Erdem Başçı : Sadeleşmek İçin Erken

25 Ocak 2016

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonda iletişim politikasına ağırlık vermeleri gerektiğini ve doğru politika birleşimi kullanmaları gerektiğini söyledi.

Erdem Başçı : Sadeleşmek İçin Erken

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonda iletişim politikasına ağırlık vermeleri gerektiğini ve doğru politika birleşimi kullanmaları gerektiğini söyledi. Ve ekledi; ''Önümüzdeki üç yıllık dönemde enflasyonu da kademeli olarak düşüreceğiz ve bu problemi çözeceğiz'' dedi.

Başçı: Şu aşamada esnekliğin korunmasına karar verdik.Sadeleştirme için piyasalardaki oynaklıkların fazla olduğunu belirtti.Sonrasında ise ; 

"Şokların nasıl şekil alacağını görmemiz gerekiyor. Dünyadaki gidişat nasıl bir şekil alacak? Normalleşme sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilecek mi? Normalleşme sorunsuz bir şekilde gerçekleşirse o zaman zaten bizim hazırladığımız çok boyutlu politika araçlarına gereksinim azalabilir ve kısa vadeli faizleri artık yüksek frekanslı bir araç olarak kullanmamız gerekmeyebilir. Ayda bir defa toplanıp kısa vadeli faizleri tek bir faizle değiştirmek şeklinde çalışmaya dönebiliriz. Fakat onun için henüz erken. Onun için erken olmasının sebebi de şu anda küresel normalleşme ile ilgili kimsede tam bir güven yok ve oynaklıklar oldukça yüksek.Oynaklıklara karşı bizim de gerekirse gereken günlerde likidite politikasında sıkılaşmaya giderek oynaklıkları azaltabilme yeteneğimiz var. Bunu daha önce gösterdik. O tür bir esnekliğe ihtiyacımız olabilir. Henüz kullanmadık ama gerekirse bunu kullanabiliyoruz. Likidite politikasında ufak, sembolik bir sıkılaştırma bile bizi eylül-ağustos döneminde gayet güzel korudu. Çin şokuna karşı Türk lirası diğer ülkelere karşı nispeten daha dayanıklı oldu." dedi.

Yarın enflasyon görünümüne ilişkin yeni yılın ilk toplantısı yapılacak olduğunu ve bu toplantıda enflasyon ile mücadele ederken mevcut hükumetin de kendi üzerine düşeni yapmak konusunda kararlı olduğunu belirtti.