ECB Praet : ECB'nin Açık Bir Yol Haritasına İhtiyacı Var

01 Temmuz 2016

Gerekmesi halinde hızlı kararlar alabileceklerini ve krizler halinde bilanço kapasitesini kullanabileceklerini belirten Praet,

ECB Praet : ECB'nin Açık Bir Yol Haritasına İhtiyacı Var
ECB Yönetim Kurulu Üyesi ve Baş ekonomisti Peter Praet, açık ve net bir yol haritası olmadan Euro Bölgesi'nde toparlanmaya ilişkin riskler olduğunu ve negatif faizlerin getiri eğrisinin uzun vadeli tarafındaki düşüş ile onlara destek olduğunu belirtti.
 
Gerekmesi halinde hızlı kararlar alabileceklerini  ve krizler halinde bilanço kapasitesini kullanabileceklerini belirten Praet, bankacılık sektörünün geleceğinin önemli bir unsur olduğunu ve düşük büyüme tahminlerinin ciddi bir endişe kaynağı olduğunu belirtti. 
 
ECB'nin politikaları yeni borçlanmaları, harcamaları ve yatırımları desteklediğini, düşük faizlerin ise şirket karlılıklarına dolaylı bir katkı sağladığını belirtti. Euro bölgesinin ekonomik büyümesinin güçlenme belirtileri gösterdiğini belirten Praet, para politikasının çalıştığını ve mevcut ekonomik zorluklara en iyi çarenin şuanda ki ECB politikasının olduğunu belirtti.
 
Parasal birliğini tamamlamak için net bir bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu belirten Praet, İnsanlar brexit sürecinin ne zaman düzenli ne zaman kaotik olduğunu bilmediğinin özellikle altını çizdi.