Elvan: Enflasyon Verisi Sonrası Merkez Bankası Faizde İndirim Yapabilir

05 Eylül 2016

Kalkınma Bakanı Elvan, gıda fiyatları artış hızının sınırlı kalacağını ifade etti.

Elvan: Enflasyon Verisi Sonrası Merkez Bankası Faizde İndirim Yapabilir

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TÜİK tarafından açıklanan Ağustos ayı enflasyon verilerini değerlendirerek, üç aylık artış sonrası Ağustos ayında yeninden azalma trendine giren enflasyonun, darbe girişimi sonrası ekonominin normalleşme sürecine girdiğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Tüfe'deki gerilemeyi istikrarlı döviz kuru seyri, sebze meyve ve giyim ayakkabı fiyatlarındaki gerilemeye bağlayan Elvan, Haziran ve Temmuz aylarında gıda fiyatlarındaki yüksek artıştan sonra Ağustos ayındaki fiyatların bir düzeltme hareketi olduğunu belirtti. Bakan Elvan, Yurtiçi Üfe'de Ağustosta gözlenen yavaşlama ve Çekirdek enflasyon göstergelerindeki şubat ayından beri takip edilen düşüş eğiliminin, Merkez Bankasının önümüzdeki dönemlerde faiz oranlarında indirime gitme ihtimalini artırdığını ifade etti.

Elvan, yılın geri kalan döneminde döviz kurunda izlenecek istikrarlı seyir, gıda fiyatlarının yıllık artış hızının yüzde 8-9 aralığında hareket etmesi ve TÜFE'nin sene sonunda kadar 7,5-8 bandında gerçekleşme beklentilerinin olduğu değerlendirmesinde bulundu.