ECB Başkanı Lagarde’ın Açıklamaları Takibimizde …

27 Eylül 2021

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, ABD’de açıklanacak olan Dayanıklı Mal Siparişleri verisi izlenecek

ECB Başkanı Lagarde’ın Açıklamaları Takibimizde …

27.09.2021

ECB Başkanı Lagarde’ın Açıklamaları Takibimizde …

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 1,20 değer kaybederek günü 1.384,68 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 13,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,98, holding endeksi yüzde 0,83 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,67 ile turizm, en çok kaybettiren ise bankacılık olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,38, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,72, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,95 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,43 geriledi.

ABD borsaları, haftanın son işlem gününü yatay seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,10 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,15 yükselirken, Nasdaq endeksi yüzde 0,03 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, ABD’de açıklanacak olan Dayanıklı Mal Siparişleri verisi izlenecek. Gün içerisinde, Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Lagarde, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey ve birçok FOMC Üyesinin açıklamaları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık bir eğiliminin devam ettiği izleniyor.
Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü, yüzde 1,20 değer kaybederek günü 1.384,68 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 13,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı raporuna göre; İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), Eylül ayında bir önceki aya göre 1,0 puan artarak yüzde 78,1 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi verilerine göre; 2021 yılı Eylül ayında Reel Kesim Güven Endeksi, bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 113,4 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Sektörel Güven Endeksleri, Eylül 2021 verilerine göre; Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Eylül ayında Ağustos ayına göre; hizmet sektöründe %1,5, perakende ticaret sektöründe %4,8 artarken, inşaat sektöründe %0,7 azaldı.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere göre; Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısı, geçen seneye göre yüzde 119 artışla Ağustos ayında 3 milyon 982 bin oldu.

ABD'de Başkan Joe Biden'ın altyapı paketiyle ilgili süreç devam ederken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, paketin bu hafta onaylanacağına ilişkin inancını tekrarladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin, 2027 yılında en yüksek üretim kapasitesine ulaştığında, Türkiye’nin yıllık iç ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılar hale geleceğini belirtti. (Kaynak: bloomberght.com)

ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre yeni konut satışları Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1.5 ile tahminlerin üzerinde arttı.

Almanya'da resmi olmayan seçim sonuçları Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyların 25,7'sini, Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) 24,1'ini aldı. SPD, 2002'den sonra ilk kez sandıktan birinci parti çıktı. (Kaynak: haberturk.com)

Gün içi veri takvimi:Şirket Notları:

SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. (SASA): Şirket 23.09.2021 tarihinde Adana merkez işyerindeki mevcut arsalarına bitişik konumdaki 373.974,96 m² arsayı, yatırımlarda değerlendirilmek üzere 60.700.000-TL bedelle satın almıştır.

GERSAN ELEKTRİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (GEREL): Şirket, Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Kardeş'e ait borsada işlem görmeyen Şirket sermayesindeki paylarının çoğunluğunun, finansal veya stratejik ortaklık için yerli/yabancı şirketlere/fonlara satışı konusunda görüşmeler yapmak amacıyla danışman firma ile danışmanlık hizmeti vermek üzere Danışmanlık Sözleşmesi imzalanmıştır.

LÜKS KADİFE TİCARET VE SANAYİİ A.Ş. (LUKSK): Şirket temel ekonomik hedeflerini gerçekleştirebilmesi için üretimde verimlilik artışı sağlanması, maliyet yönetimi ve rekabet gücünü artırabilmesi amacıyla yapılan makine parkı yatırımları kapsamında;1 Adet Jigger Boya Makinesi alınmasına karar verilmiştir. (Proforma Fatura Tutarı: 198.000 Euro)

POLİTEKNİK METAL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (POLTK): Şirket %100 payına sahip olduğu, Amerika Birleşik Devletleri'nin Georgia Eyaletinde kurulu olan POLİTEKNİK (USA), INC.'ın ticari faaliyetine devam etmesinin Şirket menfaatlerine uygun olmaması ve finansal güçlük yaşaması nedeniyle POLİTEKNİK (USA) INC. Yönetim Kurulu tarafından alınan 27.08.2021 tarihli tasfiye kararının Şirketi kabulüne karar verildiği açıklanmıştı. Söz konusu tasfiye süreci tamamlanmıştır

