Draghi: Attığımız Adımlar Karşılık Buldu

28 Eylül 2016

Avrupa Merkez Bankası Bankası Başkanı Mario Draghi, yapılan hamlelerin etkisini görmek için zaman tanımak gerek dedi.

Draghi: Attığımız Adımlar Karşılık Buldu

Avrupa Merkez Bankası Bankası Başkanı Mario Draghi yaptığı açıklamalarda yaptıkları hamlelerin ve para politikalarının fiyat istikrarını sağladığını ve yeni bir 'Büyük Buhran' ihtimalini önlediklerini söyledi. Para politikasını tamamlayacak ekonomik politikalar ihtiyaç olduğunu söyleyen Draghi, şuan yapmaları gereken hamlelerin etkisini göstermesi için zaman tanımaları gerektiğini belirtti.

Aldığımız tedbirler işe yarıyor, istihdam yaratıyoruz diyen Draghi, şuan için Euro bölgesi ve alman ekonomisinde aşırı ısınma görmediğini söyledi. Almanya'nın endişelerini ciddiye aldığını ifade eden başkan, düşük faizlerin çok uzun süre kalması varlık piyasalarında aşırı değerlenme oluşturabilir, bu daha yüksek faiz aramanın sonucudur yorumunda bulundu.

Çok düşük faiz oranlarının insanların mali durumlarını ve zenginliklerini etkiliyor diyen Draghi, enflasyona endeksli faizlerin euro öncesinde de Almanya'da çok kez düşük olduğunu belirtti.

Almanya'da ki işsizlik oranlarının rekor düşük seviyelerde olduğunu söyleyen başkan, azalan finansman maliyetlerinin Almanya için iyi olduğunu ekledi. Faizlerin gelecekte yüksek olabilmesi için bugün düşük olduğunu belirten Draghi, ECB'in aldığı tedbirlerin tam etki göstermesine zaman vermek gerektiği vurgusunu yineledi.