Deutsche Bank: Türkiye'nin Kredi Notunda Olası İndirim Büyük Ölçüde Fiyatlandı

02 Eylül 2016

Deutsche Bank analistleri mevcut değerlemelerde risklerin dengeli dağıldığını düşündüklerini belirttiler.

Deutsche Bank: Türkiye'nin Kredi Notunda Olası İndirim Büyük Ölçüde Fiyatlandı

Deutsche Bank analistlerinin yayınladıkları Türkiye bankacılık sektörü raporunda, kredi notunda yapılacak indirim senaryosunun genel anlamda uygun borçluluk oranına sahip Türkiye bankalarının gelişmekte olan piyasaların altında performanslarının kısıtlı olacağını belirtilerek, kredi notunun Türkiye'de yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürülmesinin büyük oranda fiyatlandığı kaydedildi.

Kazım Andaç ve Hilal Varol, takipteki kredilerdeki artışa rağmen gelir büyümesi sayesinde 2016-2018 yılları arasında banka karlarının yüzde 18 büyümesini beklediklerini ifade ettiler. Risklerin dengeli dağıldığını düşündüklerini söyleyen analistler, bu durumun güçlü sermaye ve varlık kalitesi geçmişine sahip banka hisseleri almak için fırsat yarattığını belirttiler.

Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürülmesi, yakın vade büyüme politikalarında düşük etki yaratacak ve bu durumda sermaye yeterlilik rasyosu 100 baz puan gerileyerek yüzde 13'e düşebilir. Daha uzun vadede bazı bankaların sermaye ihtiyacı oluşabilir. 2017'ye kadar vadesi dolan dış borçların yüzde 70'i kısa vadeli yapancı döviz cinsi varlıklarla kapatılabilir ve faiz üzerinde siyasi baskı tekrar artabilir.