Draghi: Enflasyon Önümüzdeki Aylarda Çok Düşük ya da Negatif Gelir

02 Haziran 2016

Draghi, ECB'nin 08 Haziranda şirket tahvili alımlarına başlayacağının teyit etti.

Draghi: Enflasyon Önümüzdeki Aylarda Çok Düşük ya da Negatif Gelir

ECB Başkanı Mario Draghi, "Enflasyon önümüzdeki aylarda çok düşük ya da negatif gelir" açıklaması yaptı. 


Bankanın para politikasında beklendiği gibi değişikliğe gitmemesinin ardından açıklama yapan Draghi, gelişen piyasalarda yavaşlama tahminleri, küresel ekonomi ve İngiltere'nin AB referandumunun aşağı yönlü riskler yarattığını söyledi. Riskler dengesinde ise iyileşme olduğunu vurguladı. 


Draghi, ECB'nin 08 Haziranda şirket tahvili alımlarına başlayacağının teyit etti. Euro Bölgesi faizlerinin gelecek aylarda da mevcut ya da daha düşük seviyelerde kalacağını belirtti. 


Draghi, toparlanmanın kademeli olarak sürdüğünü de söyledi. ECB'nin büyüme ve enflasyon beklentilerini revize ettiğini aktardı. Buna göre, 2016 büyüme tahmini Mart ayında %1.4 açıklanan seviyesinde %1.6'ya çıkarıldı. 2017 tahmini %1.7 olarak devam ederken 2018 tahmini %1.8'den %1.7'ye revize edildi. 

 

Enflasyon tahminleri ise 2016 için %0.1'den %0.2'ye çıktı. 2017 ve 2018 tahminleri ise sırasıyla %1.3 ve %1.6 olarak teyit edildi. 


Draghi, ECB'nin aldığı tedbirlerin önemli farklılık yarattığını düşündüğünü de söyledi. "İkincil etkiler görmedik" dedi.