Draghi: Yapısal Reformların Hızlandırılması Gerekli

08 Eylül 2016

Avrupa Merkez Bankası 2016 büyüme beklentilerini yükseltti.

Draghi: Yapısal Reformların Hızlandırılması Gerekli

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi faizlerin uzayan bir dönem için mevcut ya da daha düşük seviyelerde kalması beklediğini söyledi. Verilerin belirsizliklerin sürdüğüne işaret ettiğini söyleyen Draghi, ana senaryoya ilişkin risklerin aşağı yönlü olduğunu vurguladı. Gerekmesi halinde elimizdeki tüm araçlarla adım atmaya hazır olduklarını belirten Draghi açıklamasında büyümenin ılımlı ancak istikrarlı biçimde sürmesi beklediklerini ifade etti.

Varlık alım programı için seçenekleri araştırmak üzere komiteler oluşturduklarını ifadelerinde belirten Draghi, varlık alım programının düzgün uygulanması için tüm seçeneklere bakacaklarını söyledi. Başkan istihdam artışları ve düşük petrol fiyatları hanehalkı için teşvik sağlamaya devam ediyor diyerek 2016 mali duruşunun ılımlı şekilde genişlemeci olmasının beklendiğini belirtti.

Enflasyon ve büyüme beklentilerini açıklayan Draghi ECB'nin 2016 GSYH büyüme beklentisini %1.7(Önceki %1.6), 2017 GSYH büyüme beklentisini %1.6 (Önceki %1.7) ve 2018 GSYH büyüme beklentisini %1.6 (Önceki %1.7) olarak revize etti. 2017 ve 2018 mali duruşunun ılımlı nötr olmasının beklendiğini söyleyen Draghi, gelecek birkaç ay enflasyonun düşük kalmasını beklediklerini sözlerine ekledi. Enflasyonda 2016 sonuna yakın artış beklendiğini ve genişlemeci para politikası duruşunun ekonomik aktiviteyi desteklediğini söyledi.

Yapısal reformların hızlandırılmasının gerekli olduğunu belirten Draghi, yapısal reformların tüm AB ülkeleri için gerekli olduğunu vurguladı. Yapısal reformlar verimliliğin artırılmasına ve tüm ülkeler mali alanda büyüme dostu politikalara odaklanmalı ifadelerini kullandı.