Dolar Tarafında Neler Oluyor?

04 Şubat 2016

Fed'in faiz arttırım kararından sonra piyasalarda bir miktar dolar yönlü ateşlenme görülse de ,

Dolar Tarafında Neler Oluyor?

Fed'in faiz arttırım kararından sonra piyasalarda bir miktar dolar yönlü ateşlenme görülse de , ABD ekonomisinde ki yavaşlama işaretleri, küresel piyasalarda neredeyse tüm merkez bankalarının bekle gör politikasına geçmesi ve ABD'nin hedeflediği şekilde gelişmelerin görülmemesi dolar tarafında satış baskısını getirdi. Bunun yanında kendisi için doğru olan faiz kararının ekonomi açısından hatalı bir karar olduğunun bilincinde olan FED, geri adım atmasa da bir sonraki faiz kararı için net bir sinyal verememesi doları güvenli liman olarak gören yatırımcıların kararlarını bir anda değiştirmesine neden oldu. 


Japonya Merkez Bankası Faiz indirimine gitmiş olduğu göz önüne alınacak olur ise bu karar ile USDJPY paritesinde 121,650 seviyelerine kadar fiyatlamalarda bir sıçrayış olsa da dün gelen açıklamalar ve ABD tarafındaki kötü veriler Japonya'nın bu müdahalesini şimdilik boşa çıkartmış gibi görünüyor. 117,20 seviyesi altında günlük kapanışların gerçekleşmesinin Japonya Merkez Bankasını daha fazla sıkıştırabileceğini düşünüyoruz.


Gelişmekte olan para birimlerine baktığımızda hepsinde bir değerlenme gözden kaçmıyor.Ancak Türk Lirası'nın bu gruba göre daha pozitif ayrıştığını görüyoruz.