Cunliffe: Ekonomik Veriler Tahminlerden İyi

12 Ekim 2016

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, sterlin için temel trendin hala aşağı yönlü olduğunu söyledi.

Cunliffe: Ekonomik Veriler Tahminlerden İyi

Sterlinde düşüşle enflasyon arasındaki ilişkinin basit bir ilişki olmadığını söyleyen Cunliffe, finansal piyasalar Brexit'e aşırı ya da az tepki verdi diyemem şeklinde ifadeler kullandı.

Düşüş hareketinin sterlin konusunda piyasasının haklı olup olmadığını gösterecek diyen başkan yardımcısı, İngiltere'de finansal hizmetlerin perakende bölümü değil toptan bölümü AB tek pazarına bağımlı şeklinde açıklamalarda bulundu. Piyasadaki oynaklıkların finansal istikrara zarar vermesi ihtimal dışı değil diyen Cunliffe, işletme yatırımlarının büyümeye etki etmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

Ekonomik verilerin tahminlerden iyi olduğunu söyleyen Cunliffe ekonominin genel görünümünün değişmediğine de açıklamalarında yer verdi.

Londra'nın kendi has finansman ekosistemi Avrupa genelinde şirketler için finansman maliyetlerini düşürüyor şeklinde görüş bildiren başkan yardımcısı Londra'daki bazı finansal hizmetler aktivitesinin New York'a kaymasının da muhtemel olduğunu ekledi. Euro takas operasyonlarının parçalanmasının mali istikrar riskleri getirebileceği şeklinde yorum yapan Cunliffe, takasın çok para birimli bir işlem olduğunun unutulmaması gerektiğini, takas operasyonlarının parçalanmasının maliyeti artıracağını ve euro takas operasyonlarının politik önemi olduğunu açıklamalarına ekledi.