniki Türk Lirası, Elli Kuruş)

LÜKS KADİFE TİCARET VE SANAYİİ A.Ş. (LUKSK): Elektrik ve doğalgaz kısıntıları nedeniyle ara verilen üretim faaliyetlere 02.01.2022 itibariyle tamamen başlanmıştır.

FLAP KONGRE TOPLANTI HİZMETLERİ OTOMOTİV VE TURİZM A.Ş. (FLAP): 30.03.2021 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu'nda açıkladığı, Sermaye Piyasası Kurulu onaylı izahnamede belirtilen, sermaye artırımından elde edilen fondan kullanılmak üzere, gayrimenkul projesi gerçekleştirmek amacıyla, Ankara İli Çankaya İlçesi Kazım Özalp Mahallesi'nde bulunan 666 metrekare 3 parsel arsanın 8.000.000 TL bedelle satın alınmasına, Şirket Yönetim Kurulu toplantısında karar verilmiş ve satın alma işlemleri tamamlanmıştır.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): Ocak ayında Turkfleks marka serumları için Kamu hastaneleri harici doğrudan temin ile kazanılan toplam ihale bedeli 8.631.963 (Sekizmilyonaltıyüzotuzbirbindokuzyüzaltmışüç) TL dir.

AKİŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AKSGY): Şirketin sahip ve maliki bulunduğu İstanbul ili, Kadıköy ilçesi, Erenköy Mahallesi'nde kain ve T.C. Kadıköy Tapu Sicil Müdürlüğü nezdinde Pafta No. 106, Ada No. 1435 ve Parsel No. 39'da kayıtlı taşınmaz ile ilgili olarak yapı ruhsatı düzenlenmesi talebiyle Şirket tarafından 01.02.2022 tarihinde T.C. Kadıköy Belediye Başkanlığı'na müracaat edilmiştir.

OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIMLAR VE İŞLETME A.Ş. (OSTIM): Şirket mülkiyetinde bulunan Ankara İli Yenimahalle İlçesi Ostim OSB Mahallesi Ostim Prestij Projesi A Blok 22 nolu bağımsız bölüm ve C Blok 20 nolu bağımsız bölüm ile Ostim Teknik Üniversitesi'nin mülkiyetinde bulunan Ankara İli Yenimahalle İlçesi Susuz Mahallesinde kain bulunan 62156 Ada 8 Parsel konut arsası ve Yuva Mahallesinde kain bulunan 44821 Ada 1 Parsel ticaret merkezi arsasının takas edilmesine, İki ayrı değerleme şirketine yaptırılan gayrimenkul değerleme raporlarına göre tespit edilen değerlerin ortalaması alınarak takas işleminin gerçekleştirilmesine, Şirkete ait 2 adet gayrimenkulün ortalama değeri olan 10.446.000 TL ile Ostim Teknik Üniversitesine ait iki adet gayrimenkulün ortalama değeri olan 8.753.800 TL arasındaki 1.692.200 TL + KDV bedelin nakit olarak 2022 yılı içerisinde tahsil edilmesine, Ostim Teknik Üniversitesi tarafından gayrimenkullerin takası için gerekli resmi izinleri alınması sonrasında takas işlemlerinin yapılması ve tapuda gerekli işlemlerin tamamlanmasına, Karar Verilmiştir.

DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (DERHL): Şirket merkez adresinin Kazlıçeşme Mah.Demirhane Cad.Hacı Reşit Bey Sk.No :11 Zeytinburnu/ İSTANBUL adresinden,Tarabya Mah. Ahi Çelebi Cad. No :7 Sarıyer/İSTANBUL adresine nakil edilmesine; Merkez adresinin değişikliği ile ilgili tüm resmi kurumlara bilgi ve tescil işlemlerinin yapılmasına karar vermiştir.

Şirket Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda, İştirak Toprak Yenilenebilir Enerji A.Ş.'nin 14.02.2022 tarihinde yapılacak 2021 yılına ait Olağan Genel Kurulu'na katılınmasına, gündemin 6. Maddesinde yer alan Toprak Yenilenebilir Enerji A.Ş.'nin sermayesinin 32.500.000 TL'den 57.500.000 TL'ye çıkarılması maddesine onay verilmesine, sermaye artışından Şirketimize isabet eden 11.250.000 TL'nin 14.01.2022 tarihinde verilmiş olan 18.000.000 TL ek finansmandan mahsuplaşılmasına, ek finansmandaki faiz şartlarının kalan 6.750.000 TL için olduğu gibi devam etmesine karar vermiştir.

LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK TURİZM EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. (LKMNH): Şirket Yönetim Kurulu'nun 29.10.2021 tarihinde yatırımcıların meşru çıkarlarının zarar görmemesi amacıyla aldığı içsel bilginin ertelenmesine ilişkin kararında, İstanbul ili Pendik İlçesinde bulunan Adatıp Kurtköy Hastanesi'nin sahibi olan Adatıp Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi ile hisse senetlerinin devrine yönelik bir gizililik sözleşmesi imzalanmıştır. 01.02.2022 tarihi itibariyle Şirket nezinde gerekli görüşmeler yapılmış olup, Hisselerin tümünün satın alınmasına ilişkin bağlayıcı olmayan bir ön sözleşme imzalanmıştır.

İZMİR FIRÇA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(IZFAS): Şirket Tarafından 05.10.2021 Tarihinde Yapılan Özel Durum Açıklamasında Belirtildiği Üzere 5746 Sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun Kapsamında Teşvik ve Muafiyetlerden Yararlanmak Üzere T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na AR-GE ve TASARIM Merkezi Başvurusunda Bulunulduğu Bildirilmişti. Şirket Tarafına Yapılan Bildirim İle Söz Konusu Başvuru Tasarım Merkezi Değerlendirme ve Denetim Komisyonu Tarafından Reddedildiği İletilmiştir.

ORMA ORMAN MAHSULLERİ İNTEGRE SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ORMA): Fabrikada mevcuttaki tutkal üretim tesisi kapasitesinin artırılması ve ayrıca verimliliği artırıp maliyeti azaltmak üzere 53.000 ton/yıl kapasiteli Formaldehit (%37) Üretim Tesisi yatırımına başlanması için süreç başlatılmış olup, bu yatırımın 5.600.000 usd tahmini maliyet ile yaklaşık 1 yıl içinde tamamlanması hedeflenmektedir. Söz konusu projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

PARSN: FATMA NEŞE YAMANTÜRK 31/01/2022 - 31/01/2022 tarihinde PARSAN MAKİNA PARÇALARI SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 34,56 - 34,80 TL fiyat aralığından 33.120 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PARSAN MAKİNA PARÇALARI SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 31/01/2022 tarihi itibariyle %0,43005 sınırına ulaşmıştır.

INDES: Mevcut program kapsamında 31 Ocak 2022 tarihinde 178.500 adet pay geri alınmış ve Şirket sahip olduğu INDES payları 2.582.000 adet'e ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı % 1,15)

ISGYO: AKDERE İNŞAAT TURİZM TEKS.İTH.İHR.SAN.VE TİC. A.Ş. 31/01/2022 - 01/02/2022 tarihinde İŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,24 - 5,00 TL fiyat aralığından 22.714.540 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte İŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/02/2022 tarihi itibariyle %5,00 sınırına ulaşmıştır.

SAHOL: Şirket Yönetim Kurulu'nun 09.11.2021 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirket tarafından 01.02.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 15,15 TL – 15,32 TL (ağırlıklı ortalama 15,21 TL) fiyat aralığından toplam 590.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

LOGO: 01.02.2022 tarihinde Logo Yazılım San. ve Tic. A.Ş. payları ile ilgili olarak 40,74 - 40,92 fiyat aralığından 10.000 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Logo Yazılım San. ve Tic. A.Ş. sermayesindeki payları 01.02.2022 tarihi itibariyle % 3,36 'e ulaşmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

BAYRAK EBT TABAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BAYRK): Şirketin finansal yapısının güçlendirilmesi ve büyümeye katkı sağlanması amacı ile; Şirket Esas Sözleşmesinin 6. maddesinin Yönetim Kurulu'na vermiş olduğu yetkiye istinaden; Şirketin 250.000.000.- TLkayıtlı sermaye tavanı içinde, 23.562.500.- TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılanmak suretiyle 76.437.500- TL nakit (bedelli) olarak (%324,40318 oranında) artırılarak 100.000.000.- TL 'na çıkarılmasına, Sermaye artırımında (A) grubu pay sahiplerine (A) grubu, (B) grubu pay sahiplerine ise (B) grubu pay verilmesine, İşbu sermaye artırımında ihraç edilecek hamiline yazılı payların "borsada işlem gören" nitelikte oluşturulmasına, Mevcut ortakların yeni pay alma haklarının (rüçhan hakkının) kısıtlanmamasına ve yeni pay alma haklarının 1 TL (1,00 TL) nominal değerli her bir pay için 1,00 TL fiyattan kullandırılmasına karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında YBTAS.E payları 02/02/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 01/03/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.