KARSAN OTOMOTİV SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. (KARSN): Şirket, 4 Ağustos 2021 tarihli özel durum açıklamasında, Bursa ili Nilüfer ilçesi Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi Sanayi Cad. NO:40 Nilüfer / BURSA adresinde bulunan fabrika binası ve müştemilatları sahası içerisinde ticari ve sınai faaliyet göstermek amacıyla, ayrıca bir sermaye ayrılmadan merkez sermaye ile idare edilecek, "Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş. Bursa HOSAB Şubesi" unvanlı şubenin tescil ve ilan işlemlerine ilişkin çalışmalar yürüttüğünü detaylı olarak duyurmuştu. Yürütülen bu çalışmalar sonucunda "Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş. Bursa HOSAB Şubesi"ne ilişkin tescil ve TTSG'de ilan işlemleri tamamlanmış ve şube açılışı gerçekleştirilmiştir.

SAY YENİLENEBİLİR ENERJİ EKİPMANLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SAYAS): 29/7/2021 tarihli açıklamasında belirtildiği üzere Şirket rüzgar enerjisi endüstrisi sektöründe satış ve yatırım çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürmekte olup bu çerçevede GRI Renewable Industries tarafından onaylı tedarikçi olarak kabul edilmiş bulunmaktadır. Kurumsal internet sitesinde yer alan bilgilere göre GRI Renewable Industries ABD, Arjantin, Brezilya, Çin, Güney Afrika, Hindistan, İspanya ve Türkiye'de toplam 16 fabrikası ile RES kule, flanş ve kaplamaları imalatı alanlarında faaliyet göstermektedir. ilk etapta GRI Renewable Industries'in Türkiye'de yerleşik iştiraki Gesbey Enerji Türbini Kule Üretim Sanayi Ticaret A.Ş.'den yaklaşık 60.000 EUR tutarında bir deneme siparişi alınmıştır. Bahse konu siparişin başarıyla teslimatı ile birlikte Gesbey Enerji şirket tarafına yeni bir ihale kapsamında dokuz rüzgar türbin kulesine karşılık yaklaşık 241.000 EUR tutarında bir sipariş daha geçmiş ve bu sipariş Yönetim Kurulu tarafından kabul edilmiş bulunmaktadır. Böylelikle Şirketin Türkiye pazarında ilişkili tarafı Ateş Wind Power'dan sonra ikinci bir düzenli rüzgar türbin kulesi imalatçısı müşterisi kazandığı değerlendirilmektedir. İhale sürecine ilişkin içsel bilginin açıklanması Yönetim Kurulu 4/8/2021 tarih ve 2021/70 sayılı Kararı ile ertelenmiştir.

VAKIF FAKTORİNG A.Ş. (VAKFA): Vakıf Faktoring A.Ş. 26/08/2021 52/1 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile; yurtiçinde 780.000.000.-TL (YediyüzseksenmilyonTürkLirası)'ye kadar halka arzedilmeksizin nitelikli yatırımcıya tahvil/bono ihraç edilmesiyle ilgili başvuru Sermaye Piyasası Kurulu'nun 23.09.2021 49/1398 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

İŞBİR HOLDİNG A.Ş. (ISBIR): Şirketin faaliyetinde ve kamuya açıklanan finansal tablolarında yer alan bilgiler dışında, faaliyet sonuçlarını ve pay değerini etkileyecek herhangi bir durum bulunmamaktadır. Bu açıklama, Piyasa Öncesi İşlem Platformu'nda işlem gören pay senetleri fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar nedeniyle endişelerini bildiren pay sahiplerini bilgilendirmek üzere yapılmıştır.

