ECB Draghi : Merkez Bankaları Enflasyon Hedefinden Vazgeçmeli

28 Haziran 2016

Dalgalı kur oranlarının para politikasının bağımsızlığını garanti etmediğini belirten Draghi,

ECB Draghi : Merkez Bankaları Enflasyon Hedefinden Vazgeçmeli
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi , Brexit konusunda tercih edilebilecek en iyi kelimenin ''üzüntü'' olduğunu ve bu dönemde uluslararası işbirliğinin eski dönemlerden daha gerekli olduğunu belirtti. 
 
 
Dalgalı kur oranlarının para politikasının bağımsızlığını garanti etmediğini belirten Draghi, üretim açıklarının kapanmasının ortak yarar sağladığını ancak farklı politikalarının da belirsizlik yaratabileceğini belirtti. 
 
 
Ayrışan para politikalarınında belirsizlik yaratabileceğini belirten Draghi, merkez bankalarının enflasyon hedeflerini askıya alması gerektiğini ve dalgalı kur rejimlerinin politik otonomiyi garanti etmeyeceğini açıkladı.
 
 
Yükselen ithalat hacimleri uluslararası fiyatlamanın öneminin arttığına değinen Draghi, küresel ekonomik merkez bankaları ile iş birliği içerisinde politika üretmenin fayda sağlayabileceği belirtti. 
 
 
Merkez bankalarının vazgeçmemesi gerekenin fiyat istikrarı olduğunu ve rekabetçi devalüasyonların küresel ekonomi için zararlı olduğunu belirten Draghi, Para politikalarının kaçınılmaz istikrar bozucu etkilerinin olduğunu da belirtti.