Dolar Son İşlem Gününde 3 Lira Üzerinde Seyrediyor

30 Eylül 2016

Türkiye'de olağanüstü hal kararının (Ohal) uzatılmasına ilişkin tartışmalara bağlı tedirginlik ve küresel piyasalardaki gelişmelerin etkisiyle dolar bugüne 3.0 liranın üzerinde başladı.

Dolar Son İşlem Gününde 3 Lira Üzerinde Seyrediyor

Moody'in not indirimi sonrasında 3.0 lirayı test ettik ve hafta boyunca 2.97 - 2.99 lira aralığında hareket eden dolar, Milli Güvenlik Kurulu'ndan Ohal durumunun uzatılmasına ilişkin önerinin çıkmasıyla yönünü yukarıya çevirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün  düzenlenen '27. Muhtarlar Toplantısı'nda 'Ohal için 12 ayın yetmeyebileceğini' belirtti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) önceki gece açıklanan üretimi kısma ile ilgili kararının, Türkiye'de ödemeler dengesini bir miktar daha bozabileceği öngörüsüyle dün 2.98 lira üzerinde fiyatlamaları beraberinde getirdi.

Ohal'e ilişkin açıklamalarla beraber, küresel piyasalarda da Deutsche Bank'a ilişkin tedirginliklerin artması, doların yönünü şuan için yukarıya çevirdi ve dün kapanışa doğru 2.99 - 3.00 lira aralığında hareket etti.

Dolar, haftanın son gününe 3.00 liradan başladıktan sonra, erken saatlerde 3.0110 liraya kadar yükseldi. Lira karşısında, parite etksiyle dolara paralel hareket eden euro da 3.3755 lirayı da aştı.