UTOPYA TURİZM İNŞAAT İŞLETMECİLİK TİCARET A.Ş. (UTPYA): Şirket yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarını artırma hedefi doğrultusunda, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği altında kurulmuş olan Denizli İli Pamukkale İlçesi Kocadere Mahallesinde 6 adet, Muğla İli Fethiye İlçesi Çenger Mahallesinde 6 adet ve Muğla İli Fethiye İlçesi Nif Mahallesinde 3 adet olmak üzere toplam kurulu gücü 12.200 kWp olan 15 adet Güneş Elektrik santralini satın almak üzere 29.04.2021 tarihinde ön protokol imzalandığını kamuoyuna duyurulmuştu. Bahsi geçen 15 adet Güneş Elektrik santrallerinin sahibi olan aşağıda tabloda isimleri verilen 6 adet SPV şirketin 5 tanesinin aktif ve pasifi ile bir bütün olarak hisse devri yoluyla satın alınması, diğer 1 adet SPV şirketin Güneş Enerjisi Santrallerinin makina, teçhizat vb. ve arsa dahil olmak üzere tesis devri yoluyla satın alınması hususunda, Şirket %99 oranında sahibi ve bağlı ortaklığı Isparta Elektrik Üretim A.Ş. nin güneş enerjisi yatırımlarım takibi ve işletilmesi için kurduğu ve %100 oranında sahibi olduğu Dinar Elektrik Üretim A.Ş. ile 6 SPV şirketin tarafları arasında devir işlemleri tamamlanmıştır. Bu satın alma işlemleri için Türkiye İş Bankası A.Ş. ile imzalanan 10.500.000 USD yatırım, 500.000 USD işletme kredisinin kullandırım işlemleri başlamıştır. Şirket yenilenebilir enerji alanında kurulu gücü % 305 artarak, 16.200 kWp ye ulaşmıştır.

YÜKSELEN ÇELİK A.Ş. (YKSLN): Şirket 24.09.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla, 15.300.000 TL (OnBeşMilyonÜçYüzBinTürkLirası) tutarında, Kocaeli Kobi Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan; Kocaeli İli, Dilovası İlçesi, Köseler Mahallesi, 152 ada, 1 parsel adresinde bulunan; 5.000 m² yüzölçümlü arsa, bedeli nakden peşin olarak ödenerek satın alınmıştır.20.09.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla, aynı gün KAP'da yayımlanan duyuruda bahsi geçen çelik servis merkezinin, aynı duyuruda belirtilen takvime uygun olarak kurulumuna başlanacaktır.

AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ A.Ş. (AYDEM): Şirket tarafından Uşak Rüzgar Enerji Santralde gerçekleştirilmesi planlanan kapasite artışı projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan "ÇED Olumlu" kararı alınmış olup lisans tadil işlemleri yapılacaktır. Uşak Rüzgar Enerji Santrali (RES) İşletmesi, EPDK tarafından uygun görülen 52,8 MW'lık elektriksel kapasite artışı yükümlülüklerini tamamlayarak lisans gücünün 114,30 MWe/114,30 MWm olarak derç edilmesine hak kazanmıştır. Söz konusu Kapasite Artışı (41 Türbin 61,5 MWm/MWe'den 52 Türbin 114,30 MWm/114,30 MWe'ye) projesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir.

ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (CIMSA): Şirketin aktifinde/mülkiyetinde kayıtlı bulunan Niğde Entegre Çimento Fabrikası, Kayseri Entegre Çimento Fabrikası, Ankara Çimento Öğütme Tesisi ile Başakpınar, Ambar, Nevşehir, Cırgalan, Aksaray, Ereğli ve Kahramanmaraş Hazır Beton Tesislerinin, bu tesislerde yer alan sabit varlıklar ile bunlarla bağlantılı diğer varlıkların, Rekabet Kurumu onayı dâhil gerekli yasal onayların alınması şartına bağlı olarak ve kapanış tarihinde düzeltmelere tabi olmak kaydıyla KDV hariç 127 milyon USD karşılığı Türk Lirası bedelle Çimko Çimento ve Beton Sanayi Ticaret A.Ş.'ye devrine ilişkin 24.09.2021 tarihinde Varlık Satış Sözleşmesi imzalanmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-23.3 sayılı Önemli Nitelikteki İşlemler ve Ayrılma Hakkı Tebliği (Tebliğ) hükümleri çerçevesinde yapılan değerlendirme sonucunda, Tebliğ'in 6'ncı maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen önemlilik ölçütlerinin sağlanmadığı dikkate alınarak, bu satış işleminin sermaye piyasası mevzuatında tanımlanan önemli nitelikteki işlem kabul edilmeyeceği ve ayrılma hakkının doğmayacağı tespit edilmiştir. Söz konusu varlık devirleri Rekabet Kurumu onayı dâhil gerekli yasal onayların alınması koşuluyla ve bu onaylar alındıktan sonra gerçekleştirilebilecek olup, konuyla ilgili gelişmeler ayrıca kamuoyu ile paylaşılacaktır.

GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( GEDIK)( INVEO, GEP): Şirket 02.07.2021 tarihinde yaptığı açıklama ile Yatırım Bankası kuruluş izni için gerekli başvuru evrak setinin hazırlandığını ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na resmi başvurunun yapıldığını duyurmuştu. 25.09.2021 tarihli Resmi Gazete'de duyurulduğu üzere Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Yatırım Bankası kuruluşu başvurusu onaylanmıştır. Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş., 300.000.000 TL sermaye ile kurulacak Yatırım Bankası'nda %25 oranında hisseye sahip olacak ve sermayeye 75.000.000 TL nakit bedel ile katılacaktır. Inveo Yatırım Holding A.Ş., kurulacak Yatırım Bankası'na %74,999 hisse oranı ile katılacak olup, kalan hisseler grup şirketlerinden Inveo Portföy Yönetimi A.Ş. ile birlikte Erhan Topaç ve Onur Topaç arasında eşit şekilde paylaşılacaktır.

FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş.( FROTO): Şirketin 04 Aralık 2020 tarihinde yapmış olduğu Özel Durum Açıklamasında Kocaeli Fabrikaları yerleşkesinde uzun dönemli Yeni Nesil Ticari Araç ve Batarya Projeleri ile ilgili yatırımlar için Proje Bazlı Devlet Yardımı verilmesinin 04.12.2020 tarih ve 31324 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 3273 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kabul edildiğini açıklamıştı. Söz konusu onay çerçevesinde ilgili Projeler kapsamında 1 Temmuz 2020 ve 1 Temmuz 2026 tarihleri arasında 20.501.205.701 TL tutarında harcama yapılmasına ilişkin 24 Eylül 2021 tarih ve 527894 Sayılı yatırım teşvik belgesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenmiş olup sağlanan teşvik unsurları gibidir; KDV İstisnası ve İadesi, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KurumlarVergisiİndirimi (vergi indirim oranı : %100, yatırıma katkıoranı: %100,yatırımakatkı tutarının yatırım dönemindekullanılabilecek oranı : %100), SigortaPrimiİşverenHissesi Desteği (azami tutar sınırıolmaksızın 10 yıl), GelirVergisiStopajıDesteği(10 yıl), NitelikliPersonelDesteği (azami 250.000.000 TL), EnerjiDesteği(işletmeyegeçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar200.000.000 TL'yiaşmamaküzere enerji tüketim harcamalarının %50'si ), YatırımYeri Tahsisi (Kocaeli İlinde)

Paylar Alım Satım Notları:

NIBAS: ÖZIŞIK İNŞAAT VE ENERJİ A.Ş. 23/09/2021 - 23/09/2021 tarihinde NİĞBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,60 - 8,79 TL fiyat aralığından 500.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NİĞBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki 23/09/2021 tarihi itibariyle %3,70 sınırına ulaşmıştır.

NIBAS: : IŞIKLAR HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 23/09/2021 - 23/09/2021 tarihinde NİĞBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,50 - 8,65 TL fiyat aralığından 540.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NİĞBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/09/2021tarihi itibariyle %33,76 sınırına ulaşmıştır.

PAGYO: SALİH BEZCİ 23/09/2021 - 23/09/2021 tarihinde PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 6,66 - 6,75 TL fiyat aralığından 11.359,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/09/2021 tarihi itibariyle %11,739 sınırına ulaşmıştır.

YUNSA: BURAK SÖZÜBİR 24/09/2021 - 24/09/2021 tarihinde YÜNSA YÜNLÜ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 13,24 - 15,10 TL fiyat aralığından 671.953 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte YÜNSA YÜNLÜ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/09/2021 tarihi itibariyle %7,72 sınırına ulaşmıştır.

ULUUN: 30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 24.09.2021 tarihinde 5.15-5.17 fiyat aralığından toplam 68.060 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

QUAGR: 24.09.2021 tarihinde 12,750 TL ortalama fiyattan 162.903 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu QUAGR payları 2.121.329 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,884)

LKMNH: 24.09.2021 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 10,26-10,39-TL fiyat aralığından 15.000 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Geri Alım programı çerçevesinde gerçekleştirilen işlemle birlikte LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. sermayesindeki paylar 24.09.2021 tarihi itibariyle %1,1447 sınırına ulaşmıştır.

ARCLK:24.09.2021 tarihinde 31,74 TL - 31,90 TL fiyat aralığından (ortalama 31,8120 TL) 1.651.004 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 25.860.656 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %3,8271)

Sermaye Artırımı-Azaltımı Notları:

AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. (AKSEN): Şirket 613.169.118 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin 4.750.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak kaydıyla, %100 oranında bedelsiz olarak artırılarak 1.226.338.236 TL'ye çıkarılması ve esas sözleşmenin sermaye ile ilgili 6. maddesinin tadili için Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvuru onaylandığı bilgisi 23.09.2021 tarihli ve 2021/47 sayılı bültende yayınlanmıştır.

OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIMLAR VE İŞLETME A.Ş. (OSTIM): Şirket 133.404.250 TL. tutarındaki çıkarılmış sermayesinin 765.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak kaydıyla, %18 oranında bedelsiz artırılarak 157.417.015 TL'ye çıkarılması ve esas sözleşmenin sermaye ile ilgili 6. maddesinin tadili için Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvuru onaylandığı bilgisi 23.09.2021 tarihli ve 2021/47 sayılı bültende yayınlanmıştır. Artırılan tutarın 14.707.672.51 TL'si İç Kaynaklardan, 9.305.092,49 TL'si Kâr payından karşılanmıştır.

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB): Şirket Yönetim Kurulu'nun 16.06.2021 tarihli toplantısında alınan karar doğrultusunda, Şirket 100.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 41.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, Kurul'un VII-128.1 sayılı Pay Tebliği'nin 13'üncü maddesinde belirtilen "tahsisli satış" yöntemi ile mevcut ortakların yeni pay alma haklarının tamamen kısıtlanarak, nakit sermaye artırımı yoluyla toplam satış hasılatı 47.915.628,04 TL olacak şekilde, 1,00 TL nominal değerden aşağı olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş.'nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek baz fiyat veya söz konusu baz fiyattan yüksek olacak şekilde belirlenecek pay satış fiyatına göre hesaplanacak toplam nominal sermaye tutarı kadar artırılmasına ilişkin olarak 21.06.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılmış olan başvurunun olumlu karşılandığı 16.09.2021 tarihli Kurul Bülteni'nde yayınlanmıştır.

TSKB GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (TSGYO): Şirket Yönetim Kurulu'nun 23 Eylül 2021 tarihli kararı doğrultusunda, sermaye artırım işlemlerinin tamamlandığının Sermaye Piyasası Kurulu'na ("Kurul") bildirilmesi ve Şirket Esas Sözleşmesi'nin "Sermaye ve Paylar" başlıklı 7'nci maddesinin işbu açıklamaya ekli yeni şekline ilişkin uygun görüş alınması amacıyla 24 Eylül 2021 tarihinde Kurul'a başvuruda bulunulmuştur. Kurul'un uygun görüşü üzerine Ticaret Sicil Müdürlüğü nezdinde gerekli tescil ve ilan işlemleri gerçekleştirilecektir.

METEMTUR YATIRIM ENERJİ TURİZM VE İNŞAAT A.Ş. (METUR): Sermayesinde %100 oranında pay sahibi olduğu Kare1 Güneş Enerjisi Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Kare 1) sermayesinin 50.000 TL'den 1.750.000 TL'ye çıkartılmasına ve artırılan sermayenin tamamının Kare 1'den olan alacağımıza mahsup edilmesine karar verilmiştir. Söz konusu işlem nedeniyle Şirketten herhangi bir nakit çıkışı olmayacaktır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ISKPL.E ve YEOTK.E paylarında 27/09/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 11/10/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş. (PENTA.E) payında 27/09/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut "Açığa Satış Yasağına" ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 26/10/2021'dir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. maddesi çerçevesinde, Işık Plastik Sanayi ve Dış Ticaret Pazarlama A.Ş. (ISKPL), İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş. (IZMDC) ve Creditwest Faktoring A.Ş. (CRDFA) paylarının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcı hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 27/09/2021 tarihinden itibaren 3 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 24/12/2021'dir.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.